Vyše roka švédske vojenské námorníctvo, skupiny dobrovoľníkov a dobrodruhov márne naháňali mýtickú ruskú ponorku pri brehoch Švédska. Švédski politici, analytici a média sa predháňali v nahnevaných komentároch, katastrofických scenároch a tvrdých obvineniach na margo „hnusných Rusov“. V médiách sa objavovali pozoruhodné fotografie a videá, ale po ruskej ponorke nebolo ani stopy. A konečne je to tu! Švédski potápači konečne objavili ruskú ponorku. Teraz už Rusom nepomôžu žiadne výhovorky, ale…
Od začiatku to nevyzeralo veľmi presvedčivo. Švédske média hneď začali zverejňovať všetky podrobnosti o tomto objave. Informovali, že dĺžka ponorky je 20 a šírka 3,5 metra. V porovnaní s modernou atómovou ponorku to bolo akosi primálo… Ale našťastie nápisy na trupe ponorky v azbuke jasne dokazovali – je to ruská ponorka! Analytici a média hneď prezentovali prvú verziu: je to výzvedná ruská ponorka – špión!.. Má názov Som.
Potápači švédskej spoločnosti Ocean X Тeam o svojom objave informovali 27. júla a hneď sa podrobné informácie objavili aj v médiách. Samotní potápači sa k ponorke nepriblížili, ale preskúmali ju za pomoci robotického modelu ROV „vyzbrojeného“ videokamerou. Tých, ktorí čakali senzačný objav a trosky ruskej atómovej ponorky pri švédskych brehoch, čakalo trpké rozčarovanie. Potápači objavili ruskú ponorku Som, ktorá sa potopila… počas Prvej svetovej vojny v máji 1916.
Expert islandskej spoločnosti IXplorer Alex Max je presvedčený, že je to ruská ponorka Som, ktorá sa potopila 10. mája 1916 po zrážke so švédskou parnou loďou Ungermanland. Prezradil, že túto ponorku vyše dvoch rokov hľadal ako pri švédskych, tak aj pri ruských brehoch. Konečne sa ponorka našla, ale senzácia sa nekonala…
Ruské zdroje uvádzajú, že túto ponorku vyrobili v USA v r. 1901 a nazvali Fulton. Potom ponorku odovzdali Rusku a premenovali. V ruskom námorníctve ju poznali pod názvom Som a kotvila vo Vladivostoku. Počas Prvej svetovej vojny preplávala takmer polovicu zemegule a ocitla sa v studených vodách Baltského mora. Objavu storočnej ruskej ponorky niekoľko slov venoval na svojej stránke na Twitteri aj šéf ruskej parlamentnej komisie pre medzinárodné veci Alexej Puškov.
Eugen Rusnák