Svätý Otec František znovu potvrdil odhodlanie navštíviť Južný Sudán

Vatikán 11. novembra 2019 (HSP/TK KBS/RV/Foto:SITA/AP-Alexander Joe)

 

 

Pri nedeľnom stretnutí s veriacimi na poludňajšej modlitbe Anjel Pána pápež František znovu potvrdil svoje odhodlanie navštíviť Južný Sudán. Hoci ešte nebola reč o konkrétnom termíne cesty, Svätý Otec naznačil, že plán by sa mal uskutočniť už v najbližšom roku

Na snímke pápež František

V úvodnom katechetickom príhovore sa pápež František sústredil na otázku života po smrti. Na biblickom texte z 20. kapitoly Lukášovho evanjelia ukázal, ako nám Ježiš dáva jasné slovo o živote po smrti, „tak veľmi potrebné v našej dobe, ktorá je síce bohatá na vedomosti o vesmíre, ale chudobná na múdrosť o večnom živote“.

V plnom znení prinášame príhovor Svätého Otca Františka pred modlitbou Anjel Pána v nedeľu 10. novembra 2019, ktorá je 32. nedeľou liturgického obdobia „cez rok“.


Drahí bratia a sestry, dobrý deň!

Dnešná evanjeliová stať (porov. Lk 20,27-38) nám ponúka veľmi pekné Ježišovo učenie o vzkriesení mŕtvych. Ježiša sa dopytujú niektorí saduceji, ktorí neverili vo vzkriesenie mŕtvych. Úskočne ho provokujú problémom: koho manželkou bude pri vzkriesení z mŕtvych žena, ktorá mala postupne sedem manželov, čo boli navzájom súrodenci a jeden po druhom umreli? Ježiš sa nenechá vlákať do pasce a odpovedá tým, že vzkriesení z mŕtvych sa na druhom svete „neženia, ani nevydávajú. Už ani umrieť nemôžu, lebo sú ako anjeli a sú Božími synmi, pretože sú synmi vzkriesenia“ (v. 35-36). Takúto im dáva Ježiš odpoveď.

Svojou odpoveďou ale Ježiš predovšetkým pozýva svojich poslucháčov – a tým aj nás – aby sme sa zamysleli nad tým, že tento rozmer pozemského života, v akom teraz žijeme, nie je jediným rozmerom, ale jestvuje aj iný, ktorý už nie je podriadený smrti, a v ktorom sa v plnosti ukáže, že sme Božími synmi. Je zdrojom veľkej útechy a nádeje počuť tieto Ježišove jednoduché a priame slová o živote po smrti, tak veľmi potrebné v našej dobe, ktorá je síce bohatá na vedomosti o vesmíre, ale chudobná na múdrosť o večnom živote.

Táto Ježišova jasná istota o vzkriesení z mŕtvych je kompletne založená na vernosti Boha, ktorý je Bohom života. Za otázkou saducejov sa totiž ukrýva ďalšia, ešte dôležitejšia: nielen to, komu zo siedmich mužov bude táto ovdovená žena manželkou, ale čí bude jej život. Ide tu o pochybnosť, ktorá sa týka človeka každej doby, a aj nás: Čo sa stane po skončení tohoto pozemského putovania s naším životom? Bude patriť ničote, smrti?

Ježiš odpovedá, že ten život patrí Bohu, ktorý nás miluje a úpenlivo sa o nás stará, a to až tak, že svoje meno dáva do vzťahu s tým naším: je „Bohom Abraháma, Bohom Izáka a Bohom Jakuba‘. On nie je Bohom mŕtvych, ale živých, lebo pre neho všetci žijú“ (v. 37-38). Život je tam, kde existuje vzťah, spoločenstvo, bratstvo. A je to život, ktorý je silnejší než smrť, keď je založený na nefalšovaných vzťahoch a na putách vernosti. Naopak, niet života tam, kde si chceme nárokovať, že patríme čisto len sami sebe a kde žijeme izolovane ako ostrovy: v takýchto postojoch prevláda smrť. Je to egoizmus. Ak žijem iba sám pre seba, zasievam do vlastného srdca smrť.

Nech nám Panna Mária pomáha žiť každý jeden deň v perspektíve toho, čo vyznávame v záverečnej časti Kréda: „Očakávam vzkriesenie mŕtvych a život budúceho veku.“ V očakávaní života po smrti.

Veriacim, ktorí takmer naplnili priestor medzi oblúkmi vatikánskej kolonády, udelil Svätý Otec z okna svojej pracovne požehnanie. Pri tejto príležitosti vyslovil aj dve osobitné výzvy k pokojnému a dialogickému hľadaniu riešenia napätých situácií v Južnom Sudáne a v Bolívii.

 

Blahorečenie a svätorečenie v Španielsku a Portugalsku 

Pápež František pri poludňajšom stretnutí s veriacimi v nedeľu 10. novembra pripomenul aj blahorečenie španielskej rehoľníčky Márie Emílie Riquelme y Zayas (1847-1940), zakladateľky Misijných sestier Najsvätejšej sviatosti a Nepoškvrnenej Panny Márie, ktoré sa konalo v predchádzajúci deň v Granade.

V rovnakom duchu Svätý Otec spomenul aj osobnosť nového svätca z rehole dominikánov, ktorým je arcibiskup portugalskej Bragy sv. Bartolomej od Mučeníkov, rodným menom Bartolomeo Fernandes (1514-1590).

Tento slávny portugalský dominikán sa zúčastnil na Tridentskom koncile a dôkladne aplikoval vo svojej diecéze tzv. katolícku reformu, čiže pokoncilovú cirkevnú obnovu. Stal sa tak vzorom pre iných biskupov ako príkladný duchovný pastier, ktorého duchovná hĺbka a apoštolské nasadenie vyvierali z dominikánskej spirituality.

Ďakovná svätá omša za kanonizáciu sv. Bartolomeja od Mučeníkov sa slávila práve v dnešnú nedeľu. V katedrále v Brage jej predsedal prefekt Kongregácie pre kauzy svätých kardinál Angelo Becciu. U sv. Bartolomeja od Mučeníkov ide o prípad tzv. ekvipolentnej kanonizácie. Za blahoslaveného ho vyhlásil v roku 2001 pápež sv. Ján Pavol II. Ďalší krok umožnil pápež František v roku 2016 dišpenzovaním od požiadavky druhého zázraku. Členovia Kongregácie pre kauzy svätých odhlasovali súhlasné stanovisko v tejto kauze 5. júla 2019.

 

Výzva v prospech Južného Sudánu

Svätý Otec pozval všetkých prítomných na Vatikánskom námestí k spoločnej modlitbe za Južný Sudán a pomodlil sa s nimi na tento úmysel jeden Zdravas. Svoju výzvu im predstavil týmito slovami:

„Osobitnú myšlienku venujem drahému národu Južného Sudánu, ktorý sa chystám navštíviť tento [najbližší] rok. S ešte živou spomienkou na duchovnú obnovu pre predstaviteľov tejto krajiny, ktorá sa uskutočnila vo Vatikáne v apríli tohto roka, chcem obnoviť moju výzvu všetkým aktérom národného politického procesu, aby hľadali to, čo zjednocuje a prekonávali to, čo rozdeľuje, v duchu opravdivého bratstva.

Juhosudánsky ľud si priveľa vytrpel v týchto posledných rokoch a očakáva s veľkou nádejou lepšiu budúcnosť, predovšetkým definitívne ukončenie konfliktov a trvácny mier. Povzbudzujem preto zodpovedných, aby neúnavne pokračovali v úsilí v prospech inkluzívneho dialógu v hľadaní konsenzu pre dobro krajiny. Vyjadrujem tiež nádej, že medzinárodné spoločenstvo nezanedbá sprevádzanie Južného Sudánu na ceste národného zmierenia. Pozývam vás všetkých modliť sa spoločne za túto krajinu, voči ktorej prechovávam osobitnú náklonnosť.“


Za pokojnú revíziu volieb v Bolívii

Ďalšou krajinou, v prospech ktorej intervenoval v túto nedeľu pápež František formou verejnej prosby o modlitbu, je Bolívia:

„Chcem zveriť do vašich modlitieb aj situáciu v milovanej Bolívii, blízkej mojej vlasti. Pozývam všetkých Bolívijčanov, osobitne politických a spoločenských činiteľov, aby v konštruktívnom duchu a bez nejakej vopred kladenej podmienky  vyčkali v atmosfére pokoja a vyrovnanosti na výsledky procesu revízie volieb, ktorý v súčasnosti prebieha. V pokoji.“


Za dôstojnú prácu a predchádzanie korupcii v Taliansku

Pápež sa obrátil aj na obyvateľov Talianska v súvislosti s Národným dňom poďakovania za plody zeme a práce, ktorý sa v dnešný deň slávi v celej krajine.

„Pripájam sa k biskupom v ich zdôraznení silného vzťahu medzi chlebom a prácou, žičiac odvážnym politikám v oblasti zamestnanosti, ktoré budú mať na zreteli dôstojnosť a solidaritu a budú predchádzať rizikám korupcie. Kiež sa nezdierajú zamestnanci, kiež je práca pre všetkých, ale práca v pravom zmysle, nie ako otroci.“

 

 

Viac článkov s náboženskou tématikou nájdete v kategórii svetonázor. Pošlite nám svoj príbeh s Bohom.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Matovič komentoval tlačenice kvôli respirátorom. Tomáš a Belousovová ho nazvali „cynikom“ a „arogantným hovädom“. Premiérova sestra: Mnohí rátajú doslova každý cent, hovorila som ti to už dávno

0 icon

Bratislava 22. januára 2021 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann, Dano Veselský)   Predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) sa v piatok v krátkom statuse na sociálnej sieti vyjadril k správam médií o tlačeniciach v supermarketoch kvôli ochranným respirátorom Opozičný poslanec Erik Tomáš z Hlasu-SD preto nazval premiéra Matoviča "cynikom", ktorý sa podľa neho…

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí: Slováci cestujúci do Holandska musia od 23. januára predložiť potvrdenie o negatívnom PCR teste a rýchloteste

0 icon

Bratislava 22. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Cestujúci z rizikových krajín do Holandska sa musia od soboty 23. januára okrem potvrdenia o negatívnom PCR teste na COVID-19, preukázať aj potvrdením o negatívnom rýchloteste Musia tak urobiť pri nástupe do lietadla, na trajekt či na loď. Na svojej webovej stránke o tom…

Požičiavanie si britskej vlády počas pandémie rekordne stúplo

0 icon

Bratislava 22. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Kirsty Wigglesworth)   Britská vláda si v decembri požičala 34,1 miliardy libier, čiže viac ako v ktorýkoľvek december v histórii záznamov, čo je prejavom nákladov na podporu ekonomiky počas pandémie. Od začiatku britského fiškálneho roka si vláda krajiny požičala už 270,8 miliardy libier. Podľa údajov britského…

Rezort dopravy dlhodobo nezvláda koordináciu vzťahov s vedením Slovenskej pošty, tvrdí NKÚ

0 icon

Bratislava 22. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Štát prostredníctvom rezortu dopravy dlhodobo nezvláda koordináciu vzťahov s vedením Slovenskej pošty, ktorá doteraz nemá prijaté dlhodobé či strednodobé stratégie rozvoja. Ministerstvo ako stopercentný vlastník akciovej spoločnosti tolerovalo stratové či nevýhodné zmluvné vzťahy. Štátne inštitúcie, ako kľúčoví partneri pošty, za poskytované služby neplatili…

Ministerstvo zdravotníctva: V krajinách V4 platia prísne opatrenia a spustili očkovanie

0 icon

Bratislava 22. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA-Úrad vlády SR)   Rokovanie zástupcov Slovenska, Českej republiky, Maďarska a Poľska sa už tradične uskutočnilo formou videokonferencie. Krajiny sa navzájom informovali o novinkách v platných opatreniach prijatých v záujme zamedzenia šírenia nového koronavírusu. Hlavnou témou diskusie bolo očkovanie proti COVID-19 Česká republika informovala o predlžení…

Kyselica reaguje na kritiku novely týkajúcu sa odvolávania vedúcich odborov OÚ: OĽaNO by vôbec nerobilo politické čistky

0 icon

Bratislava 22. januára 2021 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Poslanci Národnej rady (NR) SR za OĽANO nakoniec po kritike vo štvrtok stiahli z rokovania parlamentu kontroverzný návrh legislatívy, ktorý mal umožniť odvolanie a vymenovanie vedúcich odborov okresných úradov (OÚ) na návrh príslušného ministra alebo predsedu ostatného ústredného orgánu štátnej správy. Jeden z…

Americký prezident Biden podpísal 10 nariadení pre boj s pandémiou

0 icon

Washington 22. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Evan Vucci)   Americký prezident Joe Biden podpísal desať nariadení, ktoré majú posilniť boj USA s pandémiou nového koronavírusu. Opatrenia majú okrem iného zrýchliť vakcináciu a zvýšiť testovanie. Informuje o tom spravodajský portál BBC Nariadenia rozširujú využitie zákona o obrannej výrobe na rozšírenie výroby vakcín a…

Právnici žiadajú vyšetrenie Giulianiho vyhlásení o volebných podvodoch

0 icon

New York 22. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Jacquelyn Martin)   Organizácia Právnici brániaci americkú demokraciu (LDAD) podala v štáte New York sťažnosť na Rudyho Giulianiho, osobného právnika bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa, za jeho opakované a nepodložené tvrdenia o volebných podvodoch. Informovala o tom agentúra AP "Giuliani stojí na čele celonárodnej verenej…

Mesík: Ak by bol Ivermectin voľne dostupný v lekárňach, dráma by skončila behom niekoľkých dní. Taraba chce o lieku hlasovať v parlamente

0 icon

Bratislava 22. januára 2021 (HSP/Foto:TASR - Michal Svítok)   Analytik a lekár Juraj Mesík už niekoľko týždňov upozorňuje na to, že nám kvôli koronavírusu každým dňom pribúda vyšší počet obetí a vláda nerieši ako správne liečiť chorých Mesík sa snaží aj s pomocou petície presadiť legalizovanie lieku Ivermectin, ktorý podľa…

Biden nevymení šéfa FBI, v Kongrese vypočúvajú ministerských nominantov

0 icon

Washington 22. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot video/Youtube)   Riaditeľ amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) Chris Wray vo svojej funkcii zostane aj po nástupe vlády prezidenta USA Joea Bidena. Na Twitteri o tom vo štvrtok informovala hovorkyňa Bieleho domu Jen Psakiová Wraya do funkcie vymenoval v roku 2017 Bidenov predchodca Donald…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Malý

Strach je horší ako pandémia

0icon

Ako sa môžem vyhnúť pandémii? Táto otázka bola položená indickému guruovi Oshovi asi pred 40 rokmi počas éry AIDS! „ Kladiete nesprávnu otázku,“ odpovedal Osho, ,,Správna otázka by mala znieť: Ako sa dá vyhnúť strachu zo smrti, spôsobeným pandémiou? Pretože je veľmi ľahké vyhnúť sa vírusu, je veľmi ťažké vyhnúť…

Gustáv Murín

Vláda politickej mafie

0icon

Mafiáni predbiehajú zákony. Tie existujúce a tak štát urýchlene prijíma nové, aby sa bránil. Preto sa rozhľadenejší mafiánski bossovia vždy pokúšali zaviazať si politikov, aby tie zákony mohli ovplyvňovať. Matovičova zločinná klika to prekonala – oni si tie zákony prispôsobujú tak, aby ich zlé činy boli perfektne kryté. Veď zákonodarnému…

Martin Borguľa

Slovenské opatrovateľky: všetci o nich hovoria, ale nikto sa o ne nezaujíma

0icon

Práca opatrovateliek patrí na Slovensku medzi povolania s najnižším platovým ohodnotením a najmenším spoločenským statusom. Realita na Slovensku je taká, že tí, ktorí sa starajú o zvieratá, zarábajú viac ako tí, ktorí sa starajú o ľudí. V našich zariadeniach sociálnych služieb a v teréne je alarmujúci nedostatok opatrovateliek. Chýba nám cca 20 000 žien a mužov,…

Jozef Slávik

Cenzúra ? ...

0icon

Nedá mi reagovať na niektoré nenávistné diskusné príspevky, ale aj na to, že sa stále stretávam s obmedzovaním slobody vyjadrovania. I keď do bodky a do písmena dodržiavam etický kódex blogera či diskutéra, stáva sa mi pravidelne, že som určitým spôsobom umelo bojkotovaný a dokonca, ak som príliš adresný a…

Dušan Hirjak

Čo má spoločného autoritatívne riadenie spoločnosti v čase organizovanej „pandémie“ koronavírusu s fašistickým Nemeckom ? Časť II.

0icon

V internetovom denníku Hlavné správy bola uverejnená správa o zasadaní vlády SR dňa 16.1.2021. Z tejto správy moju pozornosť vzbudilo vyjadrenie ministra obrany Jaroslava Naďa, ktorý okrem iného povedal toto: „Podarilo sa. Zajtra, predpokladám

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Prečo sa v ponorkách používa vždy červené svetlo?

0 icon

Možno si si už aj ty zopárkrát kládol otázku, prečo sa vo filmoch alebo seriáloch v ponorkách vyskytuje vždy iba červené svetlo. No, dnes je tvoj šťastný deň a niečo sa o tejto záhade dozvieš. V prvom rade treba povedať, že červené svetlo v ponorkách sa nepoužíva neustále. Osvetlenie v ponorke sa prepne na červené iba…

Ako trávili čas deti v dobe, keď telefóny ešte neexistovali? Rozhodne sa nenudili!

0 icon

Dnešným deťom sa asi ťažko bude veriť, že existovalo obdobie, kedy telefóny a smartfóny vôbec neboli. A že to bolo naozaj najlepšie detstvo, potvrdí každý, kto to zažil. Problém dnešných detí je v tom, že si deň bez mobilu a internetu ani nevedia predstaviť. Áno, dnešné chytré telefóny majú naozaj…

Wolfgang Amadeus Mozart: Záhadná smrť zázračného dieťaťa

0 icon

Hudobný génius napriek všetkým úspechom, ktoré počas života zažil, bol pochovaný do hrobu 3. triedy. Hrob 3. triedy je podľa pohrebného poriadku vydaného cisárom Jozefom tým najjednoduchším a najlacnejším. Smútočné obecenstvo nejde k hrobu. To je zvyk. Veď uloženie mŕtveho do hrobu je úlohou hrobára, nie? Tak sa skončil život zázračného dieťaťa…

Bojovníci Katalaunských polí: 2. časť

0 icon

Prinášame vám pokračovanie pravdivého príbehu o ťažení Attilu ako vodcu Hunov, ktoré vyčíňalo naprieč celou Európou v prvej polovici 5. storočia. V prvej časti článku sme sa pozreli na históriu odporu, ktorý dokázali vždy vyvinúť obyvatelia Gálie. V druhej časti sa pozrieme na prívlastok Attilu, ktorý je mnohým z Vás známy ešte z čias dejepisu či…

Záhady sveta, ktoré nedokáže nikto vysvetliť 2. časť

0 icon

Vedci z celého sveta sa ocitli tvárou v tvár tajomným nálezom. Neznáme civilizácie minulosti, záhadné artefakty a dokonca aj nevysvetliteľné monolity sa jednoducho objavili a zatiaľ sa nenašlo nijaké vysvetlenie pre tieto záhady sveta. 5. Stopy obrovského tvora v sýrskom chráme patria medzi najväčšie záhady sveta

Vo svete IT

Honor odkryl prvý vlajkový smartfón po odlúčení sa od Huaweiu. Zároveň prezrádza aj stratégiu spoločnosti

0 icon

Ex-dcérska spoločnosť Huaweiu, Honor, pred malými chvíľami odkryla zariadenia Honor View40, prvý vlajkový model spoločnosti. Okrem iného Honor bližšie odkryl aj stratégiu spoločnosti. Goerge Zhao, generálny riaditeľon Honor Diveco Co. Ltd hovorí: „Sme vďační za dlhoročnú podporu našich verných spotrebiteľov a partnerov, ktorí boli po našom boku za posledných sedem…

Android 11: Pre ktoré populárne smartfóny ho môžeme očakávať, a pre ktoré je už dostupným? Tu je ich veľký zoznam!

0 icon

Android 11 bol predstavený ešte v septembri minulého roka spoločnosťou Google. Krátko na to, začali prví výrobcovia smartfónov s aktívnym testovaním Androidu na svojich zariadeniach. Okrem iného sa objavili, ako oficiálne, tak aj neoficiálne zoznamy smartfónov, ktoré budú aktualizovanými na aktuálne najnovšiu verziu operačného systému. A to aj jeden z…

O mobilnú divíziu LG prejavil záujem veľký hráč. Zažijeme znovuzrodenie telefónov, ktoré sa pomaly vytrácajú z trhu?

0 icon

Nie je žiadnym tajomstvom, že záujem o telefóny LG postupne klesá a uvedomuje si to aj samotná spoločnosť. Len pár dní dozadu vyplávali na povrch správy, že spoločnosť zvažuje, že by sa vytratila z trhu so smartfónmi. Dôvodom je strata, ktorú spoločnosť vytvára v tejto oblasti podnikania. Za posledných 5…

O iPhone 12 Mini nie je taký záujem, ako Apple očakával. Majú podľa vás na trhu kompaktné zariadenia ešte miesto?

0 icon

Predstavenie novej produktovej rady telefónov iPhone 12 ešte v druhej polovici minulého roka, prinieslo na trh 3 modely smartfónov. Jeden z nich bol aj „iPhone Mini“, po ktorom dlho bažila veľká časť Apple komunity, ako aj ďalší potenciálni zákazníci spoločnosti. Apple mal preto vcelku veľké očakávania, čo sa týka predajov 5,4“…

NORTH EDGE NL03 – parádne inteligentné hodinky vhodné pre športovcov s atraktívnou cenovkou

0 icon

Inteligentných hodiniek je dnes na trhu toľko, že si z nich bežný zákazník ledva dokáže vybrať. Preto vám viac menej pravidelne prinášame exkluzívne akcie na množstvo inteligentných hodiniek, častokrát od menej známych výrobcov. Tí však nijako nezaostávajú za viac známymi konkurentmi, práve naopak. Veľká časť menej známych výrobcov sa snaží…

Armádny Magazín

Božie mlyny zomleli klamstvá: Európsky súd zamietol obvinenie Ruska Gruzínskom z konfliktu v roku 2008

0 icon

Gruzínsko, 22. január 2021 (AM) - Ruské ministerstvo spravodlivosti informovalo svoju verejnosť o rozhodnutí Európskeho súdu pre ľudské práva zo dňa 21. 1. 2021, že obvinenie Ruska Gruzínskom v súvislosti s augustovými udalosťami v roku 2008 v Južnom Osetsku je neopodstatnené.   Snažili sme sa túto správu verifikovať aj na webove

Armádne letectvo USA chce nové stíhacie lietadlo, pretože náklady na životný cyklus lietadla F-35 sú veľmi vysoké

0 icon

USA, 21. január 2021 (AM) – Program vývoja stíhacieho lietadla 6. generácie NGAD (Next Generation Air Dominance) predstavuje šancu navrhnúť lietadlo, ktoré bude lepšie zodpovedať

USA zmenili stratégiu v boji o prevahu na mori

0 icon

USA, 22. január 2021 (AM) - Americké vojenské námorníctvo vsadilo na automatické bezposádkové lode. Niekoľko veľkých spoločností začalo aktívne vyvíjať hladinové a podvodné útočné drony. Podľa dlhodobého plánu Pentagon do roku 2045 dostane flotilu 120 h

Pakistan vykonal úspešný test balistickej rakety Shaheen-III. India ide odpovedať svojimi testami. Video

0 icon

Pakistan, 22. január 2021 (AM) - Pakistan včera vykonal úspešný letový test balistickej rakety zem-zem Shaheen-III s doletom 2750 kilometrov. Testovací let bol zameraný na opätovné overenie rôznych konštrukčných a technických parametrov zbraňového systému.    

Odovzdali všetko, okrem zlata, valút a majstrovských diel. Nemecké reparácie: fabriky, lode a všetko ostatné

0 icon

Nemecko, 22. január 2021 (AM) - Na parížskej konferencii 21. 12. 1946 si víťazné štáty podelili medzi sebou nemecký majetok, ktorý sa dal považovať za

Svetlo sveta

Čo znamená byť “chudobný duchom” ak je to zárukou svätosti?

0 icon

Definovať chudobu je relatívne jednoduché, pretože je to merateľná veličina vyjadriteľná veľkosťou majetku a peňazí. Spoločnosť stanovuje určitý minimálny príjem, ktorého dosiahnutie je potrebné na to, aby sa dalo hovoriť o ľudskej dôstojnosti. Ak ho človek nedosahuje, poskytuje ho štát, aby nedostatok príjmu neviedol k vylúčeniu človeka mimo aktívnu spoločnosť.…

Rusi sa na sviatok Zjavenia Pána ponárajú do mrznúcej vody

0 icon

Na sviatok Zjavenia Pána sa davy ruských pravoslávnych veriacich zúčastňujú každý rok na tradičnom ponáraní sa do mrznúcej vody. Deje sa tak napriek tomu, že v niektorých častiach krajiny dosahujú teploty -40 stupňov celzia. Podľa ruskej polície sa v sobotu počas sviatku Zjavenia Pána ponorilo do mrznúcej vody približne 2,…

MÚDROSŤ

0 icon

Naši starí otcovia hovorili: Kto dobre rechnuje, dobre gazduje. A neplatí to len na peniaze, ale predovšetkým na čas. Koľko času vieme premárniť pred televíznou obrazovkou? Čítaním rôznych klebiet v novinách alebo na sociálnych sieťach? A potom cítime, že nás to nejako neuspokojuje a nenapĺňa. Podobnú skúsenosť mal i vojak…

Prečo sa sviatosti Krstu a Prvého svätého prijímania udeľujú väčšinou v apríli a v máji?

0 icon

V rannom kresťanstve sa udeľovali sviatosti Krstu, Prvého svätého prijímania a Birmovania spolu v jeden deň a to za prítomnosti biskupa. Dôvodom bolo, že kresťanmi sa väčšinou stávali dospelí ľudia, ktorí konvertovali buď z judaizmu alebo z rôznych pohanských náboženstiev a k tomuto poznaniu konverzie prišli v pokročilejšom veku. Cirkev sa ich preto snažila v Cirkvi prijať plnými sviatosťami a do…

Dnes bude Slovensku opäť udelené požehnanie relikviou Kristovej krvi z paluby lietadla – VÝZVA K PRIPOJENIU SA V MODLITBE

0 icon

V nedeľu Krstu Krista Pána 10. januára 2021 v popoľudňajších hodinách sa opäť uskutoční let lietadla, na ktorého palube sa bude nachádzať generálny vikár Nitrianskej diecézy Mons. Peter Brodek, ktorý Slovensku udelí požehnanie s relikviou Kristovej krvi, ktorá je uchovávaná v Bazilike sv. Benedikta opáta v Hronskom Beňadiku.  Zverejňujeme jeho slová výzvy,…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali