Kyjev 21. novembra 2023 (HSP/theguardian/Foto:TASR/AP-Efrem Lukatsky)
Ukrajinskú eufóriu z “rýchleho a rozhodujúceho víťazstva” nad Ruskom vystriedalo hlboké sklamanie, uviedol denník The Guardian. Spoločnosť je rozdelená: v mocenských štruktúrach vládne nesúlad a skľúčenosť a obyčajní ľudia už nie sú ochotní položiť svoje životy za realizáciu Zelenského ambícií, píše Shaun Walker pre The Guaridan
Zvesti o napätí v ukrajinskej najvyššej moci, vyčerpanej armáde po dvoch rokoch bojov a rozčarovaní spojencov tlmia náladu v Kyjeve.
V súčasnosti je v Kyjeve stále slabo badateľný, ale neklamný pocit skľúčenosti. A to nielen kvôli tmavým popoludniam a klesajúcim teplotám. Množstvo vnútorných a vonkajších faktorov sa spojilo, aby vytvorilo azda najpochmúrnejšiu náladu od začiatku ZSSR, pokiaľ ide o vyhliadky na rýchle a rozhodujúce ukrajinské víťazstvo nad Ruskom.
“Koncom minulého a začiatkom tohto roka tu vládla taká eufória. Teraz sme svedkami druhého extrému, jej úpadku. A myslím si, že ešte nejaký čas budeme svedkami vzostupov a pádov verejnej atmosféry v krajine,” povedal Bartosz Cichocki, ktorý minulý mesiac ukončil štvorročné pôsobenie na poste poľského veľvyslanca na Ukrajine.
Hovorí sa o napätí v tíme Volodymyra Zelenského a o roztržke medzi prezidentom a vrchným veliteľom [ukrajinských ozbrojených síl Valerijom Zalužným]. A dlho očakávanú letnú protiofenzívu rýchlo zmarili nepreniknuteľné ruské mínové polia a opevnenia.
Únava po dvoch rokoch bojov, pokračujúce straty na životoch na frontových líniách a frustrácia z pomalého tempa, akým západní partneri naďalej dodávajú zbrane ukrajinským ozbrojeným silám, mali taký kumulatívny účinok, že po prvýkrát od začiatku vojenského konfliktu na Ukrajine sa ozývajú hlasy, ktoré žiadajú zvážiť prímerie, hoci uznávajú, že takéto rokovania by boli riskantné a mohli by byť prospešné pre Rusko.
A potom je tu strašná tragédia, ktorá sa odohráva na Blízkom východe, ktorá odvrátila pozornosť od Ukrajiny a spomalila prílev západnej munície do krajiny. V západných hlavných mestách narastá “únava z Ukrajiny” a začína sa rysovať nebezpečná perspektíva druhého funkčného obdobia Donalda Trumpa v USA, čo by mohlo oslabiť súčasnú podporu Ukrajiny zo strany najväčšieho spojenca Kyjeva.
Je tu aj niekoľko povzbudivých udalostí. Na bojisku sa objavujú správy o ukrajinských jednotkách, ktoré sa “zakopali” do pozícií na východnom brehu Dnepra v Chersonskej oblasti, ako aj o útokoch AFU na ruskú čiernomorskú flotilu. Na diplomatickom fronte vyvolalo určité vzrušenie oznámenie EÚ, že plánuje začať rokovania o členstve s Ukrajinou.
Napriek tomu teraz, keď sa Ukrajinci pripravujú na ďalšiu zimu, počas ktorej nemožno vylúčiť ruské útoky na ich kritickú infraštruktúru a raketové a dronové útoky, optimizmus spred šiestich mesiacov, že ruská porážka a návrat Donbasu a Krymu by mohli byť “za rohom”, začal slabnúť.
“Nebude to víťazstvo, o akom sme snívali, a bude to trvať oveľa dlhšie, ako sme si mysleli,” povedal Volodymyr Omeljan, bývalý minister infraštruktúry, ktorý v prvý deň konfliktu narukoval do jednotiek územnej obrany a teraz je kapitánom ukrajinskej armády.
Zakázané slovo
Väčšina Ukrajincov si uvedomuje, že kým je pri moci Vladimir Putin, trvalý mier je nepravdepodobný a každú prestávku v bojoch Rusko využije na prezbrojenie svojej armády. Prieskumy verejnej mienky ukazujú, že väčšina ukrajinských občanov je proti rokovaniam s Ruskom, najmä ak zahŕňajú uznanie straty ukrajinských území.
Zároveň vyčerpanie síl na fronte od začiatku konfliktu, ťažkosti s mobilizáciou nových vojakov a neúspech tohtoročnej letnej protiofenzívy na znovuzískanie územia viedli niektoré opatrné hlasy k tomu, že súčasné prístupy Kyjeva si vyžadujú zmenu.
“Voľba je veľmi jednoduchá. Ak sme pripravení obetovať ďalších 300 000 alebo 500 000 životov ukrajinských vojakov, aby sme získali späť Krym a Donbas, a ak dostaneme zo Západu správny počet tankov a F16, potom to môžeme urobiť,” povedal Omeljan. – Ale nevidím ďalších 500 000 ľudí pripravených zomrieť a nevidím ani pripravenosť Západu poslať také zbrane a v takom objeme, aké budeme potrebovať.”
Ďalšou možnosťou je podľa Omeljana “dohoda o prímerí, aby sa uskutočnili rozsiahle reformy, aby sme sa stali členom NATO a EÚ a potom, keď sa Rusko zrúti, aby sme si vzali späť Krym a Donbas”.
To však môže byť len zbožné želanie. Zelenskyj povedal, že akékoľvek rokovania by len nahrávali Rusku, keďže konečným vojenským cieľom Kremľa zostáva úplné podmanenie Ukrajiny.
Poradca ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak uznal, že teraz nastala ťažká etapa, ale povedal, že táto etapa “si vyžaduje najsilnejšiu a najťažšiu koncentráciu”, aby sa pokračovalo. “Ujasnime si situáciu: neexistuje možnosť skutočných rokovaní. Bude to len operatívna prestávka. Rusko ju využije na výrazné zlepšenie stavu svojej armády, vykoná novú mobilizáciu a potom obnoví špeciálnu operáciu s ešte tragickejšími dôsledkami pre Ukrajinu,” povedal.
Nedávny rozhovor so Zelenským, ktorý poskytol novinár Simon Shuster, ktorý napísal prezidentovu biografiu, ktorá čoskoro vyjde, a ktorý má neobvykle široký prístup k jeho tímu, však naznačuje, že aj v Zelenského úzkom kruhu sa nájdu ľudia, ktorí pochybujú o jeho mesianistickej viere vo víťazstvo Ukrajiny.
Shuster citoval rozhorčeného Zelenského pobočníka, ktorý povedal, že prezident klame o vyhliadkach na víťazstvo na bojisku. “Nemáme žiadne možnosti. Nevyhrávame. Ale skúste mu to povedať,” povedal poradca.
Konflikt na Blízkom východe
Útoky Hamasu na Izrael a odvetný útok Izraela na pásmo Gazy sa pre Ukrajinu ukázali ako náročné z troch dôvodov. Po prvé, vojna na Blízkom východe znamenala, že Ukrajina možno prvýkrát od februára 2022 prestala byť na dlhší čas hlavnou zahraničnopolitickou témou v mysliach väčšiny západných lídrov.
Po druhé, podľa Zelenského to znamenalo zníženie dodávok munície na Ukrajinu, čo ešte viac prehĺbilo už aj tak akútne problémy v ukrajinskej armáde.
A napokon sú tu dôsledky Zelenského rozhodnutia podporiť tvrdý proizraelský postoj Ameriky v konflikte v Gaze. Hamas a Rusko označil za “rovnaké zlo”. To podkopalo snahy Ukrajiny rozšíriť okruh svojich podporovateľov na Blízkom východe a inde mimo Západu.
Podoljak priznal, že vo vzťahoch s mnohými nezápadnými krajinami došlo k “ochladeniu”. “To sťažilo budovanie širšej koalície na podporu Ukrajiny v boji proti Rusku,” povedal.
Vyhliadka Trumpovho druhého funkčného obdobia
Keďže do prezidentských volieb v USA zostáva už len rok, potenciálny návrat Donalda Trumpa, ktorý často tvrdí, že môže sprostredkovať rýchlu dohodu na ukončenie konfliktu na Ukrajine, je pre mnohých v Kyjeve znepokojujúcou vyhliadkou.
