Sulík: Liberálne témy rezonovali viac v roku 2010, prispôsobili sme sa

Bratislava 5. decembra 2015 (TASR/HSP/Foto:TASR)

 

Napriek tomu, že bol zvolený za euposlanca, obavy o osud vlastnej strany nemá. Tvrdí, že ju stíha riadiť aj popri povinnostiach z Bruselu. Predseda SaS Richard Sulík v bilančnom rozhovore pre TASR tiež uviedol, že napriek stagnujúcim preferenciám vidí svoju stranu v NR SR aj po najbližších parlamentných voľbách. Tromfami majú byť absencia korupčných káuz SaS, ako aj čisté financovanie strany.

 “Europoslanec žijúci na Slovensku”. Čo chcete týmto billboardom povedať?

Na snímke predseda SaS Richard Sulík

Že som sa nevytratil do Bruselu ako mnohí iní kolegovia a že som tu naďalej aktívny. Som predsedom strany, čo si tiež vyžaduje moju prítomnosť na Slovensku. Celkom dobre sa to zabehlo, môžem konštatovať, že som sa zo slovenskej politickej scény nevytratil.

Dianie v europarlamente je v očiach slovenských voličov dlhodobo za horizontom ich záujmu. Chcete sa takto priebežne pripomínať celé funkčné obdobie?

Áno, to je plán. O 15 mesiacov sú parlamentné voľby, veľká udalosť, budeme sa na to všetci pripravovať. Bude to kľúčový moment v histórii našej strany.

Uvedomujú si ľudia v Bruseli, že množstvo ľudí tamojšie dianie nezaujíma?

Zrejme áno, resp. keby sa nad tým začali zamýšľať, uvedomili by si to, ale všetci sú pohltení každodennou bruselskou rutinou. Majú dojem, že robia veľmi veľa, že sú veľmi aktívni, že makajú pre svoje národy, a často pociťujú krivdu, že ich voliči to nevedia oceniť. Keď sa človek nechá “vcucnúť” do toho systému, lieta tam ako špinavé prádlo od rána do večera. Ja sa snažím o opak.

Vy a aj ďalší slovenskí europoslanci ste sa dožadovali priestoru na vystupovanie v NR SR. Za Pavla Pašku vám to neprešlo, skúsite obmäkčiť jeho nástupcu Petra Pellegriniho?

Budem sa s ním o tom rozprávať, plánujem ho v krátkom čase požiadať o stretnutie. Aj toto bude jeden z bodov, o ktorom sa s ním chcem baviť.

Keď predseda strany prijme vysokú ústavnú funkciu alebo odíde pracovať mimo Slovenska ako vo vašom prípade, natíska sa otázka, ako zvládne riadiť vlastnú stranu. Sú takéto obavy u vás namieste?

Ja som predsedom strany už šiesty rok a ide to celkom dobre. Po odchode časti kolegov sme sa nečakane dobre zjednotili a sme dobrý tím. Tým, že držíme pokope a dobre spolu vychádzame, predsedovanie nie je nijaký problém.

Stále ste najvýraznejšou tvárou strany, svedčí o tom aj váš výsledok z eurovolieb, v ktorých ste sa prekrúžkovali z tretieho miesta k víťazstvu. Strane však dlhodobo stagnujú preferencie, neboli by ste viac užitočný doma?

Ja si to nemyslím. Po tom, ako som šesť mesiacov europoslancom, si to nemyslím ešte viac. Pozícia europoslanca mi dáva možnosti väčšieho vplyvu. Napríklad v prípade Dusla Šaľa, ktorému ide vláda dohodiť 60 miliónov eur na daňových úľavách, sme s kolegom Ivanom Štefancom požiadali o stretnutie príslušného eurokomisára a termín sme pomerne rýchlo dostali. V prípade poslanca NR SR si myslím, že by takéto niečo možné nebolo. V EP som tiež členom výboru, ktorý kontroluje protikorupčný úrad OLAF a ja som podal už okolo desať podnetov. OLAF to berie vážnejšie, keď to podáva europoslanec a člen výboru, ktorý má možnosť ich kontrolovať.

Aké sú výsledky vašich podaní?

V štyroch prípadoch nám odpovedali, že to dali na prešetrenie národným vyšetrovacím orgánom, v troch prípadoch došlo k policajnej razii, boli prehľadané firemné priestory a v dvoch prípadoch čakám na odpoveď.

V europarlamente ste prešli od liberálov v ALDE ku konzervatívcom v ECR, kde sú aj naši europoslanci Branislav Škripek (OĽaNO) a Jana Žitňanská (NOVA). Neskôr z ALDE vystúpila aj SaS. Začínajú sa objavovať názory, že SaS sa odkláňa od liberalizmu ku konzervativizmu…

Možno som mal túto zmenu urobiť ihneď na začiatku a nevyzeralo by to tak, že chvíľu som tam bol, a potom som odišiel. Keď vznikla SaS, stali sme sa členmi Európskych liberálov a demokratov. Oni majú v EP svoju frakciu ALDE. Keď som sa stal europoslancom, chcel som im dať šancu. Po pár mesiacoch som ale videl, že sú to vlastne socialisti a v európskych témach som s nimi zásadne nesúhlasil. Hovorili, že potrebujeme viac Európy, viac integrácie, že všetko je v zásade fajn. Ja si ale myslím, že Európa potrebuje zásadnú reformu. Výsledok bol, že pri všetkých podstatných hlasovaniach som hlasoval inak, ako bolo odporúčanie frakcie. Prešiel som teda k Európskym konzervatívcom a reformistom (ECR), pričom ja som tam za tých reformistov. Keď si odmyslím ten trochu nešťastný názov, ja sa tam cítim veľmi dobre.

Na májovom kongrese ste však delegátov uisťovali, že ostávate v ALDE, aj keď nesúhlasíte so všetkým.

Áno, nemal som vtedy všetky informácie, nevedel som, ako to presne bude. Dal som ALDE šancu a teraz môžem zodpovedne povedať, že je to niečo úplne iné, ako to, čo predstavuje SaS.

Politický analytik Ján Baránek vyslovil názor, že sa tieto zmeny odohrali aj preto, aby ste boli prijateľnejší pre OĽaNO, NOVA a Občanov Alojza Hlinu, s ktorými v poslednom čase úzko spolupracujete…

Garantujem, že toto nebola moja úvaha. Chápem ale pána Baránka, že to takto vidí, lebo musím uznať, že si to logicky takto musel domyslieť. DO ECR som išiel preto, lebo ich nastavenie voči Európe je také ako moje – menej regulácie, menej integrácie, reformy.

Bude zo spolupráce s Hlinom, OĽaNO a NOVA niečo viac?

Nechajte sa prekvapiť, je dobré, ak niektoré veci dozrejú bez účasti verejnosti. Je to všetko veľmi čerstvé. Komunikujeme, dobre spolu vychádzame a všetkým štyrom nám je jasné, že pravicový volič očakáva nejakú alternatívu a o toto sa budeme snažiť.

Vy spolu nielenže komunikujete, vy medzi seba nepúšťate iných politikov. Pavol Frešo chcel na demonštrácii proti korupcii vystúpiť na pódiu, ale nepustili ste ho tam.

Ja tu uznávam isté prednostné právo Alojza Hlinu, lebo deje sa to pred jeho reštauráciou, je to jeho pódium. Keď si on neželal, aby Frešo hovoril, bral som to ako jeho želanie.

Alojz Hlina si s ulicou pomerne dobre rozumie, dobre sa tam cíti. Má potenciál byť lídrom opozície?

Otázka je, či vôbec niečo také chce. Ja som predseda liberálnej strany, napĺňa ma to a takúto ambíciu som ja osobne nikdy nemal. Rád túto pozíciu niekomu prenechám a budem radšej v koaličnej vláde spoľahlivým partnerom.

V parlamente vás štyroch často vídať, ako sa spolu radíte v tamojšej knižnici. Sú to koaličné porady?

Nie, to ste o takých 15 mesiacov predbehli vývoj. Ak chcete zorganizovať demonštráciu, musíte sa stretnúť a dohodnúť.

Po kauze piešťanského CT na vás Pavol Paška podal trestné oznámenie za ohováranie. Už sa vám niekto z prokuratúry ozval?

Zatiaľ nie. Ak by takýto proces bol, nemyslím si, že by to bolo Pavlovi Paškovi príjemné. Ja sám by som mu vedel položiť veľa nepríjemných otázok ohľadom jeho majetku.

Zorganizovali ste niekoľko protestov v uliciach, za čo vás kritizuje Smer-SD, ale aj niektorí opoziční poslanci. Prečo ste zvolili takéto radikálne riešenie, nestačíte na to v parlamente?

Ako vidieť, snaha dosiahnuť nejaké ciele cez protesty je oveľa účinnejšia ako v parlamente. Keď je to raz tak, tejto skutočnosti sme sa prispôsobili. Keď parlament viedol Pavol Paška, hlas opozície nebral vážne. Celý ten čas sa správal v štýle: “vyhraj voľby, môžeš všetko”. Čoho sa komunisti vždy báli, boli ľudia na ulici. Tu vidieť, ako premiér pod tlakom ulice začal zdravotníctvo čistiť. Keby sme to riešili kultivovane v parlamente, toto by sa nestalo.

Protesty boli doteraz pokojné, nebojíte sa ale, že sa vám to vymkne z rúk?

Riziko vždy nejaké je, ale my sme vynaložili maximálnu snahu, aby boli protesty pokojné.

Budete odteraz vždy riešiť kauzy na ulici?

Ak sa objaví informácia, že niekto niečo ukradol a my zorganizujeme protest, pričom dotyčný bude odvolaný či stíhaný, budem prvý, kto bude za to, aby sme to takto robili – kauza, ulica, kauza, ulica.

Váš bývalý člen Juraj Miškov zakladá stranu SKOK, čo znamená ďalšie štiepenie pravicového potenciálu aj liberálnej ponuky. Váš postreh?

Nech si robia, čo chcú, je to ich vec. Vôbec nemám dôvod to komentovať. Ja som rád, že sú zo SaS preč, lebo to posledné obdobie v marci 2013 nebolo príjemné. Strana sa vyčistila, je radosť sa venovať politike, čo by nebolo, ak by neprišlo ich múdre rozhodnutie opustiť SaS.

Ak pôjdu do volieb, budete priami konkurenti a je pravdepodobné, že budú chcieť voličov presvedčiť, že sú liberálnejší ako SaS. Otázkou je, či im prestupom do ECR nedávate náboje.

Je jasné, že využijú všetky možnosti, na druhej strane konkurencia oživuje a zvyšuje aktivitu. Nemám obavu z nejakej drámy. My máme náskok – SaS má šesť rokov, nemá žiadne korupčné kauzy a máme čisté financovanie.

