Štrajk – namiesto rezortu školstva chce dať učiteľom 5+5 percent SDKÚ. Z vlastného?

Bratislava 27. novembra (TASR/HSP/Foto:TASR)

 

SDKÚ bude pri rozpočte škrtať, aby bolo pre učiteľov

Strana SDKÚ-DS opätovne vyzýva premiéra Roberta Fica (Smer-SD), aby vláda vyjednávala so štrajkujúcimi učiteľmi a aby čo najskôr štrajk skončiť. Ak vláda nedá učiteľom serióznu ponuku, s návrhom príde SDKÚ-DS.

„Pokiaľ nezačnú vyjednávať, pri tvorbe rozpočtu ukážeme, ako si predstavujeme, že treba učiteľom zvýšiť platy. Ukážeme, kde sú rezervy tak, aby mohli dostať päť percent teraz a päť percent niekde v polovici budúceho roka,“ povedal na dnešnej tlačovej konferencii v parlamente predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo. Tvrdí, že ide o reálne peniaze, nie iba sľuby. „Vyskladáme to tak, aby sa to nedotklo ľudí a aby to bolo šetrenie na spotrebe vlády, lebo tak by sa mala robiť konsolidácia,“ zdôraznil Frešo.

Poslanec Miroslav Beblavý (SDKÚ-DS) si myslí, že učiteľom je možné dať serióznu ponuku. Podľa neho možno nemusí byť presne „to, čo si učitelia predstavujú“, ale musí to byť seriózna ponuka od vlády. Pokiaľ sa kabinet nezmobilizuje, Beblavý avizuje predloženie takejto „serióznej ponuky“ pri rokovaní o rozpočte. Podľa neho sa peniaze dajú nájsť aj bez toho, aby vláda siahala na invalidov, dôchodcov, deti či mamičky.

Predstavitelia SDKÚ-DS sú presvedčení, že vláda nemá ignorovať učiteľov. „Nie je to seriózne voči ich profesii, ani voči rodičom,“ povedal Frešo. „Nerokovať, vyjadrovať sa arogantne zo strany vlády je minimálne neslušné,“ doplnila šéfka poslaneckého klubu SDKÚ-DS Lucia Žitňanská. Dodala, že každý na Slovensku vie, že krajina má problémy, ale to vládu neoprávňuje „byť neslušná voči ktorémukoľvek občanovi tejto krajiny“.

Učitelia štrajkom bojujú za lepšie podmienky v školstve už druhýkrát v tomto školskom roku. Kým v septembri išlo o jednodňový štrajk, koniec aktuálneho štrajku, ktorý odštartoval v pondelok (26. 11.) o 6.00 h, odborári nevedia odhadnúť. Zatvoreniu škôl nezabránila ani séria rokovaní s najvyššími predstaviteľmi štátu. Štrajkujúci majú viacero požiadaviek, jednou z hlavných je 10-percentné navýšenie platov v budúcom roku pre všetkých zamestnancov školstva. Rezort školstva na túto požiadavku niekoľkokrát reagoval tým, že zvýšenie platov o 5 percent je na hraniciach možností.

Napätie medzi učiteľmi pretrváva už dlhšie. V septembri minulého roka protestovalo pred Úradom vlády SR podľa údajov odborárov asi 10.000 učiteľov. Do roka a do dňa sa na jeden deň zatvorili školy. Do výstražného štrajku 13. septembra 2012 sa zapojilo asi 100.000 zamestnancov škôl, čo bolo najviac v histórii Slovenska. Učitelia vyšli do ulíc aj v roku 2004, 12-hodinový výstražný štrajk na školách prebiehal aj v roku 2003. V tom istom roku svoju nevôľu s podmienkami v školstve učitelia vyjadrili aj v uliciach okresných a krajských miest.

 

Väčšina obyvateľov Slovenska stojí za učiteľmi

Tlak učiteľov na zlepšenie ich mzdových podmienok podporuje 60 percent Slovákov, opačný názor má každý tretí. Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus pre Inštitút pre verejné otázky (IVO), ktorý sa uskutočnil dva týždne predtým, ako učitelia 26. novembra vstúpili do celoslovenského časovo neobmedzeného štrajku.

Z 1013 opýtaných, 21 percent označili tlak učiteľov na lepšie mzdové ohodnotenie za „rozhodne správny“. Ako „skôr správne“ ich požiadavky vnímalo 39 percent respondentov. Z 33 percent ľudí, ktorí tlak pracovníkov školstva nepodporujú, desať považuje ich požiadavky za „rozhodne nesprávne“.

