T. GALBAVÝ: Ak hovoríme o rozvoji regiónu, musíme hovoriť o rozvoji vidieka

Nitra 31. októbra (TASR) – Kandidáta na post predsedu Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK) Tomáša Galbavého podporujú strany Most-Híd, Nová väčšina-Dohoda, OKS, SaS, SDKÚ-DS a SMK. Vo svojom programe presadzuje otvorený a efektívny úrad bez politických nominácií, rýchlejšie opravy ciest, väčšiu podporu cestovnému ruchu a regionálnemu rozvoju. Rozhovor s T. Galbavým je súčasťou projektu, kde TASR predstavuje kandidátov vo voľbách na predsedov VÚC.

-Aké sú vaše priority v oblasti regionálneho školstva a rozvoja stredných škôl?-

Určite bude nutné stabilizovať sieť škôl a školských zariadení. Podporovať záujem zamestnávateľov o úzku spoluprácu s konkrétnymi školami vytváraním pracovísk odborného výcviku. Existuje stále množstvo školských zariadení, v ktorých študujú žiaci v nevyhovujúcich podmienkach a v zničených budovách. Ak chceme, aby sa zvýšil záujem študentov o odborné vzdelávanie, je nevyhnutné stredné školstvo zásadným spôsobom modernizovať.

Je nevyhnutné investovať podstatne viac aj do údržby a opráv budov škôl. Peniaze, ktoré školy vďaka svojej iniciatíve vyprodukujú, musia zostať na školách a musia sa využiť na ich rozvoj. Nie je správne, ak sa "rozpustia" v rozpočte župy. Rovnako by sa mali v plnej výške vrátiť školám aj peniaze, ktoré sa získajú z predaja ich nepotrebného majetku. Je nutné podporovať iniciatívu riaditeľov škôl a neoberať školské zariadenia o zdroje, ktoré by sa mohli použiť na ich modernizáciu.

-Aké sú vaše priority v oblasti dopravy, dopravnej obslužnosti kraja, resp. údržbe a rekonštrukcii ciest II. a III. triedy?-

Ak sa ihneď nezmení tempo opráv ciest, do piatich rokov môžu byť všetky župné cesty v havarijnom stave. Nitriansky samosprávny kraj zdedil vyše 2040 kilometrov ciest. Až 73 percent pozemkov pod cestami bolo právne neusporiadaných. Za obdobie 2006 – 2011 bolo zrekonštruovaných a opravených v rámci stavebných úprav celkom 84 kilometrov, teda na jeden rok vychádzalo 14 kilometrov ciest. Ako upozornil samotný vedúci odboru dopravy na NSK, takýmto tempom by sa opravy na všetkých cestách patriacich NSK vykonali za 145 rokov. Podľa hodnotenia stavu ciest bolo v roku 2012 z celkového počtu 2040 kilometrov patriacich NSK v havarijnom a bezpečnosť ohrozujúcom stave až 661 kilometrov.

Ak sa nechceme dostať do kolotoča nestíhajúcich opráv, musí prejsť celý súčasný prístup k správe a údržbe cestných komunikácií zásadnou zmenou. Treba urýchliť majetkové usporiadanie ciest, aby sa na ich opravy využívali operačné programy EÚ.

-Akým spôsobom chcete rozvíjať zdravotnú starostlivosť a zvyšovať úroveň nemocníc v Leviciach a Topoľčanoch?-

Je nutné okamžite urobiť zásadné opatrenia na zlepšenie kvality a hospodárenia župných nemocníc v Topoľčanoch a Leviciach, a to ich odborným manažérskym riadením, centralizáciou nákupov liekov a zdravotných pomôcok či motiváciou odmeňovania pracovníkov v závislosti od kvality a hospodárnosti práce. Pacienti nie sú spokojní s úrovňou poskytovanej starostlivosti v župných nemocniciach. Viem to z množstva stretnutí s ľuďmi a vyplýva to aj z výsledkov prieskumu, ktorý zverejnila Všeobecná zdravotná poisťovňa. Obe župné nemocnice, levická i topoľčianska, sa v rebríčku spokojnosti pacientov ocitli na posledných priečkach. Z 81 nemocníc skončila topoľčianska na 54. mieste a levická až na 74. mieste. Nitriansky samosprávny kraj preto bude musieť oveľa aktívnejšie vstúpiť do skvalitňovania zdravotníckych služieb.

-Aké sú vaše priority v oblasti cezhraničných projektov a cezhraničnej spolupráce?-

Nitriansky samosprávny kraj má v rámci cezhraničnej spolupráce podpísané zmluvy a dohody s maďarskými župami, s ktorými susedí. Túto spoluprácu treba maximálne využiť pre rozvoj prihraničných regiónov. Kraj musí podporovať cezhraničnú spoluprácu v celej jej šírke. To znamená v oblasti kultúrnej výmeny, rozvoja cestovného ruchu, ale aj podnikania a v mnohých ďalších aspektoch. Určite chcem opätovne otvoriť problematiku výstavby Ipeľských mostov, pretože v tomto volebnom období príprava výstavby zastala na mŕtvom bode. A Poiplie s vysokou nezamestnanosťou pritom potrebuje takéto rozvojové impulzy ako soľ.

-Aké sú vaše priority pri využívaní eurofondov?-

Určite budem venovať veľkú pozornosť tomu, aby bol Nitriansky samosprávny kraj v tejto oblasti čo najúspešnejší. Zdroje z eurofondov môžu výrazne pomôcť pri veľmi potrebnej rekonštrukcii ciest, pri skvalitňovaní zdravotníctva, v sociálnej oblasti, či kultúre. Kraj musí byť pri ich čerpaní maximálne iniciatívny a musí byť v tomto smere motorom aj tam, kde sám prostriedky čerpať nemôže, ale môžu o ne žiadať napríklad inštitúcie, ktorých je zriaďovateľom. Úrad NSK sa musí intenzívne zaujímať o čerpanie eurofondov, musí poskytovať poradenstvo a pomoc aj iným inštitúciám. Je potrebné, aby na úrade pracovali špičkoví odborníci, ktorí pomôžu napríklad školám tým, že priamo vstúpia do procesu tvorby projektu a pomôžu im ho vypracovať tak, aby spĺňal všetky potrebné parametre.

-Aké sú vaše priority v oblasti regionálneho rozvoja, resp. rozvoja cestovného ruchu, agroturistiky?-

Nitriansky samosprávny kraj je vidieckym krajom. Na vidieku býva väčšina obyvateľov. Preto, ak hovoríme o regionálnom rozvoji, musíme nutne hovoriť aj o rozvoji vidieka. Ani polovica obyvateľov v kraji nie je napojená na kanalizáciu, čo je najviac na Slovensku. Máme obce, ktoré stále nie sú napojená ani na verejný vodovod, nehovoriac o čistiarňach odpadových vôd. Výsledok je známy, vidiek v Nitrianskom kraji stále viac a viac zaostáva za mestami a tento trend sa nedarí zastaviť. Obnova vidieka bude potrebovať komplexný program. Jeho cieľom nemá byť zmena vidieka na mesto, ale uchovanie a obnovenie vidieka ako príjemného a pokojnejšieho miesta pre život.

Viem, že najhoršia situácia je v okresoch Komárno, Levice, Nové Zámky a v hornej časti Topoľčianska. Bolo veľkou chybou, že Nitriansky samosprávny kraj odstúpil od výstavby Ipeľských mostov. Ich výstavbu bude treba urýchlene obnoviť. Najväčšou dopravnou výzvou však bude maximálna pomoc pre urýchlenie výstavby rýchlostných ciest R7 a R8.

Zamestnanosť a príležitosti pre rozvoj regiónu však môže priniesť aj aktívny cestovný ruch. Musíme zvýšiť návštevnosť kraja a využiť obrovský potenciál návštevníkov termálnych kúpalísk, ktorí sú počas leta ubytovaní v našom kraji. Už nemôžeme na podporu turizmu dávať ročne len 0,1 až 0,2 percenta z rozpočtu. Musíme vytvoriť podmienky na vznik spoločnej organizácie, ktorá bude robiť marketing a organizovať výlety a programy pre turistov. Musíme vytvoriť nový grantový program určený na podporu vybraných aktivít v cestovnom ruchu. Musíme vytvárať neustálu reklamu nášmu kraju ako regiónu, kde okrem kúpalísk a pamiatok máme jedinečné domáce produkty, od vína a destilátov až po mliečne a mäsový výrobky. Musíme podporiť zapísanie niektorých regionálnych špecialít medzi európsky chránené produkty a propagovať ich.

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Pfizer odhalil nečakané vedľajšie účinky po tretej dávke svojej vakcíny

0 icon

Moskva 19. septembra 2021 (HSP/Sputnik/Foto:SITA/AP-Robert F. Bukaty)   Spoločnosť Pfizer predstavila nové štatistiky o vedľajších účinkoch po tretej dávke vakcíny, ktorú americká firma vyvinula spolu s nemeckou spoločnosťou BioNTech. Výskumu sa zúčastnilo 306 osôb a z uvedených dát vyplýva, že vedľajšie účinky po tretej dávke sa väčšinou podobali tým, ktoré…

Občania idú brániť Žilinku. Stretneme sa v pondelok 20. 9. od 9:30 hod. na Námestí SNP v Bratislave

0 icon

Bratislava 19. septembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian, Screenshot YouTube)   Generálny prokurátor svojim prísnym dodržiavaním zákona a prijatím zákonných rozhodnutí zjavne stúpol na otlak mnohým ľuďom z politickej garnitúry, ktorá je teraz pri moci, hlavne OĽaNO. Na sociálnej sieti sa objavilo video, ktoré vyzýva k jeho vypískaniu. Tomuto sa postavila občianska…

Bennett ocenil operáciu, ktorej výsledkom je dolapenie všetkých väzňov na úteku

0 icon

Jeruzalem 19. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Ohad Zwigenberg,Pixabay)   Izraelský premiér Naftali Bennett v nedeľu ocenil dolapenie zvyšných dvoch zo šestice palestínskych väzňov, ktorým sa pred takmer dvomi týždňami podarilo utiecť z prísne stráženej väznice Gilboa na severe Izraela Podľa spravodajského webu The Times of Israel Bennett označil spoločnú operáciu tajnej služby…

Robert Fico vyzýva na spoluprácu dvoch „sociálnych demokracií“. Slovákom nie je blízky liberalizmus, od ktorého sa Hlas nedokáže jasne dištancovať

0 icon

Bratislava 19. septembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian, Jaroslav Novák)   Predseda Smeru Robert Fico najnovšie vyzval stranu Hlas, aby s jeho stranou čo najskôr začala rokovania o predvolebnej a povolebnej spolupráci. Fico verí, že v prípade spoločného postupu vo voľbách by mohli Hlas a Smer získať 35 až 40 percent hlasov…

Macron a Biden budú telefonicky hovoriť o spore pre dodávky ponoriek Austrálii

0 icon

Paríž 19. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Evan Vucci)   Francúzsky prezident Emmanuel Macron bude v najbližších dňoch telefonicky hovoriť s americkým prezidentom Joeom Bidenom. Bude to ich prvý kontakt od vypuknutia diplomatickej krízy medzi Francúzskom a USA pre zrušenie dohody o dodávkach francúzskych ponoriek Austrálii. Hovorca francúzskej vlády Gabriel Attal uviedol, že…

Advokát Peter Kubina urazil sudcu. Kolega ho vyzval, aby vážil slová. “Vieš, ta­ké­to vy­jad­re­nia sa Ti nie­ke­dy mô­žu vy­pom­stiť”

0 icon

Bratislava 19. septembra 2021 (HSP/Foto:TASR - Pavol Zachar)   Advokát JUDr. Namir Alyasry vyzval prostredníctvom otvoreného listu svojho mediálne známeho kolegu Petra Kubinu, aby v súvislosti s rozhodnutím súdu o vzatí vyšetrovateľov NAKA do väzby vážil slová. Jeho vyjadrenia o tom, že od­ôvod­ne­nie vä­zob­né­ho roz­hod­nu­tia vo veci jeho klientov, vyšetrovateľov…

Matovič: Sme rodine by mala byť odňatá SIS, ak sa potvrdia informácie, že za vojnou v polícii je tajná služba. Na ospravedlnení kvôli “čurillovskej mafii” trvá

0 icon

Bratislava 19. septembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/TASR/HSP/Foto:SITA-Jana Birošová)   Hnutiu Sme rodina by mal byť odňatý post riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS), ak sa potvrdia informácie, že za vojnou v polícii je tajná služba. Uviedol to minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO) v relácii V politike v televízii TA3 „Ak by…

Kollár: Podporujem očistu spoločnosti, ale nech sa deje zákonne. SaS stojí na strane Hegera, aj keby sa Sme rodina rozhodla odísť z koalície

0 icon

Bratislava 19. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Hnutie Sme rodina podporuje vládny program očisty spoločnosti, ale musí sa to diať zákonným spôsobom. V diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 to vyhlásil predseda Sme rodina a parlamentu Boris Kollár. Ak chce líder OĽANO Igor Matovič vládnuť bez Sme rodina, budú…

Politológ Jozef Lenč: Sme rodina môže získať body odmietnutím účasti v skupine, ktorá má pripraviť zmeny v polícii či prokuratúre. Účelovú zmenu zákonov považuje za cestu do pekla

0 icon

Bratislava 19. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Koaličné strany, ktoré sa zapoja do práce v odbornej skupine na zmenách vo fungovaní polície, prokuratúry a súdov, môžu na tom stratiť. Pre agentúru SITA to povedal politológ Jozef Lenč. Podľa neho by na neúčasti v tejto skupine mohlo získať politické body koaličné…

Pellegrini reaguje na Ficovu výzvu: Teraz hovoriť o predvolebnej spolupráci je úplne zbytočné. Vylúčil ju aj Raši

0 icon

Bratislava 19. septembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák, Jakub Kotian)   Teraz hovoriť o predvolebnej spolupráci je úplne zbytočné. Predseda strany Hlas - sociálna demokracia (Hlas-SD) Peter Pellegrini to povedal v relácií O 5 minút 12 v Slovenskej televízii RTVS Reagoval tak na to, že predseda strany Smer – sociálna demokracia…

Podkasty

Video Podcast

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

René Pavlík

Opona

0icon

Bitka o právo Už viacej ako jeden a pol roka, namiesto serióznej správy štátu  sledujeme narastajúcu búrku v parlamente, v polícii, v správe štátu. Nakoľko vláda je v rukách politikov, a tí majú moc úmernú svojej schopnosti oklamať voličov, dospela situácia tak ďaleko, že nikto neverí nikomu. Z búrky, vplyvom globálneho…

Ladislav Hvižďák

Nočný strážca

0icon

Na webovej stránke Paul Craig Robertsa , ktorý ako už väčšina z čitateľov vie, bol v administratíve prezidenta Reagana , ktorý vládol v 80 – tých rokoch minulého storočia v USA,  ako námestník ministra financií a písal a píše do viacerých amerických denníkov, vyšiel krátky článoček, ktorý sa trefne hodí do…

Jozef Slávik

451° Fahrenheita ...

0icon

Ide o rovnomenný román od spisovateľa Raymonda Bradburyho z roku 1953, v ktorom popisuje súboj medzi antiutopistickou spoločnosťou, kde víťazí technokratická a povrchná kultúra médií nad vzdelanou spoločnosťou, ktorá uznáva hodnotu kníh. tento román bol aj úspešne sfilmovaný. Vo veľkom je tento román podobný aj súčasnému dianiu nielen vo svete,…

Marián Tkáč

Na okraj Františkovej návštevy – 2. časť: Symboly majú svoj veľký význam

0icon

Pokračujeme v poznámkach súvisiacich s udalosťou, ktorá sa udiala od 12. do 15. septembra. Bola to pastoračná návšteva hlavy katolíckej cirkvi, ktorá ako taká je mimoriadnou udalosťou a „postretla“ novodobé Slovensko po štvrtý raz, pričom je málo takých štátov/krajín, ktoré Petrov nástupca navštívi viackrát. A ak vezmeme do úvahy aj…

Marek Brna

Vystúpiť z NATO má byť priorita

0icon

Skončením takzvanej studenej vojny mal zaniknúť aj význam aliancie NATO. Lenže sa vymyslelo nové opodstatnenie, aby sa udržal stabilný odbyt amerických výrobkov, štáty aliancie majú vydávať 2% svojho ročného HDP na obranu. Aj za cenu, že majú dlhodobo deficitné hospodárenie, prostriedky na nákup americkej vojenskej techniky je potrebné nájsť. Za…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

11 slávnych fotografií, ktoré sú v skutočnosti sfalšované

0 icon

Internet nás často prekvapuje šikovnými fotografickými manipuláciami. Niektorí používatelia sa na nich bavia, iní im slepo dôverujú. Práve preto sme našli niekoľko skvelých príkladov fotografií, ktoré spôsobili veľký rozruch po celom svete, no vysvitlo, že boli sfalšované. 1. Nominácia bez nominácie [caption id="attachment_13560" align="aligncenter" width="650"]

Týchto 5 spotrebičov odoberá energiu aj po vypnutí

0 icon

Vedel si, že niektoré domáce elektrické spotrebiče odoberajú energiu aj po tom, čo ich vypneš? Predpokladáme že určite áno. Tušil si to minimálne v prípade nabíjačky na mobilný telefón. Známa webová stránka Bright Side vykonala menší výskum a zistila, ktoré zariadenia aj po vypnutí odoberajú elektrickú energiu. Týchto 5 spotrebičov…

Britskí zajatci v Osvienčime

0 icon

Poľský historik v osvienčimskom múzeu objavil mená 17 britských zajatcov väznených v Osvienčime. Prišiel na ne úplne náhodne, keď sa prebojovával troskami bunkru v koncentračnom tábore nazývanom Osvienčim III. Prinášame ďalší článok, ktorý opisuje hrôzy druhej svetovej vojny. Väzni na nútených prácach v Osvienčime III. (tzv. tábor Monovice) tam pracovali…

10 satirických ilustrácií o svete, ktoré ťa prinútia zamyslieť sa

0 icon

Umenie je veľmi subjektívna záležitosť. Sto ľudí, sto chutí, a teda sa nikdy nezhodneme na tom, čo je naozaj krásne. Niekedy však estetická stránka nehrá hlavnú rolu. Existuje mnoho umelcov, ktorí svojimi výtvormi nastavujú spoločnosti zrkadlo a ich diela nesú hlbokú myšlienku alebo nejaké posolstvo. O jedného takéhoto umelca sme sa začali zaujímať…

Týchto 18 obrázkov je dôkazom úplného perfekcionizmu

0 icon

Kto nemiluje ten pocit pohodlia? Dnes ti ukážeme krátku zbierku bezchybne organizovaných objektov z každodenného života, ktoré ťa jednoducho upokoja a uspokoja tvoj perfekcionizmus. V každom z nás sa nachádza kúsok perfekcionistu - ten pocit hrdosti rozdeľovať veci a vytvárať poriadok z chaosu. Zoradiť veci chronologicky, abecedne, podľa tvaru, veľkosti alebo…

Armádny Magazín

Stíhačky v ohrození. Po rokoch Izrael prestáva bombardovať Sýriu

0 icon

Izrael, 19.september 2021 (AM) – Benjamin Netanjahu, ktorý pôsobil vo funkcii predsedu vlády 12 rokov (od roku 2009), prestal byť pri moci. A keďže sa moc zmenila, dohoda medzi Ruskom a Netanjahuom, podľa ktorej Moskva ignorovala útoky Izraela na proiránske sily v Sýrii, už neexistuje

Nový samopal KEDR využijú ruské silové zložky pre mestský boj

0 icon

Rusko, 19.september 2021 (AM) – Jednotky špeciálnych síl orgánov činných v trestnom konaní čoskoro získajú nový samopal KEDR-PARA. Novinka bola vyvinutá v Zlatouste a už vstupuje do štádia štátnych testov.   Samopal vyvinul z vlastnej iniciatívy strojársky závod Zlatoust, aby nahradil samopal PP-91 Kedr, ktorý je v súčasnosti v užívaní bezpečnos

Putin nariadil vyplatiť obrancom Leningradu 50 tisíc rubľov

0 icon

Rusko, 19.september 2021 (AM) – Ruský prezident Vladimir Putin podpísal dekrét o paušálnej odmene 50 000 rubľov Rusom, ktorým bola udelená medaila „Za obranu Leningradu“ alebo odznak „Obyvateľ obkľúčeného Leningradu“. Dokument bol zverejnený na webovej stránke Kremľa.   Prijmú ich občania Ruskej federácie žijúci v Rusku, ako aj v Lotyšs

Kapitalista (?) v boji o chlieb (či zisk) nepozná brata?

0 icon

Presne to sa nám odhalilo na prípade zrušených spoločných osláv 240. výročia francúzskej podpory mladých USA v námornej Bitke pri Chesapeakskom zálive, ktorá bola vybojovaná 5. 9. 1781 (poznáme ju aj ako Battle of Virginia Capes, či Battle of the Capes).   Oslavy, ktoré sa mali konať 17. 9. 2021, zrušilo…

V Austrálii sa môžu objaviť nové americké základne. USA rozširujú svoju vojenskú prítomnosť

0 icon

Austrália, 18.september 2021 (AM, Sputnik) –USA posilní svoju vojenskú prítomnosť v Austrálii, uvažuje sa o rozmiestnení stálych amerických vojenských základní na juhu kontinentu, oznámil v piatok v relácii Today televíznej stanice 9News austrálsky minister obrany Peter Dutton.   "Niektoré z nich budú stále, prerokúvame ich počet.

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali