Straty sýrskeho hospodárstva sa odhadujú približne na 80 miliárd dolárov. Nedá sa povedať, že by pred vojnou bolo všetko perfektné. Avšak Sýria bola celkom prosperujúcim štátom, dokonca s ohľadom na to, že sa jej ekonomika zakladala na sovietskom modele. Dnes je to skutočná katastrofa.
Toto si myslí expert z Ústavu Blízkeho Východu Sergej Seregičev: „Nech sa pozrieme na ktorékoľvek odvetvie, každé bolo v rôznej miere poškodené. Pokračujúca občianska vojna vedie k zmenám v štruktúre obyvateľstva, jeho únik porušuje solventný dopyt. Asad vždy kládol dôraz na prácu s malými a strednými podnikmi. Vytýčil to za úlohu likvidujúcu biedu. Povzbudzoval zamestnávanie málo kvalifikovanej mládeže. Bol to jeho pevný kurz od začiatku osemdesiatych rokov. Dnešná vláda sa snaží v tomto kurze pokračovať. Lenže je to veľmi ťažké.“
Odvetvie stavebníctva postihol veľký úpadok. Ten dokáže potenciálne dosť dobre zarábať, lenže len v mierových podmienkach, ku ktorým je ešte veľmi ďaleko.
Najviac ale utrpelo poľnohospodárstvo, povedal prezident Spoločnosti priateľstva a spolupráce s arabskými krajinami Vjačeslav Matuzov: „Sýria sa vždy pýšila tým, že fakticky nedováža potraviny – pšenicu. Vždy jej stačili vlastné zdroje. Pred vojnou mala táto krajina vyspelý ľahký priemysel, textilný, spracovanie bavlny. Obchody Damasku a ďalších veľkých miest boli plné miestnej vysoko kvalitné produkcie.“
„Sýria mala tiež dobre vyvinutú ťažbu ropy a jej spracovanie, mala inteligentných remeselníkov. Dnes je hlboko poškodená celá sýrska priemyselná infraštruktúra. Jej obnovenie bude veľmi neľahké. Bude potrebné veľa času a peňazí. Pokiaľ zavládne v Sýrii mier, krajina disponuje všetkými možnosťami a zdrojmi na obnovu priemyslu a poľnohospodárstva. Hlavné je zastavenie vojnových akcií a dosiahnutie politického mieru.“
Avšak mnohí analytici sa domnievajú, že vojna potrvá minimálne do roku 2015. A v tomto prípade sa terajšia ekonomická katastrofa nadobudne absolútne nemysliteľné rozsahu.
zf