Rím 16. októbra (TASR) – Taliansky prezident Giorgio Napolitano a primátor Ríma Ignazio Marino nechýbali dnes v synagóge talianskej metropoly na spomienkovej pietnej slávnosti pri príležitosti výročia deportácie viac ako 1000 rímskych židov presne pred 70 rokmi.
Spomedzi ľudí vrátane početných detí, ktorých nemecká fašistická mašinéria prepravila 16. októbra 1943 do vyhladzovacieho tábora Osvienčim, prežila iba necelá dvadsiatka osôb.
O dnešnom výročí sa hovorilo v uplynulých dňoch aj pri prijatí vrchného rímskeho rabína Riccarda Di Segniho a ďalších predstaviteľov židovskej komunity z talianskej metropoly u pápeža Františka.
Najvyšší katolícky predstaviteľ vtedy konštatoval, že paradoxne to bola vojnová tragédia, ktorá všetky strany nasmerovala na spoločnú cestu. "Keď si za niekoľko dní pripomenieme deportácie židov z Ríma, budeme sa modliť za mnohé nevinné obete ľudského barbarstva. Súčasne nás to však povedie k tomu, aby sme nepoľavili v bdelosti voči všetkým formám netolerancie a antisemitizmu, či už v Ríme, alebo vo zvyšku sveta. Nech antisemitizmus zmizne zo sŕdc a života každého muža a každej ženy," citovalo slová pápeža Františka z 11. októbra nemecké vysielanie Vatikánskeho rozhlasu.
Rečník sa nepriamo postavil na obranu pápeža Piusa XII. a jeho krokov v období holokaustu. V temnej hodine histórie kresťanská komunita v Ríme dokázala podať bratom v ťažkostiach pomocnú ruku, konštatoval pápež František. Podľa jeho slov mnohé náboženské inštitúcie v súlade s vôľou vtedajšieho pápeža otvorili brány, aby pomohli prenasledovaným židom. Mnohí kresťania pomáhali, ako len dokázali, poznamenal.
Podľa slov hlavy katolíckej cirkvi však spomienka na historickú udalosť neznamená iba spomínanie, ale predovšetkým by mala byť pokusom o pochopenie posolstva určeného pre súčasnosť. František pri tejto príležitosti pripomenul slová svojich predchodcov Jána Pavla II. a Benedikta XVI. a dodal: "Nech sa mladé generácie už nikdy viac nenechajú strhnúť ideológiami. Nech nikdy nehľadajú ospravedlnenie zla, nech im nikdy nechýba bdelosť smerom k antisemitizmu a rasizmu.