Ako španielske médiá manipulujú s informáciami

Madrid 3. októbra 2018 (HSP/Sputnik/Foto: TASR/AP- Paul White)

 

Senzačné správy o Venezuele na prvých stránkach novín odpútavajú pozornosť od španielskych volieb. Skúsení novinári sú nahradzovaní neskúsenými, ale lojálnymi s vládnucou stranou. To je len pár z príkladov manipulovania verejnej mienky v Španielsku

Na snímke Mariano Rajoy

Ľudovej strane Španielska sú venované prvé minúty spravodajstva a je jej venované trikrát viac času než ostatným stranám. Tu je graf ukazujúci rozdelenie vyčleneného času v prospech Ľudovej strany v informačnom vysielaní španielskej televízie.

Takéto formy naberá v posledných rokoch manipulácia verejnou mienkou v štátnych informačných prostriedkoch Španielska. Ani pri súkromných médiách nie je lepšia situácia. Pri skupinách Mediaset a Atresmedia je klasický duopolizmus: majú 55 % súkromného televízneho vysielania.

V oblasti tlače sú tri hlavné vydavateľské skupiny, ktoré vytvárajú verejnú mienku. PLANETA je najväčší španielsky vydavateľ, Vocento vlastní 14 novín a ďalších druhov médií, a PRISA vlastní desiatky novín, časopisov, rozhlasových a televíznych kanálov vrátane denníka El País.

El País sú noviny, ktoré obsadzujú druhé miesto v počte výtlačkov v krajine (po športových novinách Marca) s historicky ľavicovými názormi. Od minulého roka sa neustále objavovali obvinenia na ich adresu kvôli falošným správam. Väčšinou boli skresľované informácie o Rusku, Katalánsku a Venezuele.

Napríklad El País informoval, že podľa údajov belgickej polície viac než 10-tisíc ľudí vyšlo v Bruseli na protest podpory nezávislosti Katalánska, pričom Twitter belgickej polície uvádzal oficiálne až 45-tisíc ľudí.

Podľa najnovšej správy Európskeho centra informačného pluralizmu a slobody slova je Španielsko na prvom mieste v zozname krajín, kde je ohrozená “politická nezávislosť” médií.

Europoslankyňa Mariana Albiolová (Zjednotená ľavica) v interview pre Sputnik povedala: “V Španielsku je len niekoľko spoločností, ktoré kontrolujú informácie, a neexistuje žiadny pluralizmus. Sú to komerčné skupiny, ktoré informujú len o témach zodpovedajúcich ich záujmom. Všetci vedia, kto im platí, a ten tiež rozhoduje, ako a o čom hovoriť. Jediným spôsobom správne informovať ľudí je urobiť to tak, aby za médiami nestáli bohaté spoločnosti. Práve preto sa snažíme obnoviť spravodlivosť aspoň vo verejnej televízii.”

 

Prípad RTVE

Štátna RTVE (Rádio a Televízia Španielska) má len 10% mediálneho priestoru. A práve od RTVE začali prichádzať prvé sťažnosti a obvinenia. Pracovníci začali nahlas hovoriť o probléme manipulácie s verejnou mienkou. Od vytvárania hashtagov na Twitteri až po prichádzanie do priameho prenosu v čiernych šatách kvôli smrti práva na prácu s dôveryhodnými informáciami.

“Za posledných šesť rokov sme zaregistrovali mnoho rôznych spôsobov manipulácie. Akékoľvek informácie, ktoré mohli poškodiť Ľudovú stranu Španielska, sa nedostali do éteru, boli cenzurované alebo o týchto udalostiach bolo informované veľmi krátko. Hlavný spôsob práce je publikovať krátku správu vtedy, keď ju publikum najmenej očakáva a nič nevysvetľovať,” povedal v rozhovore pre agentúru Sputnik Alejandro Caballero, predseda Rady informačných programov Korporace RTVE.

Rada bola vytvorená ako orgán počas prezidentovania Josého Luisa Rodrígueza Zapatera (2004-2011) a pravidelne publikuje správy o porušovaní slobody slova a cenzúre. “Správy sa stávajú stále naplnenejšie a tučnejšie. Ak mali na začiatku 4-5 strán, teraz sa  každý kvartál publikuje správa na 80-90 stranách,” vyhlásil Caballero.

Sputnik sa zoznámil s jednou z týchto správ z obdobia od mája do júna roku 2018. Má 236 strán, na ktorých bolo popísaných asi 70 príkladov manipulácie. V niektorých prípadoch prebiehalo zvlášť hrubo.

18. júna 2018 Pedro Sánchez ako hlavný zástupca strany opozičnej k Ľudovej strane, líder Španielskej socialistickej robotníckej strany, trval na odstránení podľa jeho slov “diktátora Francisca Franca” z memoriálu, ktorý je známy ako Údolie padlých. Správa mala veľký ohlas v krajine. Ale verejnoprávna španielska televízia odmietla nazývať Franca “diktátorom”.

 

Čím to všetko začalo

V prvých rokoch (2011-2015) premiér Mariano Rajoy obišiel normálnu procedúru pri výbere vedúceho televízie.

“Od momentu volieb v roku 2011 Ľudová strana mala v Kongrese absolútnu väčšinu. Reforma zákona o televízno vysielaní umožnila absolútnej väčšine úplne kontrolovať RTVE,” povedal pre Sputnik politológ Manuel Rodriguez. Vďaka tomu sa proces voľby odohrával ako čisto formálna procedúra a pre jej uskutočnenie nebolo nutné dohadovať sa medzi politickými silami. Po vnesení zmien do zákona klesol počet poradcov z 12 na 9. K júnu bol ako najvyšší riaditeľ RTVE bez predbežného prerokovania menovaný Leopoldo González-Echenique.

Toto narušenie zákona o médiách bolo začiatkom rady hrubých porušení objektivity podávania informácií. Priebeh bol jednoduchý: podávať informácie vo svetle, ktoré je výhodné pre súčasnú vládu Ľudovej strany.

Pracovníci TVE označili informovanie o referende v Katalánsku za predpojaté, televízia tu vystupovala ako jednostranný zástupca vlády.

 O prípadoch korupcie, kde figurovali vysokopostavení ľudia z Ľudovej strany, sa hovorilo čo možno najmenej.Kým Mario Rajoy na súde svedčil v prípade Gürtel (najväčší korupční škandál v modernej histórii Španielska, ktorý sa stal poslednou bodkou za politickou kariérou Rajoya), prvý kanál vysielal o zrne.

(Preklad Tweetu pracovníčky RTVE: Povedala som Montorovi (minister Ľudovej strany do júna 2018) o prípadoch manipulácie s informáciami v RTVE, o ktorých informujú pracovníci pod hashtagom AsiSeManipula. Odpoveď bola nasledovná: ak sa ti to nepáči, tak choď do iného kanálu.)

 

Veľa o Venezuele, málo o voľbách

Keď nový prezident RTVE José Antonio Sánchez vstúpil do funkcie, jeho prvou úlohou bolo informovanie o voľbách roku 2015. Do svojho menovania na post riaditeľa RTVE pracoval v Telemadrid. Podľa slov Agilara, redaktora informačnej služby s trinásťročnou skúsenosťou, ktorý má diplom vo sfére informačných technológií a dokumentaristiky, Telemadrid “bol v službe konzervatívnej vlády”. “Sánchez bol celkom iste politik. Dokonca keď raz vystupoval v parlamente, priznal, že vždy hlasoval pre Ľudovú stranu,” dodal expert.

Predvolebná kampaň bola chaotická. Prvú voľby sa odohrali v decembri roku 2015. Žiadna zo strán však nedokázala získať väčšinu, ktorá je potrebná pre formovanie vlády. A hlavnou správou sa stal katastrofálny výsledok hlavných politických sil v krajine – Ľudovej strany Španielska a Španielskej socialistickej robotníckej strany.

Uplynulo niekoľko mesiacov, do prípadu sa začal miešať španielsky kráľ, nový predseda vlády ale aj tak nebol menovaný. V auguste 2016 bolo treba nové voľby, ktorých cieľom bolo vyjasniť vzťah medzi politickými silami.

V tejto situácii španielska verejnoprávna televízia znova hrala vedúcu rolu. Podľa správy Rady informačných programov, ku ktorej získal Sputnik prístup, v máji roku 2016 počas predvolebnej kampane sa znovu použila stratégia podstatného zväčšovania neúspechu opozície oproti správnym činnostiam vládnucej strany, tiež bola použitá nová taktika – Venezuela.

Od 19. do 31. mája roku 2016 sa aktívne rozširovali správy o tejto latinskoamerickej krajine, ktorá sa nachádza vo vážnej kríze, čo v jazyku španielskej politiky by mohlo byť interpretované ako útok na stranu Podemos, ktorá je blízka latinskoamerickému socializmu. “Celkovo bolo v máji tejto téme venovaných 71 minút,” píše sa správe. Zo 62 májových spravodajských relácií obsahovalo 35 informácie o Venezuele.

V správe sa robí globálny záver o tom, že pri voľbe tém pre spravodajstvo sa žurnalisti neorientovali na profesionálne kritériá. “V máji bolo téme Venezuela zasväteného dvakrát viac času než téme nezamestnanosti, aj keď práve toto bolo hlavným problémom pre obyvateľov Španielska, podľa centra sociologických výskumov (75,3 % opýtaných). Venezuela sa medzi témami, ktoré zaujímajú obyvateľstvo, vôbec nenachádzala. V spravodajských reláciách sa téme nezamestnanosti venovalo 0,8 % vysielacieho času,” píše sa v dokumente.

Voľby prebehli 26. júna 2016, vo výsledku 31. októbra začalo druhé funkčné obdobie Mariana Rajoya.

 

Rozhodné opatrenia

Pracovníčky španielskej RTVE sa rozhodli prehovoriť o manipulácii súbežne práve v tej chvíli, kedy Ľudová strana blokovala obnovu Administratívnej rady a prezídia spoločnosti.

Následne sa žurnalisti rozhodli uchýliť sa k čiernemu oblečeniu ako symbolu smútku. Od apríla každý piatok vystupovali žurnalisti v priamom prenose v čiernom, aby vyjadrili nespokojnosť. Iniciatíva dostala názov “čierny piatok” a pritiahla pozornosť verejnosti.

 

 

Súčasne s hashtagom #AsíSeManipula (takto sa manipuluje) začali pracovníci a pracovníčky hovoriť o spôsoboch používania cenzúry.

 

Manipulácia na globálnej úrovni

V máji roku 2018 získal škandál medzinárodný charakter. Výbor pre petície Európskeho parlamentu odoslal španielskej vláde list, v ktorom vyjadril svoje “znepokojenie” kvôli obvineniam z manipulácie s informáciami a neprítomnosti objektívnosti v španielskej televízii.

V apríli roku 2015 v novinách Financial Times tvrdili, že španielske informačné médiá sa snažia “obracať informácie v prospech Mariana Rajoya a jeho strany, čím súčasne aj umlčuje opozíciu”.

Marina Albiolová vysvetľuje, že prípad s TVE došiel do Európskeho parlamentu, pretože cenzúra už dosiahla takú úroveň, že porušuje samotný európsky zákon o médiách, ktorý jasne hovorí, že verejnoprávne médiá sa majú riadiť “verejnými záujmami a byť nestranné”. “My zo Zjednotenej ľavice sme podali obvinenie a pracovníci kanálu paralelne podali svoju sťažnosť.”

“V Európskom parlamente sa rozhodli zahájiť vypočutie v tejto veci a vytvoriť ‚komisiu pre zaujatosť‘, ktorá by preskúmala paranoju žurnalistov o údajnom útoku zo strany Ruska. My sme povedali, že ak budeme hľadieť na cudzí dvorček, je najskôr potrebné pozrieť sa, č sa deje u nás doma. Napríklad sa pozrieť, čo sa deje v Španielsku,” dodala Albionová.

1. júna roku 2018 Mariano Rajoy neprešiel hlasovaním o dôvere. Poprední predstavitelia kanálu okamžite rezignovali, nedôvera ale nezmizla do dnešného dňa.

7. júna 2018 Pedro Sánchez zo  Španielskej socialistickej robotníckej strany začal úradovať na poste predsedu vlády. 22. júna José Antonio Sánchez opustil post riaditeľa RTVE. Dočasnou riaditeľkou bola menovanán Rosa María Mateová.

 

Efekt bumerangu

Sputnik.Español sa spojil s Ramonom Morenom, predsedom Ľudovej strany Španielska v Komisii TVE v Kongresu a s jeho tlačovou službou, aby získal informácie o zistených prípadoch manipulácie s informáciami a pre hodnotenie terajšej situácie. Moreno dlho odkladal rozhovor, vo výsledku odmietol dokonca aj krátky telefónny rozhovor so Sputnikom, odkazoval na “osobnú dôvody”. Sputnik sa snažil získať komentár Ľudovej strany, ale ani Moreno, ani iní členovia strany na otázky agentúry neodpovedali.

V Kongrese sa ale Moreno ostro pustil do terajšieho vedenia média. Predniesol tú istú kritiku, ako dostávala administratíva jeho strany: “Nové vedenie RTVE sa viac stará o to, aby perzekvovalo a vyhnalo profesionálov, než aby ponúklo spravodlivú a nezávislú verejnú službu.” Podľa jeho slov “je manipulácia na TVE alarmujúca, škandály a prípady zamlčovania v správach rastú”.

Prípad s RTVE je len jeden príklad. Problém manipulácie s informáciami vychádza ďaleko za rámce televízie, aj dokonca za rámce verejného priestoru. Naviac len jednoduchá výmena vlády nie je dostatočná pre riešenie tohto problému. V skutočnosti na úrovni autonómnych spoločenstiev, kde RTVE nabrala nový personál pre uskutočnenie svojho plánu na manipuláciu, situácia zostáva rovnaká ako predtým. A to sa odráža nielen na Ľudovej strane, ale aj na iných politických silách.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Príčina náhlej smrti člena údajnej drogovej skupiny, v ktorej figurovala aj Zuzana Plačková, vo väzbe, je známa

0 icon

Bratislava 28. októbra 2021 (HSP/Foto:TASR-TASR-Martin Baumann, Facebook)   Tento týždeň sa skončilo vyšetrovanie úmrtia Pavla Duchoňa v kolúznej väzbe, ktorý bol zadržaný príslušníkmi NAKA pri rozsiahlej drogovej razii, v rámci ktorej polícia zaistila obrovské množstvo drog. Kauza sa stala mediálne známou najmä preto, že v nej figuruje aj infulencerka Zuzana…

Peter Sagan jedným z lákadiel novembrového Kritéria Giro d’Italia v Dubaji

0 icon

Bratislava 28. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA-Ivan Fleischer)   Víťaz bodovacej súťaž tohtosezónnej edície Giro d'Italia Peter Sagan (Bora-Hansgrohe), majster sveta v časovke Filippo Ganna či celkový víťaz Gira Egan Bernal (obaja Ineos Grenadiers) sú ťahákom novembrového Kritéria Giro d’Italia, ktoré sa v sobotu 6. novembra uskutoční v Dubaji Do Spojených arabských…

Nahrávkou rozhovorov z poľovníckej chaty sa bude zaoberať aj Európsky parlament, navrhol to slovenský europoslanec

0 icon

Bratislava/Brusel 28. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Výbor Európskeho parlamentu pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci (LIBE) uskutoční v decembri ďalšie vypočúvanie europarlamentnej monitorovacej skupiny pre demokraciu, právny štát a základné práva (DRFMG). Schválil to vo štvrtok. Bude sa týkať uniknutých nahrávok z poľovníckej chaty, ako aj reforiem, ktoré…

Podľa Prof. Dr. Alerbergera boli PCR testy dôvodom vyhlásenia núdzových stavov

0 icon

Viedeň 28. októbra 2021 (HSP/Roman Bednár/Foto:TASR/AP-Michael Kappeler/dpa via AP)   Rakúšan Franz Alerberger, exšéf oddelenia Verejné zdravie na AGES (Agentúra pre zdravie a výživu; spadá pod rakúske Ministerstvo zdravotníctva), kde bol od roku 2003 do septembra 2021, vyhlásil už na jar 2020: „Keby sa neboli robili všade vo svete PCR testy,…

Obhajcovia bosa takáčovcov Ľubomíra Kudličku žiadajú oslobodenie spod obžaloby

0 icon

Pezinok 28. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Všetci traja advokáti bosa zločineckej skupiny takáčovcov Ľubomíra Kudličku trvajú na jeho oslobodení spod obžaloby. Dôvodom sú procesné chyby, ktoré podľa nich vznikli v prípravnom konaní pri zabezpečovaní dôkazov. Pred senátom Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku to uviedol advokát Ľubomíra K. Ján…

Ukázalo sa, že populárna maškrta prospieva cievam a srdcu

0 icon

Moskva 28. októbra 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)   Popcorn pripravený doma bez cukru a aromatizátorov je výbornou superpotravinou, ktorá napomáha lepšiemu fungovaniu tráviacej sústavy, kardiovaskulárnej sústavy a tiež stavu pleti. Uviedla to v rozhovore pre Sputnik odborníčka na zdravú výživu a dietologička Naděžda Capkinová „Kukurica, z ktorej sa popcorn pripravuje, obsahuje vitamíny…

Generálna prokuratúra odmieta zavádzajúce a manipulatívne tvrdenia Lipšica

0 icon

Bratislava 28. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Generálna prokuratúra SR (GP SR) odmieta tvrdenia špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica, ktorý v stredu 27. októbra vyslovil ľútosť nad tým, že generálny prokurátor nedal preveriť zo strany GP SR nezákonný únik realizačného návrhu týkajúceho sa podozrení z trestnej činnosti členov špecializovaného tímu Úradu…

Prezidentka poslala českému prezidentovi list k výročiu vzniku ČSR

0 icon

Bratislava 28. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:Facebook-ZČ)   Prezidentka SR Zuzana Čaputová poslala českému prezidentovi Milošovi Zemanovi blahoprajný list pri príležitosti 103. výročia vzniku Československej republiky. Zdôraznila v ňom, že vznik spoločného štátu Čechov a Slovákov v roku 1918 bol zásadnou udalosťou v existencii našich národov. TASR o tom informoval hovorca hlavy…

Ivan Korčok: Porušovanie ľudských práv zvyšuje nestabilitu a obmedzuje prosperitu

0 icon

Bratislava 28. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Porušovanie ľudských práv zvyšuje nestabilitu a obmedzuje prosperitu. Pripomenul to minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok (nominant SaS), ktorý spolu s predsedom vlády SR Eduardom Hegerom (OĽANO) a ministerkou spravodlivosti Máriou Kolíkovou otvoril na pôde rezortu diplomacie medzinárodnú konferenciu na podporu…

Prezidentka Zuzana Čaputová podpísala novelu zákona o verejnom obstarávaní

0 icon

Bratislava 28. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Prezidentka Zuzana Čaputová vo štvrtok podpísala novelu zákona o verejnom obstarávaní. Informoval o tom jej hovorca Martin Strižiniec. Verejné obstarávania by podľa novely mali byť rýchlejšie a jednoduchšie. Kompromisný a výrazne prepracovaný návrh novely pripravili podpredseda vlády pre legislatívu a strategické plánovanie Štefan Holý…

Podkasty

krajniak

icon

Brusel 25. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Vahid Salemi)   Hlavní vyjednávači Európskej únie poverení vedením rozhovorov o obnove iránskej jadrovej dohody sa tento týždeň v Bruseli stretnú zo svojím náprotivkom z Teheránu a budú hovoriť o obnovení rokovaní o jadrovej dohode. V pondelok to oznámil Peter Stano, hovorca šéfa diplomacie EÚ

Video Podcast

icon

Bratislava Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Výtržnosti z nedeľňajšieho zápasu francúzskej...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

icon

Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Jozef Slávik

Koaličníci, opozičníci, reformy bez formy a zdražovanie ...

0icon

To, že sú medzi opozíciou a koalíciou neustále zvady a sváry, by bolo v poriadku, keby ... A to keby už v poslednej dobe naberá nekontrolované rozmery. Už ani nejde, ak vôbec niekedy aj šlo hlavne zo strany koalície o riešenie rozdielnych názorov na riadenie štátu, ale od samého začiatku…

Pavel Polák

Čo nemáme vedieť

0icon

Cesta k NWO od doktora filozofie Henryho Makowa :   Fáza 1 : Imitujte nebezpečenstvo a vyrábajte strach. ( december 2019-marec 2020)   Vyrobiť celoplanetárny strach   Zabiíjať desaťtisíce starých ľudí.   Zväčšenie počtu nakazených a mŕtych.   Od samého začiatku predkladajte vakcináciu ako j

René Pavlík

Blcha a slon

0icon

Blcha a rakovina Napadlo mi - čo môže vedieť blcha o objekte ak lezie po nohe slona. Čo skok, to nová záhada. Podobne sa cíti aj medicínska veda pri skúmaní rakoviny. Stále nové objavy, stále nové postupy, stále nové lieky. Ak by hľadali príčinu, možno by ochorenie nezabíjalo stále viacej ľudí. Istú…

Andrej Biras

Únia sa môže rozpadnúť veľmi rýchlo! Dúfam, že už máte plán B pán Matovič, Heger, Sulík a spol. a ste pripravení aj na možný blackout el. prúdu.

0icon

To ako sa vyvíja situácia v EÚ okolo Poľska a Maďarska je nanajvýš znepokojujúce.  Ukazuje sa viac a viac, že EÚ nie je vybudovaná na skutočných hodnotách, ktoré by ju dokázali preniesť cez nastávajúce obdobie a jej možný rozpad je už na obzore? Keď som počul hrozby od Ursuly Leynovej…

Pavel Jacz

Už dlhšie nezažil redaktor Markízy Serebriakov taký mohutný novinársky orgazmus ako včera.

0icon

A zámienku mu dala včerajšia tlačovka Smeru na čele s pre neho nenávideným Ficom. Jeho orgazmická predohra sa začala po vypočutí argumentácie Fica o sledovaní opozície kladením otázok. Musím povedať, že tvrdohlavo sa opýtal niekoľko krát i napriek tomu, že vedel, že z úst Fica nebude počuť nasledujúce: - Áno,…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Na svete existujú len dva typy ľudí. Tu sú dôkazy!

0 icon

V psychológii existuje veľa teórií, ktoré vysvetľujú rôzne typy ľudí, s ktorými sa môžeme stretnúť v práci alebo v každodennom živote. Niet divu, že pri porovnaní zvykov a spôsobov života 2 rôznych ľudí si nakoniec všimneme, že existuje veľa rôznych spôsobov riešenia každodenných výziev, ako aj spôsoby, ako si užívať život. Zatiaľ čo niekto…

Môže byť Sahara ešte niekedy zelená? Kedysi bola domovom hrochov

0 icon

Niekedy pred 11 000 až 5 000 rokmi, po skončení poslednej doby ľadovej, sa Sahara, respektíve Saharská púšť úplne transformovala. Bude ešte niekedy porastená trávou? Na piesočných dunách rástla zelená vegetácia a veľké množstvo zrážok robilo z tejto vyprahnutej jaskyne obrovské jazero. Asi 9 miliónov štvorcových kilometrov severnej Afriky sa zmenilo po dobe ľadovej…

Vo vesmíre je zlato bežným kovom, no nikto nevie, odkiaľ sa vzalo

0 icon

Zlato je ušľachtilý žltý, stály a veľmi kujný kov známy už od staroveku. Ide ale o chemický prvok, takže to znamená, že ho nemôžeme vyrobiť bežnými chemickými reakciami – hoci sa o to alchymisti pokúšali celé stáročia. Ak by si sa zaradil medzi vedcov s pokusom vyrobiť zlato, potreboval by si spojiť dohromady…

Noemova archa v ľadovci hory Ararat: 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou a zároveň záverečnou časťou článku s názvom Noemova archa v ľadovci hory Ararat. Noemovu archu asi nikomu predstavovať nemusíme. Čo je však zaujímavé, niekoľko očitých svedkov tvrdilo, že ju zazrelo v ľadovci v hore Ararat. Niet sa čo čudovať, keďže disponujeme presným popisom archy, aj dokonalou lokalizáciou miesta…

10 fascinujúcich faktov o prírode, o ktorých si doteraz pravdepodobne nevedel

0 icon

Príroda je skutočne zaujímavá. Niektoré veci, ktoré pre nás pripravila, nám doslova vyrážajú dych. Preto sme sa rozhodli poskladať rebríček desiatich fascinujúcich prírodných faktov, o ktorých si doteraz pravdepodobne nepočul. Je skutočne z čoho vyberať, preto môžeš v budúcnosti očakávať pokračovanie tohto seriálu. 1. Nechty na rukách rastú štyrikrát rýchlejšie ako…

Armádny Magazín

Pripravuje Izrael útok na Teherán? Stíhačky F-16 trénujú s veľkými vonkajšími palivovými nádržami

0 icon

Izrael, 28. október 2021 (AM) – Stíhačky F-16 izraelského letectva sa na sociálnych sieťach ukázali s nezvyčajnými veľkorozmernými vonkajšími palivovými nádržami. Tieto lietadlá sa zúčastňujú medzinárodných manévrov Blue Flag v Negevskej púšti za účasti bojových lietadiel z USA, Nemecka, Francúzska a Veľk

USA umiestnili v Moldavsku 400 „mariňákov“, pripravených ísť do vojny na Donbase

0 icon

Moldavsko, 28. október 2021 (AM) – Do Moldavska bolo vyslaných 400 príslušníkov námornej pechoty USA, čakajúcich v plnej bojovej pohotovosti k presunu na Donbas v prípade začatia ofenzívy ukrajinských ozbrojených síl.   Podľa novinára Alexeja Nepošlova v súčasnosti americké jednotky len čakajú, kedy budú pripravené na rýchle nasadenie na Don

Video: Ukrajina uviedla nový samopal Fort-230 vlastnej konštrukcie

0 icon

Ukrajina, 28. október 2021 (AM) – Ukrajina má v úmysle spustiť výrobu nového samopalu "Fort-230", vyvinutého v štátnom vedecko-výrobnom podniku "Fort" Vinica. Ako uviedol hlavný konštruktér KNPO Nikolaj Glivjev, závod pripravuje linku na montáž nových zbraní .  

Ležal som tam dva dni, pozoroval Nemcov, jedným výstrelom som ich dal desať: lovec z tajgy Ivan Kulbertinov

0 icon

Rusko, 28. október 2021 (AM) – Ivan Kulbertinov sa narodil v roku 1917 v rodine evenkského - lovca. Nemal šancu študovať. Rodina sa celý rok túlala po tajge a lovila. Tieto zručnosti sa mu hodili počas vojnových rokov.   V júli 1942 odišiel Ivan na front. Bojoval pri Moskve, oslobodil Orel, Kursk,…

Na Donbase ide do tuhého. Ukrajinci spustili najväčšie útoky proti civilistom aj s použitím tureckých bojových dronov

0 icon

Donbas, 28. október 2021 (AM) – Šéf Luhanskej ľudovej republiky Leonid Pasečnik oznámil, že kyjevské bezpečnostné sily zintenzívnili ostreľovanie frontových dedín republiky, v dôsledku čoho bol poškodený dom v obci Prišib, Slavjanoserbskij okres.   https://twitter.com/i/status/1453308186497363970   „Ukrajinské ozbrojené sily zintenzívňujú

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali