V prvom rade znemožniť Američanom destabilizovať situáciu vo Venezuele. Rusi nepotrebujú riešiť ochranu Madura, ten je chránený výborne. Rusi pomáhajú v prvom rade chrániť Venezuelu pred kybernetickými útokmi Američanov a chránia venezuelské strategické centrá pred americkým odpočúvaním a sledovaním. Úlohou Rusov je takisto zabrániť kybernetickým útokov Američanov na venezuelský energetický sektor.
Vo Venezuele má monopolné postavenie v telekomunikačnom priestore americko-kanadská spoločnosť CISCO, ktorá je pod priamou kontrolou CIA. Vďaka tejto sieti dokázali americkí špecialisti monitorovať činnosť Madura, venezuelského parlamentu, venezuelských ozbrojených síl a monitorovať aktivity vo venezuelskom ekonomickom priestore. Ruskí odborníci začali americké aktivity blokovať.
Proti Američanom dokáže reálne v kybernetickom priestore zasahovať len niekoľko krajín. Izrael, Japonsko, Južná Kórea, Británia, Nemecko či Francúzsko. Očakávať, že by tieto krajiny Venezuele pomáhali je nereálna. Takže pomôcť môžu v otázke ochrany kybernetického priestoru vo Venezuele len Rusi, Číňania a čiastočne India.
Rusi a Číňania už začali pracovať a pracujú úspešne, dôkazom tejto skutočnosti je rastúca americká agresivita, ktorá prameni z americkej nemohúcnosti, pretože Američania nemôžu nič urobiť. Ak by mohli Američania niečo urobiť, už by niečo urobili. Oficiálne však Moskva i Caracas tvrdia, že “Rusi a Venezuelčania len konzultujú niektoré problémy, ktoré sa vo Venezuele vyskytli” a bližšie ich nešpecifikujú.
Portál Topcor informuje bližšie o tom, kvôli čomu do Venezuely Rusi prišli. V prvom rade portál informuje, že ide o 100 ruských špecialistov a v čele ruského vojenského kontingentu stojí ruský generál Vasilij Tonkoškurov. Podľa Topcoru situácia nápadne pripomína sýrsky scenár, vo Venezuele však Rusi začali pomáhať Venezuele podstatne skôr ako v prípade Sýrii. Rusko evidentne nedovolí Američanom utopiť Venezuelu v potoku krvi občianskej vojny a cieľavedome zvyšuje bojovú úroveň venezuelskej armády, otázka však znie – k čomu potrebuje Rusko vojenskú základňu v “mäkkom podbruší USA”?
V prvom rade nejde o Madura. Rusko by podporovalo aj iného legitímne zvoleného venezuelského prezidenta, nie však Guaida, ktorého dosadili do čela Američania, ktorý v rozpore s medzinárodnými zákonmi zasahujú do vnútorných záležitostí cudzieho štátu. Dnes majú Rusko a Čína dostatok možností, ako prekaziť americké plány a Rusko to vo Venezuele aj robí, rovnako ako to urobilo aj v Sýrii.
V druhom rade – Rusko je veľmoc. Obdobie jednopolárneho sveta sa skončilo a Rusko sa vrátilo na medzinárodnú scénu. To že sa to Američanom nepáči je ich problém. Rusko a Čína už jednoducho nepripustia presadzovanie amerických plánov v rozpore s medzinárodným právom, čím skôr sa s tým Američania zmieria, tým lepšie pre nich. Ako sa bude vyvíjať osud ruskej vojenskej základne v Karibskej oblasti dnes ešte ťažko určiť. Jednoznačne však ruská základňa v blízkosti amerických hraníc Američanom prekáža, rovnako ako Venezuela, Kuba či Nikaragua, ktoré sa odmietajú skloniť pred americkým diktátom. Ruská základňa bude ale s určitosťou vyvolávať nervozitu aj v okolitých latinskoamerických štátoch, ktorých elity sú na výplatnej listine Američanov.
V treťom rade – Rusko investovalo podobne ako Čína do venezuelského ropného a energetického priemyslu nemalé investície. Prečo by mali o tieto investície prísť len preto, že Guaido odovzdá ropný a energetický priemysel Venezuely Američanom na striebornej tácke, aby si tak Američania mohli riešiť svoje značné ekonomické problémy? Ak sa Američania nedostanú čoskoro k venezuelskej rope, ich ekonomické problémy sa budú stupňovať a to treba vnímať pozitívne. A aby Američanov nenapadla nejaká hlúposť, aktivizujú sa venezuelské S-300, ktorých bojovú úroveň zvýšili v posledných dňoch aj ruskí špecialisti. Ak by mali Venezuelčania americké Patrioty, svoje vzdušné priestranstvo by pred americkými strojmi nemohli chrániť. Túto skutočnosť si uvedomujú aj Turci, ktorí od Rusov kupujú S-400. Len pomocou ruských zbraní sa možno úspešne brániť pred americkou bombokraciou.
Washington je rozhorčený a požaduje opätovné zvyšovanie sankcií voči Rusku a takisto sa pozastavuje nad tým ako si Venezuelčania vôbec mohli dovoliť odmietnuť americkú pomoc vo výške 300 miliónov USD “venezuelskému národu”. V prvom rade treba uviesť, že uvedených 300 miliónov USD je určených na destabilizáciu pomerov vo Venezuele a ide o hrubé zasahovanie do vnútorných záležitostí venezuelského štátu.