Na úvod svojho rokovania s ruským prezidentom Vladimirom Putinom Bašír obvinil Spojené štáty z podnecovania konfliktu v Sudáne, čo malo podľa jeho slov za následok jeho rozpad na dve časti. V tejto situácii “potrebujeme ochranu pred agresívnym konaním zo strany Spojených štátov”, dodal.
Sudánsky prezident podľa agentúry TASS v Soči zdôraznil, že je proti americkému zasahovaniu do vnútorných záležitostí arabských krajín, a týka sa to aj “zasahovania USA v Iraku”.
V prípade Sudánu Bašír hovoril o konflikte v oblasti Dárfúru, ktorá leží na západe tejto krajiny. Boje medzi vládnymi vojakmi a povstaleckými skupinami tam vypukli ešte vo februári 2003. Vojenský konflikt, ale aj choroby a podvýživa si podľa OSN vyžiadali doteraz viac ako 300.000 obetí. Ďalších vyše 2,7 milióna ľudí ušlo zo svojich domovov.
Bašír, ktorý je v Sudáne pri moci od roku 1989, je na zozname Medzinárodného trestného súdu (ICC) pre podozrenie zo zločinov proti ľudskosti, vojnových zločinov a genocídy spáchaných počas konfliktu v Dárfúre. ICC naňho vydal už dva príkazy na zatknutie, a to v rokoch 2009 a 2010.
Putinov hovorca Dmitrij Peskov dnes na žiadosť novinárov o stanovisko k zatykačom vydaným ICC na Bašírovo meno uviedol, že Rusko považuje sudánskeho lídra za legitímneho prezidenta.
Samotný Bašír predtým v rozhovore pre agentúru RIA Novosti uviedol, že Chartúm neuznáva rozhodnutia ICC. Rozhodnutia ICC nemajú podľa neho žiadny vplyv na aktivity sudánskeho vedenia na medzinárodnej scéne. Sudánske vedenie prijíma pozvania a navštevuje krajiny, ktoré ICC uznávajú i tie, ktoré ho neuznávajú.
Bašír sa počas návštevy Ruska stretol aj s ruským ministrom obrany Sergejom Šojguom, s ktorým diskutoval o modernizácii sudánskej armády, pričom sa dohodli na účasti Ruska v tomto procese.