The Guardian, ako aj väčšina svetových médií, príčinu odvolania vysokopostaveného úradníka z rezortu diplomacie vidí v tom, že sa Steve Linick odvážil začať vyšetrovanie ministra zahraničných vecí Mikea Pompea, pretože sa zistilo, že Pompeo mohol zneužívať svoje služobné postavenie pre svoje osobné záujmy a potreby svojej manželky.
Analytici poukazujú na skutočnosť, že Steva Linicka do funkcie ešte v roku 2013 menoval predchádzajúci prezident Barack Obama, súper Donalda Trumpa v prezidentských pretekoch pred štyrmi rokmi. Donald Trump sa postavil na stranu Pompea, aj keď sa práve daný minister zahraničia neteší veľkej popularite a uznaniu ako doma, tak aj v zahraničí.
Podľa médií má Steva Linicka vo funkcii nahradiť Stephen Akard, ktorého považujú za blízkeho spojenca amerického viceprezidenta Mikea Penceho, údajne aj preto, že pochádzajú z rovnakého štátu – Indiana. „Predstaviteľ Štátneho departmentu pre média uviedol, že Stephen Akard, ktorý riadil úrad pre komunikáciu so zahraničnými zastupiteľstvami, ihneď začne plniť funkciu dočasného generálneho inšpektora ministerstva zahraničia,“ uvádza The Guardian.
Ako prízvukuje The Hill, zatiaľ nie je jasne, ako podobná rošáda ovplyvní prácu zamestnancov v Štátnom departmente. Poukazuje na viaceré vnútorné problémy, ktoré komplikujú činnosť rezortu diplomacie a ktoré vznikli po nástupe Donalda Trumpa do funkcie.
Kompetentný zdroj z vedenia Demokratickej strany pre The Guardian prezradil, že Steve Linick tesne pred odvolaním z funkcie začal prešetrovanie tvrdení utajeného informátora bezpečnostnej služby Štátneho departmentu, ktorý prezradil, že Mike Pompeo údajne využíval služby istého poverenca v Štátnom departmente, ktorý plnil „osobné priania“ Pompea a dokonca aj jeho manželky.
The Hill pripomína, že Linicka nazývajú „posledným strážnym psom americkej administratívy“ – je to kádrový zamestnanec Bieleho domu a jeden zo skupiny ľudí, ktorí do Kongresu odovzdali informáciu vo veci impeachmentu Trumpa. Spravodajca The Hillu podotýka, že v prípade Linicka ide o takzvaný „ukrajinský fascikel,“ v ktorom sa nachádzali informácie o bývalom primátorovi New Yorku Rudolphovi Williamovi Louisovi Giulianiovi, priateľovi a osobnom advokátovi súčasného amerického prezidenta.
Média pripomínajú, že prakticky všetky osoby, ktoré svedčili v Kongrese, Trump už odvolal z funkcie. The Hill podotýka, že súčasný americký prezident si vyžadoval lojalitu všetkých zamestnancov Bieleho domu, hlavné tých, ktorí plnia dozorné funkcie. Analytici poukazujú na to, že v súlade so zákonom, mal prezident 30 dní pred odvolaním uvedomiť generálneho inšpektora, že bude zbavený funkcie, aby Kongres mohol prešetriť príčiny jeho odvolania. Avšak Donald Trump to neurobil.
Búrku nevôle v tábore nepriateľov Trumpa v Kongrese, vyvolala skutočnosť, že odvolanie Linicka bolo oznámené v piatok neskoro večer, až niekoľko hodín po ukončení pracovného týždňa. „Generálny inšpektor Linick bol potrestaný za čestné plnenie svojich povinností vo veci ochrany ústavy a našej národnej bezpečnosti,“ cituje The Guardian predsedníčku Dolnej komory kongresu USA Nancy Pelosiovú.
„Toto odvolanie z funkcie je poburujúcim aktom pomsty prezidenta, ktorý sa snaží obhájiť jedného so svojich najvernejších spojencov, štátneho tajomníka, aby nezodpovedal za svoje činy,“ vyhlásil Eliot Engel, predseda Úradu pre zahraničné veci Komory reprezentantov a člen Demokratickej strany.
„Dozvedel som sa, že úrad generálneho inšpektora začal vyšetrovanie voči štátnemu tajomníkovi Pompeovi. Odvolanie z funkcie Steva Linicka v pozadí tohto vyšetrovania presvedčivo svedčí o tom, že je to nezákonný akt pomsty,“ cituje Eliota Engela The Guardian.
V Bielom dome vypukol ďalší škandál, jeden z mnohých, ktoré určite budú sprevádzať tohtoročnú prezidentskú kampaň, ktorá, podľa expertov, bude možno ešte ostrejšia, ako pred štyrmi rokmi.
Eugen Rusnák