Tatranská Lomnica 10. septembra (TASR) – Brány Expozície tatranskej prírody v Tatranskej Lomnici v nedeľu 16. septembra po 15. hodine zatvoria. Verejnosti bude opätovne prístupná až o sedem mesiacov. Kým však napadne prvý sneh, nezostane prázdna. „Budeme kosiť všetky trávnaté plochy, musíme stihnúť dôkladne vyplieť všetky alpíniá, skalky a hriadky v zásobnej záhrade. Aj v tomto roku budeme vypúšťať všetky jazierka a čistiť ich dná od nánosov bahna. No a súčasne budeme triediť a čistiť semená kvietkov, ktoré sme nazbierali počas leta a vysievať ich do zásobnej záhrady. Aby sme na jar mohli návštevníkom ponúknuť na predaj nové sadenice kvietkov i stromčekov,“ hovorí vedúca Expozície tatranskej prírody Štátnych lesov Tatranského národného parku (ŠL TANAP) Janka Černická.
Počas uplynulých 131 dní stihlo alpíniá plné vzácnej a často oku turistu i nedostupnej tatranskej kveteny vidieť viac ako 6000 návštevníkov. Tí si z botanickej záhrady odniesli takmer 2 500 sadeníc kvietkov a stromčekov. „Najväčší záujem bol, tak ako každoročne o plesnivec, horce, lomikameň a dryádku. Vypredali sme aj sadenice vŕby, no predávala sa aj borovica limba, kosodrevina a jedľa,“ mohla po úspešnej sezóne konštatovať Černická.
Expozícia tatranskej prírody oslávila v tomto roku 20. výročie svojho otvorenia. S výsadbou vzácnych druhov tatranskej flóry pod Lomnickým štítom sa však začalo už v roku 1989. Autormi projektu a floristického inventáru boli Anna Šoltésová, Rudolf Šoltés a Zuzana Kyselová. Verejnosti bola Expozícia tatranskej prírody po prvýkrát sprístupnená 15. júna 1992. Odvtedy každoročne od druhej májovej nedele až do druhej septembrovej nedele majú v nej návštevníci možnosť pozorovať meniacu sa farebnosť tatranských kvetov. Na ploche takmer tri hektáre v ôsmich vápencových a žulových alpíniách a mokradiach sa tu predstavujú takmer tri stovky bylín a drevín, počnúc rastlinstvom podhorských lúk cez lesný podrast až po vegetáciu alpínskeho a subniválneho stupňa.
Turisti, ktorí prídu do TANAPu v jesenných dňoch a počas zimy, môžu vidieť vzácnu tatranskú kvetenu v Múzeu TANAP, ktoré je pod správou ŠL TANAPu v Tatranskej Lomnici. V presklených vitrínach a diorámach znázorňujúcich jednotlivé vegetačné stupne, je celoročne vystavených približne 150 druhov kvetov vrátane tých, ktoré v botanickej záhrade nie je možné dopestovať.