Konfrontácia medzi predstaviteľmi prozápadných síl a islamskými extrémistami sa sama o sebe môže zmeniť v rozsiahlu vojnu. Ešte v polovici septembra vyhlásilo zoskupenie “Islamský štát Iraku Levanty” začatie ozbrojených akcií proti svojim bývalým spojencom zo Slobodnej sýrskej armády. S prihliadnutím k rôznorodému zloženie sýrskej opozície by sme mali tento rozkol v jej radoch očakávať, podotkol orientalista Vladimir Isajev.
„Sily, ktoré bojujú proti oficiálnemu Damasku, neboli nikdy jednotné. Zjednocuje ich len jedno: snaha o zosadenie prezidenta. Avšak ďalšiu budúcnosť Sýria vidia všetci po svojom. Jedni ju vidia ako pokračovanie výstavby všeobecného islamského kalifátu na území Sýrie. Iní, ktorých označujú za umiernených, by chceli vidieť Sýriu demokratickejšiu a zbaviť sa povesti odpadlíckej Zeme. Pre tretích je to pokus o založenie vlastného štátu: nie všetkým sa páči to, že na čele Sýrie stoja alaviti.“
Proces rozpadu urýchlilo odovzdanie chemických zbraní
Proces rozkladu protiasadovskej koalície urýchlili udalosti z posledného mesiaca: súhlas Damasku odovzdať chemické zbrane pod medzinárodnú kontrolu, a ako dôsledok zastavenia už skoro začatej vojenské operácie. Pohľad na americkej lietadlové lode pri brehoch Sýrie dával povstalcom nádej na rýchle víťazstvo, od ktorého sa teraz znovu vzďaľujú. Rozpory sa prirodzene vyostrili: každé zoskupenie kladie za vinu z neúspechov ostatných partnerov koalície. Bášar Asad má tento okamih samozrejme využiť, uvádza člen výboru Ruskej solidarity s národmi Líbye a Sýrie Oleg Fomin.
„Na jednej stráne je to dobrá správa pre profesionálne Asadovu vládu. Opozícia sa však môže znova dohovoriť. Spája ich nenávisť. Pre islamistov je svetský režim neznesiteľný. A iní – Slobodná armáda – sami usilujú o moc. Takže takticky to je možno lepšie. Ale nemožno sa spoliehať na to, že sa skutočne začnú medzi sebou ničiť.“
Konfrontácie môžu vyústiť v masaker
Povstalci naozaj vyzývajú opozičné sily proti prezidentovi Asadovi, aby sa reorganizovali a spojili sa na základe islamu, ktorý je podľa ich slov “jediný prameň zákona”. To však rôznym zoskupeniam nebráni v tom, aby na seba strieľali. Vladimir Isajev je toho názoru, že konfrontácia zoskupenia môže vyústiť vo “všeobecný masaker“.
Medzitým radikáli opustenej Národnej koalície vyhlásili, že sú ochotní zúčastniť sa Mierovej konferencie Ženeva 2 i napriek tomu, že ešte nedávno vytyčovali svoju účasť podmienkou odstúpenia Asada. Ruskí a americkí diplomati sa už viac ako rok pokúšajú posadiť zástupcov moci a opozície k rokovaciemu stolu. Tento týždeň na ruskom MZV prehlásili, že možnosť zvolania konferencie existuje. K tomu však bude nutné „široké zastupiteľstvo“ sýrskych opozičných síl.
zf