Chatíb v utorok v prejave na zasadaní Ligy arabských štátov uviedol, že požiadal Washington o nasadenie rakiet typu zem-vzduch na ochranu severu krajiny, kde majú povstalci prevahu.
V reakcii na Chatíbovu výzvu však NATO deklarovalo, že nemá v úmysle zasiahnuť v Sýrii vojensky a použiť tam rakety typu Patriot na ochranu povstalcami ovládaných území pred vládnym letectvom lojálnym režimu prezidenta Bašára Asada.
Na území Turecka, v tesnej blízkosti hraníc so Sýriou, rozmiestnili pred časom tri členské štáty raketové systémy Patriot, aby chránili turecké územie pred možnými útokmi zo Sýrie.
V interview pre agentúru Reuters Chatíb ďalej uviedol, že svoju rezignáciu z postu lídra Národnej koalície sýrskych revolučných a opozičných síl síce nestiahne, ale zatiaľ bude plniť povinnosti vyplývajúce z tejto funkcie. V zdôvodnení svojej rezignácie Chatíb okrem iného vyjadril sklamanie z postoja medzinárodného spoločenstva ku konfliktu v Sýrii.
Ani deštrukcia, vyháňanie, masové zatýkanie a iné tragédie podľa neho zjavne nestačili na to, aby svet umožnil Sýrčanom sebaobranu, čím narážal na to, že opozícia už dlho žiada zbrane a finančnú podporu pre povstalcov.
O pomoc zo zahraničia dnes požiadal aj prezident Asad, ktorý sa listom obrátil na lídrov tzv. skupiny BRICS, ktorá združuje Brazíliu, Čínu, Indiu, Juhoafrickú republiku a Rusko, aby Sýrii pomohli ukončiť dva roky trvajúci vojenský konflikt.
BRICS je zoskupenie krajín, ktoré sa v roku 2050 vzhľadom na svoj rýchly rast majú stať dominantnými ekonomikami sveta. Tento termín zaviedla v roku 2001 investičná banka Goldman Sachs.
Predstavitelia BRICS sa v týchto dňoch zišli na zasadnutí v Južnej Afrike. Asadov list, ktorým ich žiada o pomoc, zverejnili dnes sýrske vládne denníky.