Vysoké Tatry 2. mája (TASR) – Tatranský okrášľovací spolok (TOS) v týchto dňoch rozbieha projekt Tatranskej dobrovoľníckej služby (TDS). Minulý rok sa na aktivitách zúčastnilo takmer 10 dobrovoľníkov, cieľom TOS je tento počet zvýšiť a obohatiť dobrovoľníctvo v Tatrách o nové prvky.
“Dobrovoľníkom sa môže stať ktokoľvek, je to vekovo neobmedzené, treba sa len zaregistrovať pomocou internetového formulára na stránke www.tos-tds.sk. V tomto formulári sa záujemcov pýtame, o akú činnosť majú záujem, na ako dlho by boli ochotní prísť nám pomôcť, aké majú schopnosti, prednosti, danosti,” objasnil šéf TDS Marek Viglaš. Na základe týchto informácií vedenie TDS vyberie jednotlivých dobrovoľníkov, dohodne termín dobrovoľníckeho turnusu a účastníkov aj preškolí.
“Počas týždňa by mali odpracovať denne šesť hodín, v poobedňajších hodinách budú potom môcť navštíviť rôzne múzeá v regióne a pripravujeme pre nich aj besedy s osobnosťami Tatier. Počas víkendov majú dobrovoľníci voľný program,” doplnil Viglaš. Účastníci jednotlivých turnusov budú mať k dispozícii ubytovanie v tzv. Domoch dobrovoľníctva, ktoré sú v Tatranskej Lesnej, Tatranskej Lomnici a na Skalnatom plese a zabezpečené bude pre nich aj stravovanie za nákladové ceny. “Ich pomoc využijeme na manuálne práce týkajúce sa opravy chodníkov, odpočívadiel, skultúrňovania turistickej infraštruktúry, prípadne v oblasti architektúry, navrhovania parkov, posedení a pod.,” vymenúva Viglaš.
Cieľom TOS je TDS rozšíriť nielen vo Vysokých Tatrách, ale chcú preniknúť aj na Liptov. Tento rok tam štartuje projekt Tatranskej zelenej hliadky (TZH), ktorej členmi by mali byť nadšenci prírody a ľudia, ktorí majú k horám blízko. “V tej prvej sezóne chceme čistiť doliny v Nízkych a Západných Tatrách, opravovať lavičky a zariadenia, ktoré by mali slúžiť turistom,” informoval šéf TZH na Liptove Vladimír Malíček. Cieľom hliadky bude pôsobiť na turistov motivujúco, aby si prírodu vážili a odpadky nenechávali v prírode. “Pre Tatry treba niečo aj urobiť, nielen si ich vychutnávať, a tie odpadky tam nielen prinášať, ale ich aj odtiaľ brať preč. Chceme motivovať najmä deti na školách, aby si vytvorili pozitívny vzťah k horám a správali sa tam tak, ako sa má,” zdôraznil Malíček.
Cieľom TDS je do Tatier prilákať čo najviac ľudí, dobrovoľníkov, ktorí sa budú starať o prírodu a zveľaďovať turistické chodníky. Do tohto projektu už zapojili aj chovancov z Domu na polceste vo Veľkom Slavkove, možnosť zúčastniť sa jednotlivých aktivít majú aj firmy a ich zamestnanci. Pozitívnym príkladom pre rozbiehajúci sa projekt na slovenskej strane Tatier sú dobrovoľníci z Poľska. Tam má dobrovoľnícka služba približne 700 členov a funguje už sedem rokov.
UPOZORNENIE: TASR vydá k správe videozáznam a zvukový záznam
aan dab