“Hoci je to teraz len prvé čítanie, ale ja si myslím, že keď tým poslancom raz svitne, že málo opatrení je tak mierených proti ľuďom ako toto, že sa zľaknú,” domnieva sa Sulík v súvislosti s hlasovaním v pléne Národnej rady.
Dodal, že koaliční poslanci sú “dosť takí strachopudi” a uviedol príklad odchodu Roberta Fica z postu premiéra SR. “Fico sa tak zľakol tých pár desať tisícov ľudí na námestiach, že radšej odišiel. Keď pochopia, že toto je mierené proti ľuďom, nie proti reťazcom, tak vôbec nie je isté, že samotná koalícia bude za túto hlúposť z dielne Andreja Danka hlasovať.” Sulík dodal, že je možné že aj samotný Danko sa zľakne… “Možno pôjde riešiť svoj titul JUDr. a možno hodnosť kapitána, alebo hada naháňať, proste niečo zmysluplnejšie ako zvyšovať ľuďom daň z 20 na 22 percent.”
“V Národnej rade máme ďalšiu hlúposť z dielne Andreja Danka, pretože inak sa tento návrh nedá nazvať. Predseda parlamentu tentokrát rieši osobitný odvod vo výške 2,5 % pre obchodné reťazce, čo považujeme za trest pre ne. Možno to znie z úst SNS dobre, že tie hnusné reťazce ideme potrestať, no treba si uvedomiť, čo sa stane, a to, že reťazce zvýšia svoje ceny potravín na základe odvodu. Ak reťazce ceny potravín nezvýšia, pôjde odvod na úkor prepúšťania zamestnancov. Je veľmi naivné si myslieť, že odvod pôjde iba na úkor zisku ako sa navrhuje v zákone,“ uviedol vo štvrtok predseda SaS Richard Sulík.
“Neustále počúvame, ako chce vláda spomaliť tempo rastu cien potravín, no SNS robí týmto návrhom pravý opak. Nesnaží sa ceny potravín znížiť, pretože odvodom sa ich cena len zvýši. Pred časom sme tu mali od vlády zníženie dane na niektoré potraviny, čím štát prišiel o 90 miliónov eur ročne. Teraz táto vláda plánuje vybrať 120 až 150 mil. eur ročne na osobitnom odvode. Na jednej strane teda jednu daň škrtneme, na strane druhej navrhneme inú daň a vyberieme ešte viac,“ ozrejmila predsedníčka poslaneckého klubu OĽaNO Veronika Remišová.
“Zákon je nedomyslený, proti ľuďom, no je zabalený do veľmi pekných slov. Ak má vláda v sebe aspoň trocha sociálneho cítenia, tento návrh musí stiahnuť,“ uzavrel brífing predseda strany Spolu Miroslav Beblavý.
OĽaNO tvrdilo, že návrh ide proti najslabším vrstvám obyvateľstva
Opozičná strana OĽaNO nedávno uviedla, že návrh zákona o osobitnom odvode obchodných reťazcov, ktorý do parlamentu predkladajú poslanci SNS je neodborný, nebezpečný a škodlivý pre najslabšie vrstvy občanov. Slovenská národná strana chce zaviesť novú daň z obratu obchodných reťazcov. “Je to škodlivý návrh a odmietame ho. Spôsobí rast cien všetkých produktov v reťazcoch, vrátane potravín, čo pocítia najmä ľudia s nízkym príjmom,“ pokračoval Heger. Návrh označil za antisociálny.
Podľa experta OĽaNO na ekonomiku a podnikanie Petra Kremského zákon zavádza úplne novú daň vo výške 2,5 %. „Špeciálny odvod pre reťazce by najviac poškodil ekonomicky najslabších ľudí, ktorí vynakladajú najväčšiu časť peňazí na potraviny a predmety dennej spotreby,“ povedal Kremský, podľa ktorého nejde o prvú dodatočnú daň, ktorú vládna koalícia zaviedla. „Platia sa odvody z poistenia, bankových služieb, energetických firiem, či telekomunikácií. To všetko možno obmedziť, no potraviny sú základnou potrebou, takže sa dosahom tejto dane ťažko vyhnúť,“ uviedol.
Zákon SNS bude mať podľa Hegera negatívny dopad na slovenské firmy. „Reťazce budú tlačiť svoje nákupné ceny dole, čo môže znížiť podiel slovenských výrobkov v nich,“ tvrdí Heger. „Výsledkom nového zákona môže byť aj to, že reťazce zavrú predajne v menších mestách alebo obmedzia predaj večer a cez víkend,“ pokračoval. Ďalšou hrozbou je podľa OĽaNO, že ľudia začnú viac nakupovať v zahraničí alebo na trhoviskách. „Menej regulované trhy sú miestom s najväčšími daňovými únikmi,“ upozornil Heger.
Podozrivý je podľa Hegera nielen motív, ale aj využitie peňazí z novej dane v špeciálnom fonde. „Ten by mala spravovať ministerka pôdohospodárstva Matečná, známa tým, že trpela zneužívanie eurodotácií pre farmárov na Slovenskom pozemkovom fonde. Teraz jej SNS chce dať do rúk ďalších 150 miliónov eur, ktoré vytiahne z vreciek rodín, dôchodcov a invalidov, aby ich rozdala spriazneným podnikateľom,“ pýta sa Heger.
OĽANO s novou daňou nesúhlasí. Ponúka systémové riešenia pre podnikanie. Patrí medzi ne napríklad zjednodušenie podnikania pre malé a stredné firmy, podpora pestovania zeleniny, ovocia, tradičných plodín, transparentný systém dotácií do pôdohospodárstva, podpora systémov miestneho predaja, zmenšenie byrokracie pri predaji z dvora, jednoduchšie zamestnávanie v pôdohospodárstve či v potravinárstve.
Prepojenia opozície na obchodné reťazce
Ministerstvo pôdohospodárstva v reakcii na tlačovú besedu obvinilo opozíciu, že má personálne prepojenia na obchodné reťazce. To je podľa rezortu dôvodom, prečo je proti prijatiu tohto zákona. Rezort naďalej trvá na zaťažení obchodníkov.
“Napriek tomu, že svojim dodávateľom odmietajú zvyšovať ceny dodávok, za posledné obdobie rástli ceny potravín na Slovensku najviac spomedzi krajín V4. Ceny potravín na Slovensku v minulom roku stúpli o 5,4 %, do cien dodávateľov sa však toto zvýšenie nepremietlo. Kam plynú zisky z tohto zvyšovania?“ pýta sa ministerstvo v reakcii.
Súčasné prerozdelenie cien potravín je podľa ministerstva nerovnomerné a voči dodávateľom i spotrebiteľom neférové. Obchodná prirážka by mala byť podľa neho úmerná k pridanej hodnote, ktorú konkrétny segment v agropotravinárskom sektore vygeneruje.