The Guardian: Ukrajina je kvôli vyhliadkam na pokračovanie konfliktu v depresii

Kyjev 21. novembra 2023 (HSP/theguardian/Foto:TASR/AP-Efrem Lukatsky)

 

Ukrajinskú eufóriu z “rýchleho a rozhodujúceho víťazstva” nad Ruskom vystriedalo hlboké sklamanie, uviedol denník The Guardian. Spoločnosť je rozdelená: v mocenských štruktúrach vládne nesúlad a skľúčenosť a obyčajní ľudia už nie sú ochotní položiť svoje životy za realizáciu Zelenského ambícií, píše Shaun Walker pre The Guaridan

Na snímke protestujúci mieri pištoľou počas kolízie s políciou v Kyjeve

Zvesti o napätí v ukrajinskej najvyššej moci, vyčerpanej armáde po dvoch rokoch bojov a rozčarovaní spojencov tlmia náladu v Kyjeve.

Reklama

V súčasnosti je v Kyjeve stále slabo badateľný, ale neklamný pocit skľúčenosti. A to nielen kvôli tmavým popoludniam a klesajúcim teplotám. Množstvo vnútorných a vonkajších faktorov sa spojilo, aby vytvorilo azda najpochmúrnejšiu náladu od začiatku ZSSR, pokiaľ ide o vyhliadky na rýchle a rozhodujúce ukrajinské víťazstvo nad Ruskom.

“Koncom minulého a začiatkom tohto roka tu vládla taká eufória. Teraz sme svedkami druhého extrému, jej úpadku. A myslím si, že ešte nejaký čas budeme svedkami vzostupov a pádov verejnej atmosféry v krajine,” povedal Bartosz Cichocki, ktorý minulý mesiac ukončil štvorročné pôsobenie na poste poľského veľvyslanca na Ukrajine.

Reklama

Hovorí sa o napätí v tíme Volodymyra Zelenského a o roztržke medzi prezidentom a vrchným veliteľom [ukrajinských ozbrojených síl Valerijom Zalužným]. A dlho očakávanú letnú protiofenzívu rýchlo zmarili nepreniknuteľné ruské mínové polia a opevnenia.

Únava po dvoch rokoch bojov, pokračujúce straty na životoch na frontových líniách a frustrácia z pomalého tempa, akým západní partneri naďalej dodávajú zbrane ukrajinským ozbrojeným silám, mali taký kumulatívny účinok, že po prvýkrát od začiatku vojenského konfliktu na Ukrajine sa ozývajú hlasy, ktoré žiadajú zvážiť prímerie, hoci uznávajú, že takéto rokovania by boli riskantné a mohli by byť prospešné pre Rusko.

A potom je tu strašná tragédia, ktorá sa odohráva na Blízkom východe, ktorá odvrátila pozornosť od Ukrajiny a spomalila prílev západnej munície do krajiny. V západných hlavných mestách narastá “únava z Ukrajiny” a začína sa rysovať nebezpečná perspektíva druhého funkčného obdobia Donalda Trumpa v USA, čo by mohlo oslabiť súčasnú podporu Ukrajiny zo strany najväčšieho spojenca Kyjeva.

Je tu aj niekoľko povzbudivých udalostí. Na bojisku sa objavujú správy o ukrajinských jednotkách, ktoré sa “zakopali” do pozícií na východnom brehu Dnepra v Chersonskej oblasti, ako aj o útokoch AFU na ruskú čiernomorskú flotilu. Na diplomatickom fronte vyvolalo určité vzrušenie oznámenie EÚ, že plánuje začať rokovania o členstve s Ukrajinou.

Napriek tomu teraz, keď sa Ukrajinci pripravujú na ďalšiu zimu, počas ktorej nemožno vylúčiť ruské útoky na ich kritickú infraštruktúru a raketové a dronové útoky, optimizmus spred šiestich mesiacov, že ruská porážka a návrat Donbasu a Krymu by mohli byť “za rohom”, začal slabnúť.

Reklama

“Nebude to víťazstvo, o akom sme snívali, a bude to trvať oveľa dlhšie, ako sme si mysleli,” povedal Volodymyr Omeljan, bývalý minister infraštruktúry, ktorý v prvý deň konfliktu narukoval do jednotiek územnej obrany a teraz je kapitánom ukrajinskej armády.

