V roku 2007 bol prvý pokus ako limitovať ich arogantné správanie, (až 80 % rabat) keď sa prijal zákon neprimeraných obchodných podmienkach. Zároveň sa otvorila nová obchodná ponuka Predaj z dvora, ktorej výhodou bola 6 % ná DPH. Nástupom Radičovej vlády počas ministrovania Zsolta Simona boli tieto nástroje zrušené, a sadzba DPH aj u Predaja z dvora bola upravená na 20 %. Toto je jedna stránka veci.
Hlavným problémom je štátna pomoc v rezorte pôdohospodárstva, ktorý systémovo nemá tieto zdroje odsúhlasené v štátnom rozpočte. Štátna pomoc v Českej republike je 136 miliónov ročne, zatiaľ čo na Slovensku 1 milión ročne. Pán Kažimír povedal pani Matečnej, hľadajte si. Štát sa jednoducho nestará o svoj majetok, čo má povinnosť zo zákona. To čo predvádza SNS je amatérizmus v priamom prenose. Všetci po prvom čítaní hovoria, ešte je čas na diskusiu a líder Andrej je zalezený a nevyjadruje sa. Určite ho viac zaujímajú stíhačky a rezort obrany, to je proste iná káva.
Celý zásadný problém je však inde. Prečo 2,5 % len od reťazcov, prečo nie aj od nadnárodných spoločností, napríklad US Steel, Volkswagen, Orange a mohli by sme pokračovať. V roku 2017 boli príjmy štátu 15,4 miliard, z toho 8,154 mld bol príjem z DPH a spotrebnej dane, teda prevažne od občanov. Daň z príjmov, teda zo zisku obchodných spoločností bola 3,150 mld. Málo? Veľa? Daňové prázdniny pre investorov, úniky zisku nadnárodných firiem, jednoducho vývoz kapitálu. To však netrápi ani Kažimíra, ani Danka, hlavne, že máme úrad Hodnota za peniaze, ktorý ráta čo je drahé , a do čoho môžeme investovať, kde môžeme utrácať. (stíhačky áno, to je NATO, tam patríme)
Čo tak urobiť analýzu Úradu vlády o úniku ziskov, vývoze kapitálu. Takúto analýzu urobil francúzsky ekonóm Thomas Piketty na príklade Českej republiky, ktorý sa venuje distribúcii bohatsva a príjmovej nerovnosti. Podľa jeho prepočtu z Českej republiky za roky 2010 až 2016 bol vyvezený kapitál v objeme 2 255 miliard korún, a príjem z Bruselu bol 563 miliard korún.
Ako hovorí česká ekonómka Ilona Švihlíková: Ale to skutočne si niekto myslí vážne, že Nemecko na členstve v EÚ prerába?
Ing. Miroslav Jureňa,
autor bol ministrom pôdohospodárstva v rokoch 2006-2007, v rokoch 2007 až 2010 podpredseda výboru pre financie a rozpočet, a člen výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie