Spiegel: Európska únia sa rúca a z obhajcu demokracie sa tak zrazu stáva problém

Spiegel: Európska únia sa rúca a z obhajcu demokracie sa tak zrazu stáva problém

Berlín 9. októbra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Virginia Mayo)

 

Európska únia sa postupne rozpadá a jej inštitúcie sa namiesto ochrancu demokracie stali problémom, uviedol nemecký historik Heinrich Winkler

Ilustračné foto

EÚ prestala byť komunitou liberálnych hodnôt. V Európe je stále ťažšie usilovať sa o jednomyseľné rozhodnutie. Čiastočne za to môže Nemecko a jeho migračná politika, vysvetľuje Winkler na stránkach časopisu Der Spiegel.

Reklama

Historik ďalej pokračuje, že Západ sa rúca, jeho základy sa rúcajú. Ak by sme podľa autora článku mali premýšľať nad výsledkom budúcich volieb do Európskeho parlamentu, ktoré sa uskutočnia v máji 2019, nenechalo by nás to spať. Podľa jeho názoru bude čoskoro proeurópska väčšina v parlamente v Štrasburgu zažívať ťažké časy. Protieurópske a protestné strany totiž dosť získavajú na váhe. Podľa Winklera je tak nepravdepodobné, že hlavný proeurópsky kandidát získa také množstvo hlasov, aby sa uchádzal o funkciu predsedu Európskej komisie.

Pod vedením Jeana-Clauda Junckera prestala byť Európska komisia ochrancom európskych dohôd, tvrdí nemecký historik. Začala byť vnímaná ako “politická komisia”, ktorá občas dosť svojvoľne interpretuje zmluvné podmienky. Zároveň sa väčšina poslancov Európskeho parlamentu rozhodla podporiť Komisiu pred euroskeptikmi a prakticky tak na ňu prestala dohliadať.

Reklama

Heinrich Winkler považuje samotné európske strany, existujúce takmer vo forme frakcií v štrasburgskom parlamente, za pomerne zvláštne subjekty. Súčasne sa skladajú z “mimoriadne kontroverzných” národných strán, ako je napríklad strana Fidesz maďarského premiéra Orbána. Veľká združenia strán v EÚ navyše vykazujú vzájomnú solidaritu, čo môže znehodnotiť samotný koncept a zdiskreditovať dôveru voči inštitúciám, hovorí historik.

Demokratické opodstatnenie Európskej únie by malo byť realizované prostredníctvom národných parlamentov, tvrdí nemecký historik. Ich prácu na európskych záležitostiach je jednoduchšie koordinovať, ale nezabráni to rozporom medzi jednotlivými štátmi.

Samozrejme si nemôžeme byť istí, že Európska rada je schopná vždy rozhodovať v záujme celej Európy, pokračuje Winkler. V Európskej únii, ktorá sa skladá z 28, či skôr z 27, krajín, je ťažké dosiahnuť jednohlasné rozhodnutie. To je spojené okrem iného aj s procesom premeny noriem, ktorý podporujú také štáty ako je Maďarsko, Poľsko či Rumunsko. V krajnom prípade môže byť krajina zbavená volebného práva kvôli nedostatku demokracie, avšak všetky ostatné štáty EÚ by o tom mali rozhodnúť jednomyseľne. Maďarsko a Poľsko sa v tejto situácii už môžu spoliehať na vzájomnú podporu, uvádza sa v článku.

Európska únia, ktorá dovoľuje jednotlivým štátom, aby zanedbávali svoje normatívne základy, už nemôže tvrdiť, že je spoločenstvom hodnôt, podotýka historik. S najväčšou pravdepodobnosťou sa jedná skôr o akúsi situačnú alianciu, ktorá má za cieľ rozvoj vnútorného trhu, bezpečnosť vonkajších hraníc, zlepšenie vojenskej spolupráce alebo boj proti terorizmu. Autor však dospel k záveru, že v súčasnosti už Európska únia nie je spoločenstvom liberálnych a demokratických princípov ani v najširšom slova zmysle.

Existujú aj ďalšie náznaky rozpadu európskej jednoty, pokračuje autor. Čína sa usiluje o to, aby sa väčšina európskych štátov na nej stala závislá, a to ako z finančného tak aj z ekonomického hľadiska. “Putinovo Rusko využíva každú príležitosť na to, aby sa medzi sebou jednotlivé európske krajiny rozhádali.” Akonáhle Európska rada prerokúva sankcie proti Rusku alebo dodržiavanie ľudských práv v Číne, stávajú sa jednomyseľné rozhodnutia stále viac ťažšie.

Reklama

Z pohľadu Európskej komisie by sa mala Európska únia v nasledujúcich desiatich rokoch rozšíriť na západ Balkánu, avšak nie každé rozšírenie je výhrou. Nemecký historik varuje, že ak sa Srbsko pripojí k Európskej únii, potom Moskva získa toho najlepšieho spojenca v európskom spoločenstve.

Podľa Winklera má tiež Nemecko svoj podiel na súčasnej kríze v Európskej únii. Nezávislé akcie Nemecka v súvislosti s krízou utečencov v septembri roku 2015 zanechali následky na európskych susedoch. V Poľsku spôsobilo rozhodnutie Berlína o nekontrolovanom prijatí migrantov rast konzervatívnej strany Právo a spravodlivosť, vo Veľkej Británii to vyvolalo úspech priaznivcov brexitu, zatiaľ čo v Taliansku tieto kroky viedli k obzvlášť katastrofickým následkom.

Migračná politika nie je jediným problémom, v ktorom Nemecko by malo byť viac sebakritické, píše autor v časopise Der Spiegel. Nemci fakticky zničili svoj prvý národný štát. Avšak väčšina európskych krajín nedospela k záveru, že národný štát je prvkom minulosti, ktorý by mal byť nahradený európskou federáciou alebo federálnou entitou v nemeckej podobe.

Podľa autora by navyše aj tá najmenšia túžba po najbližšom možnom spojenectve v rámci politiky EÚ zlyhala, preto by bolo realistickejšie snažiť sa o užšiu spoluprácu medzi európskymi krajinami. Napriek niektorým nezrovnalostiam mnoho európskych krajín spoločne hovorí o ochrane právneho štátu a demokracie a tiež aktívne podporuje Nemecko v otázkach rozpočtovej a menovej politiky. Iné krajiny sa môžu pripojiť k normatívneho základu Európy, ale takáto úzka súdržnosť je potrebné iba v prípade, že sa zastaví rozpad EÚ. V opačnom prípade sa Európska únia bude musieť vzdať myšlienky, že je spoločenstvom hodnôt, uzatvára celú situáciu nemecký historik Heinrich Winkler.

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:08

Francúzsko a Nemecko v piatok potvrdili plány na spoločný vývoj bojového tanku novej generácie. Ministri obrany Francúzska a Nemecka – Sébastien Lecornu a Boris Pistorius – počas slávnostnej ceremónie v Paríži podpísali memorandum o porozumení, ktoré spečatilo rozdelenie výroby pokročilého bojového tanku s označením Main Ground Combat System (MGCS) v pomere 50:50.

Včera 20:05

Americký prezident Joe Biden v piatok povedal, že je ochotný neskôr na jeseň debatovať so svojím pravdepodobným republikánskym oponentom Donaldom Trumpom. Ide o jeho doteraz najrozhodnejšie vyjadrenie na túto tému.

Včera 19:57

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v piatok vyhlásil, že od nového generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie (NATO) očakáva, že uprednostní riešenie obáv Turecka súvisiacich s terorizmom.

Včera 19:43

Včera 19:41

Americký minister obrany Lloyd Austin v piatok oznámil nový balík pomoci pre Ukrajinu vo výške šesť miliárd dolárov (5,6 miliardy eur).

Včera 19:37

Čína vyzýva na začatie medzinárodného vyšetrovania teroristického útoku na plynovod Nord Stream pod záštitou OSN.

Na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN to oznámil predstaviteľ krajiny pri OSN.

Včera 19:10

Podpora členstva v Európskej únii v Poľsku klesla na najnižšiu úroveň za vyše desaťročie. V piatok to ukázali výsledky prieskumu verejnej mienky. EÚ sa pritom pripravuje na voľby do Európskeho parlamentu.

Včera 18:53

V nefungujúcom hoteli v juhobrazílskom meste Porto Alegre vypukol v piatok požiar. Zahynulo najmenej desať ľudí a ďalší sú zranení, informovali úrady.

Včera 18:40

Ceny ropy sa v piatok popoludní mierne zvýšili. A aj za celý týždeň smerujú k zisku po dvoch týždňoch strát. Podporili ich vyhlásenia ministerky financií USA Janet Yellenovej, že tempo rastu americkej ekonomiky v 1. štvrťroku by mohlo byť revidované smerom nahor, a že inflácia sa zmierni. Obavy z ponuky podporili tiež ceny komodity, keďže napätie na Blízkom východe pokračuje.

Včera 18:33

Obrovské množstvo trosiek vrátane nevybuchnutej munície v palestínskom Pásme Gazy sa bude odstraňovať približne 14 rokov, uviedol v piatok predstaviteľ OSN.

Včera 18:30

Stretnutie tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana s americkým prezidentom Joeom Bidenom v Bielom dome, plánovné na 9. mája, odložili. Povedal to v piatok turecký predstaviteľ pre agentúru AFP.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Marek Brna

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali