Sú Rusi bieli Mongoli?

Sú Rusi bieli Mongoli?

Moskva 26. septembra 2019 (HSP/Sina/Foto:TASR/AP-Ivan Sekretarev)

 

Na čínskom portáli Sina vyšiel článok s týmto na prvý pohľad bizarným názvom. Autor sa v ňom zaoberá vplyvom obdobia Zlatej hordy na dejiny Rusov a tiež dedičstvu mongolských génov, vďaka ktorým začali Rusov nazývať „bojovným národom“

Ilustračné foto

Hovorí sa, že každý Rus má mongolského predka. Podstata je v tom, že nezávisle od toho ako naozaj vyzerá, celkom určite jeho žilami prúdi isté menšie či väčšie množstvo mongolskej krvi.

Reklama

Je historickou skutočnosťou, že Mongoli vládli územiu Ruska v priebehu viac ako dvoch storočí. Rusom sa nie veľmi páči, keď sa im pripomína práve toto obdobie. Ruskí historici dokonca používajú osobitný termín pre označenie uvedeného obdobia národných dejín, a nazývajú ho „obdobie tatársko-mongolského vpádu“. Nie všetko z tých čias je však potrebné a vhodné zavrhnúť, Mongoli mali totiž nesporne obrovský vplyv na ruský národ.

Všetko sa začalo ešte v 9. storočí, kedy dnešné Rusko pozostávalo zo skupiny nejednotných slovanských kmeňov vo východnej časti Európy. V období Rímskej ríše boli Slovania, Kelti a Germáni považovaní za najzaostalejšie európske národy. Neskôr vtrhli zo severu do Východnej Európy Varjagovia (švédski Vikingovia) a ovládli časť slovanských sídiel. Založili mesto Kyjev a spravili z neho hlavné mesto štátneho útvaru známeho ako Kyjevská Rus, predchodcu neskoršej Ruskej ríše i dnešného Ruska.

Reklama

Po založení Kyjevskej Rusi sa títo Vikingovia riadili predovšetkým tradíciami Slovanov. Povzbudzovali však aj uzatváranie zmiešaných manželstiev za účelom upevnenia diplomatických vzťahov a tak sa krv Európanov začala miešať so slovanskou.

V roku 1206 založil Džingischán Mongolskú ríšu. V jeho plánoch na dobytie nefigurovali len ríše ako boli na severe Číny Západná Sia (1038-1227) a Ťin (1115-1234), na západe ríša Karakitanov (1129-1218) či na juhu ríša dynastie Južný Sung (1127-1279), ale žiadostivo pozeral aj na územia slovanskej Kyjevskej Rusi.

Podobizeň Džingischána z albumu vládcov dynastie Jüan, zo zbierok Národného palácového múzea v Taipei na Tchajwane Foto:Wikipedia

Mongoli bojovali odvážne a systematicky. Po dvoch západných ťaženiach v priebehu pätnástich rokov sa im podarilo dobyť Kyjevskú Rus. Vtedy Batuchán zmenil pomenovanie územia slovanských kniežatstiev. Už to viac nebola Kyjevská Rus, či iné kniežatstvo okolo z niektorých miest. Od tých čias sa pre toto územie v arabských a perzských prameňoch uvádza označenie štátneho útvaru známeho ako Dešt-i-Kipčak alebo z ruských prameňov všeobecne známa Zlatá horda. Ruské kniežatstvá vrátane pozostatkov Kyjevskej Rusi sa ocitli pod nadvládou Zlatej hordy na viac ako 200 rokov. A hoci Mongoli bojovali neľútostne, umením spravovať krajinu príliš neoplývali, a územie niekdajšej Kyjevskej Rusi sa ďalej rozdrobilo na množstvo väčších alebo menších chánovi podriadených kniežatstiev.

Mongoli Foto:Wikimedia

Okrem toho, mongolská civilizácia nachádzajúca sa v danom období na relatívne primitívnej úrovni, získala dobytím vyspelejšieho štátneho útvaru podnety pre vlastný rozvoj. Pomerne časté zmiešané sobáše Mongolov so ženami Slovanov tiež výraznejším spôsobom ovplyvnili genofond Slovanov v porovnaní s dovtedajšími manželskými zväzkami Slovanov s Európanmi. Prečo dnes volajú Rusov „bojovným národom“? Pretože mongolské gény, stojace za snahou vojensky ovládnuť cudzie územia, sa stali súčasťou genetickej výbavy Rusov vďaka týmto zmiešaným manželstvám. Rusov tiež kvôli tomu volajú „bieli Mongoli“.

V tejto súvislosti sa vynára otázka, až do akej miery boli v tomto prostredí rozšírené uvedené zmiešané sobáše medzi Rusmi a Mongolmi. Totižto i vodca Veľkej októbrovej revolúcie a zakladateľ ZSSR Vladimír Iľjič Lenin mal z jednej štvrtiny mongolský pôvod. Jeho stará mama bola Mongolka.

Reklama
Vladimír Iľjič Lenin Foto:Flickr

Neskôr, ku koncu vlády dynastie Jüan (1271-1368) sa Mongolská ríša rozpadla. Slovania (Rusi) zjednotili svoje sily s cieľom vymaniť sa spod mongolskej nadvlády a obnovili vlastnú vládu. Za tie roky si však osvojili mnohé „mongolské“ zvyky, medzi nimi i lásku k dobývaniu území. Ubudlo však zmiešaných manželstiev medzi Mongolmi a Rusmi a naopak pribudlo s cudzincami zo Západu (či už vo vládnucej vrstve alebo medzi obyvateľstvom ruských miest, – pozn.prekl.).

Na základe uvedeného tak možno vysloviť záver, že v žilách Rusov koluje predsa len predovšetkým európska krv. Nehľadiac na to, že Mongoli vládli v Rusku cez 200 rokov, pretože to je iba jednou stranou mince v rámci dejín. Slovania sa v nasledujúcich storočiach geneticky opäť viac priblížili Európanom.

A na okraj, je zaujímavé, že až do vpádu Mongolov bola Moskva, súčasné hlavné mesto Ruska, len neveľkým pohraničným sídlom. Po jej dobytí bola Mongolmi využívaná ako základňa a medziiným v nej umiestnili jazdu. Na mieste kde sa nachádzala stojí v súčasnosti Kremeľ.

A napokon možno ešte uviesť ako príklad irónie dejín, že Mongoli, ktorí vyvolávajú u Rusov pocit hanby, sú vlastne jednými zo zakladateľov ich hlavného mesta…

Preklad Milan Paulus

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

20:06

Pre Ukrajinu ešte nie je neskoro, aby zvíťazila nad Ruskom, ak spojenci splnia sľuby o dodaní ďalších zbraní. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg,

20:05

Izraelské médiá informovali, že z mesta Rafah v Pásme Gazy ušli pred blížiacou sa izraelskou ofenzívou desaťtisíce ľudí. TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

19:41

Prokuratúra v Madride odporučila, aby predbežné vyšetrovanie manželky španielskeho premiéra Pedra Sáncheza bolo zrušené. Uviedli to televízna stanica RTVE, noviny El País a ďalšie médiá s odvolaním sa na justíciu.

19:39

Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé odmietla tvrdenia mimovládnej organizácie Public Eye, podľa ktorej do svojich výrobkov v rozvojových krajinách pridávala cukor. V rovnakých výrobkoch na európskom trhu ich predáva bez cukru.

19:35

Európsky parlament hlasoval v Štrasburgu za zriadenie nového orgánu pre etické štandardy, ktorý bude bojovať proti korupcii v inštitúciách Európskej únie a sledovať pravidlá lobingu a korupcie. 

19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

Stoltenberg v Nemecku
Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý sedí v stíhačke Eurofighter, sa usmieva pred štartom počas návštevy taktickej letky 73 Steinhoff v meste Laage neďaleko Rostocku na severe Nemecka
19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali