Tlačová agentúra Reuters citovala kurdských predstaviteľov z prostredia tzv. „Sýrskych demokratických síl“ (SDF), ktorí sa spoliehali na úprimnosť amerických emisárov, keď ich títo v minulosti opakovane ubezpečovali o tom, že nedopustia turecký vojenský zákrok voči sýrskym Kurdom.
Oficiálne oznámenie Washingtonu o tom, že americké ozbrojené sily nebudú stáť v ceste tureckej vojenskej intervencii na území Sýrie, spôsobilo preto veľké rozčarovanie a sklamanie kurdskej komunity v Sýrii.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dostal 7. októbra od Američanov zelenú k tomu, aby definitívne spacifikoval kurdské štruktúry na severovýchode Sýrie (PYD, YPG/PKK), ktoré Ankara považuje za teroristické organizácie. Kurdskej autonómii v severovýchodnej Sýrii známej pod názvom „Rojava“ tak hrozí osud českých pohraničných Sudet, ktoré v októbri 1938 obsadil nemecký Wehrmacht.
Ankara už avizovala svoj úmysel vojensky obsadiť 400 km dlhé pohraničné pásmo vo vnútrozemí Sýrie. Okrem likvidácie kurdských teroristov chce Turecko presunúť do Rojavy tisíce sýrskych utečencov, ktorí sa aktuálne zdržiavajú na tureckom území.
Gabriel Gačko