Od 1. januára sa tarify na mrazené avokádo znížia na 7% v porovnaní so súčasných 30%.
Clo na mrazené bravčové mäso sa tiež zníži, pričom sadzba klesne na 8% zo súčasného cla 12%. Tarify za niektoré lieky na astmu a cukrovku majú klesnúť na nulu, v snahe znížiť náklady na lieky a stimulovať výrobu nových liekov, uviedlo ministerstvo.
Dovozné clá na viaczložkové polovodiče sa znížia na nulu. Zníženie sa prejaví aj v prípade niektorých výrobkov z dreva a papiera. Okrem toho sa niektoré krajiny v roku 2020 dočkajú nižších ciel v dôsledku opätovne dojednaných dvojstranných obchodných dohôd.
Tovar zo Švajčiarska, Islandu, Pakistanu, Nového Zélandu, Kostariky, Austrálie a Južnej Kórey bude mať nižšie poplatky, uviedlo ministerstvo. Znížením colných sadzieb Čína dúfa, že podporí dovoz, pretože čelí spomaľujúcej sa ekonomike, ktorá v súčasnosti rastie najslabším tempom za takmer 30 rokov.
Peking je v súčasnosti zapletený aj do prebiehajúcej obchodnej vojny so Spojenými štátmi, pri ktorej chcú obe strany implementovať represívne tarify. Zmeny v clách na mrazené bravčové mäso môžu tiež pomôcť zmierniť tlak na vyčerpanú ponuku bravčového mäsa v krajine. Čína v súčasnosti, po vlne afrického moru ošípaných v čínskych chovoch, pociťuje vážny nedostatok bravčového mäsa.
Na zastavenie šírenia choroby bolo zabitých viac ako milión ošípaných, ceny bravčového mäsa v Číne sa viac ako sa zdvojnásobili. Tento nedostatok bude mať globálne následky, pričom podľa predpovede Nemecka dôjde v dôsledku epidémie čínskeho moru ošípaných k nedostatku bravčového mäsa aj v Európe.
Kríza postihne pravdepodobne aj Slovensko, ktoré vlastný chov ošípaných zdecimovalo na minimum. Závislí na dovoze budeme bravčové mäso kupovať oveľa drahšie, nehovoriac o tom, že keďže sami už skoro nič neprodukujeme, môžeme o nejakom vývoze produktov do Číny akurát tak snívať.
Jediná možnosť, ktorá nám zostáva, keď sa chceme aspoň raz za čas najesť rezňov, je snáď začať znovu chovať prasiatka vo vlastnom chlieve.
Andrea Lopatková