V miestnosti v suteréne ČVUT študenti plánujú všetky svoje činnosti a kontrolujú činnosť robot. Momentálne pracujú na projekte pre spoločnosť Airbus.
V celej miestnosti to vyzerá ako v budúcnosti. V skúšobni si môžu záujemcovia vyskúšať ako prebieha plne automatizovaná a digitalizovaná výroba. Tieto stroje sa už aj používajú v mnohých výrobných procesoch.
No v Testbede je možné si takéto stroje vyskúšať v situáciách, ktoré sa ešte len začínajú objavovať a ich nástup je spojený s digitálnou štvrtou priemyselnou revolúciou. „Nech už predávate potraviny, čistíte vodu, vyrábate autá alebo riadite rafinériu, tak vždy musíte mať špeciálnu platformu určenú iba pre svoj biznis. Testbed je postavený na takej platforme, aby vedel poskladať všetky potreby pre Priemysl 4.0 dohromady,” vysvetlil Leoš Dvořák, riaditeľ pre digitalizáciu Siemensu.
Vedúci Testbedu pre Priemysl 4.0 oznámil, že spolupracujú napríklad na projekte s výrobcom dopravných lietadiel Airbusom, kde pracujú na systéme, ktorý umožní mať lepší prehľad o dodávateľoch v rámci celého reťazca, na ktorého konci je súčasť lietadla. “V prostredí Testbedu sme pripravili demonštráciu tohoto princípu s kockami Lego, kedy priemyselné roboty skladajú kocky dohromady podľa vopred vytvoreného plánu. To môže vyzerať ako hra, ale plán predstavuje výrobu reálneho dielu, robotické pracovisko, jednotlivých dodávateľov a samozrejme koncového zákazníka, ktorým je Airbus,” dodáva vedúci Testbedu Pavel Burget.
Taktiež tieto priestory využíva aj Škoda Auto, pre ktorú Český inštitút informatiky, robotiky a kybernetiky pri ČVUT pracuje na projekte optimálneho rozloženia výrobných buniek v hale tak, aby bola výroba efektívnejšia.
Slávnostné otvorenie Testbedu prebehlo minulý september, no Testbed je ešte len v prvej fáze. V nasledujúcich rokoch majú ešte pribudnúť ďalšie stroje a softvérové nástroje. “Mnoho ľudí si povie, že podobné stroje videli vo filme. Povedal by som ale, že sú tu technológie, ktoré ešte vo filme ani neboli,” upresnil Dvořák.