Poslanci strany Kresťanská demokracia – život a prosperita (KDŽP) – Aliancia za Slovensko Tomáš Taraba, Štefan Kuffa a Filip Kuffa tento týždeň vystúpili z poslaneckého klubu ĽSNS (písali sme o tom TU).
V stredu to na tlačovej konferencii oznámil predseda strany Tomáš Taraba, ktorý ako dôvod tohto kroku uviedol opakovanú a neoprávnenú kritiku zo strany vysokopostaveného člena ĽSNS Milana Mazureka. Poslanecký klub ĽSNS v Národnej rade tak odteraz tvorí namiesto sedemnástich iba štrnásť poslancov.
Hlavné správy: Niektorí voliči ĽSNS by mohli váš odchod z poslaneckého klubu ĽSNS niekoľko mesiacov po voľbách vnímať ako zradu. Čo odkážete týmto ľuďom?
Taraba: My zostávame aj naďalej najbližším spojencom tých poslancov, ktorí budú v Národnej rade podporovať hodnotové zákony. My sme absolútne v ničom neurobili nič, čo by oslabilo pozíciu ĽSNS v parlamente. Na druhej strane, ja sa nikdy nebudem pýtať pána Mazureka, či môžem ísť pred médiá, alebo či sa môžem s niekým stretnúť. To by bola poloha submisivity, ktorá potom s vami ide ďalej, a v ktorej nakoniec môžete dopadnúť tak, ako pani Záborská, ktorú keď si zavolá pán Matovič na koberček, môže jej povedať, jedna vec je marketing a druhá vec sú hodnoty, a musí si medzi tým vybrať. Ja som ľuďom nesľuboval, že mňa bude riadiť pán Mazurek, čo môžem a čo nemôžem robiť.
Ich pozíciu ako strany ja v ničom neoslabujem, nikdy som na nich nevyťahoval žiadne osobné veci, to odo mňa nikdy nebudete počuť. Naopak, ja som bol ten, kto sa niektorých ľudí verejne zastával, keď mi o nich bolo povedané, že sa zmenili – akceptujem to, pretože je to normálne, kresťanské, každý má v živote právo sa zmeniť.
Ja som bol hrdý na to, že boli ochotní nám automaticky podpísať, že uznávajú všetky krivdy minulosti. Podľa mňa to je pozitívna vec. My sme sa zjednotili kvôli hodnotám, ale dnes je realita taká, že napriek tomu, že klub ĽSNS aj s nami má 17 poslancov, niektoré veci, ktoré sme sľúbili, ak hovorím za nás troch s Kuffovcami, nevieme presadiť len tak, že sa nebudeme s nikým stretávať a veci konzultovať.
To znamená, že jediná šanca ako presadiť dnes tú konzervatívnu väčšinu, ktorá v Národnej rade očividne je, je tá, že niekto začne byť ťahúňom v predkladaní týchto zákonov. Ja som očakával, že to bude Vašečka so Záborskou, ale Záborská tento týždeň dala najavo, že je liberálka, že od nej to čakať nemáme. Tak my sa veľmi radi tejto iniciatívy zhostíme.
Ja neviem, čo bude o rok, o dva. Nepozerám sa na politiku z toho hľadiska, či tu budem o štyri roky – ja som tu dnes a viem, že konať musím dnes, zajtra. Každý jeden deň je vzácny, keď sa pozeráte na veci tak, že určité práva sú veľkej časti obyvateľstva Slovenskej republiky odopierané.
Hlavné správy: Je to teda tak, že pokiaľ ide o hlasovanie o iných ako hodnotových otázkach, tak tam sa na vašich dohodách s ĽSNS nič nemení?
Taraba: My sme sa v spoločnom memorande dohodli na určitých veciach, kde je ten spoločný postup jasný, ale aj dnes, keď sa pozriete na naše hlasovania, tak vidíte, že Štefan Kuffa nie vždy hlasoval ako ĽSNS. Bol aj taký drobný konflikt medzi ním a pánom Mazurekom, keď Kuffa povedal, že on nevidí riešenie rómskej otázky tak, že sa kúpi bager a idú sa zrovnávať osady so zemou. Keď to povedal v Národnej rade, pán Mazurek aj na toto dosť výrazne reagoval, že to nie je ich pozícia – lenže tá naša je jednoducho iná. Štefan Kuffa povedal, že nikdy nebude súhlasiť, aby sa akémukoľvek chudákovi vzala strecha nad hlavou. My okrem určitých konkrétnych vecí máme pri hlasovaní úplnú voľnosť. Ja som to vždy tak chápal, a preto som nerozumel tým útokom.
Hlavné správy: Pokiaľ ide o hlasovanie o iných, než tých spomínaných hodnotových veciach, líši sa nejako vaša pozícia od pozície ĽSNS? V tomto volebnom období sa očakávajú zásadné hlasovania o amerických vojskách na našom území, o migrantoch, o ďalšom rozpredaji národného majetku cudzincom… ako budete hlasovať?
Taraba: Tá otázka znie inak: keď bude na stole konkrétny zákon, budem sa vám vedieť konkrétne vyjadriť, ako budeme hlasovať. My sme za normálne, dobré, konštruktívne vzťahy so všetkými krajinami, tak so Spojenými štátmi, ako aj s Ruskom. Vo všeobecnosti sme proti každej forme povinných kvót na migrantov. V týchto veciach je naša pozícia jasná. Na druhej strane, viem sa vyjadriť až ku konkrétnym veciam.
Keď sa pozriete na výsledky hlasovaní, my poslanci za KDŽP, teda ja, Štefan Kuffa a Filip Kuffa, sme hlasovali vždy nezávisle. Často sme hlasovali rovnako ako ĽSNS, ale aj sme veľakrát hlasovali odlišne, ak sme mali odlišný názor. Tak ako napríklad v prípade spomínanej rómskej otázky.
Hlavné správy: Viacerých novinárov na vašej tlačovej konferencii zaujala téma Milan Mazurek. Hlavným predstaviteľom ĽSNS je pán Kotleba, avšak vy opúšťate poslanecký klub kvôli pánovi Mazurekovi. Je jeho pozícia v tej strane natoľko zásadná?
Taraba: Musím zopakovať: od jeho výrokov na našu adresu sa nikto z predstaviteľov ĽSNS nedištancoval, takže ich nemôžeme brať na ľahkú váhu. Keď rozšíril na internete veci, ktoré sa ani nezakladajú na pravde a nikto z vedenia ich nedementoval, tak potom ja nemám ako pátrať, v mene koho to všetko hovorí. Ale Mazurek nie je v strane človek okresného významu, preto to nemôžeme ignorovať.
Hlavné správy: Vidíte v Smere okrem pána Podmanického a pána Kéryho aj nejakých iných ľudí, ktorí by možno mali blízko k vašim postojom v hodnotových otázkach?
Taraba: Veľa je tam takých ľudí, ktorí sú nám z tohto hľadiska blízko. Je na slobodnom rozhodnutí každého, ako bude hlasovať. Každý má svoje svedomie a bude sa za svoje hlasovanie zodpovedať Bohu. Myslím si, že v tomto žiadna falošná kolegialita nemá miesto. Na toto sa pozerám úplne jednoducho: niektoré veci sú čierne a biele a tak k nim treba aj pristupovať.
Ivan Lehotský
Reakcia ĽSNS na vystúpenie poslancov za KDŽP z poslaneckého klubu ĽSNS: „ĽS Naše Slovensko rešpektuje rozhodnutie poslancov KDŽP. Nedorozumenie medzi Tomášom Tarabom a Milanom Mazurekom sme ani v rámci strany, ani v rámci poslaneckého klubu nevnímali ako nejaké zásadné. Skôr ako nedostatok vzájomnej komunikácie. Napriek rozhodnutiu poslancov KDŽP sme radi, že práve vďaka ĽS Naše Slovensko je o týchto troch konzervatívnych poslancov v súčasnom slovenskom parlamente viac.“