Tiež je pravdou, že kedysi vaše dominantné témy ako dekriminalizácia marihuany či registrované partnerstvá dnes už tak nekomunikujete.

Máme to v programe, ale nemôžeme komunikovať vždy všetko. Keď raz vo verejnosti rezonuje korupcia, nebudeme riešiť, aby mladík nešiel do väzenia za dve marihuanové cigarety. Keď vidíme, že problém je podnikateľské prostredie, ktoré sa zhoršuje, tak sa radšej budeme venovať tomuto.

Korupcia a nezamestnanosť viac-menej trápia voličov všetkých strán…

Ale nie rovnako. Korupcia pred dvoma rokmi nebola veľká spoločenská téma, dnes je. V roku 2010 zase viac rezonovali liberálne témy. Prispôsobujeme sa. Ja komunikujem s našimi voličmi a vidím, čo ich trápi. Preto som presvedčený, že témy korupcia a podnikateľské prostredie rezonujú momentálne oveľa viac ako dekriminalizácia marihuany či registrované partnerstvá.

Aby sme boli spravodliví, SaS v auguste otvorila celospoločenskú diskusiu o eutanázii a vaša poslankyňa Jana Kiššová avizovala, že do konca roka bude predložený aj legislatívny návrh. Ten však neprišiel. Nezastavili ste ju?

Nie, to u nás tak nefunguje. Treba sa jej opýtať, v akom stave je ten návrh.

V máji ste potvrdili, že stále platí váš výrok o tom, že na čele SaS ste naposledy. Mandát máte do roku 2017. Čo bude potom?

Budú tri možnosti: nebudem kandidovať na predsedu, budem kandidovať a nevyhrám a napokon budem kandidovať a vyhrám. Určite viem zodpovedne povedať, že to bude jedna z týchto možností.

Príkladom pokojných výmen predsedov bez hádok je KDH. Viete si predstaviť podobný postup aj v SaS?

Určite áno.

Máme za sebou rok, v ktorom boli troje voľby. Pri prezidentských ste stiahli svojho kandidáta Petra Osuského a podporili ste Radoslava Procházku, pred druhým kolom Andreja Kisku. V eurovoľbách ste získali prvý mandát v europarlamente, v komunálnych voľbách pravica za Smerom-SD výrazne zaostala. Ako hodnotíte výsledky SaS?

Eurovoľby hodnotím ako úspešné, aj keď naším cieľom boli dva mandáty, čo sme nesplnili. V komunálnych voľbách sme boli mimo Bratislavy celkom úspešní, v hlavnom meste to bol neúspech. Petra Osuského sme postavili, keď boli len traja kandidáti. Potom sa s nimi roztrhlo vrece, tak Osuský odstúpil. Tento rok nebol vôbec dramatický, práve naopak, bol celkom dobrý.

Nedávno sa objavila informácia, že SDKÚ-DS chcela s vašou stranou vytvoriť spoločný poslanecký klub. Vraj ste nemali záujem. Prečo?

Bol to interný rozhovor, preto sa k nemu nechcem do médií vyjadrovať. V každom prípade SaS nebude vytvárať klub s SDKÚ-DS. My sme šiesti, už sme si na to zvykli.

Aké sú v opozícii vzťahy?

Ja komunikujem najmä s Matovičom, Lipšicom a Hlinom. Tam sú tie vzťahy dobré a konštruktívne. S inými politikmi sa veľmi nevidím.

Igor Matovič na jednom z protestov priznal, že opozícia aktuálne neponúka alternatívu. Súhlasíte?

Ja si myslím, že tá alternatíva tu je, ale je dobré, že voľby majú byť až o 15 mesiacov. Ak by boli skôr, ideme do toho, ale ja vidím voľby na 99 percent v marci 2016. Dovtedy sa opozícia pekne nachystá.

Tá alternatíva vyzerá ako?

Vždy to bude koalícia strán na pravicovom spektre. Bude to ale väčší prínos pre Slovensko, ako máme dnes. Vládne jedna strana, oni už od dobroty nevedia, čo so sebou. Radšej nech je koalícia živšia, nech aj rieši svoje problémy na verejnosti, ako to, čo sa deje teraz – za zatvorenými dverami si dohodnú tie najstrašnejšie veci a my znášame následky.

SaS je strana, ktorá v roku 2011 pre postoj k eurovalu položila vlastnú vládu. Nemyslíte si, že tento fakt bude prekážkou pri rokovaniach o vašom vstupe do koalície? Vedeli by ste sa zaručiť, že už to neurobíte?

Ja sa viem zaručiť, že urobím presne to isté – v zásadných veciach nebudeme otáčať a budeme sa držať dohôd. To sme robili aj vtedy. Pol roka sme ich upozorňovali, že nebudeme hlasovať za euroval, ale oni nie. Dohnali to až na špičku. Keby bola opäť rovnaká koalícia, už by boli aj oni poučení. A opakujem, naša chyba bola, že sme minútu pred hlasovaním neodišli zo sály. Potom by bolo zrejmé, že naši koaliční partneri páchajú kolektívnu samovraždu.

 Vo februári bude referendum zorganizované Alianciou za rodinu. Ako ho vníma SaS?

Ja sa ho nezúčastním a neúčasť odporučíme aj našim voličom. Z nášho pohľadu je to šesť miliónov eur vyhodených do vetra. Toto referendum nič nezmení, oni len konzervujú existujúce práva. Rozumel by som tomu, ak by sme my liberáli na nich útočili, keby sme tu robili obrovskú kampaň za homosexuálne manželstvá. Ja tiež súhlasím s tým, aby pojem manželstvo ostal rezervovaný pre heterosexuálne páry. Preto máme ako alternatívu registrované partnerstvá pre homosexuálov aj pre heterosexuálov…

S tým vymedzením manželstva by asi vaša nová posila v SaS Romana Schlesinger nesúhlasila…

… ale je tu nejaký právny stav a žiadna relevantná politická sila toto nechce zmeniť. Ani my. Do tejto situácie prídu organizátori referenda a spíšu otázky, ktoré nič nezmenia. Áno, aj naše referendum stálo peniaze, ale keby bolo úspešné, stalo by sa to, že by sme nemali 150, ale 100 poslancov, ministri by mali lacnejšie autá, boli by voľby cez internet. Teda množstvo reálnych zmien. Oni ale konajú bez zjavnej núdze, bez zjavného dôvodu.

Aliancia za rodinu však tvrdí, že dôvod má – vidí ohrozenie tradičnej rodiny. Ohrozujú teda liberálne myšlienky rodinu?

To je úplná hlúposť. Nič týmto referendom nezmenia.

Aké sú priority SaS na rok 2015?

Celý rok sa bude pre nás niesť v duchu parlamentných volieb. Ak sa dostaneme do parlamentu, o čom som presvedčený, budú to pre nás tretie úspešné voľby. Môj osobný cieľ je teda etablovať liberálnu stranu. Som si istý účasťou v NR SR preto, lebo nemáme žiadne korupčné kauzy, máme čisté financovanie, nemáme za sebou žiadneho mecenáša a sme stranou odborníkov. Toto sú veľmi silné argumenty a myslím si, že na toto nájdeme minimálne päť percent ľudí.

ml

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Slováci na Švajčiarsky pohár s Daňom, Marinčinom i debutantom Golianom

0 icon

Bratislava 30. novembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Generálny manažér slovenskej hokejovej reprezentácie Miroslav Šatan spolu s asistentom Otom Haščákom a hlavným trénerom Craigom Ramsaym nominovali na blížiaci sa Švajčiarsky pohár 22 hráčov. Medzi nimi aj jedného debutanta, obrancu bratislavského Slovana Andreja Goliana. Tradičné predvianočné podujatie je na programe 16. a 17.…

Danko: Lockdown sa nemal prijímať zo dňa na deň

0 icon

Bratislava 30. novembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR - Martin Baumann)   Zavedeniu lockdownu ako najprísnejšieho pandemického opatrenia mala predchádzať spoločenská dohoda so zamestnávateľmi a zamestnancami, ktorá by obyvateľstvo pripravila na prijatie takéhoto rozhodnutia z autority štátu. V diskusii na TASR TV to povedal predseda mimoparlamentnej Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko „Predsa…

Heger na diskusii German Marshall Fund hovoril o demokracii i právnom štáte

0 icon

Washington/Bratislava 30. novembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA-Jana Birošová)   Predseda vlády SR Eduard Heger sa v utorok zúčastnil na diskusii amerického think-tanku German Marshall Fund, na ktorej hovoril najmä o budovaní demokracie, transatlantickej spolupráci, ale aj o záväzku Slovenska dodržiavať pravidlá právneho štátu. TASR o tom informoval tlačový a informačný odbor Úradu…

Poslanci odmietli balík noviel z dielne opozičnej ĽSNS. Neuspeli ani s návrhom, ktorého cieľom bolo zabrániť diskriminácii neočkovaných

0 icon

Bratislava 30. novembra (TASR/HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok odmietli balík noviel z dielne opozičnej ĽSNS. Strana tak neuspela s návrhom novelizácie Trestného zákona, ktorá hovorila o trestnej sadzbe od šiestich mesiacov do troch rokov v prípade, ak niekto bráni vo vstupe na územie…

Poľský Sejm odmietol návrhy opozície týkajúce sa novely zákona o ochrane hraníc

0 icon

Varšava 30. novembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Czarek Sokolowski)   Dolná komora poľského parlamentu (Sejm) odmietla v utorok v súvislosti s novým zákonom o ochrane hraníc všetkých osem pozmeňujúcich návrhov, ktoré predložila horná komora parlamentu (Senátu). Ako píše agentúra PAP, Senát, kde majú na rozdiel od Sejmu väčšinu opozičné strany, sa usiloval novinárom…

Maďarský parlament sa rozhodol chrániť deti: Schválil referendum o ich ochrane pred LGBTI propagandou

0 icon

Budapešť 30. novembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Bela Szandelszky)   Maďarský parlament v utorok schválil návrh, podľa ktorého bude vykonané referendum o otázkach ochrane detí, informovala komerčná televízia ATV na svojej webovej stránke. Poslanci hlasovali jednotlivo o štyroch otázkach plebiscitu Popri zákonodarcoch vládnuceho bloku Fidesz-KDNP sa na hlasovaní zúčastnilo iba niekoľko nezávislých poslancov,…

V Rusku mnícha popierajúceho koronavírus odsúdili na 3,5-ročné väzenie

0 icon

Moskva 30. novembra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:Pixabay)   Rebelujúci ruský mních, ktorý kritizoval Kremeľ a poprel existenciu koronavírusu, bol v utorok odsúdený na 3,5-ročný trest odňatia slobody. Otec Sergij bol zatknutý vlani v decembri po tom, ako ho obvinili, že počas kázní podnecoval veriacich k samovražedným činom a vyzýval ich, aby „zomreli…

Nový variant koronavírusu podľa šéfa Fed-u môže spomaliť ekonomiku

0 icon

Washington 30. novembra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Al Drago/The New York Times via AP, Pool)   Objavenie sa nového variantu koronavírusu by mohlo spomaliť ekonomiku a prijímanie nových zamestnancov a zároveň zväčšiť neistotu v oblasti inflácie. Konštatoval to šéf amerického Federálneho rezervného systému (Fed) Jerome Powell v pripravenom prejave pre jeho utorkové vystúpenie…

Občana by vláda nemala dlhodobo držať v chaose, hovorí Zeman o protipandemických opatreniach

0 icon

Bratislava 30. novembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR - Dano Veselský, Martin Baumann)   Komunikácia vlády o protipandemických opatreniach je zmätočná a chaotická. Príkladom sú kroky vlády, ku ktorým pristúpila minulý týždeň na poslednú chvíľu. Pre agentúru SITA to povedal sociológ Milan Zeman zo Sociologického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV) Príkladom protirečivej komunikácie…

Dopravnú situáciu na Slovensku komplikuje sneh, HP Donovaly je uzavretý, upozorňuje Slovenská správa ciest

0 icon

Bratislava 30. novembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR - Michal svítok)   Dopravnú situáciu na väčšine Slovenska komplikuje sneh. Pre silné sneženie polícia uzavrela horský priechod (HP) Donovaly pre všetku dopravu. Vodičov na to upozorňuje Slovenská správa ciest (SSC) na svojom webe zjazdnost.sk a Zelená vlna RTVS Pre poveternostné podmienky je obojsmerne uzatvorený…

NAJNOVŠIE

BLOG

Jolana Čuláková

Syn žije medzi zaočkovanými vo Švédsku. Mám o neho strach.

0icon

   Práve som skončila videočet so synom, ktorý je vo Švédsku a študuje v meste Lund. Vďaka nemu som sa na chvíľu dostala do čudnej a nenormálnej krajiny, kde žijú samí hlupáci a debili. A začínam sa o neho báť. V krajine je 90%-ná zaočkovanosť, všetko je otvorené, ľudia nosia…

Matej Kečkéš

Vakcinačná eugenika

0icon

Súčasný podvod s ochorením covid-19 má veľa lží už len v esenciálnych názvoch.   Napríklad už len názov kompletné zaočkovanie je úplne zavádzajúci a manipulačný, je to šírenie nepravdivej informácie, nakoľko ani po dvoch dávkach nie je človek kompletne zaočkovaný, ak má očkovanie platnosť len 12 mesiacov alebo menej alebo

Peter Štrba

Ateizmus vs náboženstvo, Sam Harris vs Jordan Peterson (3/4)

0icon

  Spoločnosťou lomcujú obrovské krízy, nielen u nás, ale na celom svete. Tou najväčšou sa stáva zavádzanie povinného očkovania (ešte v le

Pavel Jacz

Matovič - klasický vydierač a verejný „úplatkár“ sa zase blysol.

0icon

(Zdroj SputnikNews) Matovičovi asi prestáva fungovať mozgovňa. Vtedy prichádzajú zúfalci s takýmito „geniálnymi nápadmi“. Mizernú kapacitu si asi vyčerpal ročným premiérovaním a komplikovanou daňovou „revolúciou“, ktorá nemá kompletnú podporu v koalícii a tak mu zostalo asi minimum na zúfalosti. Presne, ako skapínajúcemu koňovi, ktor&yacu

Boris Mesár

31 014 úmrtí, 2 890 600 zranení po injekciách COVID v európskej databáze nežiaducich reakcií, pretože mladí, predtým zdraví ľudia naďalej umierajú

0icon

  Databáza Európskej únie o hláseniach podozrení na liekové reakcie sa nazýva EudraVigilance a v súčasnosti hlási 31 014 smrteľných prípadov a 2 890 600 chorôb po injekciách lieku COVID-19. Predplatiteľ Health Impact

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Poludňové skaly v Malej Fatre

Autor: TASR-Erika Ďurčová

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Slováci na Švajčiarsky pohár s Daňom, Marinčinom i debutantom Golianom

0 icon

Bratislava 30. novembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Generálny manažér slovenskej hokejovej reprezentácie Miroslav Šatan spolu s asistentom Otom Haščákom a hlavným trénerom Craigom Ramsaym nominovali na blížiaci sa Švajčiarsky pohár 22 hráčov. Medzi nimi aj jedného debutanta, obrancu bratislavského Slovana Andreja Goliana. Tradičné predvianočné podujatie je na programe 16. a 17.…

Danko: Lockdown sa nemal prijímať zo dňa na deň

0 icon

Bratislava 30. novembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR - Martin Baumann)   Zavedeniu lockdownu ako najprísnejšieho pandemického opatrenia mala predchádzať spoločenská dohoda so zamestnávateľmi a zamestnancami, ktorá by obyvateľstvo pripravila na prijatie takéhoto rozhodnutia z autority štátu. V diskusii na TASR TV to povedal predseda mimoparlamentnej Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko „Predsa…

Heger na diskusii German Marshall Fund hovoril o demokracii i právnom štáte

0 icon

Washington/Bratislava 30. novembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA-Jana Birošová)   Predseda vlády SR Eduard Heger sa v utorok zúčastnil na diskusii amerického think-tanku German Marshall Fund, na ktorej hovoril najmä o budovaní demokracie, transatlantickej spolupráci, ale aj o záväzku Slovenska dodržiavať pravidlá právneho štátu. TASR o tom informoval tlačový a informačný odbor Úradu…

Poslanci odmietli balík noviel z dielne opozičnej ĽSNS. Neuspeli ani s návrhom, ktorého cieľom bolo zabrániť diskriminácii neočkovaných

0 icon

Bratislava 30. novembra (TASR/HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok odmietli balík noviel z dielne opozičnej ĽSNS. Strana tak neuspela s návrhom novelizácie Trestného zákona, ktorá hovorila o trestnej sadzbe od šiestich mesiacov do troch rokov v prípade, ak niekto bráni vo vstupe na územie…

Poľský Sejm odmietol návrhy opozície týkajúce sa novely zákona o ochrane hraníc

0 icon

Varšava 30. novembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Czarek Sokolowski)   Dolná komora poľského parlamentu (Sejm) odmietla v utorok v súvislosti s novým zákonom o ochrane hraníc všetkých osem pozmeňujúcich návrhov, ktoré predložila horná komora parlamentu (Senátu). Ako píše agentúra PAP, Senát, kde majú na rozdiel od Sejmu väčšinu opozičné strany, sa usiloval novinárom…

Maďarský parlament sa rozhodol chrániť deti: Schválil referendum o ich ochrane pred LGBTI propagandou

0 icon

Budapešť 30. novembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Bela Szandelszky)   Maďarský parlament v utorok schválil návrh, podľa ktorého bude vykonané referendum o otázkach ochrane detí, informovala komerčná televízia ATV na svojej webovej stránke. Poslanci hlasovali jednotlivo o štyroch otázkach plebiscitu Popri zákonodarcoch vládnuceho bloku Fidesz-KDNP sa na hlasovaní zúčastnilo iba niekoľko nezávislých poslancov,…

V Rusku mnícha popierajúceho koronavírus odsúdili na 3,5-ročné väzenie

0 icon

Moskva 30. novembra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:Pixabay)   Rebelujúci ruský mních, ktorý kritizoval Kremeľ a poprel existenciu koronavírusu, bol v utorok odsúdený na 3,5-ročný trest odňatia slobody. Otec Sergij bol zatknutý vlani v decembri po tom, ako ho obvinili, že počas kázní podnecoval veriacich k samovražedným činom a vyzýval ich, aby „zomreli…

Nový variant koronavírusu podľa šéfa Fed-u môže spomaliť ekonomiku

0 icon

Washington 30. novembra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Al Drago/The New York Times via AP, Pool)   Objavenie sa nového variantu koronavírusu by mohlo spomaliť ekonomiku a prijímanie nových zamestnancov a zároveň zväčšiť neistotu v oblasti inflácie. Konštatoval to šéf amerického Federálneho rezervného systému (Fed) Jerome Powell v pripravenom prejave pre jeho utorkové vystúpenie…

Občana by vláda nemala dlhodobo držať v chaose, hovorí Zeman o protipandemických opatreniach

0 icon

Bratislava 30. novembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR - Dano Veselský, Martin Baumann)   Komunikácia vlády o protipandemických opatreniach je zmätočná a chaotická. Príkladom sú kroky vlády, ku ktorým pristúpila minulý týždeň na poslednú chvíľu. Pre agentúru SITA to povedal sociológ Milan Zeman zo Sociologického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV) Príkladom protirečivej komunikácie…

Dopravnú situáciu na Slovensku komplikuje sneh, HP Donovaly je uzavretý, upozorňuje Slovenská správa ciest

0 icon

Bratislava 30. novembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR - Michal svítok)   Dopravnú situáciu na väčšine Slovenska komplikuje sneh. Pre silné sneženie polícia uzavrela horský priechod (HP) Donovaly pre všetku dopravu. Vodičov na to upozorňuje Slovenská správa ciest (SSC) na svojom webe zjazdnost.sk a Zelená vlna RTVS Pre poveternostné podmienky je obojsmerne uzatvorený…

Podkasty

Vydieranie v priamom prenose: veľká skúška charakteru našich seniorov

icon

Bratislava 30. novembra 2021 (HSP/Foto:SITA/Ľudovít Vaniher) Keď Remišová povedala, že očkovanie za každú cenu treba stimulovať, nečakali sme, že jej minister financií Igor Matovič vyhovie takmer v priamom prenose. Napriek vetu kolegov zo SaS-ky štát ústami Matoviča chce poskytnúť 500 miliónov eur prevádzkam, ktoré utrpeli škody počas pandémie, ale nie priamo. Peniaze sa k nim majú...

Výzva ministerstvu zdravotníctva: Vydajte pokyn na liečbu covidu ambulantnými lekármi

icon

Bratislava 29. novembra 2021 (HSP/Foto:Pixabay) Na Slovensku počas tretej vlny Covidu 19 denne pribúdajú stovky nových infikovaných, nemocnice sú plné, zvyšok lekárov, ktorý ešte nezutekal do zahraničia, vyčerpaný a zúfalý. Pritom aj na Slovensku existujú ambulantní lekári, ktorí sa stále držia Hippokratovej prísahy a napriek všetkým prekážkam sa pacientom s Covidom 19 osobne venujú. Je ich však...

V zahraničí sú športoviská plné divákov. Prečo u nás nie?

icon

Bratislava 28. novembra 2021 (HSP/Foto: Potom, čo lockdown a núdzový stav likviduje reštaurácie a služby, ide zlikvidovať aj cirkev, ktorú však ani brány pekelné nepremôžu. Kto však pomôže nášmu športu?To tí tam hore sa už úplne zbláznili?V zahraničí, na futbale v Glasgowe, v New Yorku aj inde plné hľadiská ľudí bez náhubkov. Koľkože to ľudí pustili na Slovan s PAOK Solún? Dvesto? Neuveriteľné....

Milanová a Remišová chcú umlčať alternatívne médiá!

icon

Bratislava 27. novembra 2021 (HSP/Foto:SITA-Alexandra Čunderlíková) Že sa k nám vracia socializmus päťdesiatych rokov, o tom už zrejme málokto pochybuje. Našim vládnym činiteľom sa však zdá, že tej slobody máme ešte stále priveľa. Parlament ide rokovať o zákone o mediálnych službách z dielne rezortu Natálie Milanovej. A do toho zapadá aj cesta vicepremiérky Veroniky Remišovej...

Ak si dáte nálepku nejakého fašistického symbolu, nemáte šancu nielen v Bruseli, ale ani v Rusku. Ak by nám ešte raz Boh dal šancu, RTVS bude STV, bude štátna a bez slniečkárov – odkazuje Danko

icon

Bratislava 26. novembra 2021 (HSP/Foto: Ako predseda SNS  štyri roky zastával funkciu predsedu parlamentu. Po  štyroch rokoch sa však jeho strana nedostala do parlamentu. Prečo? Poškodila mu spoluúčasť vo vláde s Bugárovým Mostom Híd  alebo Ficovým Smerom SD? Alebo to, že SNS nedokázala presadiť posilnenie postavenia Slovákov žijúcich na juhu Slovenska vrátane posilnenia slovenčiny v školách s vyučovacím...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Jolana Čuláková

Syn žije medzi zaočkovanými vo Švédsku. Mám o neho strach.

0icon

   Práve som skončila videočet so synom, ktorý je vo Švédsku a študuje v meste Lund. Vďaka nemu som sa na chvíľu dostala do čudnej a nenormálnej krajiny, kde žijú samí hlupáci a debili. A začínam sa o neho báť. V krajine je 90%-ná zaočkovanosť, všetko je otvorené, ľudia nosia…

Matej Kečkéš

Vakcinačná eugenika

0icon

Súčasný podvod s ochorením covid-19 má veľa lží už len v esenciálnych názvoch.   Napríklad už len názov kompletné zaočkovanie je úplne zavádzajúci a manipulačný, je to šírenie nepravdivej informácie, nakoľko ani po dvoch dávkach nie je človek kompletne zaočkovaný, ak má očkovanie platnosť len 12 mesiacov alebo menej alebo

Peter Štrba

Ateizmus vs náboženstvo, Sam Harris vs Jordan Peterson (3/4)

0icon

  Spoločnosťou lomcujú obrovské krízy, nielen u nás, ale na celom svete. Tou najväčšou sa stáva zavádzanie povinného očkovania (ešte v le

Pavel Jacz

Matovič - klasický vydierač a verejný „úplatkár“ sa zase blysol.

0icon

(Zdroj SputnikNews) Matovičovi asi prestáva fungovať mozgovňa. Vtedy prichádzajú zúfalci s takýmito „geniálnymi nápadmi“. Mizernú kapacitu si asi vyčerpal ročným premiérovaním a komplikovanou daňovou „revolúciou“, ktorá nemá kompletnú podporu v koalícii a tak mu zostalo asi minimum na zúfalosti. Presne, ako skapínajúcemu koňovi, ktor&yacu

Boris Mesár

31 014 úmrtí, 2 890 600 zranení po injekciách COVID v európskej databáze nežiaducich reakcií, pretože mladí, predtým zdraví ľudia naďalej umierajú

0icon

  Databáza Európskej únie o hláseniach podozrení na liekové reakcie sa nazýva EudraVigilance a v súčasnosti hlási 31 014 smrteľných prípadov a 2 890 600 chorôb po injekciách lieku COVID-19. Predplatiteľ Health Impact

TopDesať

Dych berúci Grand Canyon: 3. časť

0 icon

Prinášame pokračovanie tretej časti článku s názvom Dych berúci Grand Canyon. Pozrite sa s nami do tohto impozantného kútu sveta kaňonu, ktorý pôsobí na neškolené oko zdanlivo mŕtvym dojmom, ale poskytuje domov množstvu rastlín aj živočíchom. Veríme, že vám tretia a zároveň záverečná časť článku prinesie opäť nové informácie. Suchý…

TOP 10 najnebezpečnejších drogových barónov všetkých čias

0 icon

Latinskú Ameriku v posledných rokoch ovládajú drogoví baróni. Hovorí sa, že zločin sa nevypláca, ale v priebehu rokov, nám títo drogoví magnáti ukázali opak. Títo muži a ženy vytvorili podzemné ekonomiky, prostredníctvom ktorých prúdilo milióny dolárov. A to nie raz ročne, ale každý týždeň alebo dokonca aj denne. Poď sa teda s nami pozrieť na…

Vianočné darčeky: To najhoršie, čo ženy môžu dostať od muža

0 icon

Hneď v úvode chceme uviesť na pravú mieru, prečo sa v tomto článku venujeme len darčekom, ktorými obdarúvajú muži svoje polovičky. Dôvod je jednoduchý. Práve chlapi sú väčšinou tí, ktorí majú problém s výberom darov, potrebujú poradiť či usmerniť. Často očakávajú konkrétny nápad alebo tip. No mali by radšej zapojiť do nákupov trošku fantázie a kreativity. Preto…

TOP 10 udalostí, ktoré prispeli k objavovaniu vesmíru

0 icon

Od začiatku nášho druhu, sme upierali naše pohľady k oblohe a snažili sa tým nájsť odpovede na rôzne otázky. Najskôr boli nebeské telesá v očiach ľudí označované za symboly bohov, ktoré k nim priraďovali. Od vtedy však máme za sebou dlhú cestu vývoja, kde sme dokázali do vesmíru poslať rakety, družice a rôzne iné telesá,…

Fascinujúce animované fotografie, v ktorých sa zastavíš v čase

0 icon

Julien Douvier sa špecializuje na animované fotografie, moderné umenie, ktoré sa dokonale hodí pre počítače v 21. storočí. Fotograf zo Štrasburgu skúma svoje okolie a snaží sa tak zachytiť rôznorodé scény, ktoré mu tak umožňujú vyjadriť pocit pohybu v rámci svojho prostredia. Tieto statické fotografie neskôr dôkladne spracuje, pri čom kladie hlavný dôraz…

Armádny Magazín

Ruské letecké a kozmické sily získajú nové lietadlá s hypersonickou zbraňou

0 icon

Rusko, 30. november 2021 (AM, Sputnik) – Nové lietadlá s hypersonickými zbraňami začnú bojovú službu v leteckých vojenských jednotkách Leteckých a kozmickýc

Operácia „Razgrom“. Zatiaľ len ako fikcia

0 icon

Slovensko, 30. november 2021 (AM) – V zahraničných i domácich médiách sa čoraz častejšie objavujú analýzy možných scenárov celoeurópskeho, prípadne globálneho vojenského konfliktu, ktoré môžu vzísť z viacerých ohnísk. Ich častým spoločným menovateľom je pris

Výrobca vrtuľníkov Bell oznámil dodávku piatich strojov pre Ukrajinu

0 icon

Kolín nad Rýnom, Nemecko (30. novembra 2021) – Spoločnosť Bell Textron Inc., dcérska firma Textron (NYSE: TXT), na veľtrhu European Rotors oznámila, že uzatvorila zmluvu na dodávku piatich svojich strojov zákazníkom na Ukrajine.   [caption id="attachment_35839" align="alignnone" width="1300"]

Spočítajme koľko Francúzov zomrelo za Hitlera a koľko proti nemu

0 icon

Francúzsko, 30. november 2021 (AM) – Známa historická príhoda hovorí, že keď poľný maršal Wilhelm Keitel uvidel predstaviteľov Francúzska pri podpise kapitulácie nacistickým Nemeckom, od prekvapenia mu vypadol monokel z oka. "Aj s nimi sme prehrali?" Spýtal sa s úškrnom. Poľný maršal sa mal čím čudovať: napriek jednotlivým hr

Príhoda červenoarmejca: Život mu zachránil nemecký zapaľovač

0 icon

Slovensko, 30. november 2021 (AM) – Túto príhodu na internete vyrozprával bývalý červenoarmejec Iľja Ivanovič Krasnov, ktorý do Červenej armády nastúpil v roku 1942 so svojimi tromi bratmi, Pjotrom, Sášom a Nikitom. O Nikitovi sa Iľja, ako autor tejto spomienky, nezmieňuje, Pjotr padol pri obrane Stalingradu a príhodu, ktorú popísal zažil Sáša alebo Alexander Ivano

Svetlo sveta

Biskup: Nezamorte si domovy diablovými symbolmi

0 icon

V mojom detstve sme poznali iba sviatok všetkých svätých a všetkých zosnulých. Halloween nepoznal nikto, ani dospelí nie. Kto nám ho nakoniec priniesol? Kto mal tú moc to urobiť? Nemám tušenia. Nech je to akokoľvek, spôsobilo to škody, duchovné znečistenie. Pred pár dňami som dostal od mladých veriacich z Tirol…

Na Všetkých svätých nadväzuje Spomienka na všetkých verných zosnulých

0 icon

Na Slávnosť Všetkých svätých nadväzuje Spomienka na všetkých verných zosnulých – ľudovo nazývaná Dušičky. Spomienku zaviedol svätý opát Odilo z Cluny roku 998. Vplyvom clunyjských mníchov sa táto spomienka počas 11. storočia veľmi rozšírila. V Ríme ju prijali v 14. storočí.Písmo zjavuje možnosť posmrtného očisťovania a osobného dozrievania, hoci termín…

Prečo pred čítaním Písma robíme trikrát znak kríža?

0 icon

Počas Svätej omše pred čítaním Svätého písma robíme znak kríža na čelo, ústa a srdce. Prvý kríž na čelo, pretože za čelom sa skrýva náš mozog, ktorý je centrom nášho rozhodovania, rozumu, pochopenia. Znak kríža robíme preto, že je to práve mozog, vďaka ktorému sme schopní porozumieť tomu, čo čítame.…

Štúdia dokázala, že ak nie je v rodine veriaci otec, deti strácajú vieru viac ako keď je neveriaca matka

0 icon

Každý muž je povolaný byť duchovným otcom a viaceré štúdie dokazujú, že spojitosť medzi vierou otca rodiny a prenesením viery na deti, je výrazná. Štúdie dokazujú, že v rodinách kde je hlboko veriaca matka a neveriaci otec, viera sa v značne menšom pomere prenáša na deti, ako keď je praktizujúcim veriacim aj otec. Tieto výsledky…

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

FOTO DŇA

Poludňové skaly v Malej Fatre

Autor: TASR-Erika Ďurčová

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali