Smolíková: Prvé slovenské literárne gymnázium – ako ďalej?

Smolíková: Prvé slovenské literárne gymnázium – ako ďalej?

Bratislava 22. júla 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)

 

Zamyslenie poslankyne Národnej rady Evy Smolíkovej

Práca v regiónoch ma na pozvanie pani riaditeľky Prvého slovenského literárneho gymnázia zaviedla až do Revúcej. Po dlhom rozhovore s vedením gymnázia nastáva chvíľa na zamyslenie.

Reklama
Na snímke Eva Smolíková (SNS)
Na snímke Eva Smolíková (SNS)

Prvé slovenské literárne gymnázium sa hrdo hlási k svojmu predchodcovi, gymnáziu, ktoré vzniklo 16. septembra 1862 a bolo prvou strednou školou v Uhorsku, na ktorej sa vyučovalo v slovenskom jazyku. Za hlavný cieľ popri kvalitnej výučbe v slovenčine, bolo zabrániť odnárodňovaniu slovenskej mládeže a pripravovať do budúcnosti národne uvedomelú inteligenciu. Na jej pôde pôsobilo mnoho významných osobnosti ako napríklad Š. M. Daxner, J. Francisci, J. Botto, A. H. Škultéty a iní. Táto unikátna inštitúcia však mohla existovať len vďaka zbierkam a darom slovenského obyvateľstva. Takáto činnosť a nadšenie sa však nepáčila vtedajšej vládnej garnitúre v Uhorsku, a po obvineniach rôzneho druhu bolo gymnázium v roku 1874 násilne zatvorené.

V roku 1997, v deň 135. výročia založenia Prvého slovenského gymnázia v Revúcej, po rozsiahlej rekonštrukcii novšej budovy, škola opäť ožila. Historická budova, ktorá vďaka architektovi a pamiatkarom ožila, si ponechala svojho historického ducha v národnej kultúrnej pamiatke a privítala nových študentov. Škola od tej doby prekvitala a mohla sa pochváliť nejedným úspechom v rôznych súťažiach ale aj ich vlastnou organizáciou. Jej pôdu navštívilo mnoho významných osobností našej histórie, ale aj súčasnosti. Jedinečnosť školy sa prejavuje aj v skladbe vyučovaných predmetov, kde medzi základné patria aj predmety ako čítanie a interpretácia, literárny seminár, literárno-dramatická tvorba/ základy žurnalistiky, rétorika.

Reklama

Situácia v škole sa však každým dňom zhoršuje. Zlá spoločensko-ekonomická situácia na Slovensku sa odráža aj na školách. Práve Prvé slovenské literárne gymnázium je toho smutným príkladom. Po úbytku žiakov sa v škole začína doslova boj o prežite. Nízkym počtom žiakov sa trápia viaceré školy, avšak boj o žiaka aký v tejto situácií vedú školské zariadenia, deformuje vyučovací proces. Školy by nemali medzi sebou súťažiť o dieťa, ale mali by sa predbiehať v tom, akého kvalitného človeka pripravia do života. Vedeniu školy, riaditeľke, aj pedagógom sa kladú pod nohy čoraz väčšie polená. Ohlas na tak vzácnu národnú inštitúciu ako keby ani neexistoval. Charakter jej vyučovacieho procesu nie je často docenený. Ťažko sa hľadajú riešenia, ako túto jedinečnú školu zachovať. Ozývajú sa hlasy volajúce po zavretí školy, resp. spojení s druhým gymnáziom. Spájanie škôl predstavuje v mnohých prípadoch jedinú možnosť, nie vždy by však mali byť najdôležitejšie peniaze.

V prípade Prvého slovenského gymnázia v Revúcej je potrebné vziať do úvahy jeho historický aspekt a edukatívny prínos. V rámci národných dejín, žiakom a študentom vždy zdôrazňujeme význam troch slovenských gymnázií, ktoré v období ťažkej maďarizácie znamenali míľnik pre slovenský národ. Tragédiou je, že v 19. storočí Prvé slovenské gymnázium podľahlo tlaku doby, no dnes Prvé slovenské literárne gymnázium rovnako bojuje o svoje prežitie. Nie je správne aby sa gymnázium stavajúce na základoch svojho slávneho predchodcu stalo obeťou obyčajného nezáujmu, ktorého sa mu dostáva. Naopak je potrebné vyvinúť čo najväčšie úsilie o jeho záchranu.

Poslankyňa NR SR Eva Smolíková.

 

Reklama
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

10:13

Štyria ľudia zahynuli a najmenej päť ďalších utrpelo zranenia pri útoku nožom na severe amerického štátu Illinois.

Incident sa odohral v stredu popoludní miestneho času v meste Rockford, ktoré leží asi 145 kilometrov od Chicaga. Útočník v rôznych lokalitách smrteľne pobodal 15-ročné dievča, 63-ročnú ženu a dvoch mužov vo veku 49 a 22 rokov.

09:59

Vyše 70 percent Poliakov si neželá vyslanie vojakov svojej krajiny ani Severoatlantickej aliancie na Ukrajinu. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu verejnej mienky, ktorý vypracoval inštitút IBRIS pre poľský denník Rzeczpospolita.

09:38

Francúzsky prezident Emmanuel Macron odmietol plánovanú dohodu o voľnom obchode medzi Európskou úniou (EÚ) a juhoamerickým zoskupením Mercosur v jej súčasnej podobe.

Potrebné sú podľa neho rokovania o novej a zodpovednejšej dohode, ktorá bude prihliadať na rozvoj, ochranu klímy a biodiverzitu.

09:24

Tisíce vodičov autobusov vstúpili vo štvrtok v juhokórejskej metropole Soul do generálneho štrajku pre spor týkajúci sa platov. Podľa odborov postihol štrajk 97 percent tamojších autobusových liniek a spôsobil chaos počas rannej dopravnej špičky. Po zhruba 11 hodinách sa však vodičom podarilo so zamestnávateľmi dohodnúť a vrátili sa do práce.

09:13

Slovenský hokejista Martin Chromiak pomohol asistenciou k triumfu Ontaria nad San Jose 3:2 v nočnom zápase AHL. Dvadsaťjedenročný útočník má po 61 dueloch sezóny na konte 29 bodov (13+16).

08:49

Výbor Parlamentného zhromaždenia Rady Európy (PZ RE) pre politické záležitosti a demokraciu vyjadril podporu prípadnému prijatiu Kosova do RE. Srbsko toto rozhodnutie odsúdilo ako škandalózne.

08:36

Francúzski politici z celého spektra v stredu vyjadrili zdesenie nad odstúpením riaditeľa parížskej školy, ktorý dostal vyhrážky smrťou za to, že požiadal študentku, aby si v priestoroch školy zložila moslimský závoj.

Premiér Gabriel Attal, bývalý minister školstva, chcel ukázať riaditeľovi podporu a pozval ho v stredu do svojho úradu.

08:24

Šéf ruskej rozviedky Sergej Naryškin navštívil tento týždeň Severnú Kóreu, kde viedol diskusie o bezpečnostnej spolupráci.

Naryškin sa stretol so severokórejským ministrom pre štátnu bezpečnosť Ri Čang-daem.

08:15

Ceny ropy sa vo štvrtok ráno zvýšili a vyrovnali tak časť strát z predchádzajúcich dvoch dní. Od začiatku marca oba hlavné kontrakty posilnili o približne 4,5 % a k zisku za celý mesiac smerujú už tretíkrát po sebe.

08:07

Zástupcovia štátov EÚ sa v stredu večer dohodli na novom kompromise o clách na niektoré ukrajinské poľnohospodárske výrobky, oznámilo belgické predsedníctvo Rady EÚ.

Podľa diplomatov sa do EÚ bude môcť bez cla predávať menej tovaru, ako sa pôvodne plánovalo. Medzi dotknuté výrobky patria vajcia, hydina, cukor a kukurica. Sprísnenie požiadaviek si ešte vyžaduje súhlas Európskeho parlamentu.

07:58

Bývalý americký senátor a demokratický kandidát na viceprezidenta USA Joe Lieberman zomrel v stredu vo veku 82 rokov.

Lieberman zomrel v stredu v New Yorku v kruhu rodiny v dôsledku komplikácií po páde, uvádza sa vo vyhlásení.

Joe Lieberman
Na archívnej snímke Joe Lieberman
07:52

Cirkevní predstavitelia v Jeruzaleme vyzvali v stredu vo svojom veľkonočnom posolstve na “okamžité a udržateľné prímerie” vo vojne medzi Izraelom a palestínskym radikálnym hnutím Hamas v Pásme Gazy.

Zároveň vyzvali na rýchlu distribúciu humanitárnej pomoci v Pásme Gazy, na “prepustenie všetkých rukojemníkov” i na neobmedzený prístup lekárskych tímov k chorým a zraneným.

07:38

Americký prezident Joe Biden zablahoželal v stredu víťazovi prezidentských volieb v Senegale Bassirouovi Diomayeovi Fayeovi.

Opozičný kandidát Bassirou Diomaye Faye vyhral prezidentské voľby v Senegale so ziskom 54,28 percenta hlasov. Kandidát vládnej koalície Amadouo Ba získal 35,79 percenta hlasov.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Veľké vlny na pláži Nazare v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali