TV Joj priniesla reportáž, v ktorej mapovala postoje slovenských zástupcov Európskom parlamente (EP) v súvislosti so stupňujúcimi sa protibruselskými náladami v spoločnosti. Potvrdzujú to aj mnohé štúdie, ktoré hovoria poklese popularity EÚ najmä medzi mladými.
Europoslankyňa Monika Smolková (SMER-SD) je toho názoru, že za tento trend môže nevedomosť mladých “Nevedia, čo je Európska únia, aké inštitúcie má, o čom rozhoduje a potom majú navrch populistické strany.”
Poslanci EP si vôbec nepripúšťajú, že za takýmito náladami medzi ľuďmi môže byť práve naopak dobrá informovanosť ľudí o všetkých negatívnych rozhodnutiach europoarlamentu v oblasti obmedzovania kompetencií jednotlivých štátov, nezvládania migračnej krízy či ekonomických výziev. Niektoré nedostatky však spomenul Branislav Škripek (Európski konzervatívci a reformisti). “Aby naše deti v tom mali jasno, aby rozumeli tomuto projektu a aby chápali aké dôležité cenné hodnoty prináša. A tie zlé veci, ktoré má, aby vedeli do budúcna naprávať.”
Poslanci sú ale za to, aby sa do učebných osnov zaradilo viac európskych tém. “V oblasti reformy školstva ideme dopredu v tom zmysle, že budú nové programy, nové kurikulá,” uviedol Miroslav Mikolášik (KDH), Európska ľudová strana.
“Je neakceptovateľné, aby sa na niektorých stredných školách o Európskej únii vyučovalo len jednu hodinu za štyri roky,” uviedol pre Joj Ivan Štefanec (KDH), tiež z Európskej ľudovej strany.
Nové učebné osnovy ohľadom pôsobenia európskych inštitúcii by sa mali dostať do vzdelávacieho procesu už v budúcom školskom roku.