Tento rok požiadalo o útočisko v Nemecku viac ľudí ako v rokoch 2015 a 2016 dohromady. Tentoraz je však situácia iná

Tento rok požiadalo o útočisko v Nemecku viac ľudí ako v rokoch 2015 a 2016 dohromady. Tentoraz je však situácia iná

Berlín 29. decembra 2022 (HSP/politico/Foto:TASR/AP-Matthias Schrader)

 

Nemecko zaznamenáva takmer rovnaký počet utečencov ako v rokoch 2015 a 2016. Odvtedy však došlo ku kľúčovým zmenám, myslí si POLITICO

utečenci
Ilustračné foto

Tento rok prichádza do Nemecka takmer rovnaký počet utečencov ako v roku 2015, keď sa kvôli tomu takmer rozpadla vláda.

Reklama

Keď v Sýrii vypukla občianska vojna, utečenci masovo prichádzali do Európy. Od konca roka 2015 do začiatku roka 2016 ich do Nemecka prišli desaťtisíce. Vtedajšia kancelárka Angela Merkelová povedala: “Wir schaffen das”. Merkelovej vláda povolila migrantom vstup do Nemecka, hoci podľa rámca EÚ by za nich boli zodpovedné aj ostatné krajiny bloku. Masívny prílev viedol k treniam v rámci Nemecka aj medzi európskymi hlavnými mestami.

Nemecko v rokoch 2015 a 2016 zaznamenalo takmer 1,2 milióna žiadostí o azyl. Spočiatku mnohí Nemci Sýrčanom prichádzajúcim na vlakové stanice tlieskali a ponúkali im podporu – vznikol pojem Willkommenskultur. Keď však boli mestá a obce zaplavené, pričom sa zriaďovali telocvične a kontajnerové dediny na ubytovanie prílevu utečencov, politická nálada sa čoskoro zhoršila.

Reklama

V roku 2022 sa počet utečencov z Ukrajiny zvýšil na niečo viac ako 1 milión ľudí, ktorí získali dočasnú ochranu. K tomu treba pripočítať približne 214 000 žiadostí žiadateľov o azyl, ktorí podľa nemeckého ministerstva vnútra nemajú žiadnu súvislosť s ruskou inváziou na Ukrajinu. To znamená, že tento rok požiadalo o útočisko v Nemecku viac ľudí ako v rokoch 2015 a 2016 dohromady.

Tentoraz je však situácia iná. Hoci sa orgány na mieste stále obávajú, že budú preťažené, situácia sa zmenila, vrátane toho, ako krajiny EÚ zaobchádzajú s utečencami. Tu sú tri kľúčové body:

 

1. Utečenci z Ukrajiny tvoria samostatnú kategóriu

Po prvé, Nemecko teraz nepostupuje samo, keďže EÚ aktivovala takzvanú smernicu o dočasnej ochrane utečencov z Ukrajiny. To znamená, že automaticky získajú štatút dočasného azylu a môžu požiadať o sociálne dávky v ktorejkoľvek krajine EÚ, čím sa záťaž rozloží na všetky krajiny bloku.

V rámci Nemecka sa v novom distribučnom systéme známom ako “FREE”, ktorý je v platnosti od júla, zohľadňujú rodinné väzby a ďalšie faktory. Tým sa vytvoril riadiaci efekt, keďže rozdeľovanie je možné prepojiť a sledovať. Okrem toho, keď si utečenci z Ukrajiny môžu sami súkromne zorganizovať ubytovanie, môžu si vybrať, kde sa usadia. Iba ak požiadajú o sociálnu pomoc alebo bývanie, môžu byť rozmiestnení po celom Nemecku ako ostatní utečenci.

Reklama

Podľa štúdie “Utečenci z Ukrajiny v Nemecku” (uskutočnenej v auguste až októbri tohto roka) takmer tri štvrtiny utečencov z Ukrajiny žijú v súkromných bytoch a domoch. Z nich približne 25 % žije u príbuzných alebo priateľov v Nemecku. Iba 9 percent žije v spoločných ubytovacích zariadeniach pre utečencov.

Naopak, utečenci, ktorí nepochádzajú z Ukrajiny, sú rozmiestnení v nemeckých spolkových krajinách prostredníctvom tzv. systému “EASY”. Po počiatočnom období v regionálnych prijímacích centrách sú migranti náhodne rozdelení do obcí po celej krajine.

Tento systém nezohľadňuje individuálne preferencie; poskytuje len vyššiu pravdepodobnosť pridelenia utečencov do zariadení v tom istom regióne, ak sú v ňom zaregistrovaní rodinní príslušníci – a ak je tam kapacita.

 

2. Nie všetky mestá a obce sú preťažené – zatiaľ

“Prijímacie kapacity sú na mnohých miestach vyčerpané, už sa musia využívať stanové prístrešky a telocvične,” povedal v novembri Burkhard Jung, starosta Lipska a podpredseda Nemeckého zväzu miest.

Reklama

V tomto smere je v roku 2015 veľa déjà vu.

“Nepoznáme konkrétne číslo, ale dostávame spätnú väzbu z veľmi mnohých spolkových krajín, že obce dosahujú svoje limity,” potvrdil začiatkom tohto mesiaca Alexander Handschuh, hovorca Nemeckého zväzu miest a obcí. Poukázal na to, že veľké mestá ako Berlín alebo Mníchov sú medzi utečencami z Ukrajiny obľúbenejšie – tento trend pretrváva.

“Medzitým však z celého Nemecka hlásia veľké záťaže,” dodal Handschuh.

Hoci mnohých utečencov z Ukrajiny spočiatku prijímali v súkromných ubytovacích zariadeniach “s ohromnou ochotou pomôcť”, je to tým ťažšie, čím dlhšie vojna trvá. Nemecké obce preto teraz žiadajú pomoc od spolkovej vlády, požadujú plnú úhradu nákladov spojených so zaobchádzaním s utečencami a žiadajú vyššie prijímacie kapacity na regionálnej úrovni.

Výskumník v oblasti migrácie Hannes Schammann z Univerzity v Hildesheime hovorí, že od miestnych orgánov počuje zmiešané signály. “Existujú izolované horúce miesta, kde máme túto situáciu s gymnáziami a podobne. Ale sú aj obce, kde sa to dá ešte celkom dobre zvládnuť,” povedal Schammann pre POLITICO.

Problémom podľa neho nie sú novo prichádzajúci utečenci. Problémom je podľa neho skôr nemecká byrokracia, keďže samotný systém rozdeľovania spôsobuje meškanie a neistotu.

 

3. Hoci je situácia napätá, nie je to prekvapujúce

Nemecký Spolkový úrad pre migráciu a utečencov (BAMF) potvrdil, že migračný tlak sa v súčasnosti “výrazne zvyšuje” nielen v Nemecku, ale aj na vonkajších hraniciach EÚ. “Hoci sa počty každoročne zvyšujú… súčasný prílev príchodov má v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi vyššiu dynamiku,” uviedol. Ako dôvod BAMF uviedla efekt dobiehania po zrušení pandemických cestovných obmedzení a hospodársku a politickú situáciu v tranzitných štátoch, ako sú Turecko, Tunisko a Líbya.

Napriek tomu je počet utečencov prichádzajúcich v súčasnosti z iných krajín ako z Ukrajiny v rámci očakávaného rozsahu, uviedol Schammann. To sa však stáva problémom, keď sa tento tok stretne s nerovnomerným rozdelením ukrajinských utečencov.

Okrem toho sa mnohé obce držali fyzickej aj politickej infraštruktúry vybudovanej počas situácie v rokoch 2015 a 2016. “Tí, ktorí ju udržali, si počínali celkom dobre,” zdôraznil Schammann.

Reklama

Hlavnými krajinami pôvodu žiadateľov o azyl sú okrem Ukrajiny naďalej Sýria, Afganistan, Turecko a Irak – rovnako ako v predchádzajúcich rokoch. “V súčasnosti nie je v jednotlivých krajinách pôvodu badateľný žiadny vývoj,” uviedol pre POLITICO hovorca ministerstva vnútra. Napriek tomu potvrdil, že z hľadiska možnosti prijímať utečencov je situácia trochu napätá.

Schammann očakáva, že debata sa rozhorí kvôli úzkym miestam, ktoré môžu vzniknúť v dôsledku rozmiestnenia utečencov už v Nemecku. Opísal to ako zložitú situáciu, ktorá je určite zdrojom napätia v systéme. “Ten sa však nezrúti. Bude fungovať bez ohľadu na to,” povedal.

Bez magickej krištáľovej gule ministerstvo odmietlo poskytnúť výhľad na nasledujúce mesiace.

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

19:31

Dvojica turistov v indickej provincii Kašmír utrpela v noci na nedeľu strelné zranenia po útoku militantov.

Dvojicu z indického mesta Džajpur previezli do nemocnice a ich stav je údajne stabilizovaný, uviedla polícia, ktorá miesto útoku zaistila.

19:20

Víťazstvo Donalda Trumpa v novembrových voľbách by pravdepodobne ohrozilo plánované investície do nízkouhlíkovej energetiky vo výške jedného bilióna amerických dolárov (922,16 miliardy eur) a emisie oxidu uhličitého by do roku 2050 boli o jednu miliardu ton vyššie ako pri súčasnej politike. Informovala o tom agentúra Reuters.

18:57

Jaroslaw Kaczynski, líder poľskej opozičnej strany Právo a spravodlivosť (PiS), v rámci kampane pred voľbami do Európskeho parlamentu (EP) predstavil hospodársky program, ktorý počíta s masívnymi verejnými investíciami vrátane výstavby jadrových elektrární.

18:35

Americký prezident Joe Biden vyzval v nedeľu na okamžité prímerie v Gaze a povedal, že pracuje na trvalom mieri, ktorý by zahŕňal vytvorenie palestínskeho štátu.

Prezident to povedal v prejave na promócii absolventov Morehouse College.

18:26

Kapitánom lode, ktorá bola účastníkom tragickej zrážky s motorovým člnom v noci zo soboty na nedeľu na Dunaji pri severomaďarskej obci Verőce, je podľa zistení servera telex.hu občanom Slovenska. Pri nehode zomreli dve osoby, jeden človek sa zranil a po piatich nezvestných stále intenzívne pátrajú, informuje spravodajca TASR v Budapešti.

18:00

Španielska krajne pravicová strana Vox usporiadala v nedeľu v Madride zhromaždenie pravicových strán združených v skupine Európski konzervatívci a reformisti (ECR). V súčasnom Európskom parlamente združuje 62 poslancov, strana Vox má štyroch. Informovala agentúra Reuters.

17:11

Stovky ľudí demonštrovali v nedeľu v Tunise na podporu prezidenta Kaísa Saída uprostred rozsiahlej medzinárodnej kritiky na jeho adresu v dôsledku zatýkania novinárov, aktivistov a právnikov v krajine.

Demonštranti v centre hlavného mesta niesli Saídove fotografie a transparenty vyzývajúce Západ, aby sa nemiešal do záležitostí v ich krajine.

17:02

Vývoz benzínu z Číny v apríli klesol na najnižšiu úroveň od júla 2015. K vývoju prispela vyššia spotreba pohonných hmôt vďaka rastúcemu dopytu po domácom cestovaní.

16:34

Obyvatelia Slovenska považujú kybernetické hrozby za vážnejšie než hrozby fyzického typu. Ako najväčšiu hrozbu vidí 76 % podvody pri platení. Krádeže osobných vecí, ako napríklad odcudzenie mobilu, dokladov či platobnej karty, sa obáva 68 % opýtaných. Vyplýva to z prieskumu agentúry Perfect Crowd pre mBank.

16:25

Jeden z troch vrtuľníkov v konvoji, ktorý prevážal iránskeho prezidenta Ebráhíma Raísího v nedeľu na východe krajiny “tvrdo pristál”, ďalšie podrobnosti bezprostredne nie sú jasné, uviedli tamojšie médiá.

Na miesto smerujú záchranné zložky, ich presun však komplikujú zlé poveternostné podmienky, vyhlásil iránsky minister vnútra Ahmad Vahídí.

16:12

Voliči v Dominikánskej republike v nedeľu hlasujú v parlamentných voľbách a v prvom kole prezidentských volieb tiež rozhodnú, či súčasná hlava štátu Luis Abinader krajinu povedie aj v druhom funkčnom období. Pri nadpolovičnej podpore sa druhé kolo neuskutoční.

15:56

Kenská polícia sa v priebehu niekoľkých týždňov rozmiestni na Haiti, aby viedla mnohonárodnú misiu podporovanú OSN zameranú na boj proti násiliu gangov. V nedeľu to uviedol kenský minister zahraničných vecí.

15:39

Odchod amerických vojakov z Nigeru už začal a k ich úplnému stiahnutiu má dôjsť najneskôr do 15. septembra, krajiny o tom informovali v spoločnom vyhlásení v nedeľu.

Obe strany zároveň oznámili, že dosiahli dohodu o stiahnutí vojakov. Americké jednotky začali odchádzať z krajiny po vyhlásení Nigeru, že ich prítomnosť je nezákonná.

15:26

Jordánsky minister zahraničných vecí Ajman Safádí v nedeľu uviedol, že jeho krajina požiadala o medzinárodné vyšetrovanie “vojnových zločinov, ktorých sa Izrael dopustil počas svojho vojenského ťaženia v Gaze”. Informovala agentúra Reuters.

14:44

Pri záplavách v provincii Fárjáb na severe Afganistanu zahynulo najmenej 66 ľudí, uviedol v nedeľu predstaviteľ tamojšej provincie. Ide tak o ďalšie smrteľné dažde, ktoré krajinu sužujú v posledných týždňoch.

Afganistan záplavy
Afganskí muži zbierajú osobné veci pred domom, ktorý zničili záplavy vyvolané prudkým dažďom
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Mravec sa živí kvetom púpavy počas slnečného dňa v mestskom parku v estónskom Talinne

Autor: AP/Sergei Grits

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavel Jacz

Peter Haršáni

Marek Brna

Erik Majercak

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali