Fínsko už niekoľko rokov po sebe najlepšie chráni vlastnícke práva, tesne nasledované Švédskom, Novým Zélandom a Nórskom. Severská krajina dosiahla 8,5 bodu z 10 možných. Okrem škandinávskych krajín sa v prvej desiatke umiestnilo aj Švajčiarsko, Singapur, Holandsko, Luxembursko, Kanada a Dánsko. Na konci tabuľky porovnávajúcej úroveň ochrany fyzického i duševného vlastníctva skončili Venezuela, Bangladéš a Burundi.
Slovensko sa so ziskom 6,2 bodu umiestnilo na 34. mieste, o ktoré sa delí so Saudskou Arábiou. Podobne ako v SR sú vlastnícke práva chránené v Poľsku či Maďarsku (36. miesto) a Botswane, Španielsku alebo Mauríciu (31. miesto). Susedné Rakúsko obsadilo 11. miesto a Česko dosiahlo na 27. pozícii najlepšie umiestnenie z postkomunistických krajín. Postavenie Slovenska sa oproti vlaňajšku zhoršilo o 0,1 percentuálneho bodu.
Medzinárodný index vlastníckych práv sa zostavuje od roku 2007. Porovnáva 10 rozličných ukazovateľov v troch oblastiach, ku ktorým patrí právne a politické prostredie, fyzické vlastníctvo a duševné vlastníctvo. Index vychádza z predpokladu, že lepšia ochrana vlastníckych práv vedie k väčšej ekonomickej prosperite, rovnako ako k väčšej slobode občanov.
Podľa Nadácie F. A. Hayeka to dokazuje aj rozdelenie krajín z rebríčka na pätiny a výška ich hrubého domáceho produktu (HDP) na obyvateľa. Kým krajiny v prvej pätine dosahujú priemerné HDP na obyvateľa vo výške 30.875 eur, v druhej pätine, kam sa radí aj Slovensko, je to len 21.676 eur a u najslabších 20 % štátov len 2431 eur.
ml