Najväčšiu podporu majú učitelia medzi voličmi opozičnej SDKÚ-DS (78 percent). Zo sympatizantov vládneho Smeru-SD tlak učiteľov považuje za správny 59 percent opýtaných a 36 percent má opačný názor. Najmenej priaznivo tlak učiteľov vnímajú voliči Mostu-Híd, z ktorých požiadavky pedagógov podporuje menej ako polovica opýtaných (49 percent).

Názory verejnosti sa líšili aj v závislosti od dosiahnutého vzdelania, alebo regiónu, v ktorom sa prieskum realizoval. Požiadavky učiteľov by najčastejšie podporili obyvatelia Bratislavského a Trnavského kraja (viac ako 70 percent). V Prešovskom kraji 48 percent ľudí vníma postup učiteľov negatívne.

 

Premiér sa vrátil, ale odišiel znova. Zistil, že predsa o nič nejde?

Na pozvanie predsedu rumunskej vlády Victora Pontu odcestoval dnes slovenský premiér Robert Fico na oficiálnu návštevu Rumunska. V Bukurešti sa mal podľa pôvodného programu stretnúť s prezidentom Traianom Basescom i so zástupcami Slovákov žijúcich v Rumunsku. Pre štrajk školských zamestnancov na Slovensku sa však v Rumunsku nezdržal podľa očakávaní a program zredukoval na stretnutie so socialistickým  premiérom Pontom.

Štrajk učiteľov v Košiciach

Počas pracovného obeda budú predsedovia vlád hovoriť o vzájomných slovensko-rumunských vzťahoch a bilaterálnej ekonomickej spolupráci a dotknú sa aj aktuálnych otázok európskej agendy.

 

Ružinovské MŠ si vybojovali zvýšenie už pred štrajkom

V materských školách v zriaďovateľskej pôsobnosti bratislavskej Mestskej časti Ružinov sa budú zvyšovať platy. „O desať percent sa zvýši objem peňazí na osobné ohodnotenie nepedagogických pracovníkov, kuchárok a upratovačiek,“ informoval TASR zástupca starostu Ružinova Ján Buocik (SDKÚ–DS).

O tri percentá sa zvýši aj osobné ohodnotenie pedagogických pracovníkov. Ešte pred vyhlásením štrajku sa na tom dohodli predstavitelia mestskej časti. „Treba povedať, že mzdy kuchárok a upratovačiek boli pod 400 eur v hrubom. To je plat, za ktorý je skutočne problematické nájsť kvalitných ľudí,“ vysvetlil Buocik.

Ako dodal, toto zvýšenie sa v ničom nedotýka požiadaviek štrajkujúcich učiteľov. Loptička je podľa neho jednoznačne na strane vlády, ktorá musí hľadať riešenie. Platy učiteľov škôl patria do jej zodpovednosti. „My sme sa pokúsili zlepšiť iba ohodnotenie zamestnancov materských škôl, ktoré patria do našej kompetencie,“ uzavrel vicestarosta.

 

Časť Zemplína zmĺkla

Na území Zemplína došlo k poklesu štrajkujúcich škôl oproti pondelku 26. novembra. Vo viacerých základných a materských školách regiónu sa dnes začalo opätovne vyučovať.

Ako TASR informovala predsedníčka michalovskej Rady Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku (OZPŠaV) Viera Dojčáková, v Michalovciach sa dnes začalo opätovne vyučovať v piatich mestských materských školách (MŠ). Keďže sa ďalšie tri do štrajku vôbec nezapojili, na území mesta sú od dnešného dňa v prevádzke všetky MŠ.

Zároveň dodala, že v Michalovskom okrese zostáva pre štrajk zamestnancov školstva naďalej uzatvorených 23 základných a materských škôl. Ide o školské zariadenia pôsobiace v uvedenom meste, ako aj vo viacerých obciach regiónu.

Do štrajku sa dnes nezapojili tri MŠ so ZŠ v Sobranskom okrese. Pre TASR to potvrdila predsedníčka školských odborov v regióne Eva Papová s tým, že vyučovací proces dnes opätovne prebieha na školách vo Vyšnej Rybnici, Bežovciach a Podhorodi. V uvedenom okrese sa pre štrajk naďalej neučí na siedmich základných a materských školách.

 

Spiš nespí. Štrajk pokračuje v podobných počtoch

Štrajk učiteľov pokračuje

V popradskom okrese sa počet štrajkujúcich škôl nezmenil – jedna väčšia škola zo štrajku vystúpila a jedna menšia sa k štrajkujúcim pridala. Pre TASR to potvrdila vedúca odborového zväzu v Poprade Jana Baburová. „Percento štrajkujúcich učiteľov sa nám máličko znížilo oproti pondelku (26.11.), znížil sa aj počet štrajkujúcich nepedagogických zamestnancov, keďže niektorí dnes už nastúpili do práce aj napriek tomu, že ich školy sú ešte zatvorené,“ objasnila Baburová.

V Poprade sú pre rodičov, ktorí nemajú kam umiestniť svoje deti počas štrajku, k dispozícii dve záchytné miesta. „U nás sme mohli zabezpečiť program pre 50 žiakov, avšak doposiaľ nikto neprišiel,“ priblížila situáciu v Centre voľného času v Poprade jeho riaditeľka Drahomíra Gavurová. Túto službu nevyužili rodičia ani v pondelok, keď sa štrajk začal. Podobná situácia je aj na Základnej škole (ZŠ) na Dostojevského ulici v Poprade, kde doposiaľ taktiež neprišlo ani jedno dieťa. „Podľa pokynov z mestského úradu sme mohli zabezpečiť dozor nad 80 deťmi, ani v pondelok, ani dnes nikto túto službu nevyužil,“ uviedol pre TASR riaditeľ školy Milan Sentpétery.

V Spišskej Novej Vsi dnes už neštrajkujú všetky materské školy a v riadnom prevádzkovom režime pracujú aj na ZŠ Nad Medzou, na ZŠ Lipová a taktiež v Základnej umeleckej škole a v Centre voľného času (CVČ) Adam. Naďalej sa nevyučuje na ZŠ Levočská, ZŠ Ing. O. Kožucha a ZŠ Hutníckej. Tam je zabezpečený školský klub detí v čase od 08.00 do 13.00 h. Informovala o tom PR mesta Spišská Nová Ves Edita Sýkorová.

Mesto Levoča z dôvodu celoslovenského štrajku učiteľov ponúka možnosť rodičom umiestniť svoje dieťa do CVČ OLYMP, a to od 08.00 do 16.00 h. Pre deti bude pripravený program, obed a pitný režim nie je zabezpečený. Daniela Džuganová z odboru školstva v Levoči informovala, že v normálnej prevádzke je už všetkých šesť materských škôl (MŠ) v meste a aj Základná umelecká škola. „Naďalej dnes štrajkujú na ZŠ Gašpara Haina, kde by mali štrajkovať aj v stredu (28.11.), posledný deň je dnes zatvorená ZŠ Francisciho a na ZŠ Námestie Štefana Kluberta je nahlásený neobmedzený štrajk,“ objasnila Džuganová.

Naďalej zatvorené ostávajú aj ZŠ Komenského, ZŠ na Levočskej ulici a ZŠ na ul. Za vodou v Starej Ľubovni. „Pridali sa k nim aj MŠ na Tatranskej ulici a Základná umelecká škola, naopak do štrajku sa nezapojilo naše CVČ a ZŠ v mestskej časti Podsádok,“ informoval Štefan Joštiak zo školského úradu v Starej Ľubovni.

 

V bratislavských voľnočasových centrách majú „až“ o 3 deti viac

O centrá voľného času, kde môžu dať rodičia svoje deti počas štrajku učiteľov, je dnes trochu väčší záujem ako v pondelok (26. 11.). V piatich centrách je momentálne 25 detí, povedal pre TASR hovorca primátora Ľubomír Andrassy.

Najviac chlapcov a dievčat majú v Petržalke, kde ich prišlo desať a tiež v centre v Starom Meste, ktoré sa dnes postará o deväť detí. Prázdnotou stále zíva centrum v Krasňanoch, kde v okolí neštrajkuje žiadna škola.

Samospráva hlavného mesta tiež otvorila „dennú dielňu“ v budove magistrátu na Primaciálnom námestí. Je určená pre deti zamestnancov hlavného mesta, ktoré pre štrajk učiteľov nebudú môcť ísť do školy. V pondelok tam dal svoje dieťa jeden rodič, dnes svoju ratolesť priviedli traja.

Mesto má podľa slov hovorcu v centrách voľného času celkovú kapacitu približne 220 detí. Centrá fungujú v prázdninovom režime, to znamená, že rodičia tam môžu svoje dieťa umiestniť od 8.00 do 16.00 h. Pobyt dieťaťa v centre je zadarmo, rodič mu musí zaplatiť iba poplatok za stravu. „Ozývali sa nám ale aj rodičia, ktorí sa na poplatok pýtali. Momentálne však platí mimoriadny režim, v ktorom zaplatia dieťaťu len obed,“ odkazuje rodičom hovorca.

V tomto režime bude samospráva fungovať až do ukončenia štrajku. Ten sa nepriamo dotýka asi 27.000 školopovinných detí v Bratislave.

 

Niektoré školy sa dnes vrátili do prevádzky

Historicky prvý neobmedzený štrajk zamestnancov škôl pokračuje a aj dnes zostáva väčšina škôl zavretá. V porovnaní s pondelkom (26.11.) sa do prevádzky vracia napríklad niekoľko materských škôl v Košickom kraji, ale aj niektoré ďalšie školy.

Protestné zhromaždenia sa však už zrejme opakovať nebudú. V pondelok (26.11.) vyšli tisíce školských zamestnancov napriek chladnému počasiu do ulíc v Bratislave, Košiciach aj v Banskej Bystrici. Menší protest bol aj v Leviciach. Transparentmi a prejavmi z tribún upozorňovali na zlú finančnú situáciu v školstve, aj na to, že nie sú spoločensky docenení.

Odborári nemali v prvý deň štrajku presnejšie údaje o účasti. Zopakovali len odhady, ktoré hovoria, o účasti asi 80 percent zamestnancov základných, asi 70 percent zamestnancov stredných a viac ako piatich percent zamestnancov vysokých škôl. Veľmi nízku účasť zaznamenali odborári v okrese Medzilaborce, kde sa do štrajku nezapojila žiadna základná ani materská škola, v humenskom okrese neučili iba tri základné a materské školy.

Líder Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku Pavel Ondek na bratislavskom proteste vyhlásil, že primátor jedného mesta učiteľom bránil zapojiť sa do štrajku. O aké mesto išlo však povedať nechcel.

 

O náhradnú starostlivosť včera nebol veľký záujem

Mnohé mestá poslúchli ministra školstva Dušana Čaploviča (Smer-SD) a pre deti pripravili náhradnú starostlivosť napríklad v centrách voľného času. V prvý deň štrajku však o ne bol minimálny záujem. Návaly nehlásili asi detskí lekári, kde si rodičia v týchto dňoch môžu kvôli štrajku chodiť po potvrdenia. Pri celodennej starostlivosti o deti do desať rokov totiž majú nárok na ošetrovné. Veľa telefonátov a emailov nezaznamenala ani krízová rada na ministerstve školstva. Približne do 16.00 h sa na špeciálne telefónne linky obrátilo asi 15 ľudí telefonicky, na adresu strajk@minedu.sk prišlo 24 mailov.

Odborárov mal v pondelok (26.11.) prijať Čaplovič, napokon sa stretnutie neuskutočnilo. S lídrom odborového zväzu sa stretol večer v relácii Slovenského rozhlasu. V stanovisku počas dňa zopakoval, že ponuka päťpercentného zvýšenia platov školských zamestnancov v budúcom roku je na hraniciach finančných možností štátneho rozpočtu a konsolidácie.

Termín ďalšieho rokovania s predstaviteľmi vlády zatiaľ nie je známy. Premiér však kvôli štrajku zredukoval program oficiálnej návštevy Rumunska. Jeho hovorkyňa Beatrice Hudáková uviedla, že tak chce vytvoriť „časový priestor na ďalšie rokovania a konzultácie so zástupcami učiteľov“. Ficov program v Bukurešti sa začína dnes na obed uvítacím ceremoniálom na Úrade vlády Rumunska. Stretne sa s rumunským predsedom vlády Victorom Pontom. Program sa skončí oficiálnym obedom o 13.30 h. Pôvodne avizované stretnutie s prezidentom Rumunska Traianom Basescom a so zástupcami Slovákov žijúcich v Rumunsku je zrušené.

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Ruské MZV: Ak Česko bude ďalej ničiť vzťahy, odpovieme

0 icon

Moskva 20. apríla 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Foreign Ministry of the Russian Federation, SITA-Marko Erd)   Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Maria Zacharovová uviedla, že Rusko nenechá ďalšie rokovania Českej republiky bez odozvy. Zacharovová v rozhovore pre ruskú televíziu RBK uviedla, že Česká republika si musí uvedomovať, že Rusko bude aj naďalej reagovať na ďalšie…

Biden o procese so Chauvinom: Modlím sa, aby bol vynesený ten správny verdikt

0 icon

Washington 20. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Andrew Harnik)   Americký prezident Joe Biden v utorok vyjadril nádej, že v súdnom procese s bývalým policajtom obvineným z vraždy Afroameričana Georgea Floyda bude vynesený "ten správny verdikt". Celý prípad je podľa Bidenovho názoru úplne jasný, informovali agentúry AP a AFP "Dôkazy sú podľa mňa…

Fico obvinil Kolíkovú z kšeftovania. Jej firemná spoločníčka bola vlani odsúdená za spreneveru. Okamžitá reakcia ministerky: „Toto nie je náhoda!“

0 icon

Bratislava 20. apríla 2021 TASR AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák, TASR - Martin Baumann)   Konateľka firmy, ktorej spoločníčkou je údajne aj ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí), bola v januári 2020 odsúdená za spreneveru. Na tlačovej besede o tom informoval predseda strany Smer-SD Robert Fico Kolíková reagovala, že podiel…

Vlády Roberta Fica a Petra Pellegriniho vyčerpali v štandardnom čase iba tretinu eurofondov, tvrdí Heger

0 icon

Bratislava 20. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák, TASR – Jakub Kotian)   Vlády Roberta Fica a Petra Pellegriniho z balíka eurofondov v hodnote 15 miliárd eur stihli za roky 2014 až 2020 v štandardnom čase vyčerpať iba 4,8 mld. eur. Upozornil na to v utorok na tlačovej konferencii premiér Eduard Heger.…

Česko žiada partnerov v EÚ a NATO, aby tiež vyhostili ruských diplomatov

0 icon

Praha 20. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR - Pavel Neubauer)   Česko žiada členské štáty Európskej únie a partnerské krajiny NATO, aby prejavili solidaritu s Prahou a takisto vyhostili ruských diplomatov. Povedal to na utorňajšej tlačovej konferencii český vicepremiér Jan Hamáček, informovala agentúra AFP i české médiá "Budeme vyzývať na kolektívnu akciu…

Kotleba mal vycestovať do Egypta po svojho syna. Matka plánuje podať trestné oznámenie

0 icon

Bratislava 20. apríla 2021 (HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   Médiá začiatkom týždňa priniesli informáciu, že poslanec NR SR a líder opozičnej strany ĽSNS Marian Kotleba vycestoval do Egypta údajne za účelom priniesť na Slovensko svojho 5-ročného syna, s ktorým jeho matka žije v tejto severoafrickej krajine. Kotleba sa podľa médií nachádza v…

Blaha sa pýta, či ho budú špehovať, alebo ho rovno zatvoria, keďže podľa ministra Naďa predstavuje „bezpečnostné riziko“

0 icon

Bratislava 20. apríla 2021 (HSP/Foto:Facebook)   Poslanec Ľuboš Blaha zo Smeru-SD zverejnil na sociálnej sieti reakciu na vyjadrenia ministra obrany Jaroslava Naď z OĽaNO o tom, že Blaha má predstavovať "bezpečnostné riziko" Minister Naď v rozhovore pre Denník N označil politického oponenta Ľuboša Blahu ako "bezpečnostné riziko". Blaha to v…

Klus: „Zavedenie Covid-19 certifikátov neznamená obnovenie kontrol na vnútorných hraniciach EÚ. Očkovanie nebude podmienkou vycestovania.“ V čom teda bude rozdiel?

0 icon

Bratislava 20. apríla 2021 (HSP/Foto:SITA-Úrad vlády SR)   Podľa štátneho tajomníka Ministerstva zahraničných vecí Martina Klusa (SaS) platí, že digitálne zelené covid pasy by sa mali používať "len dovtedy, kým sa nákaza nevytratí z našich každodenných životov". Klus v pondelok v blogu, pre portál hnonline.sk skonštatoval, že príchod jari a…

Sociálnymi sieťami sa šíri video, ako policajt tvrdo zakročil voči bezdomovcovi. Ľudia sú pobúrení. Policajný prezident reaguje

0 icon

Bratislava 20. apríla 2021 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:Screenshot)   Prezident Policajného zboru Peter Kovařík sa na sociálnej sieti vyjadril k incidentu zo Starej Turej, ktorý obletel sociálne siete. Podľa záberov, ktoré medzičasom zdieľali stovky ľudí, policajt zakročil tvrdo voči mužovi ležiacemu na parkovisku. Kovařík vysvetľuje Zábery, ktoré sa objavili na sociálnej sieti,…

Pri zrážke vlakov s traktorom zomrel v Maďarsku jeden človek, sú aj zranení

0 icon

Budapešť 20. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Jeden človek zomrel a viaceré osoby utrpeli ťažké zranenia v utorok popoludní pri maďarskej obci Újfehértó v Sabolčsko-satmársko-berežskej župe, kde na železničnom priecestí narazili do traktora dva osobné vlaky. Jeden z nich sa po náraze vykoľajil a viaceré jeho vozne sa prevrátili, informovali na…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Peter Štrba

Ateizmus vs náboženstvo, Sam Harris vs Jordan Peterson (1/4)

0icon

Prinášam vám otitulkovanú prvú zo štyroch diskusií medzi dvoma významnými intelektuálmi, v ktorej sa konečne začalo rozprávať o otázke, ktorá je kľúčová pre prežitie západnej civilizácie: Má náboženstvo nejaký význam? Diskusia číslo 1 sa uskutočnila 23. júna 2018 v kanadskom Vancouveri v Orpheum Theatre a naživo ju sledovalo 3 000…

Matej Kečkéš

Klamstvá mainstreamu

0icon

Existuje veľa lží a poloprávd, ktoré šíri mainstream. Veľa z nich má za účel zničiť ľudského ducha a spiritualitu v ľuďoch. Napr. mainstream dokáže propagovať laserové operácie zraku, ktoré sú pomerne drahé, oproti takej očnej joge, ktorá je úplne zadarmo, akurát treba mať pri nej viac trpezlivosti. Totižto laserová operácia…

Gabriel Dragon

Rusi len chcú mať zdravé bandurky...

0icon

Ako si Rusi mohli dovoliť tak drzo zhromažďovať vojská na svojom vlastnom území, zatiaľ čo na opačnej strane hranice zoskupuje ťažkú techniku Ukrajinská armáda a NATO pod záštitou vojenských cvičení? Čoho sa Rusi tak nepochopiteľne boja? Veď po poslednom veľkom „brúsení šablí“ na západe od Ruska ich padlo len 26 miliónov.…

Marián Tkáč

Slováci proti Rusom?

0icon

Jednou z najväčších chýb Slovenskej republiky z rokov 1939-1945 bol vstup do vojny proti Sovietskemu zväzu. Kto pozná dejiny vie, že vojnu ZSSR vyhlásil predseda vlády Tuka sám, „lebo vedel, že vyhlásenie vojny by snem nebol schválil.“ Tragika veci bola v tom, že túto protiústavne a protiprávne, a proti vôli národa vyhlásenú vojnu…

Radovan Hrádek

Martin Koller a jeho pohľad na Vrbětice

0icon

Stojí za prečítanie. Objektívne a pravdivé. ______________________________________________________________ NOVAREP 19 4 21 Vrbětice 2021 Jako Goebels před Mnichovem K tragické explozi, či explozím ve Vrběticích jsem psal článek krátce, po tragickém výbuchu. Vyšel tehdy ještě na Parlamentních listech, což v současnosti určitě nehrozí. Při pohledu na komedii, kterou prezentují česká média,…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Čo sa skrýva za čudným správaním tvojho psa? 1. časť

0 icon

Možno si si začal viac všímať, že tvoj pes ťa rád sleduje, keď si v kúpeľni či na wc, prílišne obľubuje vankúše alebo robí kruhy pred tým, ako si ľahnete a zaspí. Takéto správanie sa dá ľahko vysvetliť, čo znamená, že ti dnes objasníme, čo sa za tým skrýva a ty si už…

Tehotný muž ako absolútne nereálna vec? Odpoveďou môže byť pivo :)

0 icon

Keď párik očakáva dieťa, ide pravdepodobne o jedno z najkrajších období života. Je to obdobie vzrušenia, očakávania a určite aj nervozity. Ale čo ak by namiesto ženy bol tehotný muž? Prirodzene, všetka pozornosť sa v tomto období sústredí na budúcu mamičku. Ona je predsa tá, ktorá pod srdcom nosí drahocenný poklad. Je preto prirodzené a pochopiteľné, že…

Záhadná vražda ryšavky 1. časť

0 icon

Počas druhej svetovej vojny Nemci okupovali väčšinu Európy. Neutrálne krajiny - Španielsko, Portugalsko, Švajčiarsko a Švédsko - slúžili ako liahne intríg a špionáže. Obzvlášť významné bolo Švédsko, pretože vďaka jeho strategickej polohe tam mali nemeckí, sovietski a britskí agenti de facto voľné ruky. V rámci trojdielneho článku sa spoločne pozrieme na vraždu záhadnej ryšavky.…

TOP10+: Fakty o vesmíre, ktoré znejú ako falošné, ale sú pravdivé

0 icon

Dokonca aj tí, ktorých vesmír nijako nezaujíma, sú veľakrát prekvapení správami o vesmíre, galaxiách a našej planéte. Moderní vedci sa pritom vôbec nebránia generovať stále nové a nové fakty a dávať ich na svoje informačné kanály. Ich objavy stále dokazujú všetkým na našej planéte, ako málo toho vieme o tejto…

Oceán zachytený v tých najkrajších farbách

0 icon

Oceán pred nami ukrýva ešte mnoho tajomstiev, ktoré čakajú na objavenie. Pozri sa cez objektívy účastníkov súťaže Ocean Art Underwater Photo na krásy, ktoré sa ukrývajú pod hladinou. Oceán, aj keď sa zdá byť iba modrou nehybnou plochou, ukrýva v sebe toľko farebnosti a rozmanitosti, že nejednému z nás sa…

Vo svete IT

Sonda americkej NASA, New Horizons nedávno prekročila dôležitý míľnik. Kde sa práve nachádza?

0 icon

Sonda americkej vesmírnej agentúry NASA, New Horizons, práve prekročila vzácny vesmírny míľnik, píše portál IFLScience. 17. apríla prekročila hranicu 50 astronomických jednotiek. Znamená to, že je sonda od nás 50-krát ďalej, než sme my od Slnka. Sonda odštartovala v roku 2006 a ak s ňou chceli vedci komunikovať, trvalo to…

Android 12 automaticky uspí nepoužívané aplikácie, aby uvoľnil miesto

0 icon

Uvedenie Androidu 12, hoci v BETA verzii, sa pomaly, ale isto blíži. Spolu so skracujúcim sa termínom, postupne sa dostávajú na povrch nové a nové informácie okolo pripravovaných funkcií. Je to možné hlavne vďaka dostupnosti skorého náhľadu Androidu. Najnovšie na jednu z funkcií upozorňujú vývojári známeho xda-developers.com fóra, ktorí objavili…

Od smartfónov k elektromobilom: Huawei predstavuje Alpha S a Alpha S HI

0 icon

O automobile Huawei sme mohli počuť prvýkrát už vo februári tohto roka a neskôr približne týždeň dozadu. To, čo sa dlhšiu dobu špekulovalo, sa stalo realitou. Spoločnosť v spolupráci s partnermi, predstavila svoj prvý elektromobil. Na tému upozorňuje portál autoevolution. Prvý elektromobil z kuchyne Huawei je na svete: Alpha S…

Pozor na tento nenápadný odkaz, ktorý sa šíri službou WhatsApp. Neklikajte na neho, ide o malware!

0 icon

Platforma WhatsApp v posledných týždňoch dostáva skutočne zobrať. Len niekoľko dní dozadu obehla technologickú komunitu správa okolo možnosti sledovania aktivity používateľov tretími stranami, či o bezpečnostnej medzere, ktorá umožňuje viac menej hocikomu zablokovať účet obete. Všetko, čo k tomu je potrebné, je poznať mobilné číslo používateľa. Pozor na malware šíriaci sa WhatsAppom…

Redmi K40 Game Enhanced Edition: poznáme dizajn i dátum predstavenia hernej novinky!

0 icon

Redmi K40 Game Enhanced Edition je úplný názov smartfónu, ktorý si doteraz držal väčšinu informácií v tajnosti. V posledných dňoch však začali na povrch pomaly vyplávať informácie o pripravovanom smartfóne a dozvedeli sme sa napríklad o použitom displeji, či dokonca čipsete. Teraz však už vieme naisto, kedy bude smartfón predstavený.…

Armádny Magazín

Ukrajina s tým nesúvisí: USA vysvetlili presun desiatok vojakov do Poľska

0 icon

USA, 20.apríl 2021 (AM) – Americké ministerstvo obrany vysvetlilo, prečo presunuli niekoľko desiatok bojovníkov do Poľska. Pentagón rýchlo ubezpečil, že Ukrajina s tým nemá nič spoločné. Vyhlásil to hovorca vojenského oddelenia John Kirby na brífingu. Poznamenal, že hovoríme o bežných cvičeniach, ktoré nemajú nič spoločné so zhor

Asymetrická odpoveď: Veľvyslanectvá Českej republiky a USA dostali zákaz najímania ruských občanov

0 icon

Rusko, 20.apríl 2021 (AM) – Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Maria Zacharovová uviedla, že veľvyslanectvá Českej republiky a Spojených štátov amerických v Rusku už nebudú môcť najímať ruských občanov. Predtým sa im podarilo získať „veľmi veľké množstvo ľudí“ z radov Rusov. V éteri programu „60 minút“ na televíznom kanáli „Rusko-1“ Zacharovová

Ruské letectvo zasiahlo teroristickú základňu pri Palmyre. Zabili až 200 militantov

0 icon

Rusko, 20.apríl 2021 (AM) – Rusko pred prezidentskými voľbami zasiahlo teroristov, ktorí plánovali teroristické útoky a útoky na štátne inštitúcie vo veľkých mestách v Sýrii.   https://twitter.com/ferozwala/status/1384230763839643650   Ruské vzdušné sily zaútočili na teroristov v Sýrii. Je zr

USA stupňujú napätie. Torpédoborce smerujú do Čierneho mora

0 icon

USA, 20.apríl 2021 (AM) – Dva americké torpédoborce Donald Cook a Roosevelt opäť opustili základňu na gréckom ostrove Kréta a smerujú do Čierneho mora. Oznámil to šéfredaktor portálu BlackSeaNews“ Andrey Klimenko.   Americké ministerstvo obrany sa pred týždňom rozhodlo nevyslať raketové torpédoborce do Čierneho mora, aby zabránili „ďa

Analytik Štefec: Základný problém je načasovanie kauzy Vrbětice a jej otvorenie práve teraz

0 icon

Česko, 20. apríl 2021 (AM, Sputnik) – S vojenským analytikom a bývalým riaditeľom výzbrojnej služby ministerstva obrany Jaroslavom Štefcom sa vraciame k výbuchu muničného skladu vo Vrběticích. Expert považuje kauzu za spravodajskú hru a tiež upozorňuje na z jeho hľadiska problematické načasovanie. Ako uvádza

Svetlo sveta

Čo robil Ježiš v Bielu sobotu keď ho svet považoval za mŕtveho?

0 icon

Po ukrižovaní Ježiša nastalo na zemi ticho Bielej soboty. Napriek tomu mal Ježiš “veľa práce.” V modlitbe Verím v Boha sa modlíme, že Ježiš po ukrižovaní “zostúpil k zosnulým.” V skutočnosti preklad v iných jazykoch ako napríklad v angličtine a francúzštine, je ešte presnejší: “zostúpil do pekla.” Katechizmus Katolíckej cirkvi…

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov

0 icon

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov. Ako nástupca pápeža svätého Jána Pavla II. viedol Katolícku cirkev od 19. apríla 2005 do svojej prekvapujúcej demisie v roku 2013. Bol 265. pápežom v histórii Katolíckej cirkvi. Prijal meno Benedikt s odkazom na „mierového pápeža“ Benedikta XV. a patróna Európy…

Tvoja duša si zaslúži viac ako jarnú detoxikáciu

0 icon

Zobral som si do rúk noviny, ktoré som najprv letmo preletel, či niečo ma v nich zaujme. Veď to poznáte. Taký letmý nastrel. A veru zaujalo. Bolo pôstne obdobie, tak som myslel skôr na niečo, čím by pookriala moja duša. Niečo duchovné. Veď aj názov novín tomu zodpovedal, išlo o…

V utorok 6.4. sme si s Mons. Gavendom uctili sv. Metoda v Devíne pri príležitosti 1136. výročia jeho úmrtia.

0 icon

V utorok 6. apríla 2021 uplynulo 1136 rokov od smrti sv. Metoda. Daniela Suchá, predsedníčka o. z. Cyrilometodiada, a Mons. Marián Gavenda si uctili svätého Metoda položením venca k pamätníku sv. Cyrila a Metoda pred Kostolom Svätého kríža v Devíne. J. E. Mons. František Rábek, predseda Rady KBS pre vedu,…

Arcibiskup Sheen: Pilát a najväčší justičný omyl

0 icon

Súdny proces, o ktorom budem dnes rozprávať je proces, na ktorom bolo prítomné celé ľudstvo. Jednotlivci, ktorí sa na tomto procese nachádzajú, v skutočnosti zastupujú jednotlivé kategórie ľudí. Súdny proces sa odohrával pred miestne najvyšším predstaviteľom Rímskej ríše, ktorý sa nazýval Poncius Pilát. Na to, aby sme boli schopní porozumieť…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali