Bez rokovania
Prvé kolo rokovaní medzi USA a Čínou sa konalo minulý týždeň vo Washingtone. Neprinieslo však žiadne výsledky. Strany uviedli, že dosiahli “veľký pokrok“ a dohodli sa na pokračovaní rokovaní v dňoch 30. – 31. januára. To sa bude opäť konať vo Washingtone. Účastníci rokovania však budú musieť čeliť vážnym problémom.
Po prvé, ide o shutdown, ktorý blokuje fungovanie americkej vlády kvôli rozpočtovej kríze. A keďže sa väčšina amerických úradníkov z ministerstva obchodu vydala na neplatenú dovolenku, nemá rokovanie s Číňanmi kto pripraviť. Navyše by shutdown mohol trvať až do februára. Tí najväčší pesimisti z radov analytikov ale dokonca tvrdia, že Trump a Kongres neodsúhlasia nový rozpočet až do jari.
V takom prípade sa žiadne rokovanie konať nebude a obchodná vojna sa tak automaticky obnoví počnúc dňom 1. marca.
Boj o budúci internet
Druhou prekážkou je kauza Huawei. Dňa 6. februára má kanadský súd zverejniť rozhodnutie o vydaní finančnej riaditeľky tejto spoločnosti, Meng Wan–čou, do USA. Tá bola na žiadosť amerických úradov zatknutá 1. decembra vo Vancouveri.
Ako Washington, tak Peking sa tvári, že zatknutie Meng Wan–čou nemá nič spoločné s obchodnými spormi. Ale médiá oboch krajín dávajú tento prípad do priamej súvislosti s technologickými pretekmi, ktoré Čína vnútila USA.
Ide o to, že Huawei je svetovým lídrom vo vývoji internetových sietí piatej generácie (5G). Podľa odhadov odborníkov patrí tejto spoločnosti cez 10 % všetkých patentov súvisiacich s novou technológiou, a to od prenosu dát až po bezpečnosť mobilných sietí.
Podľa odhadov výskumnej spoločnosti IHS Markit by mal obrat mobilného 5G trhu už v roku 2022 dosiahnuť 11 miliárd dolárov. A tzv. leví podiel z týchto peňazí dostane ten, ktorého technológia budú populárnejšia. Američania si však neželajú, aby to bola Huawei, ktorý sľubuje plnohodnotnú komercializáciu 5G sietí do roku 2022. A to je dôvod, prečo Washington rozpútal nevyhlásenú vojnu proti čínskej spoločnosti – od obvinenia zo špionáže až po zatknutie riaditeľky.
Len ťažko je tak náhodou, že sa má nové kolo americko–čínskych rokovaní konať týždeň pred tým, než kanadský súd schváli uznesenie vo veci Meng Wan–čou. To umožní obchodným zástupcom oboch krajín zatiaľ ponechať tento problém v úzadí. Ak však budú kvôli shutdownu posunuté termíny ďalšieho stretnutia obchodných zástupcov USA a ČĽR, potom bude potrebné prerokovať prípad Huawei, čo značne zníži šance na urovnanie sporov.
Vezmite si svoje peniaze späť
Čínske plány na rozvoj špičkových technológií sa dnes dajú považovať za najväčšiu prekážku v ukončení obchodnej vojny medzi Pekingom a Washingtonom. V auguste Donald Trump nariadil Výboru pre zahraničné investície USA (CFIUS, skladá sa zo zástupcov ministerstva financií, ministerstva vnútornej bezpečnosti, ministerstva zahraničia a ďalších piatich rezortov), aby kontroloval pokusy cudzincov o nákup blokov akcií v amerických start–upoch a podobné transakcie blokoval, ak hrozí únik technológií do zahraničia.
Toto opatrenie je zrejme zamerané predovšetkým na čínskych investorov, ktorí donedávna investovali miliardy dolárov do amerických spoločností so špičkovými technológiami.
V novembri CFIUS predstavil návrh nariadenia, podľa ktorého sú zahraniční investori povinní získať povolenie Výboru na akékoľvek investície do start–upov spojených s “kritickými technológiami“, a to vrátane umelej inteligencie, robotiky a analýzy dát.
Následne Čína, podľa údajov analytickej spoločnosti Rhodium Group, obmedzila investície do amerických technologických start–upov. “Transakcie zahŕňajúce čínske spoločnosti, čínskych zákazníkov a čínskych investorov prakticky skončili,“ povedal agentúre Reuters advokát Nell O’Donnell, ktorý zastupuje americké technologické spoločnosti v transakciách so zahraničnými zákazníkmi. “Čínski investori odmietli uzatvoriť nové dohody a už sa nestýkajú so zástupcami amerických start-upov.“
Čína v decembri na celú vec symetricky reagovala, keď zverejnila tzv. negatívny zoznam priemyselných odvetví, ku ktorým je obmedzený alebo zakázaný prístup zahraničných investorov. Ide o 147 sektorov ekonomiky – počnúc ťažbou úžitkových nerastov, cez poľnohospodárstvo a spracovateľským priemyslom končiac.
Je teda zrejmé, že sa všetky tieto rozpory len ťažko dajú urovnať počas troch alebo štyroch kôl rokovaní. Preto sa obnovenie obchodnej vojny medzi Čínou a USA, s celkovým zvýšením dovozných ciel, stane nevyhnutným.