Spomalenie Číny je nebezpečenstvom pre všetkých

Spomalenie Číny je nebezpečenstvom pre všetkých

Peking 26. januára 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP/Chinatopix)

 

Spomalenie čínskej ekonomiky, rekordné za posledných 28 rokov, ohrozuje všetky ostatné ázijské štáty, ktoré sú závislé na rastúcej Číne. Pád kurzu jüanu negatívne ovplyvnil meny ďalších rozvojových trhov. Znamená spomalenie ČĽR zmenu pomeru síl v regióne?

Ilustračné foto

Čínske štatistické údaje zverejnené v týchto dňoch na jednu stranu ekonómov prekvapili, ale na druhú stranu nepotešili. Čínsky HDP stúpol vlani o 6,6%. Pričom v štvrtom štvrťroku to bolo 6,4%, čo je najhorší výsledok od vrcholu svetovej finančnej krízy roku 2008. Riaditeľ Štátneho štatistického úradu ČĽR Ning Jizhe neskrýva, že čínsku ekonomiku nepriaznivo ovplyvňujú vonkajšie šoky, vrátane obchodnej vojny s USA. Nehľadiac na to, že sa lídri oboch krajín dohodli na obchodnom prímerí do 1. marca, nemá nikto z účastníkov v budúcnosti trhu istotu. Po prvé aj naďalej platia skôr zavedené clá. Po druhé rozpory medzi dvoma štátmi sa neobmedzujú len na otázky obchodnej nerovnováhy.

Reklama

Spomalenie Číny je spoločné nešťastie, ako pre rozvojové, ako aj pre vyspelé štáty. Keďže Čína prispela v posledných desaťročiach viac než tretinou nárastu svetového HDP, povedal Sputniku zamestnanec Ústavu medzinárodnej obchodno ekonomickej spolupráce ČĽR Mei Xinyu.

“Spomalenie čínskej ekonomiky je nebezpečné nielen pre rozvojové, ale aj pre vyspelé štáty. Pre celý svet. Pretože prínos Číny do svetového ekonomického rastu predstavoval za posledných asi 20 rokov 30-40%. K spomaleniu čínskej ekonomiky negatívne prispieva aj obchodná vojna s USA. Negatívne to ovplyvňuje aj americkú ekonomiku. V poslednom štvrťroku napríklad americké trhy cenných papierov vykázali podstatný pokles. Čína a USA v 21. storočí zaisťovali vyše 50% svetového ekonomického rozvoja. A preto, ak vzniknú problémy v ekonomike Číny a USA, má to výrazný vplyv na celý ostatný svet. Čína navyše zabezpečovala značné tempo rastu importu. Priemerné ročné tempo nárastu svetového importu bolo dvakrát nižšie ako nárast čínskeho importu. Početné rozvojové krajiny spoliehali vo svojom rozvoji na ,čínsku lokomotívu’, vyvážali do Číny svoj spotrebný tovar a tiež služby. Tvorilo to základ ich ekonomického rastu. Napríklad v turistickom ruchu: ročný počet turistov z Číny dosiahol sto miliónov ľudí, ktorí v zahraničí minuli asi sto miliárd dolárov. Predtým bola situácia opačná, avšak v poslednej dobe sa z Číny stal pohon celosvetového rozvoja turistického ruchu. Z tohto hľadiska sa dá s istotou tvrdiť, že spomalenie čínskej ekonomiky značne ovplyvní celý ostatný svet,” domnieva sa ekonóm.

Reklama

Ekonomický rast v krajinách juhovýchodnej Ázie tiež spomalil v treťom štvrťroku, prakticky synchrónne s čínskym. HDP Singapuru sa zvýšilo o 2,2% namiesto 4,1% v predchádzajúcom štvrťroku, v Thajsku o 3,3% namiesto 4,6%, v Malajzii 4,4% namiesto 6% pred rokom. Thajský export, ktorý tvorí 60% rastu štátneho HDP, klesol v treťom štvrťroku o 0,1%. Je to podstatný pokles vzhľadom na to, že v predchádzajúcom štvrťroku vyrástol o 4,6%.

Donedávna bola Čína pólom nielen politickej atraktivity, ale aj ekonomickej sily. Hlavná investičná aktivita, ktorá podporovala rast ekonomík ostatných ázijských krajín, pramenila z Číny. Čína bola tiež hlavným odbytiskom produkcie susedných krajín. Export vysoko technologickej produkcie, vrátane elektronických komponentov z Japonska a Južnej Kórey, tiež klesá kvôli zníženiu výrobnej aktivity v Číne a kvôli pádu spotrebiteľského dopytu. V roku 2018 klesol v Číne dopyt po chytrých telefónoch o 12%.

Avšak nemáme očakávať zmenu pomeru síl v regióne kvôli spomaleniu čínskej ekonomiky, je presvedčený Mei Xinyu. Jednoducho preto, že nie je nikto, kto by nehľadiac na dočasné ťažkosti mohol nahradiť Čínu.

Na svete sú dnes len dve ekonomiky prevyšujúce 10 biliónov dolárov, Čína a USA. Ostatné krajiny sa k nim ani nepribližujú. Americký trh cenných papierov klesol vo štvrtom štvrťroku o 20%, podobný trend je v roku 2018 príznačný pre rovnaký trh ČĽR. Situácia na americkom trhu cenných papierov sa nepochybne prejaví na reálnej ekonomike. Problémy má samozrejme Čína a tiež USA, avšak ekonomiky ostatných krajín sú voči podobným šokom ešte zraniteľnejšie. Veľmi slabý nárast má napríklad japonská ekonomika, výška jej HDP činí iba tretinu čínskeho. Indický HDP predstavoval v roku 2000 tiež tretinu čínskeho, ale dnes činí len pätinu. Ďalšie štáty vôbec nedokážu hrať úlohu lokomotívy rastu celej ázijské ekonomiky,myslí si expert.

Čína ale nedovolí svojej ekonomike príliš veľké spomalenie. Minulý týždeň zástupcovia čínskej Centrálnej banky, ministerstva financií a Štátneho výboru pre rozvoj a reformy sľúbili aktívne stimulačné opatrenia. Ide o znížení daní, úľavy pre finančné štruktúry, napríklad zmena výšky povinných rezerv.

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

06:55

Balíky kokaínu objavili vo štvrtok v prepravkách s banánmi v siedmich supermarketoch v Berlíne a v štyroch obchodoch v spolkovej krajine Brandenbursko.

06:44

Izrael údajne zvažuje dohodu s palestínskym hnutím Hamas, na základe ktorej by bolo prepustených najmenej 20 rukojemníkov zadržiavaných v Pásme Gazy.

Navrhovaná dohoda zahŕňa prepustenie žien, starších a vážne chorých rukojemníkov výmenou za to, že Izrael povolí vysídleným osobám v Pásme Gazy vrátiť sa na sever palestínskej enklávy.

06:35

Havária v atómovej elektrárni v Černobyle patrí medzi najväčšie tragédie v oblasti jadrovej energetiky. V piatok 26. apríla uplynie od výbuchu v Černobyľskej atómovej elektrárni 38 rokov.

06:30

Ukrajinský minister poľnohospodárstva Mykola Solskyj podozrivý z účasti na korupčnom škandále vo štvrtok uviedol, že je pripravený odstúpiť.

Vyšetrovatelia tento týždeň Solského obvinili z nezákonného zmocnenia sa pôdy v hodnote viac než sedem miliónov dolárov.

Včera 20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

Včera 20:06

Pre Ukrajinu ešte nie je neskoro, aby zvíťazila nad Ruskom, ak spojenci splnia sľuby o dodaní ďalších zbraní. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg,

Včera 20:05

Izraelské médiá informovali, že z mesta Rafah v Pásme Gazy ušli pred blížiacou sa izraelskou ofenzívou desaťtisíce ľudí. TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

Včera 19:41

Prokuratúra v Madride odporučila, aby predbežné vyšetrovanie manželky španielskeho premiéra Pedra Sáncheza bolo zrušené. Uviedli to televízna stanica RTVE, noviny El País a ďalšie médiá s odvolaním sa na justíciu.

Včera 19:39

Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé odmietla tvrdenia mimovládnej organizácie Public Eye, podľa ktorej do svojich výrobkov v rozvojových krajinách pridávala cukor. V rovnakých výrobkoch na európskom trhu ich predáva bez cukru.

Včera 19:35

Európsky parlament hlasoval v Štrasburgu za zriadenie nového orgánu pre etické štandardy, ktorý bude bojovať proti korupcii v inštitúciách Európskej únie a sledovať pravidlá lobingu a korupcie. 

Včera 19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

Stoltenberg v Nemecku
Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý sedí v stíhačke Eurofighter, sa usmieva pred štartom počas návštevy taktickej letky 73 Steinhoff v meste Laage neďaleko Rostocku na severe Nemecka
Včera 19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali