NAŽIVO

Iránske štátne médiá uviedli, že najmenej 21 ľudí prišlo o život a 34 ďalších utrpelo zranenia po nehode autobusu na juhu Iránu.

17:12

Organizátori potvrdili, že Rusko zrušilo medzinárodné vojensko-technické fórum Armáda-2025, ktoré sa malo konať od 11. do 14. augusta neďaleko Moskvy.

17:11

Poľská agentúra pre letecké navigačné služby prostredníctvom svojho hovorcu potvrdila, že výpadok systému riadenia letovej prevádzky viedol v sobotu k rozsiahlym meškaniam a rušeniu spojov v leteckej doprave v Poľsku.

17:10

Z výsledkov nového reprezentatívneho prieskumu, ktorý v sobotu zverejnila organizácia Allensbach Institute vyplýva, že Nemci odmietajú zákaz AfD pomerom hlasov 52 ku 27 percent.

15:56

Pietro Parolin v mene Vatikánu vyjadril pochybnosti o pravdivosti vyhlásení Izraela, že útok na katolícky kostol v palestínskom Pásme Gazy bol omylom. Parolin v rozhovore pre RAI zdôraznil, že Vatikán nie je spokojný s doteraz poskytnutými vysvetleniami.

15:42

Po náraze vozidla do davu ľudí v štvrti East Hollywood v Los Angeles utrpelo v sobotu zranenia najmenej 28 ľudí, uviedli tamojšie záchranné zložky.

15:23

EÚ privítala Spojenými štátmi sprostredkované prímerie medzi Sýriou a Izraelom.

14:53

Izrael bagatelizoval sľub Ahmada Šaru, že nové vedenie Sýrie bude chrániť tamojšie menšiny. Gideon Saar v reakcii na najnovšie sektárske násilnosti v juhosýrskej provincii Suwajdá – konštatoval, že byť menšinou v súčasnej Sýrii – Kurdom, drúzom, alavitom alebo kresťanom – je „veľmi nebezpečné“.

14:37

Po tom, čo vozidlo vrazilo do davu ľudí v štvrti East Hollywood v Los Angeles utrpelo vážne zranenia viac než 20 ľudí. Stav najmenej piatich zranených je kritický.

14:02

V katedrále v Nagasaki požehnali repliku zvona, ktorý bol zničený pred 80 rokmi, keď USA zhodili na mestá Hirošima a Nagasaki atómové bomby.

14:01

Parlament na Kube schválil ústavnú reformu, ktorá ruší pravidlo, že kandidát na prezidenta pri svojej prvej kandidatúre nesmie mať viac ako 60 rokov. Návrh predložil Raúl Castro. Nové pravidlá začnú platiť od prezidentských volieb v roku 2028.

14:01

Vo veku 99 rokov zomrel Alan Bergman, ktorý sa podieľal na viacerých hitoch pre spevákov ako Frank Sinatra, Michael Jackson či Tony Bennett.

14:00

Troch mužov popravili v Iráne po tom, čo boli odsúdení na trest smrti za znásilnenie.

13:59

Ahmad Šara opätovne prisľúbil ochranu menšinám v Sýrii po tom, ako si medzietnické zrážky v provincii Suwajdá s prevažne drúzskym obyvateľstvom vyžiadali viac než 700 obetí.

13:58

Juhokórejského prezidenta Jun Sok-jola prokuratúra obžalovala zo zneužitia právomocí v súvislosti s jeho minuloročným rozhodnutím vyhlásiť v krajine stanné právo. Odvolaný prezident sa aktuálna nachádza vo väzbe, keďže orgány činné v trestnom konaní sa obávajú, že by mohol zničiť dôkazy.

11:42
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Sociálne zmeny, ktoré potrebujeme, a triedna prekážka, ktorej čelíme

Inflácia, ktorá trápi Spojené štáty a ďalšie krajiny, je dôsledkom rozhodnutia zamestnávateľov, píše profesor ekonómie Richard D. Wolff

Ilustračné foto
❚❚
.

V rámci väčšej populácie trieda zamestnávateľov (menej ako 2 – 3 % tejto populácie) kontroluje ceny tovarov a služieb. Každý člen tejto triedy rozhoduje o tom, kedy, kde a o koľko zvýši ceny toho, čo predáva. Trieda zamestnávateľov vylučuje triedu zamestnancov z účasti na svojich cenových rozhodnutiach. Zamestnávatelia v bankách a väčšine iných úverových inštitúcií podobne kontrolujú úrokové sadzby: “ceny” účtované za požičiavanie peňazí. Zamestnávatelia tvoria malé percento Američanov, zatiaľ čo zamestnanci tvoria drvivú väčšinu. Samostatne zárobkovo činné osoby tvoria medzi zamestnávateľmi a zamestnancami malú menšinu.

Ceny sú to, čo zamestnanci platia zamestnávateľom. Mzdy sú to, čo zamestnávatelia platia zamestnancom. Počas súčasnej inflácie v USA ceny rástli podstatne viac ako mzdy. Inflácia tak pôsobila, podobne ako mnohé iné v americkom kapitalizme, na prerozdelenie bohatstva od zamestnancov k zamestnávateľom. Boje o infláciu cien a miezd sú do veľkej miery triednymi bojmi.

Trieda zamestnávateľov má veľký vplyv na mzdy a platy vyplácané triede zamestnancov. Je pravda, že triedy musia trochu vyjednávať. Ale keďže v Spojených štátoch je len asi 10 % zamestnancov združených v odboroch, bohatstvo a organizovanosť zamestnávateľov im dáva oveľa väčšiu moc pri určovaní individuálnych miezd a platov, než akú môžu mať zamestnanci prostredníctvom vyjednávania. Zamestnanci môžu dať výpoveď v jednotlivých zamestnaniach, ale len zriedkakedy uniknú svojmu triednemu postaveniu. Väčšina z tých, ktorí dajú výpoveď, sa potom musí podriadiť inému zamestnávateľovi, aby prežili. Na druhej strane zamestnávatelia môžu na požiadavky zamestnancov na vyššie mzdy alebo platy reagovať viacerými spôsobmi: Môžu automatizovať (nahradiť pracovníkov strojmi), premiestniť výrobu (na iné miesta, kde pracovníci akceptujú nižšie mzdy) alebo sa obrátiť na prisťahovalcov či iných ľudí, ktorí sú ochotní pracovať za menej. Zamestnávatelia môžu tiež na určitý čas zastaviť výrobu, aby dali zamestnancom základnú lekciu z ekonomiky. V kapitalizme má dominantnú moc v rukách trieda zamestnávateľov. Trieda zamestnávateľov uprednostňuje kapitalizmus, pretože kapitalizmus uprednostňuje ju.

.
Ilustračné foto

Trieda zamestnávateľov disponuje akousi diktátorskou mocou. Zamestnávatelia nie sú do svojej funkcie volení zamestnancami ani sa im nezodpovedajú. Malí a strední zamestnávatelia sa väčšinou zodpovedajú sami sebe (a čiastočne aj daňovým a regulačným úradom vlád, pokiaľ ide o niektoré rozhodnutia). Zamestnávatelia – predstavenstvá podnikov – nie sú volení zamestnancami, ale skôr akcionármi. Akcionári nevolia predstavenstvá demokraticky (jedna osoba, jeden hlas). Akcionári majú skôr toľko hlasov, koľko akcií vlastnia. Čím je akcionár bohatší, tým viac hlasov má.

Keďže najbohatší Američania vlastnia väčšinu akcií (10 % najbohatších vlastní 80 % všetkých akcií), ich hlasy vyberajú zamestnávateľov. Nie je prekvapujúce, že v priebehu desaťročí sa k zamestnávateľom vo veľkej miere pridali tí, ktorí majú najväčšie bohatstvo. Správne rady spoločností často považovali za výhodné doplniť svoje rady o bohatých akcionárov. Podobne aj bohatí akcionári často považovali za užitočné vstúpiť do správnych rád spoločností, ktoré vlastnili. Deti riaditeľov spoločností a významných akcionárov navštevujú tie isté školy, často žijú v tých istých mestách a štvrtiach a často sa sobášia. Zamestnávatelia prispievajú politikom, aby sa uistili, že ich dane a vládne regulácie sú minimalizované. “Regulatory capture” – keď tí, ktorí sú zdanlivo regulovaní, kontrolujú regulačné orgány – je kapitalistickou normou. Bol to spôsob, ako kompenzovať občasnú schopnosť zamestnancov konať kolektívne prostredníctvom štátu pri prijímaní cenových regulácií a iných kľúčových podnikových rozhodnutí, ktoré inak prijíma výlučne trieda zamestnávateľov. Vrcholoví politici a štátni regulátori pochádzajú zväčša z radov vrcholových zamestnávateľov. Spojené štáty normalizovali a rutinizovali tieto triedne formácie a diferenciácie už dlhý čas.

V storočí po občianskej vojne v USA si zamestnávateľská trieda gratulovala k vzostupu americkej ekonomiky a impéria proti hromadiacim sa ťažkostiam britského impéria. Pozoruhodný vzostup životnej úrovne bielych Američanov viedol zamestnávateľskú triedu k tvrdeniu, že jej zisky spôsobili nielen “prosperitu pre všetkých”, ale aj to, že kapitalizmus je najlepším možným hospodárskym systémom a americký kapitalizmus jeho najlepším prejavom. Zamestnávatelia a ich ideológovia vymysleli pojem “americkej výnimočnosti”, ktorý vychádzal z osobitnej interpretácie diela Adama Smitha. Podľa logiky tejto interpretácie USA umožňovali každému zamestnávateľovi maximalizáciu zisku, a preto ekonomika dosahovala najväčšie bohatstvo a rast, akoby ju k tomuto šťastnému výsledku viedla neviditeľná ruka. V čase, keď Milton Friedman zopakoval tento výklad, americký kapitalizmus dosahoval vrchol. Začiatok jeho úpadku posunul triedu zamestnávateľov do novej a čoraz nepríjemnejšej sociálnej pozície.

Od 70. rokov 20. storočia prinášal americký kapitalizmus triede zamestnancov stagnujúce priemerné reálne mzdy. Pri rastúcej produktivite táto stagnácia znamenala, že rastúca produkcia pripadala najmä zamestnávateľom ako rastúce zisky. Táto situácia by pravdepodobne spôsobila krach amerického kapitalizmu (ako sa to často stáva v celom kapitalistickom svete), ak by v tom istom období nedošlo k explózii spotrebiteľských úverov. Rastúce zisky umožnené stagnujúcimi mzdami sa čiastočne požičiavali späť zamestnancom, ktorí si požičiavali na kúpu domov a áut, používali kreditné karty a dovolili si drahšie vyššie vzdelanie. To všetko si mohli dovoliť len vďaka stále väčšiemu zadlžovaniu. Životná úroveň zamestnancov mohla rásť (v snahe dosiahnuť “americký sen”) len na základe rastúceho dlhu. Zamestnanci odteraz produkovali nielen zisky pre svojich priamych zamestnávateľov, ale aj úroky pre finančných zamestnávateľov, od ktorých si požičiavali. Spojené štáty vstúpili do obdobia rýchlo rastúcej nerovnosti príjmov a bohatstva v prospech triedy zamestnávateľov.

Rastúce dlhy domácností sa stávali čoraz nákladnejšími a vyvolávali obavy, pretože stagnujúce reálne mzdy ich posúvali bližšie k neudržateľnosti. To nakoniec viedlo k zrúteniu úverového systému a následnej veľkej recesii v rokoch 2008/2009. Okrem obrovských hospodárskych strát bohatstva bola veľká recesia aj politickou reakciou v podobe rekordne nízkych úrokových sadzieb. To spôsobilo, že účtovné náklady na obrovské staré a nové dlhy boli minimálne. Lacné úvery boli zúfalo potrebné nielen na zvládnutie a prekonanie Veľkej recesie, ale aj na zmiernenie vplyvu prechodu amerického kapitalizmu od výnimočného rastu k vyrovnaniu úverov a poklesu po roku 2008.

.

Základná mzdová stagnácia a prehlbujúca sa nerovnosť viedli k oveľa väčšiemu spochybňovaniu kapitalizmu. Spočiatku sa o ňom ako o takom nedalo hovoriť. Dokonca ani Occupy Wall Street v roku 2011 sa neodvážilo postaviť do popredia jasný antikapitalistický postoj. Ale kampane senátora Bernieho Sandersa (I-VT) prudko a rýchlo zviditeľnili socializmus. Vznikajúce povedomie bolo skôr záležitosťou antikapitalizmu než podporou Bernieho veľmi umierneného socializmu. V posledných rokoch sa kapitalizmus vrátil do sféry každodenného prijateľného diskurzu, ako tomu bolo pred studenou vojnou, aj keď viac pre jeho kritikov ako pre jeho obhajcov.

Bernie Sanders
Na snímke americký senátor Bernie Sanders

Popri tom antikapitalizmus vyvolal aj posun v definíciách kapitalizmu. V priebehu 20. storočia bol kapitalizmus súkromným vlastníctvom a trhom, zatiaľ čo socializmus a komunizmus boli verejným vlastníctvom a centrálnym plánovaním. Po zmenách v 70. a 80. rokoch 20. storočia – rozpade ZSSR a vyššie diskutovanom úpadku amerického kapitalizmu – sa definície zmenili. Kapitalizmus sa definične začal viac spájať s dichotomickou organizáciou podnikov na princípe zamestnávateľ – zamestnanec než s tým, kto ich vlastnil a či sa distribúcia zdrojov a výrobkov uskutočňovala prostredníctvom trhu alebo plánom. Socializmus sa podobne posunul od makroekonomického zamerania na štát ako vlastníka a plánovača k mikroekonomickému zameraniu namiesto toho na inú, demokratickú organizáciu podnikov podľa vzoru robotníckych družstiev.

Tieto posuny odrážali meniace sa masové vedomie, ktoré hľadá spoločenskú zodpovednosť zamestnávateľov za to, čo robia ako trieda. Environmentálne hnutie bolo obzvlášť dôležité pri zameraní sa na fosílnych a iných zamestnávateľov za ich rozhodnutia. Hnutie #MeToo pomohlo vyvodiť väčšiu zodpovednosť voči sexuálnym priestupkom na pracovisku aj mimo neho. Čoraz viac až do súčasnosti sa trieda zamestnávateľov a jej dominancia v rámci kapitalizmu stáva terčom tých, ktorí sa snažia o progresívnu sociálnu zmenu. Pre obete a kritikov kapitalizmu sa zodpovednosť nezastavuje na politických a vládnych lídroch, na ktorých sa pozerá ako na bábky, ale skôr na triede zamestnávateľov, na ktorých sa teraz pozerá ako na bábkarov.

To, čo prichádza po kapitalizme – čo jeho kritici vyhlasujú za svoje ciele -, nie sú ani tak otázky štátu verzus súkromného vlastníctva alebo plánovania verzus trhu. Je to skôr demokratizácia pracoviska, ktorú kritici uvádzajú ako kľúčový prvok, ktorý generácie sociálnych kritikov prehliadli. Táto demokratizácia podnikov – ich premena na spoločenstvá rovných – sa chápe ako nevyhnutná pre existenciu a pretrvanie demokratickej spoločnosti. Určujúcim triednym bojom kapitalizmu bol vždy boj medzi triedami zamestnávateľov a zamestnancov. A víťazstvo druhej z nich ukončuje tú dichotomickú organizáciu pracovísk (tovární, kancelárií a obchodov), ktorá zakladá a definuje triedne štruktúry a boje kapitalizmu. Víťazstvo zamestnaneckej triedy by tak skutočne mohlo definitívne uzavrieť postupnosť všetkých týchto dichotomických triednych štruktúr (pán/otrok a pán/poddaný).

 

.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Zdeno Drdol

Marián Tkáč

Marek Brna

Erik Majercak

Michal Durila

Miroslav Iliaš

.
.
.

Národný pochod Hrdí na rodinu: „Manželstvo chráni deti!“

Národný pochod Hrdí na rodinu, ktorý bude v sobotu v centre Bratislavy, ukáže, že na rodine a manželstve záleží. Mottom…

19. 07. 2025 | Aktualizované 19. 07. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Skončil sa pochod, ktorý nesúhlasil s plánovanou elektrárňou Málinec

V časti obce Látky – Čechánky na Podpoľaní sa v sobotu popoludní skončil vyše 40-kilometrový pochod, ktorý bol za spravodlivé…

19. 07. 2025 | Regióny | 2 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | Regióny | 2 min. čítania | 0 komentárov

Západ má 18 mesiacov, aby sa pripravil na možnú vojnu s Čínou a Ruskom, tvrdí veliteľ NATO

Spojené štáty a krajiny Európskej únie majú podľa generála Alexusa Grynkewicha, vrchného veliteľa spojeneckých síl Organizácie Severoatlantickej zmluvy v Európe,…

19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Koniec pre Zelenského?

Podľa amerického novinára Seymoura Hersha by Zalužnyj mohol Zelenského nahradiť v priebehu niekoľkých mesiacov

19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Ostro sledovaný prípad. Ruská federácia sa odvolá proti vylúčeniu z kvalifikácie na ZOH 2026 v sánkovaní

Ruská sánkarská federácia oznámila, že podnikne právne kroky proti rozhodnutiu Medzinárodnej sánkarskej federácie (FIL) vylúčiť ruských športovcov z kvalifikácie na…

19. 07. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Zaplatiť za zbrane pre Ukrajinu nestačí

Patriot, ktorý chce Nemecko poslať na Ukrajinu, bude pripravený až o 6-8 mesiacov, citoval Bild zdroj z nemeckej vlády

19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

18-krát s holou riťou na horúcu pec

Ak si malé dieťa, resp. aj dospelý človek sadne holou riťou na horúcu pec, urobí to len raz v prípade,…

19. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Čo vlastne zničili USA ťažkými bombami v Iráne

Iba jeden z troch iránskych jadrových objektov, ktoré minulý mesiac napadli USA, bol vážne poškodený, informuje The Washington Post s…

19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

SNS navrhne na septembrovej schôdzi 50-percentné zníženie platu prezidenta

Slovenská národná strana navrhne na septembrovej schôdzi Národnej rady (NR) SR zníženie platu prezidenta SR Petra Pellegriniho o 50 percent.…

19. 07. 2025 | Aktualizované 19. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | Aktualizované 19. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Od Trenčína vietor veje a čo na to ministerstvo kultúry a školstva?

Bola to náhoda, keď som sa dozvedel, že v Trenčíne urobili vernú repliku Uhorskej kráľovskej koruny, teda aj našej koruny. Čo…

19. 07. 2025 | Z domova | 7 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | Z domova | 7 min. čítania | 0 komentárov

Chemická továreň pod maskou parku. V Šuranoch štát klame a stavia

Bez diskusie, bez pravdy. V Šuranoch sa začína výstavba obrej chemickej továrne, ktorá sa schováva za názov „priemyselný park“. Štát…

19. 07. 2025 | Z domova | 7 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | Z domova | 7 min. čítania | 0 komentárov

Balázs Orbán: „Nežiadali sme ich, aby bojovali v našom mene“

„Nežiadali sme ich, aby bojovali v našom mene“: politický poradca maďarského premiéra Balázs Orbán odmietol tvrdenie, že Ukrajina bráni nielen…

19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
.

Kongres USA nevylúčil ročnú pomoc Ukrajine z vojenského rozpočtu

Informovala o tom kongresmanka Marjorie Taylor Greenová, ktorá podporuje MAGA a predložila príslušný pozmeňujúci a doplňujúci návrh

19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Ukrajinci nebojujú za nás, ale iba za seba

„Ukrajinci bojujú za seba a majú na to právo. Ale toto sa netýka našej bezpečnosti, my sme ich nikdy nežiadali,…

19. 07. 2025 | 0 komentárov

Novinári na Slovensku majú problémy s mentálnym zdravím

Milan Uhrík a Milan Mazurek rozoberajú čo sa o Slovensku napísalo v reporte z Európskej únie, že „vraj atmosféra na…

19. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Trump, Putin a Si Ťin-pching sa možno stretnú v Číne

Trump, Putin a Si Ťin-pching sa môžu stretnúť v Číne začiatkom septembra, informuje The Times

19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Štát po veternej smršti na východe konal okamžite, minister vnútra odmieta tvrdenia, že neurobili nič

Štát po veternej smršti na východe konal okamžite, pričom minister vnútra Matúš Šutaj Eštok odmieta tvrdenia, že neurobil nič. Ako…

19. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Hrnko: O čom nám hovoria dejiny

V súvislosti so včerajším prejavom premiéra Roberta Fica si spomínam na jeho výrok z tlačovej konferencie spred pár rokov, keď…

19. 07. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Nevkusné zariadenie príbytkov zachytené na fotografiách

Veril by si tomu, že niektorí ľudia to dokážu poriadne prepáliť a ich zariadenie vlastných domovov je hotová katastrofa? Ak…

19. 07. 2025 | 0 komentárov

Zelenskyj reorganizuje vládu. Potrebuje peniaze, zbrane a lojalitu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dokončil rozsiahlu reorganizáciu vlády. Vymenil premiéra a ministra obrany a nominoval nového veľvyslanca v USA – všetky…

19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

.

Obrázková hádanka: Iba ľudia s mimoriadnym IQ dokážu zistiť počet melónov do 6 sekúnd!

Obrázková hádanka: Iba ľudia s mimoriadnym IQ dokážu zistiť počet melónov do 6 sekúnd. Obrázkové hádanky sú formou hlavolamu, ktorý…

19. 07. 2025 | 0 komentárov

Friedrich Merz a Keir Starmer podpísali „prvú zmluvu svojho druhu“ o obrane a migrácii

Spojené kráľovstvo a Nemecko podpísali vo štvrtok historickú obrannú zmluvu, ktorá zabezpečuje vzájomnú pomoc pri útokoch a zameriava sa na…

19. 07. 2025 | | 3 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | | 3 min. čítania | 0 komentárov

Trhy na Wall Street a v Európe zväčša stagnovali, investori pred víkendom volili opatrnosť

Americké a európske akciové trhy si v piatok po predošlých silných dňoch nepripísali výraznejšie zisky a väčšinou stagnovali. Wall Street,…

19. 07. 2025 | Ekonomika | 1 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | Ekonomika | 1 min. čítania | 0 komentárov

Historické fotografie, ktoré zmenia tvoj pohľad na mnohé veci

Pohľad na historické fotografie občas môže poriadne zamiešať tvojimi myšlienkami. Dnešné historické fotografie tak trocha zmenia tvoj pohľad na mnoho…

19. 07. 2025 | 0 komentárov

.

Muž, ktorý skočil z okraja vesmíru, zomrel pri paraglidingu

Felix Baumgartner, ktorý kedysi prekonal svetový rekord v najvyššom zoskoku padákom z okraja vesmíru, zahynul pri nehode s motorovým paraglidom…

19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Iba 16 % Talianov je pripravených vziať do ruky zbraň v prípade vojny

Iba 16 % Talianov v odvodovom veku je pripravených vziať do ruky zbraň v prípade vojny

19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Otcové Goriotové…

Byly komunální volby v roce 2018 a protože u nás v Miroslavi kamarádím s kluky, co zde tvoří místní buňku…

19. 07. 2025 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov

Kalifornská polícia pri domovej prehliadke objavila „továreň na náhradné materstvo“

Kalifornská polícia zachránila 21 detí z vily páru, ktorý je podozrivý z prevádzkovania „továrne na náhradné materstvo“. 15 z nich…

19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Iránske štátne médiá uviedli, že najmenej 21 ľudí prišlo o život a 34 ďalších utrpelo zranenia po nehode autobusu na juhu Iránu.

17:12

Organizátori potvrdili, že Rusko zrušilo medzinárodné vojensko-technické fórum Armáda-2025, ktoré sa malo konať od 11. do 14. augusta neďaleko Moskvy.

17:11

Poľská agentúra pre letecké navigačné služby prostredníctvom svojho hovorcu potvrdila, že výpadok systému riadenia letovej prevádzky viedol v sobotu k rozsiahlym meškaniam a rušeniu spojov v leteckej doprave v Poľsku.

17:10

Z výsledkov nového reprezentatívneho prieskumu, ktorý v sobotu zverejnila organizácia Allensbach Institute vyplýva, že Nemci odmietajú zákaz AfD pomerom hlasov 52 ku 27 percent.

15:56

.

Pavel Šik: Pár nedůležitých poznámek o Sýrii

Izrael nově zasáhl na syrském území. Pokaždé opakuju, že Blízký východ se nedá hodnotit evropskými měřítky dobra a zla. K…

19. 07. 2025 | Česky | 4 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | Česky | 4 min. čítania | 0 komentárov

Americká hybridná vojna proti Kube sa zameria viac na sabotáže a teroristické činy

USA, 18. júl 2025 - 9.júla sa konala veľká tlačová konferencia o postoji Kuby v boji proti terorizmu za účasti…

19. 07. 2025 | 0 komentárov

Počas školského predstavenia bol v Holandsku bodnutý muž

V stredu večer bol 53-ročný učiteľ z holandského mesta Dordrecht vážne zranený. Učiteľ zakročil do hádky medzi trojicou mužov, keď jeden…

19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Trump sprísnil požiadavky v rokovaniach s EÚ

Trump sprísnil požiadavky v rokovaniach s EÚ o obchodnej dohode, informuje The Financial Times

18. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
18. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










O Trumpovej výzve prejsť do ofenzívy

V denníku The Washington Post sa dnes objavil článok, ktorý s odvolaním sa na anonymného ukrajinského predstaviteľa tvrdí, že Trump…

18. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
18. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Zdeno Drdol

Marián Tkáč

Marek Brna

Erik Majercak

Michal Durila

Miroslav Iliaš

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov