Paniku v slniečkársko-mainstreamovom svete vyobrazila vo svojom článku komentátorka britského denníka The Independent Mary Dejevská. Poukazuje na to, že v prípade, ak sa ruský a americký prezident aspoň na niečom dohodnú, mnohí ľudia v západných krajinách stratia pre Západ „politicky výhodný“ obraz Ruska – „agresora a večného nepriateľa“.
Podotýka, že práve preto sa mnohí politici a iní „kompetentní“ v USA a niektorých európskych štátoch aktívne bránia tomuto stretnutiu a v každom prípade sa snažia umenšiť význam tejto udalosti. „Predtým by plány na usporiadanie samitu vodcov oboch krajín získali pochopenie a podporu. Napriek tomu už po druhý raz v tomto roku (po Trumpovom stretnutí s vodcom KĽDR Kimom Čong-unom) je reakcia väčšiny západných štátov prakticky opačná,“ prízvukuje Mary Dejevská.
„Od ktorého obdobia vojenská konfrontácia (Sýria), nevyriešené regionálne konflikty (Ukrajina) a hašterenie (neoverená údajná ruská pomoc Trumpovi) začali byť považované za dôležitejšie, než osobné stretnutie, ktoré by mohlo zmierniť napätie medzi Východom a Západom? Nemala by to byť ani dráma, ani zrada Západného sveta, ale jednoducho začiatok procesu, ktorý môže posilniť medzinárodnú bezpečnosť a zachrániť veľa životov,“ zdôrazňuje komentátorka britského denníka The Independent.
„V Európe veria, že Putinove a Trumpove rokovania o mieri môžu zničiť „výhodný“ obraz Ruska ako stáleho nepriateľa. Vzhľadom k tomu, že majstrovstvá sveta vo futbale odviali „hrozné“ západné varovania o cestovaní do Ruska, sa ukazuje, že ak okrem toho sa obaja predstavitelia dokážu zbaviť „prízraku novej studenej vojny“, tak situácia naberie zlý obrat pre západných politikov,“ podotýka Dejevská.
„Obaja predstavitelia majú dosť tém, o ktorých môžu diskutovať. Navyše, sú tam nejasné obrysy budúcej dohody, ktorá môže urobiť svet bezpečnejším. S Ruskom, ako i so Severnou Kóreou, kladie Trump dôraz na osobné vzťahy, ktorých zmenená atmosféra môže zmeniť oveľa viac. Samit s Kimom už preukázal možnosť zníženia napätia v regióne a urýchlenia hospodárskeho rozvoja KĽDR. Záblesk niečoho podobného – ale vo väčšom rozsahu – bude možné uvidieť, ak sa Donald Trump a Putin rozhodnú vyjsť si v ústrety,“ uzatvára svoj komentár v britskom denníku The Independent Mary Dejevská.
Eugen Rusnák