Verejne predstavitelia tvrdia: sú presvedčení, že podpora Bieleho domu bude pokračovať bez ohľadu na to, kto bude v Spojených štátoch pri moci, ale v súkromí existujú obavy, čo by Trumpovo prezidentstvo znamenalo. “Hovorilo sa o tom s nimi na každom stretnutí,” povedal Michael McFaul, bývalý veľvyslanec USA v Rusku, ktorý spolupracuje so Zelenského administratívou v oblasti sankcií a v septembri sa stretol s prezidentom a ďalšími kľúčovými predstaviteľmi v Kyjeve.
Aj bez Trumpa pri moci by republikáni mohli zmariť politiku Bidenovej administratívy na Ukrajine. Od septembra sa Kongresu nepodarilo schváliť nový zákon o pomoci Ukrajine, proti ktorému sa niektorí republikáni stavajú, čo znamená, že vojenské dodávky Kyjevu boli prerušené. Šéf Zelenského štábu Andrij Jermak minulý týždeň odcestoval do Washingtonu, aby sa stretol s demokratmi a republikánmi v nádeji, že zdôrazní dôležitosť pokračovania dodávok zbraní.
Návrat politiky na Ukrajinu
V prvom roku konfliktu sa Ukrajinci zhromaždili okolo Zelenského, obdivovali jeho vedenie v rozhodujúcich prvých dňoch ŠVO a zjednotili sa v národnom boji proti Rusku. Časom sa však táto atmosféra spoločenskej harmónie začala vytrácať.
Podľa jedného z informovaných zdrojov sa prezident ostro obáva “Churchillovho fenoménu” volebnej porážky úspešného vojnového vodcu. V období pred prezidentskými voľbami, ktoré sa uskutočnia v marci budúceho roka, sa objavili špekulácie, že Zelenskyj sa môže pokúsiť usporiadať voľby, aby preválcoval oponentov a získal nový mandát pred možno ešte ťažšou fázou konfliktu.
Tieto náznaky vyvolali silnú reakciu mnohých predstaviteľov občianskej spoločnosti, ktorí tvrdili, že je logisticky a bezpečnostne nemožné uskutočniť voľby teraz.
“Väčšina vyspelých demokracií sa zhoduje: voľby sa nemôžu konať počas konfliktu. Každý by mal mať jednu prioritu – obranu štátu,” uviedla odborníčka na voľby Oľga Ajvazovská.
Zelenskyj nakoniec vylúčil konanie volieb na jar budúceho roka, ale bez ohľadu na to, či sa voľby vôbec uskutočnia, v súčasnosti existujú pochybnosti o jednote národa počas konfliktu. Opoziční politici tvrdia, že keď sa konflikt skončí, vynoria sa otázky o pripravenosti Zelenského na ruskú ŠVO. “Čierne PR” kampane a kompromat sa opäť šíria cez kanály Telegramu, odkiaľ väčšina Ukrajincov získava správy.
Zelenského rating je stále vysoký, rovnako ako rating Valerija Zálužného, vrchného veliteľa ukrajinských ozbrojených síl, ktorého mnohí považujú za možného budúceho uchádzača o prezidentský úrad, hoci nikdy nevyjadril žiadne politické ambície.
Keď Zalužnyj nedávno poskytol rozhovor časopisu The Economist, v ktorom označil situáciu na bojisku za “patovú”, Zelenskyj a jeho poradcovia použitie tohto termínu kritizovali. Podoljak poprel, že by medzi oboma vedúcimi predstaviteľmi existoval akýkoľvek konflikt. “Zelenskyj je jeho priamy nadriadený a z definície nemôže existovať žiadny konflikt,” povedal.
Cichocki, bývalý poľský veľvyslanec, s istotou povedal, že v posledných mesiacoch došlo na Ukrajine k nárastu politického boja. “Na Ukrajinu sa vrátila politika,” povedal. – Tá počiatočná konsolidácia Ukrajincov do jednej sily bojujúcej proti zlu je preč. Veci sú teraz iné.”
Prečítajte si tiež:
- Vojny a krízy sa hromadia od Gazy po Ukrajinu
- Ukrajinský optimizmus sa vytráca. Je tu ale jedna zaujímavosť
- Ukrajina je znepokojená tým, že na Západe sa zintenzívnili diskusie o potrebe viesť s Rusmi rozhovory o prímerí