Zatiaľ čo vlani začali so zarybňovaním na Podbanskom, tento rok dostala prednosť Orava. Prvých približne 15-tisíc kusov násad pstruha potočného vypustili pracovníci Strediska genofondu rýb Štátnych lesov TANAPu vo Východnej v lokalitách Drvič, Poloma, Volarisko, Sivý potok, Klin, Blatná, Mihulčie, Tichá a Bobrovecký potok, ktoré sa nachádzajú v ochranných obvodoch Zverovka a Habovka. „V porovnaní s centrálnou časťou Tatier boli na Orave vhodnejšie podmienky, preto sme začali práve tam. Voda v potokoch totiž musí mať približne rovnakú teplotu ako v liahni, inak by rybky mohli utrpieť teplotný šok,“ vysvetlil Peter Kriššák, vedúci Strediska genofondu rýb Štátnych lesov TANAP-u vo Východnej.
Počas najbližších týždňov vypustia Štátne lesy TANAPu do vodných tokov na území, ktoré majú vo svojej správe, celkovo 60-tisíc kusov násad pstruha potočného. Spolu s nimi pribudne aj okolo 5-tisíc lipňov tymianových, ktoré pracovníci Strediska genofondu rýb Štátnych lesov TANAPu vo Východnej priebežne vysádzajú do vôd Bieleho Váhu. Z tatranských bystrín, kde majú rybky ideálne životné podmienky, sa postupne dostanú aj do nižšie položených riek, či už je to Orava, Poprad alebo Dunajec.
„Zarybňovanie tatranských tokov má svoje opodstatnenie. Aj takýmto spôsobom sa snažíme udržiavať populácie pôvodných druhov rýb vyskytujúcich sa v tejto oblasti,“ pripomenul vedúci Strediska genofondu rýb Štátnych lesov TANAPu vo Východnej, kde okrem pstruhov potočných a lipňov tymianových chovajú aj pstruhy dúhové, hlavátky, čereble, mreny, sivone, podustvy či hlaváče. Ryby záujemcom ponúkajú aj na predaj, či už ako násady alebo na konzum. Viac informácií o stredisku a jeho činnosti nájdete na http://www.lesytanap.sk/sk/sluzby/stredisko-genofondu-ryb/.