Agentúru SITA o tom informovala vedúca Centra múzejnej komunikácie SNM Zuzana Vášáryová. Pre verejnosť bude výstava sprístupnená od štvrtka 18. júna do 8 novembra 2020.
Výstavný projekt je rozčlenený na niekoľko celkov, ktoré dokumentujú prípravy SNP, vznik ilegálneho Vojenského ústredia, povstaleckej 1. československej armády na Slovensku a jej organizačnú štruktúru. Ďalšie expozičné celky sa venujú jednotlivým taktickým skupinám 1. československej armády na Slovensku a jej armádnym jednotkám, účasti 1. československého stíhacieho leteckého pluku v ZSSR a 2. československej samostatnej paradesantnej brigády v ZSSR na obrane povstaleckého územia, partizánskemu hnutiu, zahraničnej pomoci, ako aj zániku povstaleckej armády.
„Výstava je doplnená interaktívnou časťou, kde sa návštevníci oboznámia napríklad s príbehom tanku 313 (tank LT vz. 38), uvidia simuláciu veliteľského stola, dostanú možnosť vyhotoviť si dobový vojenský preukaz príslušníka povstaleckej armády tzv. golianku či zhliadnuť filmové dokumenty v multimediálnom kiosku,“ vysvetlila Vášáryová. Autormi výstavného projektu sú Jozef Bystrický z Vojenského historického ústavu a Marian Uhrin z Múzea SNP.
SNP predstavuje dôležitý medzník v dejinách Slovenska. Popri Varšavskom povstaní a ozbrojenom odpore v okupovanej Juhoslávii, patrí k najväčším ozbrojeným vystúpeniam proti nacizmu v Európe. Rozhodujúcou zložkou povstania bola povstalecká armáda – 1. československá armáda na Slovensku, ktorá sa významnou mierou podieľala na dvojmesačnom udržaní povstaleckého územia v tyle nemeckých frontových vojsk.
V spolupráci s partizánmi znemožnila nemeckému veleniu plne využívať železničné a cestné komunikácie Slovenska na prepravu vojsk a materiálu na východný front, viazala početné nepriateľské jednotky, ktoré tak nemohli byť nasadené na fronte vo Východných Karpatoch proti vojskám Červenej armády. Dokázala to napriek nedostatkom vo výzbroji a vycvičenosti príslušníkov jednotiek.