 

Zakázané slovo

Väčšina Ukrajincov si uvedomuje, že kým je pri moci Vladimir Putin, trvalý mier je nepravdepodobný a každú prestávku v bojoch Rusko využije na prezbrojenie svojej armády. Prieskumy verejnej mienky ukazujú, že väčšina ukrajinských občanov je proti rokovaniam s Ruskom, najmä ak zahŕňajú uznanie straty ukrajinských území.

Zároveň vyčerpanie síl na fronte od začiatku konfliktu, ťažkosti s mobilizáciou nových vojakov a neúspech tohtoročnej letnej protiofenzívy na znovuzískanie územia viedli niektoré opatrné hlasy k tomu, že súčasné prístupy Kyjeva si vyžadujú zmenu.

“Voľba je veľmi jednoduchá. Ak sme pripravení obetovať ďalších 300 000 alebo 500 000 životov ukrajinských vojakov, aby sme získali späť Krym a Donbas, a ak dostaneme zo Západu správny počet tankov a F16, potom to môžeme urobiť,” povedal Omeljan. – Ale nevidím ďalších 500 000 ľudí pripravených zomrieť a nevidím ani pripravenosť Západu poslať také zbrane a v takom objeme, aké budeme potrebovať.”

Reklama

Ďalšou možnosťou je podľa Omeljana “dohoda o prímerí, aby sa uskutočnili rozsiahle reformy, aby sme sa stali členom NATO a EÚ a potom, keď sa Rusko zrúti, aby sme si vzali späť Krym a Donbas”.

To však môže byť len zbožné želanie. Zelenskyj povedal, že akékoľvek rokovania by len nahrávali Rusku, keďže konečným vojenským cieľom Kremľa zostáva úplné podmanenie Ukrajiny.

Poradca ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak uznal, že teraz nastala ťažká etapa, ale povedal, že táto etapa “si vyžaduje najsilnejšiu a najťažšiu koncentráciu”, aby sa pokračovalo. “Ujasnime si situáciu: neexistuje možnosť skutočných rokovaní. Bude to len operatívna prestávka. Rusko ju využije na výrazné zlepšenie stavu svojej armády, vykoná novú mobilizáciu a potom obnoví špeciálnu operáciu s ešte tragickejšími dôsledkami pre Ukrajinu,” povedal.

Nedávny rozhovor so Zelenským, ktorý poskytol novinár Simon Shuster, ktorý napísal prezidentovu biografiu, ktorá čoskoro vyjde, a ktorý má neobvykle široký prístup k jeho tímu, však naznačuje, že aj v Zelenského úzkom kruhu sa nájdu ľudia, ktorí pochybujú o jeho mesianistickej viere vo víťazstvo Ukrajiny.

Shuster citoval rozhorčeného Zelenského pobočníka, ktorý povedal, že prezident klame o vyhliadkach na víťazstvo na bojisku. “Nemáme žiadne možnosti. Nevyhrávame. Ale skúste mu to povedať,” povedal poradca.

Konflikt na Blízkom východe

Útoky Hamasu na Izrael a odvetný útok Izraela na pásmo Gazy sa pre Ukrajinu ukázali ako náročné z troch dôvodov. Po prvé, vojna na Blízkom východe znamenala, že Ukrajina možno prvýkrát od februára 2022 prestala byť na dlhší čas hlavnou zahraničnopolitickou témou v mysliach väčšiny západných lídrov.

Po druhé, podľa Zelenského to znamenalo zníženie dodávok munície na Ukrajinu, čo ešte viac prehĺbilo už aj tak akútne problémy v ukrajinskej armáde.

A napokon sú tu dôsledky Zelenského rozhodnutia podporiť tvrdý proizraelský postoj Ameriky v konflikte v Gaze. Hamas a Rusko označil za “rovnaké zlo”. To podkopalo snahy Ukrajiny rozšíriť okruh svojich podporovateľov na Blízkom východe a inde mimo Západu.
Podoljak priznal, že vo vzťahoch s mnohými nezápadnými krajinami došlo k “ochladeniu”. “To sťažilo budovanie širšej koalície na podporu Ukrajiny v boji proti Rusku,” povedal.

Vyhliadka Trumpovho druhého funkčného obdobia

Keďže do prezidentských volieb v USA zostáva už len rok, potenciálny návrat Donalda Trumpa, ktorý často tvrdí, že môže sprostredkovať rýchlu dohodu na ukončenie konfliktu na Ukrajine, je pre mnohých v Kyjeve znepokojujúcou vyhliadkou.

Verejne predstavitelia tvrdia: sú presvedčení, že podpora Bieleho domu bude pokračovať bez ohľadu na to, kto bude v Spojených štátoch pri moci, ale v súkromí existujú obavy, čo by Trumpovo prezidentstvo znamenalo. “Hovorilo sa o tom s nimi na každom stretnutí,” povedal Michael McFaul, bývalý veľvyslanec USA v Rusku, ktorý spolupracuje so Zelenského administratívou v oblasti sankcií a v septembri sa stretol s prezidentom a ďalšími kľúčovými predstaviteľmi v Kyjeve.

Reklama

Aj bez Trumpa pri moci by republikáni mohli zmariť politiku Bidenovej administratívy na Ukrajine. Od septembra sa Kongresu nepodarilo schváliť nový zákon o pomoci Ukrajine, proti ktorému sa niektorí republikáni stavajú, čo znamená, že vojenské dodávky Kyjevu boli prerušené. Šéf Zelenského štábu Andrij Jermak minulý týždeň odcestoval do Washingtonu, aby sa stretol s demokratmi a republikánmi v nádeji, že zdôrazní dôležitosť pokračovania dodávok zbraní.

Návrat politiky na Ukrajinu

V prvom roku konfliktu sa Ukrajinci zhromaždili okolo Zelenského, obdivovali jeho vedenie v rozhodujúcich prvých dňoch ŠVO a zjednotili sa v národnom boji proti Rusku. Časom sa však táto atmosféra spoločenskej harmónie začala vytrácať.

Podľa jedného z informovaných zdrojov sa prezident ostro obáva “Churchillovho fenoménu” volebnej porážky úspešného vojnového vodcu. V období pred prezidentskými voľbami, ktoré sa uskutočnia v marci budúceho roka, sa objavili špekulácie, že Zelenskyj sa môže pokúsiť usporiadať voľby, aby preválcoval oponentov a získal nový mandát pred možno ešte ťažšou fázou konfliktu.

Tieto náznaky vyvolali silnú reakciu mnohých predstaviteľov občianskej spoločnosti, ktorí tvrdili, že je logisticky a bezpečnostne nemožné uskutočniť voľby teraz.

“Väčšina vyspelých demokracií sa zhoduje: voľby sa nemôžu konať počas konfliktu. Každý by mal mať jednu prioritu – obranu štátu,” uviedla odborníčka na voľby Oľga Ajvazovská.

Reklama

Zelenskyj nakoniec vylúčil konanie volieb na jar budúceho roka, ale bez ohľadu na to, či sa voľby vôbec uskutočnia, v súčasnosti existujú pochybnosti o jednote národa počas konfliktu. Opoziční politici tvrdia, že keď sa konflikt skončí, vynoria sa otázky o pripravenosti Zelenského na ruskú ŠVO. “Čierne PR” kampane a kompromat sa opäť šíria cez kanály Telegramu, odkiaľ väčšina Ukrajincov získava správy.

Zelenského rating je stále vysoký, rovnako ako rating Valerija Zálužného, vrchného veliteľa ukrajinských ozbrojených síl, ktorého mnohí považujú za možného budúceho uchádzača o prezidentský úrad, hoci nikdy nevyjadril žiadne politické ambície.

Keď Zalužnyj nedávno poskytol rozhovor časopisu The Economist, v ktorom označil situáciu na bojisku za “patovú”, Zelenskyj a jeho poradcovia použitie tohto termínu kritizovali. Podoljak poprel, že by medzi oboma vedúcimi predstaviteľmi existoval akýkoľvek konflikt. “Zelenskyj je jeho priamy nadriadený a z definície nemôže existovať žiadny konflikt,” povedal.

Cichocki, bývalý poľský veľvyslanec, s istotou povedal, že v posledných mesiacoch došlo na Ukrajine k nárastu politického boja. “Na Ukrajinu sa vrátila politika,” povedal. – Tá počiatočná konsolidácia Ukrajincov do jednej sily bojujúcej proti zlu je preč. Veci sú teraz iné.”

 

Reklama

Prečítajte si tiež:

 

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:35

Hokejisti HK Dukla Ingema Michalovce deklasovali v piatkovom zápase 23. kola Tipos extraligy Slovan Bratislava 10:1.

Včera 20:02

Francúzsky prezident v piatok na klimatickej konferencii COP28 v Dubaji vyzval krajiny skupiny G7, aby do roku 2030 ukončili využívanie uhlia. Investovanie do tohto zdroja energie Macron označil za absurdné.

Včera 19:18

Americký senátor Marco Rubio a jeho kolegovia vyzvali Bidena, aby zastavil leteckú dopravu do Číny kvôli rastúcej epidémii “nového zápalu pľúc”.

“V Číne sa objavuje záhadné nové respiračné ochorenie a chyby z Covidu-19 sa nemôžu opakovať. Spolu s republikánskymi kolegami poslali prezidentovi Bidenovi list, v ktorom ho vyzývajú, aby zaviedol zákaz cestovania do Číny, kým nebudeme mať viac informácií o tomto víruse,” napísal Rubio na X.

Včera 19:11

Spoločnosť McDonald’s mení proces prípravy Big Macov, informuje denník The Wall Street Journal.

Fašírky sa teraz budú pripravovať v menších dávkach a rovnomernejšie vyprážať. Bude v nich viac omáčky a žemľa bude nahradená sezamovou brioškou.

Zmeny sa robia preto, aby spoločnosť McDonald’s mohla držať krok s konkurenciou a mala v súťaži svoj tromf.

Včera 19:10

Riaditeľ Migračného úradu Ján Orlovský skončí ku koncu roka v úrade. V nedávnom rozhovore vravel, že o tom, že nová vláda s ním už nepočíta, sa dozvedel krátko po voľbách, ale termín svojho odchodu spoznal až teraz.

Orlovský bol toho názoru, že migrantov Slovensko potrebuje a problémy s nimi nie sú a strach z migrácie šíria len politici.

Dodajme, že Orlovský je bývalý šéf Sorosovej Nadácie otvorenej spoločnosti.

Včera 19:08

Rokovania o prímerí v pásme Gazy sa skončili neúspechom. Informuje o tom BBC s odvolaním sa na zdroj blízky rokovaniam v katarskej Dauhe.

Boje sa obnovili od dnešného rána, ale rokovania až doteraz pokračovali v nádeji na novú prestávku.

Včera 18:26

Poľsko v piatok predĺžilo dočasné kontroly na hranici so Slovenskom do 2. januára 2024. Oznámilo to poľské ministerstvo vnútra.

Včera 17:52

Spojené štáty nebudú udeľovať víza izraelským osadníkom zapojeným do násilností voči Palestínčanom na okupovanom západnom brehu Jordánu. V piatok to podľa agentúry AFP uviedol predstaviteľ amerického ministerstva zahraničných vecí, ktorý nechcel byť menovaný.

Včera 17:49

Kongres USA po prvýkrát za posledných 20 rokov zbavil svojho zástupcu právomocí.

Snemovňa reprezentantov USA hlasovala za zbavenie právomocí republikána Georgea Santosa, ktorý je obvinený z podvodu a poskytovania nepravdivých informácií.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

Reklama

NAJNOVŠIE

Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Opica veverica (Saimi sciureus) si pochutnáva na jedle z vianočnej pančuchy počas fotenia v zoologickej záhrade v Londýne

Autor: TASR/AP-Alberto Pezzali

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Môj manifest: tak veľmi chcem !

0icon

( Politická báseň a poznámky k strofám )  

Marek Brna

Rusko sa Západu nepodarilo ovládnuť

0icon

Rusko odolalo tlaku Západu. Nepodarilo sa odstrániť tamojšiu garnitúru a následne ho ekonomicky ovládnuť. Ani v Bielorusku to Západu nevyšlo. Ukrajina, zdá sa, taktiež nepriniesla želané výsledky. Pre Západ to momentálne po cca 15 rokoch snáh nevyzerá teda ružovo. Asi bude treba normálne že pracovať. Nič sa nedá robiť. Len…

