Na tomto mítingu sa zúčastnili aktivisti ľavicovej opozície – koalície ľavicových a ľavicovo-centristických strán Ukrajiny, občianskych a pravoslávnych organizácií. Organizátorom tejto protestnej akcie boli členovia opozičnej politickej strany Natálie Vitrenkovej, ktorá “moderovala” míting. Účastníci mítingu si pripomenuli 72. výročie oslobodenia Kyjeva od fašistických vojsk.
Viacerí rečníci konštatovali, že súčasné vedenie krajiny nepovažuje tento deň za sviatok. Poukázali na to, že súčasná vláda a prezident kráčajú v šľapajách banderovcov. Prízvukovali, že banderovci nebojovali proti fašistickým okupantom, ale naopak spolupracovali s nimi, a z tých 200 tisíc ľudí, ktorí boli v Kyjeve zavraždení počas druhej svetovej vojny, väčšinu nezabili nemeckí fašisti, ale ukrajinskí nacionalisti, banderovci a príslušníci OUN a UPA.
Mnohí rečníci prízvukovali, že Ukrajina sa stala kolóniou Spojených štátov a krajina je riadená z Washingtonu. Zdôraznili, že je to hanba, keď najvyššie štátne funkcie odovzdali do rúk cudzincom, ktorí demolujú a rozkrádajú krajinu. Pripomínali si slávne epizódy z histórie Kyjeva a celej starodávnej Rusi, z ktorej vzišli súčasné Rusko, Ukrajina a Bielorusko. Prízvukovali, že tak, ako bratské národy oslobodili od fašistických okupantov a banderovcov Ukrajinu pred 70 rokmi, tak sa Ukrajinci dočkajú oslobodenia aj tento raz – od súčasných banderovcov, nacionalistov a nacistov.
Účastníci mítingu si pripomenuli hrdinské vojenské operácie Sovietskej armády, ktorá oslobodzovala Kyjev a položili kvety k pomníku osloboditeľovi Kyjeva, hrdinovi Sovietskeho zväzu a veliteľovi 1. Ukrajinského frontu, generálovi Nikolajovi Vatutinovi. V závere akcie kolóna ľavicovej opozície prešla ulicami Kyjeva a položila kvety k pomníku “Neznámeho vojaka c” v Parku večnej slávy.
Čitatelia, ktorých zaujíma súčasnosť a história Ukrajiny a ktorí ovládajú ruštinu, mali by si pozrieť celé toto 50-minútové video až do konca: určite by potom mali lepšiu predstavu o tom, čo sa deje v tejto krajine a čo sa dá očakávať v budúcnosti.
Eugen Rusnák
Tu je ponúkané video