Ten na pôde rezortu diplomacie prezentoval výsledky projektu Transatlantických trendov, ktorý organizoval German Marshall Fund of USA (GMF).
Slovenská verejnosť má vo všeobecnosti menej priaznivé názory na USA a ich medzinárodnú politiku, ako je priemer ďalších európskych krajín. Vedúcu úlohu Spojených štátov v tejto oblasti považuje za potrebnú 38 percent Slovákov. Priemer za 11 krajín EÚ je 55 percent.
Zahraničnú politiku amerického prezidenta Baracka Obamu schvaľuje 53 percent opýtaných ľudí v SR, pričom priemer v sledovaných štátoch únie je 69 percent.
Priaznivý postoj k USA má na Slovensku 57 percent obyvateľov, priemer v jedenástke európskych štátov dosiahol 70 percent. SR sa líši aj nadpriemerne pozitívnymi postojmi k Rusku. Jeho vedúcu úlohu by schvaľovalo 39 percent ľudí a priaznivý postoj ku krajine má 58 percent opýtaných. To je najviac zo všetkých skúmaných krajín, v ktorých to je 28 percent.
Slováci nechcú, aby v medzinárodných vzťahoch dominovala jedna krajina
“Slováci majú skôr nastavené multilaterálne videnia sveta. Teda chcú, aby v medzinárodných vzťahoch nedominovala žiadna krajina. Tradične patríme v prieskumoch medzi krajiny, ktoré veľmi dôverujú Európskej únii pri riešení ekonomických či politických problémov,” priblížil Demeš.
Projekt Transatlantické trendy skúma od roku 2002 názory obyvateľov Spojených štátov, Európskej únie a Turecka na aktuálne otázky svetovej politiky, ekonomiky a bezpečnosti. V roku 2013 sa výskum uskutočnil v USA a v 11 členských krajinách EÚ (Francúzsko, Holandsko, Nemecko, Poľsko, Portugalsko, Rumunsko, Slovensko, Španielsko, Švédsko, Taliansko a Veľká Británia), ako aj v Turecku. V každej krajine sa v júni náhodným výberom oslovilo približne 1000 respondentov nad 18 rokov.
zf