Ako španielske médiá manipulujú s informáciami

Madrid 3. októbra 2018 (HSP/Sputnik/Foto: TASR/AP- Paul White)

 

Senzačné správy o Venezuele na prvých stránkach novín odpútavajú pozornosť od španielskych volieb. Skúsení novinári sú nahradzovaní neskúsenými, ale lojálnymi s vládnucou stranou. To je len pár z príkladov manipulovania verejnej mienky v Španielsku

Na snímke Mariano Rajoy

Ľudovej strane Španielska sú venované prvé minúty spravodajstva a je jej venované trikrát viac času než ostatným stranám. Tu je graf ukazujúci rozdelenie vyčleneného času v prospech Ľudovej strany v informačnom vysielaní španielskej televízie.

Takéto formy naberá v posledných rokoch manipulácia verejnou mienkou v štátnych informačných prostriedkoch Španielska. Ani pri súkromných médiách nie je lepšia situácia. Pri skupinách Mediaset a Atresmedia je klasický duopolizmus: majú 55 % súkromného televízneho vysielania.

V oblasti tlače sú tri hlavné vydavateľské skupiny, ktoré vytvárajú verejnú mienku. PLANETA je najväčší španielsky vydavateľ, Vocento vlastní 14 novín a ďalších druhov médií, a PRISA vlastní desiatky novín, časopisov, rozhlasových a televíznych kanálov vrátane denníka El País.

El País sú noviny, ktoré obsadzujú druhé miesto v počte výtlačkov v krajine (po športových novinách Marca) s historicky ľavicovými názormi. Od minulého roka sa neustále objavovali obvinenia na ich adresu kvôli falošným správam. Väčšinou boli skresľované informácie o Rusku, Katalánsku a Venezuele.

Napríklad El País informoval, že podľa údajov belgickej polície viac než 10-tisíc ľudí vyšlo v Bruseli na protest podpory nezávislosti Katalánska, pričom Twitter belgickej polície uvádzal oficiálne až 45-tisíc ľudí.

Podľa najnovšej správy Európskeho centra informačného pluralizmu a slobody slova je Španielsko na prvom mieste v zozname krajín, kde je ohrozená “politická nezávislosť” médií.

Europoslankyňa Mariana Albiolová (Zjednotená ľavica) v interview pre Sputnik povedala: “V Španielsku je len niekoľko spoločností, ktoré kontrolujú informácie, a neexistuje žiadny pluralizmus. Sú to komerčné skupiny, ktoré informujú len o témach zodpovedajúcich ich záujmom. Všetci vedia, kto im platí, a ten tiež rozhoduje, ako a o čom hovoriť. Jediným spôsobom správne informovať ľudí je urobiť to tak, aby za médiami nestáli bohaté spoločnosti. Práve preto sa snažíme obnoviť spravodlivosť aspoň vo verejnej televízii.”

 

Prípad RTVE

Štátna RTVE (Rádio a Televízia Španielska) má len 10% mediálneho priestoru. A práve od RTVE začali prichádzať prvé sťažnosti a obvinenia. Pracovníci začali nahlas hovoriť o probléme manipulácie s verejnou mienkou. Od vytvárania hashtagov na Twitteri až po prichádzanie do priameho prenosu v čiernych šatách kvôli smrti práva na prácu s dôveryhodnými informáciami.

“Za posledných šesť rokov sme zaregistrovali mnoho rôznych spôsobov manipulácie. Akékoľvek informácie, ktoré mohli poškodiť Ľudovú stranu Španielska, sa nedostali do éteru, boli cenzurované alebo o týchto udalostiach bolo informované veľmi krátko. Hlavný spôsob práce je publikovať krátku správu vtedy, keď ju publikum najmenej očakáva a nič nevysvetľovať,” povedal v rozhovore pre agentúru Sputnik Alejandro Caballero, predseda Rady informačných programov Korporace RTVE.

Rada bola vytvorená ako orgán počas prezidentovania Josého Luisa Rodrígueza Zapatera (2004-2011) a pravidelne publikuje správy o porušovaní slobody slova a cenzúre. “Správy sa stávajú stále naplnenejšie a tučnejšie. Ak mali na začiatku 4-5 strán, teraz sa  každý kvartál publikuje správa na 80-90 stranách,” vyhlásil Caballero.

Sputnik sa zoznámil s jednou z týchto správ z obdobia od mája do júna roku 2018. Má 236 strán, na ktorých bolo popísaných asi 70 príkladov manipulácie. V niektorých prípadoch prebiehalo zvlášť hrubo.

18. júna 2018 Pedro Sánchez ako hlavný zástupca strany opozičnej k Ľudovej strane, líder Španielskej socialistickej robotníckej strany, trval na odstránení podľa jeho slov “diktátora Francisca Franca” z memoriálu, ktorý je známy ako Údolie padlých. Správa mala veľký ohlas v krajine. Ale verejnoprávna španielska televízia odmietla nazývať Franca “diktátorom”.

 

Čím to všetko začalo

V prvých rokoch (2011-2015) premiér Mariano Rajoy obišiel normálnu procedúru pri výbere vedúceho televízie.

“Od momentu volieb v roku 2011 Ľudová strana mala v Kongrese absolútnu väčšinu. Reforma zákona o televízno vysielaní umožnila absolútnej väčšine úplne kontrolovať RTVE,” povedal pre Sputnik politológ Manuel Rodriguez. Vďaka tomu sa proces voľby odohrával ako čisto formálna procedúra a pre jej uskutočnenie nebolo nutné dohadovať sa medzi politickými silami. Po vnesení zmien do zákona klesol počet poradcov z 12 na 9. K júnu bol ako najvyšší riaditeľ RTVE bez predbežného prerokovania menovaný Leopoldo González-Echenique.

Toto narušenie zákona o médiách bolo začiatkom rady hrubých porušení objektivity podávania informácií. Priebeh bol jednoduchý: podávať informácie vo svetle, ktoré je výhodné pre súčasnú vládu Ľudovej strany.

Pracovníci TVE označili informovanie o referende v Katalánsku za predpojaté, televízia tu vystupovala ako jednostranný zástupca vlády.

 O prípadoch korupcie, kde figurovali vysokopostavení ľudia z Ľudovej strany, sa hovorilo čo možno najmenej.Kým Mario Rajoy na súde svedčil v prípade Gürtel (najväčší korupční škandál v modernej histórii Španielska, ktorý sa stal poslednou bodkou za politickou kariérou Rajoya), prvý kanál vysielal o zrne.

(Preklad Tweetu pracovníčky RTVE: Povedala som Montorovi (minister Ľudovej strany do júna 2018) o prípadoch manipulácie s informáciami v RTVE, o ktorých informujú pracovníci pod hashtagom AsiSeManipula. Odpoveď bola nasledovná: ak sa ti to nepáči, tak choď do iného kanálu.)

 

Veľa o Venezuele, málo o voľbách

Keď nový prezident RTVE José Antonio Sánchez vstúpil do funkcie, jeho prvou úlohou bolo informovanie o voľbách roku 2015. Do svojho menovania na post riaditeľa RTVE pracoval v Telemadrid. Podľa slov Agilara, redaktora informačnej služby s trinásťročnou skúsenosťou, ktorý má diplom vo sfére informačných technológií a dokumentaristiky, Telemadrid “bol v službe konzervatívnej vlády”. “Sánchez bol celkom iste politik. Dokonca keď raz vystupoval v parlamente, priznal, že vždy hlasoval pre Ľudovú stranu,” dodal expert.

Predvolebná kampaň bola chaotická. Prvú voľby sa odohrali v decembri roku 2015. Žiadna zo strán však nedokázala získať väčšinu, ktorá je potrebná pre formovanie vlády. A hlavnou správou sa stal katastrofálny výsledok hlavných politických sil v krajine – Ľudovej strany Španielska a Španielskej socialistickej robotníckej strany.

Uplynulo niekoľko mesiacov, do prípadu sa začal miešať španielsky kráľ, nový predseda vlády ale aj tak nebol menovaný. V auguste 2016 bolo treba nové voľby, ktorých cieľom bolo vyjasniť vzťah medzi politickými silami.

V tejto situácii španielska verejnoprávna televízia znova hrala vedúcu rolu. Podľa správy Rady informačných programov, ku ktorej získal Sputnik prístup, v máji roku 2016 počas predvolebnej kampane sa znovu použila stratégia podstatného zväčšovania neúspechu opozície oproti správnym činnostiam vládnucej strany, tiež bola použitá nová taktika – Venezuela.

Od 19. do 31. mája roku 2016 sa aktívne rozširovali správy o tejto latinskoamerickej krajine, ktorá sa nachádza vo vážnej kríze, čo v jazyku španielskej politiky by mohlo byť interpretované ako útok na stranu Podemos, ktorá je blízka latinskoamerickému socializmu. “Celkovo bolo v máji tejto téme venovaných 71 minút,” píše sa správe. Zo 62 májových spravodajských relácií obsahovalo 35 informácie o Venezuele.

V správe sa robí globálny záver o tom, že pri voľbe tém pre spravodajstvo sa žurnalisti neorientovali na profesionálne kritériá. “V máji bolo téme Venezuela zasväteného dvakrát viac času než téme nezamestnanosti, aj keď práve toto bolo hlavným problémom pre obyvateľov Španielska, podľa centra sociologických výskumov (75,3 % opýtaných). Venezuela sa medzi témami, ktoré zaujímajú obyvateľstvo, vôbec nenachádzala. V spravodajských reláciách sa téme nezamestnanosti venovalo 0,8 % vysielacieho času,” píše sa v dokumente.

Voľby prebehli 26. júna 2016, vo výsledku 31. októbra začalo druhé funkčné obdobie Mariana Rajoya.

 

Rozhodné opatrenia

Pracovníčky španielskej RTVE sa rozhodli prehovoriť o manipulácii súbežne práve v tej chvíli, kedy Ľudová strana blokovala obnovu Administratívnej rady a prezídia spoločnosti.

Následne sa žurnalisti rozhodli uchýliť sa k čiernemu oblečeniu ako symbolu smútku. Od apríla každý piatok vystupovali žurnalisti v priamom prenose v čiernom, aby vyjadrili nespokojnosť. Iniciatíva dostala názov “čierny piatok” a pritiahla pozornosť verejnosti.

 

 

Súčasne s hashtagom #AsíSeManipula (takto sa manipuluje) začali pracovníci a pracovníčky hovoriť o spôsoboch používania cenzúry.

 

Manipulácia na globálnej úrovni

V máji roku 2018 získal škandál medzinárodný charakter. Výbor pre petície Európskeho parlamentu odoslal španielskej vláde list, v ktorom vyjadril svoje “znepokojenie” kvôli obvineniam z manipulácie s informáciami a neprítomnosti objektívnosti v španielskej televízii.

V apríli roku 2015 v novinách Financial Times tvrdili, že španielske informačné médiá sa snažia “obracať informácie v prospech Mariana Rajoya a jeho strany, čím súčasne aj umlčuje opozíciu”.

Marina Albiolová vysvetľuje, že prípad s TVE došiel do Európskeho parlamentu, pretože cenzúra už dosiahla takú úroveň, že porušuje samotný európsky zákon o médiách, ktorý jasne hovorí, že verejnoprávne médiá sa majú riadiť “verejnými záujmami a byť nestranné”. “My zo Zjednotenej ľavice sme podali obvinenie a pracovníci kanálu paralelne podali svoju sťažnosť.”

“V Európskom parlamente sa rozhodli zahájiť vypočutie v tejto veci a vytvoriť ‚komisiu pre zaujatosť‘, ktorá by preskúmala paranoju žurnalistov o údajnom útoku zo strany Ruska. My sme povedali, že ak budeme hľadieť na cudzí dvorček, je najskôr potrebné pozrieť sa, č sa deje u nás doma. Napríklad sa pozrieť, čo sa deje v Španielsku,” dodala Albionová.

1. júna roku 2018 Mariano Rajoy neprešiel hlasovaním o dôvere. Poprední predstavitelia kanálu okamžite rezignovali, nedôvera ale nezmizla do dnešného dňa.

7. júna 2018 Pedro Sánchez zo  Španielskej socialistickej robotníckej strany začal úradovať na poste predsedu vlády. 22. júna José Antonio Sánchez opustil post riaditeľa RTVE. Dočasnou riaditeľkou bola menovanán Rosa María Mateová.

 

Efekt bumerangu

Sputnik.Español sa spojil s Ramonom Morenom, predsedom Ľudovej strany Španielska v Komisii TVE v Kongresu a s jeho tlačovou službou, aby získal informácie o zistených prípadoch manipulácie s informáciami a pre hodnotenie terajšej situácie. Moreno dlho odkladal rozhovor, vo výsledku odmietol dokonca aj krátky telefónny rozhovor so Sputnikom, odkazoval na “osobnú dôvody”. Sputnik sa snažil získať komentár Ľudovej strany, ale ani Moreno, ani iní členovia strany na otázky agentúry neodpovedali.

V Kongrese sa ale Moreno ostro pustil do terajšieho vedenia média. Predniesol tú istú kritiku, ako dostávala administratíva jeho strany: “Nové vedenie RTVE sa viac stará o to, aby perzekvovalo a vyhnalo profesionálov, než aby ponúklo spravodlivú a nezávislú verejnú službu.” Podľa jeho slov “je manipulácia na TVE alarmujúca, škandály a prípady zamlčovania v správach rastú”.

Prípad s RTVE je len jeden príklad. Problém manipulácie s informáciami vychádza ďaleko za rámce televízie, aj dokonca za rámce verejného priestoru. Naviac len jednoduchá výmena vlády nie je dostatočná pre riešenie tohto problému. V skutočnosti na úrovni autonómnych spoločenstiev, kde RTVE nabrala nový personál pre uskutočnenie svojho plánu na manipuláciu, situácia zostáva rovnaká ako predtým. A to sa odráža nielen na Ľudovej strane, ale aj na iných politických silách.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Španielski kresťanskí právnici podali sťažnosť na potraty do Štrasburgu

0 icon

Španielsko 7. decembra 2021 (HSP/TK KBS/E-kai/Foto:TASR/AP - Andrew Harnik)   Španielska nadácia kresťanských právnikov sa bude sťažovať na Európskom súde pre ľudské práva v Štrasburgu (ESĽP) na pasivitu ústavného súdu v súvislosti so zákonom schváleným v roku 2010, ktorý umožňuje interrupciu na žiadosť ženy Vedúca organizácie Polonia Castellanosová pre agentúru…

Rezort vnútra spustil prípravu na obstaranie telových kamier pre policajtov

0 icon

Bratislava 7. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:Facebook/Polícia SR)   Rezort vnútra začal v piatok 3. decembra zverejnením v Európskom vestníku obstarávania prípravné trhové konzultácie na telové kamery na odev a prilbu s príslušenstvom. Účelom konzultácií je oslovenie hospodárskych subjektov pôsobiacich v tejto oblasti a chce tak získať aj informácie potrebné na nastavenie…

Polícia za posledný týždeň zistila viac ako 1 700 priestupkov a deliktov pri porušovaní protipandemických opatrení

0 icon

Bratislava 7. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR - František Iván)   Polícia za posledný týždeň zaznamenala 1777 priestupkov a deliktov týkajúcich sa porušenia protipandemických opatrení. Informovala o tom hovorkyňa Prezídia Policajného zboru (PZ) Denisa Bárdyová v tlačovej správe Polícia zaznamenala 11 porušení lekárom stanovenej karantény, 215 porušení povinnosti nosenia rúšok, 12 porušení…

V Nemecku odsúdili elektrikára, ktorý kastroval mužov na požiadanie

0 icon

Berlín 7. decembra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:Pixabay)   Súd v nemeckom Mníchove poslal na viac ako osem rokov za mreže 67-ročného elektrikára, ktorý kastroval mužov na požiadanie. Jeden takýto prípad sa pritom skončil smrťou. V utorok o tom informovala tlačová agentúra dpa Muž dostal trest odňatia slobody na osem rokov a šesť…

Babiš chce do Poľska poslať 150 vojakov, aby pomohli s migračnou krízou

0 icon

Praha 7. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)   Český premiér Andrej Babiš chce v stredu požiadať obe komory českého parlamentu o mandát na vyslanie 150 českých vojakov na poľsko-bieloruské hranice na 180 dní. V utorok o tom informovala agentúra PAP Českí vojaci podľa Babiša budú na hraniciach pomáhať svojím poľským…

Kanadská spoločnosť Medicago tvrdí, že vyvinula vakcínu na rastlinnej báze s pomerne vysokou účinnosťou

0 icon

Bratislava 7. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP - Courtesy of Medicago via AP)   Kanadský výrobca liečiv Medicago tvrdí, že vyvinul vakcínu na rastlinnej báze, ktorá preukázala silnú ochranu proti koronavírusu. Spoločnosť v utorok informovala, že o registráciu dvojdávkovej vakcíny čoskoro požiada doma aj v zahraničí. Výrobca sa odvoláva na rozsiahlu štúdiu,…

Slováci na MS v Helsinkách prekonali nemeckú prekážku a vo štvrťfinále ich čakajú silní Fíni

0 icon

Bratislava 7. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Slovenská reprezentácia mužov vo florbale sa len druhýkrát v histórii prebojovala do štvrťfinále majstrovstiev sveta. Slováci na aktuálnom šampionáte vo fínskych Helsinkách v utorok v baráži o štvrťfinálovú miestenku zdolali Nemcov 7:3. Nad týmto súperom na MS triumfovali premiérovo, v predchádzajúcom jedinom meraní…

Prezidentka hovorila s Jaroslavom Naďom o plnení úloh rezortu obrany

0 icon

Bratislava 7. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR - Martin Baumann)   Prezidentka Zuzana Čaputová hovorila v utorok s ministrom obrany Jaroslavom Naďom (OĽANO) o plnení úloh a plánovaných aktivitách rezortu na nasledujúce obdobie. Šéf rezortu obrany o tom informoval na sociálnej sieti "Aj v nadchádzajúcom období chceme byť stabilným prvkom v zabezpečení…

Petícia Za zachovanie akademickej samosprávy na vysokých školách sa skončila

0 icon

Bratislava 7. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR - Dano Veselský, Jaroslav Novák, Martin Baumann)   Petícia Za zachovanie akademickej samosprávy na vysokých školách sa skončila. Petičný výbor sa po prekročení počtu 20.000 podpisov dohodol na jej ukončení. Spolu s protestom Za slobodné univerzity potvrdila široký a zásadný nesúhlas akademickej obce a jej…

Rohingovia zažalovali spoločnosť Meta za rolu pri násilí voči nim

0 icon

Londýn 7. decembra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Tony Avelar)   Rohinskí utečenci zažalovali materskú firmu sociálnej siete Facebook - spoločnosť Meta za to, že na svojich platformách nezastavila nenávistné príspevky mjanmarskej armády a jej podporovateľov proti tejto moslimskej etnickej skupine. Žiadajú odškodné viac ako 150 miliárd dolárov Hromadnú žalobu podali právnici v pondelok…

NAJNOVŠIE

BLOG

Marek Brna

Sloboda a demokracia, cha cha cha cha cha cha

0icon

 Žijeme najlepšie časy, vychutnávame si plody dlhoročného zrenia slobody a demokracie západného typu. Slobodné voľby! Pluralita názorov! Pravda a láska! Vážme si, že máme možnosť radostne pôsobiť v podmienkach, za ktoré vďačíme vyspelým západným štátom a menovite v prvom rade USA, hlavnému nositeľovi pokrokových myšlienok a  jedinej spr&aa

Peter Štrba

Čierny súmrak povinného „očkovania“ sa sťahuje nad Slovenskom. ČO SPRAVÍ SLOVENSKÁ INTELIGENCIA? ČO SPRAVÍME VŠETCI?

0icon

  Drahí priatelia, drahí Slováci, drahí obyvatelia Slovenskej republiky! Nerobme si žiadne ilúzie, nenechajme sa obalamutiť, nenechajme sa uspať sladkými rečičkami o poukážkach pre dôchodcov za „očkovanie“. Tu to nekončí a ani to neplánovalo skončiť. Prichádzajú prvé medi&aac

Ivan Holek

Desivé porovnanie novodobého a prastarého textu

0icon

  V tomto článku si povieme o súvise dvoch textov a o závažných skutočnostiach, ktoré z nich vyplývajú. Vrhajú totiž desivé svetlo na všetko, čo sa okolo nás deje. Demaskujú to, odkrývajú to a je n

Ján Droppa

Vakcína - ako biologická zbraň

0icon

  Dnes je jasné. že vírusová chrípka Covid mutuje. Pri vzniku pandémie Covid, bolo prvou úlohou vyvinúť vakcínu. Prvá sa sa k tomu prihlásila firma Pfizer-Biontech (USA-D), vakcínu vyvíjali aj iné laboratória na svete v Číne, Rusku, Anglicko a ďalšie. Vzhľadom k celosvet

René Pavlík

Poslanecká impotencia

0icon

Nemohúcnosť Slepý s hluchým rokuje. Naše média sa chystajú na Silvestra. Nemusia nič hľadať. Parlament tvorí za nich - paródiu na nemohúcnosť. Ak to RTV:, a oplatené média odvysielajú, budeme plakať, ale nie od smiechu. O čom hovorím? O poukážkach. Už druhý týždeň rokujú hlup&aacut

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Lyžiarske stredisko Jakubkova Lúka vo Vysokých Tatrách v Starom Smokovci

Autor: TASR–František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Španielski kresťanskí právnici podali sťažnosť na potraty do Štrasburgu

0 icon

Španielsko 7. decembra 2021 (HSP/TK KBS/E-kai/Foto:TASR/AP - Andrew Harnik)   Španielska nadácia kresťanských právnikov sa bude sťažovať na Európskom súde pre ľudské práva v Štrasburgu (ESĽP) na pasivitu ústavného súdu v súvislosti so zákonom schváleným v roku 2010, ktorý umožňuje interrupciu na žiadosť ženy Vedúca organizácie Polonia Castellanosová pre agentúru…

Rezort vnútra spustil prípravu na obstaranie telových kamier pre policajtov

0 icon

Bratislava 7. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:Facebook/Polícia SR)   Rezort vnútra začal v piatok 3. decembra zverejnením v Európskom vestníku obstarávania prípravné trhové konzultácie na telové kamery na odev a prilbu s príslušenstvom. Účelom konzultácií je oslovenie hospodárskych subjektov pôsobiacich v tejto oblasti a chce tak získať aj informácie potrebné na nastavenie…

Polícia za posledný týždeň zistila viac ako 1 700 priestupkov a deliktov pri porušovaní protipandemických opatrení

0 icon

Bratislava 7. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR - František Iván)   Polícia za posledný týždeň zaznamenala 1777 priestupkov a deliktov týkajúcich sa porušenia protipandemických opatrení. Informovala o tom hovorkyňa Prezídia Policajného zboru (PZ) Denisa Bárdyová v tlačovej správe Polícia zaznamenala 11 porušení lekárom stanovenej karantény, 215 porušení povinnosti nosenia rúšok, 12 porušení…

V Nemecku odsúdili elektrikára, ktorý kastroval mužov na požiadanie

0 icon

Berlín 7. decembra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:Pixabay)   Súd v nemeckom Mníchove poslal na viac ako osem rokov za mreže 67-ročného elektrikára, ktorý kastroval mužov na požiadanie. Jeden takýto prípad sa pritom skončil smrťou. V utorok o tom informovala tlačová agentúra dpa Muž dostal trest odňatia slobody na osem rokov a šesť…

Babiš chce do Poľska poslať 150 vojakov, aby pomohli s migračnou krízou

0 icon

Praha 7. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)   Český premiér Andrej Babiš chce v stredu požiadať obe komory českého parlamentu o mandát na vyslanie 150 českých vojakov na poľsko-bieloruské hranice na 180 dní. V utorok o tom informovala agentúra PAP Českí vojaci podľa Babiša budú na hraniciach pomáhať svojím poľským…

Kanadská spoločnosť Medicago tvrdí, že vyvinula vakcínu na rastlinnej báze s pomerne vysokou účinnosťou

0 icon

Bratislava 7. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP - Courtesy of Medicago via AP)   Kanadský výrobca liečiv Medicago tvrdí, že vyvinul vakcínu na rastlinnej báze, ktorá preukázala silnú ochranu proti koronavírusu. Spoločnosť v utorok informovala, že o registráciu dvojdávkovej vakcíny čoskoro požiada doma aj v zahraničí. Výrobca sa odvoláva na rozsiahlu štúdiu,…

Slováci na MS v Helsinkách prekonali nemeckú prekážku a vo štvrťfinále ich čakajú silní Fíni

0 icon

Bratislava 7. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Slovenská reprezentácia mužov vo florbale sa len druhýkrát v histórii prebojovala do štvrťfinále majstrovstiev sveta. Slováci na aktuálnom šampionáte vo fínskych Helsinkách v utorok v baráži o štvrťfinálovú miestenku zdolali Nemcov 7:3. Nad týmto súperom na MS triumfovali premiérovo, v predchádzajúcom jedinom meraní…

Prezidentka hovorila s Jaroslavom Naďom o plnení úloh rezortu obrany

0 icon

Bratislava 7. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR - Martin Baumann)   Prezidentka Zuzana Čaputová hovorila v utorok s ministrom obrany Jaroslavom Naďom (OĽANO) o plnení úloh a plánovaných aktivitách rezortu na nasledujúce obdobie. Šéf rezortu obrany o tom informoval na sociálnej sieti "Aj v nadchádzajúcom období chceme byť stabilným prvkom v zabezpečení…

Petícia Za zachovanie akademickej samosprávy na vysokých školách sa skončila

0 icon

Bratislava 7. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR - Dano Veselský, Jaroslav Novák, Martin Baumann)   Petícia Za zachovanie akademickej samosprávy na vysokých školách sa skončila. Petičný výbor sa po prekročení počtu 20.000 podpisov dohodol na jej ukončení. Spolu s protestom Za slobodné univerzity potvrdila široký a zásadný nesúhlas akademickej obce a jej…

Rohingovia zažalovali spoločnosť Meta za rolu pri násilí voči nim

0 icon

Londýn 7. decembra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Tony Avelar)   Rohinskí utečenci zažalovali materskú firmu sociálnej siete Facebook - spoločnosť Meta za to, že na svojich platformách nezastavila nenávistné príspevky mjanmarskej armády a jej podporovateľov proti tejto moslimskej etnickej skupine. Žiadajú odškodné viac ako 150 miliárd dolárov Hromadnú žalobu podali právnici v pondelok…

Podkasty

Drogy smiete, ale jazyk držte za zubami, odkazuje Kolíková

icon

Bratislava 7. decembra 2021 (HSP/Foto:TASR – Dano Veselský) Žijeme v časoch revolúcií a reforiem. Zatiaľ čo vo vikipedii sa píše, že revolúcia je hlboká kvalitatívna zmena v spoločensko-politických vzťahoch, zvrat, obrat, prechod od starého politického usporiadania k novému, často násilnými prostriedkami, my vďaka ministrovi financií Matovičovi vieme, môže byť aj „daňovo-odvodová revolúcia“. A vďaka ministerke spravodlivosti Kolíkovej začíname chápať,...

Zlikviduje Matovič v mene svojej „revolúcie“ strednú vrstvu ako prvý na svete?

icon

Bratislava 6. decembra 2021 (HSP/Foto:SITA/Branislav Bibel) Noty, vlastne „návod na postup“, ako to prezradil na tlačovej besede v polovici októbra minister Lengvarský, sú rozoslané a vlády ich strmhlav plnia. Jednou z úloh v rámci zavedenia nového svetového poriadku je likvidácia strednej vrstvy. Matovič svoju daňovú revolúciu, reformu, či „atómovú bombu“ začal prezentovať 17. novembra, práve...

„V tejto republike médiá vládnu, majú obrovské kompetencie a žiadnu zodpovednosť.“ Ktoré médiá má na mysli člen výboru NR SR pre kultúru Dušan Jarjabek?

icon

Bratislava 5. decembra 2021 (HSP/Foto:) Na žiadosť Európskej komisie vypracoval rezort Natálie Milanovej súbor zákonov týkajúcich sa mediálneho prostredia, všetkých druhov médií aj autorského zákona. Dva z balíka zákonov sú už v parlamente. Podľa šéfky ministerstva kultúry vyvolá tento balík zákonov v praxi doslova „kultúrnu revolúciu“. Zvuk: Milanová Bývalá ministerka kultúry Jana Laššáková, dnes pod krídlami Hlasu-SD, si...

Liečiť covid vakcínami alebo tradične? Stret záujmov medicíny a biznisu?

icon

Bratislava 4. decembra 2021 (HSP/Foto:) Šéf Pfizeru Albert Bourla otvorene priznal, že očkovanie proti Covidu sa treťou dávkou nekončí. Ľudia ho budú musieť podstúpiť každoročne „po mnoho nasledujúcich rokov.” Snaží sa nás tiež presvedčiť, že 35-miliardový zisk firmy s tým nemá nič spoločné, motiváciou je láska. Na výčitku svetových zdravotných charitatívnych organizácií, že farmaceutickým spoločnostiam...

Zákon o smrti slobody a demokracie najviac ublíži alternatívnym médiám

icon

Bratislava 2. decembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Pred niekoľkými dňami, 27. novembra, sme povedali, že ministerky Milanová a Remišová chcú umlčať alternatívne médiá. Odozva bola veľmi veľká. Vybrali sme aspoň jeden z názorov „podčiarnikov“: „Sloboda, demokracia, ľudské práva, ľudská dôstojnosť a bezpečnosť vraj nemôžu byť rukojemníkmi nadnárodných korporácií. Asi v tom kláštore (poznámka: myslí sa na ubytovanie...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Brna

Sloboda a demokracia, cha cha cha cha cha cha

0icon

 Žijeme najlepšie časy, vychutnávame si plody dlhoročného zrenia slobody a demokracie západného typu. Slobodné voľby! Pluralita názorov! Pravda a láska! Vážme si, že máme možnosť radostne pôsobiť v podmienkach, za ktoré vďačíme vyspelým západným štátom a menovite v prvom rade USA, hlavnému nositeľovi pokrokových myšlienok a  jedinej spr&aa

Peter Štrba

Čierny súmrak povinného „očkovania“ sa sťahuje nad Slovenskom. ČO SPRAVÍ SLOVENSKÁ INTELIGENCIA? ČO SPRAVÍME VŠETCI?

0icon

  Drahí priatelia, drahí Slováci, drahí obyvatelia Slovenskej republiky! Nerobme si žiadne ilúzie, nenechajme sa obalamutiť, nenechajme sa uspať sladkými rečičkami o poukážkach pre dôchodcov za „očkovanie“. Tu to nekončí a ani to neplánovalo skončiť. Prichádzajú prvé medi&aac

Ivan Holek

Desivé porovnanie novodobého a prastarého textu

0icon

  V tomto článku si povieme o súvise dvoch textov a o závažných skutočnostiach, ktoré z nich vyplývajú. Vrhajú totiž desivé svetlo na všetko, čo sa okolo nás deje. Demaskujú to, odkrývajú to a je n

Ján Droppa

Vakcína - ako biologická zbraň

0icon

  Dnes je jasné. že vírusová chrípka Covid mutuje. Pri vzniku pandémie Covid, bolo prvou úlohou vyvinúť vakcínu. Prvá sa sa k tomu prihlásila firma Pfizer-Biontech (USA-D), vakcínu vyvíjali aj iné laboratória na svete v Číne, Rusku, Anglicko a ďalšie. Vzhľadom k celosvet

René Pavlík

Poslanecká impotencia

0icon

Nemohúcnosť Slepý s hluchým rokuje. Naše média sa chystajú na Silvestra. Nemusia nič hľadať. Parlament tvorí za nich - paródiu na nemohúcnosť. Ak to RTV:, a oplatené média odvysielajú, budeme plakať, ale nie od smiechu. O čom hovorím? O poukážkach. Už druhý týždeň rokujú hlup&aacut

TopDesať

Neohľaduplnosť týchto ľudí je naozaj príšerná

0 icon

Neohľaduplnosť niektorých ľudí je naozaj príšerná. Na týchto fotografiách uvidíš zopár takýchto ľudí, ktorí robia svojmu okoliu zle. Zozbierali sme pre teba zopár fotografií. Po ich vzhliadnutí budeš zrejme trocha nahnevaný, ale to je v poriadku. Nie každý sa vie s týmito vecami ľahko vyrovnať. Neohľaduplnosť niektorých ľudí je totižto…

Tipy, ako sa vyhnúť či zbaviť opice z alkoholu

0 icon

Pre väčšinu ľudí, ktorí nemajú šťastné gény odolné voči bolehlavu, má pitie na večierkoch a oslavách nevyhnutný a nepríjemný sprievodný príznak pôsobiaci hneď na ďalší deň. Ako sa zbaviť opice? Búšenie hlavy a podráždený žalúdok nemusia byť vždy výsledkom bujarého silvestrovského oslavovania. Tu si môžeš prečítať zopár múdrych tipov, ako odvrátiť účinky brutálnej…

Impozantné Monument Valley: 1. časť

0 icon

Naša Zem ponúka dych berúce útvary. Inak tomu nie je ani v prípade Monument Valley. Na pustej arizonskej náhornej plošine sa dvíhajú k oblohe obrovské skalné útvary z červeného pieskovca, ktoré pripomínajú zrúcaniny monumentálnych stavieb. Ojedinelú krásu Monument Valley - alebo ak chcete - Údolia monumentov - vytvárajú impozantné stolové…

10+ úžasných porovnávacích fotografií, ktoré ti ukážu novú perspektívu

0 icon

Perspektíva je úžasná vec. Často dokážeme skutočne oceniť veci len vtedy, ak ich môžeme porovnať s niečím iným, napríklad miestom, vekom alebo časom. Tu je niekoľko skvelých porovnávacích fotografií. :) Tento zoznam porovnávacích fotografií, ktorý zostavil portál Bored Panda, ukazuje na pomerne obyčajných fotografiách novú perspektívu, od zmeny krajiny v priebehu rokov až po technologický pokrok. 1. Vľavo matka,…

Rainbow bridge ako div sveta: 2. časť

0 icon

Počuli ste už o Rainbow bridge (Dúhovom moste) z ružového pieskovca, ktorý sa nachádza v južnom Utahu v Spojených štátoch? Ak nie, určite by ste mali začať prvou časťou nášho článku. A - samozrejme - pokračovať touto druhou, ktorá je zároveň nateraz poslednou o oblúku, ktorý americký prezident Theodore Roosevelt…

Armádny Magazín

Pád hegemóna alebo šesť dôvodov kolapsu dolárového systému

0 icon

USA, 7. decembra 2021 (AM) – Akciový trh klesá, šéf Federálneho rezervného systému Powell sa obáva vysokej inflácie, spája to s novou mutáciou vírusu covid, no zároveň hovorí o „silnej“ ekonomike USA.    Vyvstáva však otázka, ako to je v skutočnosti? Samo

Francúzsko získava doteraz najväčší kontrakt na dodávku stíhačiek Rafale pre zahraničného zákazníka

0 icon

Francúzsko, 7. decembra 2021 (AM) – Elyzejský palác oznámil, že so Spojenými arabskými emirátmi bola uzavretá dohoda o predaji 80 lietadiel Rafale. Dubaj je prvou zastávkou Emmanuela Macrona na jeho ceste po krajinách Perzského zálivu pred Katarom a Saudskou Ará

„Generál Mráz“ sa pokúšal bojovať za Hitlera

0 icon

Rusko, 7.december 2021 (AM) – V roku 1941 sa anomálne silné mrazy pri Moskve začali už 12. novembra. Populárna legenda hovorí, že práve mrazy zastavili hitlerovskú armádu a zachránili sovietske hlavné mesto. Lenže nemeckí generáli, ktorí všetko videli na vlastné oči, pomenúvajú iné dôvody svojej historickej porážky.  

Minister obrany Naď zahral na rusofóbnu strunu: Rusi napadnú koho chcú a kedy sa im to hodí

0 icon

Slovensko, 7.december 2021 (AM, Sputnik) – Minister obrany Jaroslav Naď informoval, že slovenskí vojaci dorazili s húfnicami Zuzana 2

Švédsky inštitút zničil mýtus NATO: Obviňovať Rusko z vojenských plánov je nesprávne

0 icon

Švédsko, 7. decembra 2021 (AM) –Štokholmský medzinárodný inštitút pre výskum mieru zverejnil správu o predaji zbraní za posledných päť rokov. Jeho údaje spochybňujú slová NATO o vojensk

Svetlo sveta

Biskup: Nezamorte si domovy diablovými symbolmi

0 icon

V mojom detstve sme poznali iba sviatok všetkých svätých a všetkých zosnulých. Halloween nepoznal nikto, ani dospelí nie. Kto nám ho nakoniec priniesol? Kto mal tú moc to urobiť? Nemám tušenia. Nech je to akokoľvek, spôsobilo to škody, duchovné znečistenie. Pred pár dňami som dostal od mladých veriacich z Tirol…

Na Všetkých svätých nadväzuje Spomienka na všetkých verných zosnulých

0 icon

Na Slávnosť Všetkých svätých nadväzuje Spomienka na všetkých verných zosnulých – ľudovo nazývaná Dušičky. Spomienku zaviedol svätý opát Odilo z Cluny roku 998. Vplyvom clunyjských mníchov sa táto spomienka počas 11. storočia veľmi rozšírila. V Ríme ju prijali v 14. storočí.Písmo zjavuje možnosť posmrtného očisťovania a osobného dozrievania, hoci termín…

Prečo pred čítaním Písma robíme trikrát znak kríža?

0 icon

Počas Svätej omše pred čítaním Svätého písma robíme znak kríža na čelo, ústa a srdce. Prvý kríž na čelo, pretože za čelom sa skrýva náš mozog, ktorý je centrom nášho rozhodovania, rozumu, pochopenia. Znak kríža robíme preto, že je to práve mozog, vďaka ktorému sme schopní porozumieť tomu, čo čítame.…

Štúdia dokázala, že ak nie je v rodine veriaci otec, deti strácajú vieru viac ako keď je neveriaca matka

0 icon

Každý muž je povolaný byť duchovným otcom a viaceré štúdie dokazujú, že spojitosť medzi vierou otca rodiny a prenesením viery na deti, je výrazná. Štúdie dokazujú, že v rodinách kde je hlboko veriaca matka a neveriaci otec, viera sa v značne menšom pomere prenáša na deti, ako keď je praktizujúcim veriacim aj otec. Tieto výsledky…

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

FOTO DŇA

Lyžiarske stredisko Jakubkova Lúka vo Vysokých Tatrách v Starom Smokovci

Autor: TASR–František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali