Televízny cestopis Hranica v srdci mapuje unikátny fenomén

Televízny cestopis Hranica v srdci mapuje unikátny fenomén

Bratislava 12. júna 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR – Jaroslav Novák)

 

Pozitívny televízny cestopis Hranica v srdci, ktorý RTVS vysiela na Dvojke, podrobne približuje výnimočné miesta z česko-slovenského pohraničia. Táto hranica je unikátnym fenoménom z kultúrneho, folklórneho, gastronomického hľadiska, ako aj z bohatého prírodného dedičstva


Na snímke zľava dramaturg Českej televízie, Televízne štúdio Ostrava Josef Albrecht a dramaturg Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) Ondrej Starinský počas tlačovej konferencie RTVS a Českej televízie, Televízne štúdio Ostrava pri príležitosti ukončenia vysielania seriálu Hranica v srdci

Šestnásťdielny cyklus Hranica v srdci pripravili Rozhlas a televízia Slovenska a Česká televízia, Televízne štúdio Ostrava pri príležitosti 100. výročia vzniku spoločného štátu a zároveň 25. výročia od vzájomného rozchodu. Jednotlivé diely dokumentujú miesta zaujímavé prírodnými úkazmi či históriou, o krajine nechávajú rozprávať miestnych, ktorí sa tu narodili, prípadne sa prisťahovali z okolitých oblastí.

Reklama

„Televízne štáby navštívili napríklad známu Holubyho chatu na Veľkej Javorine, kde každý rok na Silvestra pália Česi a Slováci spoločne vatru priateľstva. Zašli tiež do Starého Hrozenkova, ktorý preslávili miestne liečiteľky a bylinkárky – nazývané “bohyne”. Ďalšia z častí cestopisu zachytáva prastaré slovanské hradisko medzi Mikulčicami a Kopčanmi, ktoré patrí medzi najstaršie a najvzácnejšie staroslovanské náleziská v strednej Európe. Nevynechali sme ani kráľovský a cisársky žrebčín v Kopčanoch, ktorý v roku 1736 založil František Štefan Lotrinský, podnikavý manžel Márie Terézie,“ priblížil dramaturg RTVS Ondrej Starinský.

RTVS a Česká televízia sa na projekte podieľali rovným dielom. Každý z tímov mapoval svoje oblasti z obidvoch strán hranice. Pre RTVS dokumenty režírovali Tomáš Vitek a Vladislava Sarkány, pre Českú televíziu Petra Všelichová a Michael Kaboš. Nakrúcalo sa v 16 rôznych lokalitách a najazdilo sa pritom takmer 10 000 kilometrov.

Reklama

„Sme radi, že takýto projekt vznikol. Výnimočný je tým, že sme mapovali ako dva národy aj po rozdelení vedia v harmónii naďalej žiť vedľa seba, komunikovať a rozvíjať predchádzajúce spolužitie, tradície a rodinné väzby,“ uviedol programový riaditeľ televíznej časti RTVS Marek Ťapák.

Je to vôbec po prvý raz, keď sa verejnoprávne televízie zo Slovenska a Česka spojili, aby vytvorili cestopisnú sériu reflektujúcu česko-slovenskú hranicu po celej jej 252-kilometrovej dĺžke. Pohraničný priestor, kde žije viac ako 4,812 milióna obyvateľov, ponúkal pre dokumentárne spracovanie zaujímavé možnosti a historické súvislosti.

Poslednú časť seriálu pod názvom Na Baťovom kanáli odvysiela Dvojka v pondelok 17. júna o 21:30. Celá séria je dostupná v online archíve RTVS a na stránke www.hranicevsrdci.cz/sk/.

Program vznikol v rámci rovnomenného projektu podporeného Európskym fondom pre regionálny rozvoj z programu INTERREG V-A Slovenská republika – Česká republika, Spoločne bez hraníc.

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

12:49

Samovražedný atentátnik na motorke sa v piatok v Karáčí odpálil v blízkosti dodávky, ktorá prevážala piatich japonských zamestnancov miestnej automobilky. Japonskí zamestnanci vyviazli bez zranení, výbuch však zranil troch okoloidúcich, uviedla polícia.

12:42

Ceny pohonných látok rástli aj počas 15. týždňa tohto roka, benzíny zdraželi viac ako o dva centy a mierne stúpla aj cena nafty. Oproti minulému týždňu boli ceny pohonných látok vyššie v priemere o 6 %.

12:20

Šéfka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová v piatok vyzvala na zdržanlivosť s cieľom zabrániť ďalšiemu stupňovaniu napätia na Blízkom východe. Britský premiér Rishi Sunak žiadal, aby v regióne prevládol pokoj. Reagovali tak na útok v Iráne, ktorý americké médiá pripísali Izraelu.

12:07

Egypt vyzval Irán a Izrael, aby zachovali zdržanlivosť a vyhli sa tomu, že Blízky východ vtiahnu do konfliktu.

11:57

Medziročný rast hrubého domáceho produktu (HDP) za rok 2023 dosiahol po revízii úroveň 1,6 % v stálych cenách. Pôvodne bol začiatkom marca zverejnený nižší rast HDP na úrovni 1,1 %. Podobne bol rast ekonomiky po aktuálnej revízii mierne vyšší aj v roku 2022, a to na úrovni 1,9 %, keď posledný zverejnený údaj bol 1,8 %. Vývoj ekonomiky za roky 2020 a 2021 zostal nezmenený. V piatok o tom informoval Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

11:51

Výrobné ceny v Nemecku v marci 2024 opäť klesli, už deviaty mesiac v rade, ale najmenej od júla minulého roka. Prispeli k tomu najmä nižšie ceny energií.

11:35

Na deväť sa zvýšil počet obetí nočného útoku ruskej armády na Dnepropetrovskú oblasť na juhu Ukrajiny. Medzi mŕtvymi sú tri deti a zranenia utrpelo viac než 10 osôb. Oznámilo to ukrajinské ministerstvo vnútra.

11:27

Spoločnosť Apple na žiadosť Pekingu odstránila z čínskeho App Store aplikácie Threads, WhatsApp, Telegram a Signal, informuje agentúra Bloomberg.

Čínske úrady to požadovali “z dôvodov národnej bezpečnosti”.

Predtým boli tieto služby v Číne dostupné len cez VPN, ale stále sa tešili popularite.

Minulý rok Peking zaviazal vývojárov aplikácií, aby sa do konca marca 2024 podrobili vládnej registrácii, inak prestanú fungovať.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke rozkvitnuté pole repky olejnej (Brassica napus) pri obci Zemplínske Hradište v okrese Trebišov

Autor: FOTO TASR-Roman Hanc

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali