Ľudovej strane Španielska sú venované prvé minúty spravodajstva a je jej venované trikrát viac času než ostatným stranám. Tu je graf ukazujúci rozdelenie vyčleneného času v prospech Ľudovej strany v informačnom vysielaní španielskej televízie.
“El gráfico que evidencia la falta de equidad en los telediarios de TVE en favor del PP” #AsíSeManipula #ViernesNegroRTVE #sosRTVE #DefiendeRTVE .@MujeresRtve https://t.co/1xvXUP7fws vía .@vertele
— C.Informativos TVE (@CdItve) 4. mája 2018
.
Takéto formy naberá v posledných rokoch manipulácia verejnou mienkou v štátnych informačných prostriedkoch Španielska. Ani pri súkromných médiách nie je lepšia situácia. Pri skupinách Mediaset a Atresmedia je klasický duopolizmus: majú 55 % súkromného televízneho vysielania.
V oblasti tlače sú tri hlavné vydavateľské skupiny, ktoré vytvárajú verejnú mienku. PLANETA je najväčší španielsky vydavateľ, Vocento vlastní 14 novín a ďalších druhov médií, a PRISA vlastní desiatky novín, časopisov, rozhlasových a televíznych kanálov vrátane denníka El País.
El País sú noviny, ktoré obsadzujú druhé miesto v počte výtlačkov v krajine (po športových novinách Marca) s historicky ľavicovými názormi. Od minulého roka sa neustále objavovali obvinenia na ich adresu kvôli falošným správam. Väčšinou boli skresľované informácie o Rusku, Katalánsku a Venezuele.
Napríklad El País informoval, že podľa údajov belgickej polície viac než 10-tisíc ľudí vyšlo v Bruseli na protest podpory nezávislosti Katalánska, pričom Twitter belgickej polície uvádzal oficiálne až 45-tisíc ľudí.
Podľa najnovšej správy Európskeho centra informačného pluralizmu a slobody slova je Španielsko na prvom mieste v zozname krajín, kde je ohrozená “politická nezávislosť” médií.
Europoslankyňa Mariana Albiolová (Zjednotená ľavica) v interview pre Sputnik povedala: “V Španielsku je len niekoľko spoločností, ktoré kontrolujú informácie, a neexistuje žiadny pluralizmus. Sú to komerčné skupiny, ktoré informujú len o témach zodpovedajúcich ich záujmom. Všetci vedia, kto im platí, a ten tiež rozhoduje, ako a o čom hovoriť. Jediným spôsobom správne informovať ľudí je urobiť to tak, aby za médiami nestáli bohaté spoločnosti. Práve preto sa snažíme obnoviť spravodlivosť aspoň vo verejnej televízii.”
Prípad RTVE
Štátna RTVE (Rádio a Televízia Španielska) má len 10% mediálneho priestoru. A práve od RTVE začali prichádzať prvé sťažnosti a obvinenia. Pracovníci začali nahlas hovoriť o probléme manipulácie s verejnou mienkou. Od vytvárania hashtagov na Twitteri až po prichádzanie do priameho prenosu v čiernych šatách kvôli smrti práva na prácu s dôveryhodnými informáciami.
“Za posledných šesť rokov sme zaregistrovali mnoho rôznych spôsobov manipulácie. Akékoľvek informácie, ktoré mohli poškodiť Ľudovú stranu Španielska, sa nedostali do éteru, boli cenzurované alebo o týchto udalostiach bolo informované veľmi krátko. Hlavný spôsob práce je publikovať krátku správu vtedy, keď ju publikum najmenej očakáva a nič nevysvetľovať,” povedal v rozhovore pre agentúru Sputnik Alejandro Caballero, predseda Rady informačných programov Korporace RTVE.
Rada bola vytvorená ako orgán počas prezidentovania Josého Luisa Rodrígueza Zapatera (2004-2011) a pravidelne publikuje správy o porušovaní slobody slova a cenzúre. “Správy sa stávajú stále naplnenejšie a tučnejšie. Ak mali na začiatku 4-5 strán, teraz sa každý kvartál publikuje správa na 80-90 stranách,” vyhlásil Caballero.
Sputnik sa zoznámil s jednou z týchto správ z obdobia od mája do júna roku 2018. Má 236 strán, na ktorých bolo popísaných asi 70 príkladov manipulácie. V niektorých prípadoch prebiehalo zvlášť hrubo.
18. júna 2018 Pedro Sánchez ako hlavný zástupca strany opozičnej k Ľudovej strane, líder Španielskej socialistickej robotníckej strany, trval na odstránení podľa jeho slov “diktátora Francisca Franca” z memoriálu, ktorý je známy ako Údolie padlých. Správa mala veľký ohlas v krajine. Ale verejnoprávna španielska televízia odmietla nazývať Franca “diktátorom”.
Čím to všetko začalo
V prvých rokoch (2011-2015) premiér Mariano Rajoy obišiel normálnu procedúru pri výbere vedúceho televízie.
“Od momentu volieb v roku 2011 Ľudová strana mala v Kongrese absolútnu väčšinu. Reforma zákona o televízno vysielaní umožnila absolútnej väčšine úplne kontrolovať RTVE,” povedal pre Sputnik politológ Manuel Rodriguez. Vďaka tomu sa proces voľby odohrával ako čisto formálna procedúra a pre jej uskutočnenie nebolo nutné dohadovať sa medzi politickými silami. Po vnesení zmien do zákona klesol počet poradcov z 12 na 9. K júnu bol ako najvyšší riaditeľ RTVE bez predbežného prerokovania menovaný Leopoldo González-Echenique.
Toto narušenie zákona o médiách bolo začiatkom rady hrubých porušení objektivity podávania informácií. Priebeh bol jednoduchý: podávať informácie vo svetle, ktoré je výhodné pre súčasnú vládu Ľudovej strany.
Pracovníci TVE označili informovanie o referende v Katalánsku za predpojaté, televízia tu vystupovala ako jednostranný zástupca vlády.
O prípadoch korupcie, kde figurovali vysokopostavení ľudia z Ľudovej strany, sa hovorilo čo možno najmenej.Kým Mario Rajoy na súde svedčil v prípade Gürtel (najväčší korupční škandál v modernej histórii Španielska, ktorý sa stal poslednou bodkou za politickou kariérou Rajoya), prvý kanál vysielal o zrne.
Le cito a Montoro los casos de manipulación en RTVE que denuncian trabajadores/as en #AsiSeManipula. Me responde que si no me gusta, cambie de canal. Con todo su rostro ?#DefiendeRTVEpic.twitter.com/0w1YL4jmpF
— Noelia Vera (@VeraNoelia) 9. mája 2018
(Preklad Tweetu pracovníčky RTVE: Povedala som Montorovi (minister Ľudovej strany do júna 2018) o prípadoch manipulácie s informáciami v RTVE, o ktorých informujú pracovníci pod hashtagom AsiSeManipula. Odpoveď bola nasledovná: ak sa ti to nepáči, tak choď do iného kanálu.)
Veľa o Venezuele, málo o voľbách
Keď nový prezident RTVE José Antonio Sánchez vstúpil do funkcie, jeho prvou úlohou bolo informovanie o voľbách roku 2015. Do svojho menovania na post riaditeľa RTVE pracoval v Telemadrid. Podľa slov Agilara, redaktora informačnej služby s trinásťročnou skúsenosťou, ktorý má diplom vo sfére informačných technológií a dokumentaristiky, Telemadrid “bol v službe konzervatívnej vlády”. “Sánchez bol celkom iste politik. Dokonca keď raz vystupoval v parlamente, priznal, že vždy hlasoval pre Ľudovú stranu,” dodal expert.
Predvolebná kampaň bola chaotická. Prvú voľby sa odohrali v decembri roku 2015. Žiadna zo strán však nedokázala získať väčšinu, ktorá je potrebná pre formovanie vlády. A hlavnou správou sa stal katastrofálny výsledok hlavných politických sil v krajine – Ľudovej strany Španielska a Španielskej socialistickej robotníckej strany.
Uplynulo niekoľko mesiacov, do prípadu sa začal miešať španielsky kráľ, nový predseda vlády ale aj tak nebol menovaný. V auguste 2016 bolo treba nové voľby, ktorých cieľom bolo vyjasniť vzťah medzi politickými silami.
V tejto situácii španielska verejnoprávna televízia znova hrala vedúcu rolu. Podľa správy Rady informačných programov, ku ktorej získal Sputnik prístup, v máji roku 2016 počas predvolebnej kampane sa znovu použila stratégia podstatného zväčšovania neúspechu opozície oproti správnym činnostiam vládnucej strany, tiež bola použitá nová taktika – Venezuela.
Od 19. do 31. mája roku 2016 sa aktívne rozširovali správy o tejto latinskoamerickej krajine, ktorá sa nachádza vo vážnej kríze, čo v jazyku španielskej politiky by mohlo byť interpretované ako útok na stranu Podemos, ktorá je blízka latinskoamerickému socializmu. “Celkovo bolo v máji tejto téme venovaných 71 minút,” píše sa správe. Zo 62 májových spravodajských relácií obsahovalo 35 informácie o Venezuele.
V správe sa robí globálny záver o tom, že pri voľbe tém pre spravodajstvo sa žurnalisti neorientovali na profesionálne kritériá. “V máji bolo téme Venezuela zasväteného dvakrát viac času než téme nezamestnanosti, aj keď práve toto bolo hlavným problémom pre obyvateľov Španielska, podľa centra sociologických výskumov (75,3 % opýtaných). Venezuela sa medzi témami, ktoré zaujímajú obyvateľstvo, vôbec nenachádzala. V spravodajských reláciách sa téme nezamestnanosti venovalo 0,8 % vysielacieho času,” píše sa v dokumente.
Voľby prebehli 26. júna 2016, vo výsledku 31. októbra začalo druhé funkčné obdobie Mariana Rajoya.
Rozhodné opatrenia
Pracovníčky španielskej RTVE sa rozhodli prehovoriť o manipulácii súbežne práve v tej chvíli, kedy Ľudová strana blokovala obnovu Administratívnej rady a prezídia spoločnosti.
Následne sa žurnalisti rozhodli uchýliť sa k čiernemu oblečeniu ako symbolu smútku. Od apríla každý piatok vystupovali žurnalisti v priamom prenose v čiernom, aby vyjadrili nespokojnosť. Iniciatíva dostala názov “čierny piatok” a pritiahla pozornosť verejnosti.
Súčasne s hashtagom #AsíSeManipula (takto sa manipuluje) začali pracovníci a pracovníčky hovoriť o spôsoboch používania cenzúry.
Al @PPopular les pedimos que lean #AsíSeManipula.
A nadie puede dejar indiferente tanta indignidad.
Cómo es posible que sigan bloqueando la renovación de #RTVE?
Es ésta la @BBC que ustedes querían? #RTVEdetodos#SosDesbloqueoRTVE pic.twitter.com/KNztvujIHS— MujeresRTVE (@MujeresRtve) 30. apríla 2018
Manipulácia na globálnej úrovni
V máji roku 2018 získal škandál medzinárodný charakter. Výbor pre petície Európskeho parlamentu odoslal španielskej vláde list, v ktorom vyjadril svoje “znepokojenie” kvôli obvineniam z manipulácie s informáciami a neprítomnosti objektívnosti v španielskej televízii.
V apríli roku 2015 v novinách Financial Times tvrdili, že španielske informačné médiá sa snažia “obracať informácie v prospech Mariana Rajoya a jeho strany, čím súčasne aj umlčuje opozíciu”.
Marina Albiolová vysvetľuje, že prípad s TVE došiel do Európskeho parlamentu, pretože cenzúra už dosiahla takú úroveň, že porušuje samotný európsky zákon o médiách, ktorý jasne hovorí, že verejnoprávne médiá sa majú riadiť “verejnými záujmami a byť nestranné”. “My zo Zjednotenej ľavice sme podali obvinenie a pracovníci kanálu paralelne podali svoju sťažnosť.”
“V Európskom parlamente sa rozhodli zahájiť vypočutie v tejto veci a vytvoriť ‚komisiu pre zaujatosť‘, ktorá by preskúmala paranoju žurnalistov o údajnom útoku zo strany Ruska. My sme povedali, že ak budeme hľadieť na cudzí dvorček, je najskôr potrebné pozrieť sa, č sa deje u nás doma. Napríklad sa pozrieť, čo sa deje v Španielsku,” dodala Albionová.
1. júna roku 2018 Mariano Rajoy neprešiel hlasovaním o dôvere. Poprední predstavitelia kanálu okamžite rezignovali, nedôvera ale nezmizla do dnešného dňa.
7. júna 2018 Pedro Sánchez zo Španielskej socialistickej robotníckej strany začal úradovať na poste predsedu vlády. 22. júna José Antonio Sánchez opustil post riaditeľa RTVE. Dočasnou riaditeľkou bola menovanán Rosa María Mateová.
Efekt bumerangu
Sputnik.Español sa spojil s Ramonom Morenom, predsedom Ľudovej strany Španielska v Komisii TVE v Kongresu a s jeho tlačovou službou, aby získal informácie o zistených prípadoch manipulácie s informáciami a pre hodnotenie terajšej situácie. Moreno dlho odkladal rozhovor, vo výsledku odmietol dokonca aj krátky telefónny rozhovor so Sputnikom, odkazoval na “osobnú dôvody”. Sputnik sa snažil získať komentár Ľudovej strany, ale ani Moreno, ani iní členovia strany na otázky agentúry neodpovedali.
V Kongrese sa ale Moreno ostro pustil do terajšieho vedenia média. Predniesol tú istú kritiku, ako dostávala administratíva jeho strany: “Nové vedenie RTVE sa viac stará o to, aby perzekvovalo a vyhnalo profesionálov, než aby ponúklo spravodlivú a nezávislú verejnú službu.” Podľa jeho slov “je manipulácia na TVE alarmujúca, škandály a prípady zamlčovania v správach rastú”.
Prípad s RTVE je len jeden príklad. Problém manipulácie s informáciami vychádza ďaleko za rámce televízie, aj dokonca za rámce verejného priestoru. Naviac len jednoduchá výmena vlády nie je dostatočná pre riešenie tohto problému. V skutočnosti na úrovni autonómnych spoločenstiev, kde RTVE nabrala nový personál pre uskutočnenie svojho plánu na manipuláciu, situácia zostáva rovnaká ako predtým. A to sa odráža nielen na Ľudovej strane, ale aj na iných politických silách.