O stanovisko k samotnému pochodu, kedy študenti žiadajú vyšetriť kauzy Gorila a Bašternák, odstúpenie Roberta Kaliňáka, Tibora Gašpara a Dušana Kováčika a zrušenie Mečiarových amnestií, sme požiadali viacerých lídrov slovenských politických strán. Nateraz odpovedali predseda OĽaNO Igor Matovič, predseda strany Most-Híd Béla Bugár a SMK József Menyhárt.
Igor Matovič
„Vzhľadom na skutočnosť, že viaceré vláde naklonené média šíria správu, že stojím za organizáciou dnešného študentského protestu, sa protestu osobne nezúčastním, aby som nedal nikomu žiadnu zámienku pochod diskreditovať. Vážim si aktivitu študentov a veľmi dúfam, že sa im podarí zobudiť Slovensko spiace vo svojom poddanskom sne,“ uviedol Matovič.
„Svoju spolupatričnosť so študentmi po pochode vyjadrím prítomnosťou na každodennej akcii pred symbolom korupcie – pred luxusnou rezidenciou Bonaparte, kde už 18ty krát budeme Fica vyzývať, aby splnil svoj sľub a vysťahoval sa z ukradnutého bytu,“ dodal.
Béla Bugár
“Ako koaličná strana vnímame pozitívne záujem mladých ľudí, v tomto prípade stredoškolákov, o veci verejné a celkové dianie v spoločnosti. Myslíme si, že načrtnutý problém nevyrieši ulica, ale správne nastavené systémové opatrenia. Strana Most-Híd ponúkla protischránkový zákon z dielne ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej, ktorý sa vzťahuje na všetky verejné zdroje. Za rovnako dôležité považujeme zavedenie protikorupčnej doložky pri návrhoch zákonov a nastavenie nových pravidiel výberu a vymenovania policajného prezidenta,” ozrejmil.
“Zároveň sme presvedčení o tom, že je dôležité, aby každý občan na svojom mieste – študent, podnikateľ, pacient, lekár, štátny úradník – prispieval svojím osobným konaním k potlačeniu tohto neduhu v našej spoločnosti, lebo len tak sa dá dosiahnuť skutočná zmena,” uviedol predseda strany Most-Híd.
József Menyhárt
„Slovensko sa v roku 2016 – oproti predošlému roku – posunulo na rebríčku korupcie o štyri miesta nižšie. Zo 176 skúmaných krajín sme teda päťdesiati štvrtí. V rámci krajín EÚ to znamená 22. miesto. Tento fakt sám osebe naznačuje neprajný stav. A keď sa pozrieme na korupciu bližšie, vidíme že mnoho prípadov, ktoré právom vyvolali všeobecné pobúrenie, zostalo nevyriešených a neuzavretých. Nejde len o kauzy Gorila alebo Bašternák, ktoré sú nepochybne najvypuklejšie, ale aj o mnohé ďalšie prípady verejného obstarávania, vykupovania nehnuteľností či financovania politických strán a iné, ktoré boli zamietnuté pod koberec,“ vysvetlil Menyhárt.
„Občianske združenia či organizácie, pozorovatelia a nezaujatí experti jednoznačne zdôrazňujú: riešenie nemáme hľadať v zákonoch, ale v konkrétnych osobách, ktoré o týchto kauzách rozhodovali a rozhodujú. Politická moc, predstavitelia tejto moci sú zodpovední za rozmnoženú korupciu a za jej prešetrenie. Aj Strana maďarskej komunity zdieľa tento názor, a samozrejme, podporuje dnešné protikorupčný protest. Ide nepochybne o významnú aktivitu, a jej apolitickosť, ktorú organizátori, stredoškoláci, hlásajú, o to viac zdôrazňuje charakter „vôle ľudu“,“ dodal na záver predseda SMK.