“Taliansko na neformálnom stretnutí ministrov zahraničných vecí EÚ, ktoré sa konalo v dňoch 31. januára a 1. februára v Bukurešti, vetovalo vyhlásenie EÚ, ktoré mala učiniť šéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová. Tá uviedla, že EÚ uzná Guaidóa za prezidenta, ak nebudú organizované nové prezidentské voľby,” uviedol zdroj.
Podľa zdroja, EÚ a Uruguaj následne informovali o tom, že sa bude konať prvé ministerské zasadnutie Medzinárodnej kontaktnej skupiny pre Venezuelu. To sa má uskutočniť 7. februára v Montevideu (viac v článku).
V sobotu 26. januára Nemecko, Francúzsko, Španielsko, a potom tiež Veľká Británia a Holandsko, Švédsko či napokon Rakúsko, vyhlásili, že uznajú Guaidóa za dočasného prezidenta, ak nebudú vo Venezuele ohlásené nové voľby, a to do ôsmich dní.
Neskôr Európsky parlament uznal Guaidóa za “legitímneho dočasného prezidenta” a vyzval k podobnému rozhodnutiu tiež krajiny EÚ.
Stanica RT dodáva, že europarlament naliehal na členské štáty EÚ, aby túto rezolúciu nasledovali, ale snaha o jednotný postup stroskotala na vnútorných rozporoch krajín. Viacero európskych štátov najmä zo západnej časti únie uznal lídra venezuelskej opozície za prezidenta. Koordinovaný krok prišiel po osemdňovej lehote, kedy mal Maduro podľa európskeho ultimáta vyhlásiť nové prezidentské voľby.