Radovan Hrádek

Rokovania v NRSR, alebo kam sme sa to dostali

0icon

Priatelia. Dávam do pozornosti osobnosť pána Johna Bercowa, ktorý bol Speaker of the House (čiže predseda Dolnej snemovne UK) od roku 2009 do roku 2019. Kto chce nech si zájde na YT, tam sú jeho najznámejšie výroky, ktoré povedal v Dolnej snemovni. Napr. tu je link na jeho rozhodnutie o vyhodení poslanca…

Ivan Štubňa

Odvolávanie M. Šutaja Eštoka je dôkazom konfrontačnej politiky celej mafiánskej opozície

0icon

Posledné dni sme boli svedkami vyčíňania opozičnej mafie v poslaneckých laviciach. To, čo dokázali predviesť bolo v totálnom rozpore s poslaním poslanca. Miesto dôkazov a prvkov konštruktívnych vyjadrení zazneli hrubé urážky, klamstvá,

Zdeno Drdol

Sme pripravení robiť ďalšiu reformu školstva?

0icon

Snáď všetko, čo človek robí, opiera o svoj svetonázor, či už si to uvedomuje alebo nie. Ak ho má vhodný, tak aj jeho konanie je prevažne (žiaľ nie vždy, ale to je iná téma) zmysluplné. Väčšina ľudí na „Západe“ (to je to, kam sa teraz hrabeme aj my) si však ten

Vášeň v Tebe

Pred vytrhnutím šedín si to dvakrát premyslite. Odborníci vysvetľujú, aké sú riziká

0 icon

2.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Urýchľuje vytrhávanie šedivých vlasov šedivenie? Túto otázku si kladú mnohé dámy hneď, ako sa im na hlave objavia prvé strieborné pramene. Odborníci sa k tejto otázke vyjadrili a vysvetlili, čo sa vlastne deje s našimi vlasmi po vytrhaní a ako to súvisí so šedivením.

Geniálny trik na zamrznuté okná auta. Potrebujete len jeden výrobok

0 icon

2.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Bublinková fólia má množstvo rôznych využití, ale nie každý vie, že ju vodiči môžu úspešne používať aj v zime a pri teplotách pod bodom mrazu. Fólia umiestnená na okne auta nám dá zabudnúť na únavné škrabanie námrazy.

Ohlušujúci interkom uprostred noci? Nie bezdôvodne. Neveští to nič dobré

0 icon

2.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Zvyčajne nás hluchý interkom nijako zvlášť neprekvapí. Niekedy niekto náhodne stlačí nesprávne tlačidlo a zavolá nám. Ak však v noci počujete zvoniť interkom a na druhej strane nikto nie je, nemali by ste to brať na ľahkú váhu.

Ako spariť mak? Zabudnite na vodu. Vezmite si inú prísadu a všetka horkosť zmizne

0 icon

2.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Blíži sa čas, keď mnohí ľudia už pomaly začínajú plánovať, aké vianočné jedlá sa tento rok dostanú na ich stoly. Medzi nimi bude pravdepodobne aspoň jedno, na ktoré sa používa mak. Ako ho spariť a pripraviť tak, aby chutil skvele?

Zabudnite na tradičné skladovanie chleba. Žena hovorí, že existuje lepšia metóda. "Chlieb nikdy nesplesnivel"

0 icon

2.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Na jednej strane by sa dalo povedať, že ide o najdrahší "chlebník" vášho života. Ale na druhej strane je to spotrebič, ktorý väčšina ľudí vlastní a vôbec ho nepoužíva tak často. Teraz sa môže ukázať ako nepostrádateľný, pretože udrží váš chlieb čerstvý až tri…

Armádny Magazín

Putinov kamarát Orbán priviedol EÚ na pokraj krachu kvôli Ukrajine

0 icon

Maďarsko, 2. december 2023 - Decembrový summit EÚ ukáže, ako ďaleko je Budapešť ochotná zájsť, aby zabránila Bruselu podporovať Kyjev, píše Politico. Podľa niektorých odborníkov Orbán nechce opustiť Európsku úniu po Spojenom kráľovstve, ale má v úmysle "sa jej zmocniť zvnútra". Maďarský premiér Viktor Orbán tlačí EÚ na pokraj priepasti…

Teherán 1943: Ako Stalin prinútil Churchilla rozhodnúť sa pre "druhý front"

0 icon

Rusko, 2. december 2023 - Sovietsky vodca šikovne využil záujem západných spojencov pomôcť ZSSR vo vojne s Japonskom. Na teheránskej konferencii "veľkej trojky" - Franklina Roosevelta, Josifa Stalina a Winstona Churchilla - , ktorá sa konala pred 80 rokmi od 28. novembra do 1. decembra 1943, sa rokovalo o otázkach…

Koľko dní žijú zmobilizovaní Ukrajinci na fronte?

0 icon

Ukrajina. 2. decembra 2023 - SwebbTV píše, že Zelenského prezidentský rozkaz o posielaní nováčikov na front spôsobuje ich rýchlu smrť. Tvrdí, že na niektorých úsekoch frontu mobilizovaní žijú dva-tri dni. Lenže Kyjev ich aj tak posiela do prvej línie, kde nemôžu vyhrať. V článku sa hovorí, že Zelenský nemá ani kvapku racionality, začal…

Prevrat alebo rezignácia: k čomu povedie Zelenského konflikt so Zalužným?

0 icon

Ukrajina. 2. decembra 2023 - Experti rozprávajú podrobnosti o politických intrigách Rozpory medzi ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským a vrchným veliteľom ozbrojených síl Ukrajiny Valerijom Zalužným sa na Ukrajine vyostrili. Hlava štátu si robí poriadok s najbližším okolím svojho protivníka a

Annalene chýba ruský minister zahraničných vecí - Lavrov

0 icon

Nemecko, 1. december 2023 - Annalena Baerbocková uviedla po zasadnutí Rady ministrov OBSE: "Ruský minister zahraničných vecí Lavrov sa v miestnosti objavuje len vtedy, keď hovorí, nie aby počúval ostatných. " Z nejakého dôvodu jej pred rokom nevadilo, že Sergej Lavrov sa v miestnosti vôbec neobjavil, pretože poľské predsedníctvo neposlalo…

TopDesať

TOP10 najšialenejších spôsobov, akými chcú ľudia schudnúť

0 icon

Schudnúť nebýva vždy ľahké. Určite si to zažil už aj ty. Po Vianociach ti zostali nejaké kilá navyše, ktoré sa ťa jednoducho držia, nech robíš, čo robíš. Čo však v snahe schudnúť robia niektorí ľudia, je až neuveriteľné. Toto sú tie najšialenejšie spôsoby, akými sa pokúšajú byť štíhli. Pokiaľ ide…

Náhody: Neuveriteľné prípady, ktoré nám prídu až neskutočné!

0 icon

Náhody: Niekedy sa v živote odohrávajú neobyčajné náhody, ktoré sa zdajú byť príliš pozoruhodné na to, aby boli vymyslené. Spomeňte si na prípady, ako je objavenie vášho oblečenia, ktoré dokonale kopíruje váš gauč, alebo narazenie na dva nápadne podobné kamene na úplne nesúvisiacich miestach a v nesúvisiacich momentoch. Život je…

Prečo je ťažké pamätať si udalosti z raného detstva?

0 icon

Hovorí sa, že naše osobnosti sú formované v našom ranom detstve, ale aké ironické je, že si sotva dokážeme spomenúť na niečo z tých čias? Tento jav sa dá aplikovať takmer na všetkých ľudí a má dokonca oficiálny pojem - detská amnézia. Ako dospievame, zabúdame na ľudí, udalosti a dokonca aj na miesta,…

10+ zvláštne uspokojujúcich fotografií s jedlom v hlavnej úlohe. Raj pre perfekcionistov

0 icon

Hoci vizuálna prezentácia jedla je už dlho dôležitým aspektom stravovania v mnohých kultúrach, s rastom popularity Instagramu sa zdalo, že sa dostala na ďalšiu úroveň. Týchto pár fotografií s dokonalým jedlom v hlavnej úlohe je skutočný raj pre perfekcionistov.  V dnešnej dobe sa môže stolovanie zdať ako výlet do virtuálnej galérie. Jedlá sú starostlivo zdokumentované a naaranžované pre…

Vedci tvrdia: Nadávanie je lepšie, ako si myslíme!

0 icon

Nadávky väčšinou používame ako jednoduchý nástroj na vyjadrenie svojich pocitov, či už pozitívnych alebo negatívnych. Výhody, ktoré má nadávanie sa tým však nekončia, je vedecky dokázané, že nadávky sú pre nás dobré, a mali by sme ich absolútne využívať. 1. Môže to byť znak inteligencie

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali