Skutočný Dracula: Vlad Napichovač ako obávaný protiturecký bojovník z Rádu Draka

Svet 21. októbra 2017 (HSP/Foto:HSP)

 

Vlad III. zvaný Dracula ako jeden z mála európskych vládcov dokázal odolávať niekoľkonásobnej presile mohamedánskych osmanských turkov a tým chrániť Európu. 

Tento portrét Vlada III. namaľovaný na začiatku 16. storočia visí v múzeu na zámku Ambras v rakúskom Innsbrucku

Len niekoľko mien vrhlo viac hrôzy do ľudského srdca ako Dracula. Legendárny upír, ktorého v roku 1897 vytvoril Bram Stoker vo svojom románe s rovnakým názvom, inšpiroval nespočetné hororové filmy, televízne relácie a iné príbehy o krvilačných upíroch. Hoci Dracula je čisto fiktívnym stvorením, Stoker pomenoval jeho neslávny charakter po skutočnej osobe, ktorá je tiež spojená s krvou: Vlad III., princ z Valašska alebo – ako je lepšie známy – Vlad Napichovač. Morbídna prezývka je dôkazom obľúbeného spôsobu valašského kniežaťa ako nakladal s nepriateľmi. Ale okrem toho, že majú rovnaké meno, dvaja Draculovia nemajú veľa spoločného, tvrdia historici, ktorí študovali spojenie medzi Stokerovým upírom a Vladom III.

 

Skutočný Dracula

Väčšinou sa uvádza, že Vlad III. sa narodil v roku 1431 v dnešnej Transylvánii, centrálnom regióne súčasného Rumunska. Avšak spojenie medzi Vladom Napichovačom a Transylvániou je slabé, ako tvrdí Florin Curta, profesor stredovekej histórie a archeológie na univerzite na Floride. “Dracula je spojený s Transylvániou, ale skutočný historický Dracula – Vlad III. – nikdy nič nevlastnil v Transylvánii,” uviedol Curta pre Live Science.

Hrad Bran, moderná turistická atrakcia v Transylvánii, ktorá je často označovaná ako Draculov hrad, nebola nikdy sídlom valašského kniežaťa, dodal. “Pretože hrad je v horách v tohoto hmlistého kraja a vyzerá strašidelne, je to presne to, čo by bolo možné očakávať od Draculovho hradu,” povedal Curta. “Ale nikdy (Vlad III.) tam nežil.

Otec Vlada III. Vlad II. vlastnil rezidenciu v Sighišoari v Transylvánii, ale nie je isté, že sa tam narodil Vlad III. Je možné, že Vlad Napichovač sa narodil v Târgovişte, ktorý bol vtedajším kráľovským sídlom kniežatstva Valašska, kde bol jeho otec “vojvodom” alebo vládcom. Pre turistov je možné navštíviť jeden hrad, kde Vlad III. určite strávil nejaký čas. Vo veku 12 rokov Vlad III. a jeho brat boli uväznení v Turecku. V roku 2014 archeológovia podľa Smithsonian Magazine zistili pravdepodobnú polohu hradu. Hrad Tokat sa nachádza v severnom Turecku. Je to tajuplné miesto s tajnými tunelmi a žalármi, ktoré sú v súčasnosti obnovené a otvorené pre verejnosť.

Tento obraz “Vlad Napichovač a tureckí vyslanci” od Theodora Amana (1831-1891) má zobrazovať scénu, v ktorej Vlad III. priklincoval turbany týchto osmanských diplomatov na ich hlavy, lebo si ich odmietli dať dole.

 

Rád Draka

V roku 1431 uhorský kráľ Žigmund Luxemburský, ktorý sa neskôr stal cisárom Svätej ríše rímskej, priviedol staršieho Vlada II. do rytierskeho rádu – Rádu Draka (Dračieho rádu). Na základe tohto označenia rádu vzniklo Vladovi II. nové priezvisko: Dracul. Názov pochádza zo starého rumunského slova pre draka, “drac”. Jeho syn, Vlad III. bol neskôr známy ako “syn Draculu” alebo, v starom rumunskom, Drăculea, teda Dracula. V modernej rumunčine sa slovo “drac” vzťahuje na ďalšie obávané stvorenie – diabol, povedal Curta.

Podľa knihy “Dracula: Sense and Nonsense” od Elizabeth Miller, v roku 1890 Stoker prečítal knihu o Valašsku a hoci tam nebola zmienka o Vladovi III., Stoker bol zasiahnutý slovom “Dracula”. Vo svojich poznámkach si napísal, že “vo valašskom jazyku to znamená diabol.” Preto je pravdepodobné, že sa Stoker rozhodol pomenovať svoju diabolskú postavu ako Dracula. Teória, že Vlad III. a Dracula boli rovnaká osoba bola vyvinutá a popularizovaná historikmi Radu Florescu a Raymontom T. McNallym vo svojej knihe “In Search of Dracula” z roku 1972. Hoci bola ďaleko od akceptovania všetkými historikmi, táto téza sa ujala vo verejnej mienke ako uviedol The New York Times.

Rád Draka mal jedinečnú úlohu: porážku tureckej resp. osmanskej ríše. Domovské kniežatstvo Vlada II. (a neskôr Vlada III.) sa nachádzalo medzi kresťanskou Európou a moslimskými krajinami Osmanskej ríše a bolo často miestom krvavých bitiek keď osmanské sily prenikali na západ do Európy a kresťanské sily odrážali útoky.

 

Roky zajatia

Keď sa bol Vlad II. v roku 1442 stretol s osmanským sultánom Muradom II. zobral aj svojich mladých synov Vlada III. a Radu. Stretnutie však bolo v skutočnosti pascou: Všetci traja boli zatknutí a zadržaní ako rukojemníci. Starší Vlad II. bol prepustený pod podmienkou, že opustí svojich synov. “Sultán držal Vlada III. a jeho brata ako rukojemníkov, aby vydierali ich otca Vlada II. v pokračujúcej vojne medzi Tureckom a Uhorskom,” povedal Miller, historik a emeritný profesor na Memorial University of Newfoundland v Kanade.

V osmanskom zajatí boli Vlad III. a jeho mladší brat vyučovaní vo vede, filozofii a umení. Vlad III. sa stal aj zručným jazdcom a bojovníkom ako tvrdia Radu Florescu a Raymond McNally, emeritní profesori dejín na Bostonskej univerzite, ktorí v sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch napísali niekoľko kníh o Vladovi III. – ako aj jeho údajnom spojení so Stokerovým Draculom. “Zaobchádzalo sa s nimi skutočne dobre na tú dobu,” povedal Miller. “Zo stáleho zajatia bol Vlad nepokojný, a zatiaľčo jeho brat sa prispôsobil a prešiel na tureckú stranu, tak Vlad si udržal nepriateľský postoj voči Turkom a myslím, že to bol jeden z jeho motivujúcich faktorov pre jeho boj s Turkami: to že bol nimi zajatý.”

 

Vlad princ

Zatiaľčo Vlad III. a Radu boli v osmanských rukách, Vladov otec bojoval, aby si udržal svoje miesto vojvodcu Valašska, ale tento boj nakoniec prehral. V roku 1447 bol Vlad II. zvrhnutý z pozície vodcu Valašska miestnymi šľachtici (bojarmi) a bol zabitý v močiaroch pri Bălteni na polceste medzi Târgovişte a Bukurešťou v dnešnom Rumunsku. Vladov starší nevlastný brat Mircea bol zabitý spolu s otcom.

Niekoľko rokov po týchto búrlivých udalostiach sa v roku 1448 Vlad III. pokúšal znovu získať sídlo svojho otca od nového vládcu Vladislava II. Podľa Curtyho, jeho prvý pokus v boji o trón sa opieral o vojenskú podporu osmanských guvernérov podunajských miest v severnom Bulharsku. Vlad využil neprítomnosť Vladislava II., ktorý odišiel na Balkán, aby bojoval proti Osmanom pod vedením guvernéra Uhorska Jána Hunyadiho. Vlad III. získal kreslo svojho otca, ale len na krátky čas. Po dvoch mesiacoch bol zvrhnutý keď sa Vladislav II. vrátil a prevzal trón Valašska za pomoci Hunyadiho.

Miesto pobytu Vlada III. v rokoch 1448 až 1456 nie je známe. Vie sa však, že v osmansko-maďarskom konflikte prešiel na druhú stranu, vzdal sa svojich väzieb s osmanskými guvernérmi podunajských miest a získal vojenskú podporu uhorského kráľa Ladislava V. (Pohrobok), ktorý podľa Curtyho nemal rád Vladovho súpera Vladislava II.

Politická a vojenská bitka Vlada III. vrcholila uprostred pádu Konštantínopolu v roku 1453. Po páde boli Osmani schopní napadnúť celú Európu. Vlad, ktorý už upevnil svoju protiosmanskú pozíciu, bol vyhlásený za vojvodu Valašska v roku 1456. Jedným z jeho prvých podniknutých krokov bolo zrušenie ročnej dane osmanskému sultánovi – opatrenie, ktoré predtým zabezpečilo mier medzi Valašskom a Osmanskou ríšou.

Drevorytina z brožúry z roku 1499 zobrazuje Vlada III. medzi úbohými mŕtvolami jeho obetí

 

Vlad Napichovač

Na upevnenie vojvodcovskej pozície potreboval Vlad potlačiť neustále konflikty, ktoré historicky prebiehali medzi valašskými bojarmi. Podľa povestí, ktoré sa rozšírili po jeho smrti, Vlad pozval stovky týchto bojarov na banket a – vediac, že by ho napadli – hostí nechal nabodnúť. Toto je len jedna z mnohých podivuhodných udalostí, ktoré Vladovi vyslúžili jeho posmrtnú prezývku – Vlad Napichovač. Podľa Millera je tento príbeh – a podobné – zachytený v dobových dokumentoch z obdobia vlády Vlada III..

“Medzi rokmi 1460 a 1470, hneď po vynájdení kníhtlače, sa mnohé z týchto príbehov o Vladovi šírili ústne, následne sa pozbierali a boli aj vytlačené,” povedal Miller. Či sú tieto príbehy úplne pravdivé alebo výrazne ozdobené, je diskutabilné, dodal Miller. Veď mnohí z tých, ktorí tlačili brožúry boli nepriatelia Vlada III. Niektoré brožúry z tohto obdobia však hovoria skoro presne tie isté hrozné príbehy o Vladovi, čo vedie Millera k tomu, aby veril, že príbehy sú aspoň čiastočne historicky presné. Niektoré z týchto legiend boli tiež zozbierané a publikované v roku 1490 v knihe “Príbeh Dracula”, mníchom, ktorý predstavil Vlada III. ako divokého, ale len vládcu.

Vladovi sa pripisuje napichnutie niekoľko tuctov saských obchodníkov v roku 1456 v Kronstadte (súčasný Brašov, Rumunsko), ktorí sa spojili s bojarmi. Približne v rovnakom období sa skupina osmanských vyslancov stretla s Vladom, ale odmietli si dať dole turbany z náboženských dôvodov. V súlade s týmito dôvodmi Vlad zabezpečil, že turbany im ostanú na hlavách navždy, tým, že im ich dal k hlavám priklincovať.

“Po tom ako Mehmet II. – ktorý dobyl aj Konštantínopol – napadol v roku 1462 Valašsko sa dokázal dostať až do hlavného mesta Valašska Târgovişte, ale našiel ho opustené. A pred mestom našiel telá osmanských vojnových väzňov – všetkých napichnutých,” povedal Curta.

Vladove víťazstvá nad útočiacimi Osmanmi boli oslavované po celom Valašsku, Transylvánii a zvyšku Európy – dokonca aj pápež Pius II. bol nadšený. “Dôvodom, prečo má v Rumunsku pozitívny obraz, je to, že je považovaný za spravodlivého, aj keď veľmi tvrdého panovníka,” povedal Curta.

 

Vladova smrť

Krátko po napichnutí osmanských vojnových zajatcov, bol v auguste 1462 Vlad vyhnaný do vyhnanstva v Uhorsku, lebo nebol schopný poraziť svojho mocnejšieho protivníka Mehmeta II. Vlad bol počas svojho exilu niekoľko rokov uväznený, napriek tomu sa vtedy oženil a mal dve deti.

Mladší brat Vlada, Radu, ktorý sa počas pokračujúcich vojenských kampaní spojil s Osmanmi, po uväznení brata prevzal vládu Valašska. Po Raduovej smrti v roku 1475 podporili miestni bojari, ako aj vládcovia niekoľkých neďalekých kniežatstiev, návrat Vlada k moci.

V roku 1476 s podporou moldavského vojvodcu Štefana III. Veľkého (1457-1504) urobil Vlad posledný pokus o získanie pozície vládcu Valašska. Úspešne ukradol trón, ale jeho triumf bol krátkodobý. Neskôr, toho istého roku pri ďalšej bitke s Osmanmi bol Vlad so skupinou vojakov napadnutý a Vlad bol zabitý.

Existuje veľa verzií o mieste hrobu Vlada III. Hovorí sa, že bol pochovaný v kláštornom kostole v Snagove, na severnom okraji Bukurešti, podľa vtedajších tradícií. Curta hovorí, že nedávno sa historici začali pýtať, či Vlad mohol byť skutočne pochovaný v kláštore Comana medzi Bukurešťou a Dunajom, ktorý je blízko predpokladaného miesta bitky, v ktorej bol Vlad zabitý.

Jedna vec je istá: na rozdiel od Stokerovho grófa Draculu, Vlad III. určite zomrel. A už len mučivé príbehy z rokov jeho vlády vo Valašsku prenasledujú súčasný svet.

Dodatočná reportáž od Jessie Szalay, Live Science

Doplňujúce zdroje:
Draculova domovská stránka je pokladom informácií, ktoré zostavila Elizabeth Miller, medzinárodne uznávaná expertka na Draculu – v románe aj folklóre.
Plánujete navštíviť staré Draculove strašidlá v Rumunsku? Tu je sprievodca do rodiska Vlada Tepesa.
George Damian, novinár z Rumunska, napísal blog o Rumunsku s príspevkom o Vladovom detstve.

https://www.livescience.com/40843-real-dracula-vlad-the-impaler.html

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Podľahnú tlakom? Amnesty International chce preveriť svoju správu o Ukrajine, ktorú ostro kritizoval Zelenský

0 icon

Kyjev 13. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR-AP)    Ľudskoprávna organizácia Amnesty International (AI) v sobotu uviedla, že chce preveriť svoju štúdiu týkajúcu sa Ukrajiny. Tvrdila v nej, že ukrajinská armáda ohrozuje civilistov tým, že si vytvára základne a manipuluje so zbraňami v obývaných oblastiach. Táto správa vyvolala vlnu reakcií, zástancovia Ukrajiny sa…

Budúci týždeň čaká Slovensko ďalšia vlna horúčav

0 icon

Bratislava 13. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Budúci týždeň čaká Slovensko ďalšia vlna horúčav, ktorú zapríčiní prílev veľmi teplého tropického vzduchu od juhozápadu. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na sociálnej sieti Podľa predpovedných materiálov sa už dá podľa meteorológov rozpoznať aj jej vrchol. "S najväčšou pravdepodobnosťou bude vo štvrtok…

Americký denník informoval o neschopnosti AFU začať protiofenzívu

0 icon

Bratislava 13. augusta 2022 (HSP/Foto:Twitter)   Ukrajina v súčasnosti nie je schopná začať protiofenzívu, najmä v Chersonskej oblasti. Uviedol to poradca ukrajinskej vlády pre obranu a spravodajské služby 12. augusta pod podmienkou zachovania anonymity pre denník The Washington Post "Musíme byť čestní a otvorení - v súčasnosti Ukrajina nemá dostatok…

Pobaltské krajiny hazardujú so svojou existenciou: Estónsko sa chystá blokovať ruskú flotilu v Baltskom mori a Lotyšsko sa blyslo ešte agresívnejšími nápadmi

0 icon

Talin 13. augusta 2022 (HSP/Foto: TASR - Laetitia Notarianni)   Ak ste si mysleli, že ide o nejaký žart, veľmi ste sa mýlili. Estónske ministerstvo obrany v súčasnosti aktívne rokuje s Fínskom o vytvorení jednotného systému protiraketovej obrany Okrem toho sa estónske ministerstvo obrany domnieva, že Fínsky záliv musí byť…

Súrodenci Solymosyovci získali v mixoch historický bronz. Šulek: “Je to odmena za ich prácu”

0 icon

Rím 13. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Andrew Medichini)   Slovenskí reprezentanti v synchronizovanom plávaní súrodenci Jozef a Silvia Solymosyovci získali na ME v Ríme historickú bronzovú medailu vo voľných miešaných pároch. Vo finále obsadili vo Foro Italcio tretie miesto so ziskom 77,0333 b. Zlato vybojovali domáci Taliani Giorgio Minisini s Lucreziou Ruggierovou…

Naď: Štyri kusy húfnic Zuzana 2 boli bezpečne dodané na Ukrajinu. Ďalšie štyri pošleme čoskoro

0 icon

Bratislava 13. augusta 2022 (HSP/Foto:FB)   Minister obrany Jaroslav (OĽaNO) v sobotu na sociálnej sieti informoval, že štyri kusy samohybných kanónových húfnic Zuzana 2 boli bezpečne dodané na Ukrajinu. Ďalšie štyri poputujú na Ukrajinu čoskoro "Štyri kusy samohybných kanónových húfnic Zuzana 2 boli bezpečne dodané na Ukrajinu. Ďalšie štyri poputujú…

Prehľad toho najdôležitejšieho z diania na Ukrajine – Rusi môžu začať protiofenzívu s cieľom obsadiť celé územie Chersonskej oblasti

0 icon

Bratislava 13. augusta 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:TASR/AP-David Goldman, Telegram, Screenshot, TASR/AP-Piotr Molecki)   V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií 19:21 - V Rusku je nápor na schengenské víza. Dôvod je zrejmý…

Matovič prezradil niečo z kuloárov včerajšieho rokovania. My s ním vo vláde byť odmietame, reaguje SaS

0 icon

Bratislava 13. augusta 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:TASR - Martin Baumann)   Igor Matovič si nedá pokoj, na Facebooku uverejnil ďalší status. Pripomeňme, že ten ranný, ktorým útočil na investíciu Volva a ministra hospodárstva, medzičasom vymazal. V tom aktuálnom vyvracia tvrdenia SaS Matovič opakovane tvrdí, že SaS chce úmyselne povaliť ďalšiu protikorupčnú…

Sky News: Západné médiá zašli pri glorifikácii Zelenského priďaleko

0 icon

Bratislava 13. augusta 2022 (HSP/Foto:Facebook)   Corey Bernardi, populárny moderátor britskej televízie Sky News, otvorene vyhlásil, že obraz ukrajinského prezidenta Zelenského "v skutočnosti nie je taký, ako ho vykresľujú západné médiá” Podľa Bernardiho európske média vytvorili mýtus o Zelenskom ako o "druhom Winstonovi Churchillovi". Z nejakého dôvodu je "nájomník" bunkra…

Kazachstan si vymieňa vojenské spravodajské informácie s Tureckom. Možno bude vylúčený zo Zmluvy o kolektívnej bezpečnosti

0 icon

Bratislava 13. augusta 2022 (HSP/Foto:Pixabay)   Takéto rozhodnutie kazašských orgánov ako člena ODKB, vyvoláva veľmi vážne obavy, pretože existuje riziko, že dôležité informácie by sa mohli dostať k tureckým spravodajským službám a odtiaľ ďalej do reťazca NATO Ako vyplýva z poskytnutých informácií, dohody uzavreté medzi Kazachstanom a Tureckom poskytujú NATO…

NAJNOVŠIE

BLOG

Boris Mesár

Golfský prúd sa skutočne spomaľuje - vlna horúčav v EÚ je práve o tom

0icon

"Klíma",  "CO2" a tak ďalej sú určite dobré témy, ale je potrebné pátrať po príčine . Už dávnejšie som si všimol, že v zahraničnej tlači je téma spomalenia Golfského prúdu málo diskutovaná, hoci sa v eurosektore a najmä na ,,ostrove" odohráva toho oveľa, oveľa zábavnejšie ako teplota (mimochodom, nikto nevie prečo),…

Marek Brna

Poďakovanie čitateľom

0icon

V týchto dňoch dosahujú moje blogy najvyššie priečky pokiaľ ide o čítanosť aj hodnotenie za posledných 7 dní. Ďakujem za priazeň! Viem, že na Slovensku je väčšina ľudí so zdravým zmýšľaním a vedia oceniť talent. Veľmi ma to teší a zároveň motivuje. Samozrejme popritom ďakujem aj redakcii Hlavných správ, je…

Juraj Tušš

Potenciál slovenského národa v 21.storočí

0icon

Otázka národovectva je v kurze už niekoľko storočí, avšak doteraz, si nie každý vlastenec uvedomuje zmysel, pointu a hĺbku dôležitosti národného zmýšľania ako takého.

Ivan Štubňa

Súčasná neschopná vláda národného zdierania a národného ohrozenia sa drží pri moci aj vďaka bezzubej opozícii

0icon

V súčasnosti je okolo 80% občanov SR presvedčených o tom, že spolok politických amatérov, ktorý si hovorí vláda patrí na smetisko dejín. Za neuveriteľne krátky čas táto vláda dokázala: ohroziť zvrchovanosť SR, ohroziť mier a zvýšiť hrozbu voj

Slavěna Vorobelová

Amnesty Int. asi obsadili Rusi

0icon

Mimovládna organizácia Amnesty International so sídlom v Londýne a s celosvetovou pôsobnosťou ako svoju hlavnú činnosť uvádza odhaľovanie faktov a vyšetrovanie porušovania ľudských práv a slobôd. Pred pár dňami táto organiz&a

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke obrovský kvetinový koberec na bruselskom námestí Grand\' Place

Autor: TASR/AP-Virginia Mayo

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Podľahnú tlakom? Amnesty International chce preveriť svoju správu o Ukrajine, ktorú ostro kritizoval Zelenský

0 icon

Kyjev 13. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR-AP)    Ľudskoprávna organizácia Amnesty International (AI) v sobotu uviedla, že chce preveriť svoju štúdiu týkajúcu sa Ukrajiny. Tvrdila v nej, že ukrajinská armáda ohrozuje civilistov tým, že si vytvára základne a manipuluje so zbraňami v obývaných oblastiach. Táto správa vyvolala vlnu reakcií, zástancovia Ukrajiny sa…

Budúci týždeň čaká Slovensko ďalšia vlna horúčav

0 icon

Bratislava 13. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Budúci týždeň čaká Slovensko ďalšia vlna horúčav, ktorú zapríčiní prílev veľmi teplého tropického vzduchu od juhozápadu. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na sociálnej sieti Podľa predpovedných materiálov sa už dá podľa meteorológov rozpoznať aj jej vrchol. "S najväčšou pravdepodobnosťou bude vo štvrtok…

Americký denník informoval o neschopnosti AFU začať protiofenzívu

0 icon

Bratislava 13. augusta 2022 (HSP/Foto:Twitter)   Ukrajina v súčasnosti nie je schopná začať protiofenzívu, najmä v Chersonskej oblasti. Uviedol to poradca ukrajinskej vlády pre obranu a spravodajské služby 12. augusta pod podmienkou zachovania anonymity pre denník The Washington Post "Musíme byť čestní a otvorení - v súčasnosti Ukrajina nemá dostatok…

Pobaltské krajiny hazardujú so svojou existenciou: Estónsko sa chystá blokovať ruskú flotilu v Baltskom mori a Lotyšsko sa blyslo ešte agresívnejšími nápadmi

0 icon

Talin 13. augusta 2022 (HSP/Foto: TASR - Laetitia Notarianni)   Ak ste si mysleli, že ide o nejaký žart, veľmi ste sa mýlili. Estónske ministerstvo obrany v súčasnosti aktívne rokuje s Fínskom o vytvorení jednotného systému protiraketovej obrany Okrem toho sa estónske ministerstvo obrany domnieva, že Fínsky záliv musí byť…

Súrodenci Solymosyovci získali v mixoch historický bronz. Šulek: “Je to odmena za ich prácu”

0 icon

Rím 13. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Andrew Medichini)   Slovenskí reprezentanti v synchronizovanom plávaní súrodenci Jozef a Silvia Solymosyovci získali na ME v Ríme historickú bronzovú medailu vo voľných miešaných pároch. Vo finále obsadili vo Foro Italcio tretie miesto so ziskom 77,0333 b. Zlato vybojovali domáci Taliani Giorgio Minisini s Lucreziou Ruggierovou…

Naď: Štyri kusy húfnic Zuzana 2 boli bezpečne dodané na Ukrajinu. Ďalšie štyri pošleme čoskoro

0 icon

Bratislava 13. augusta 2022 (HSP/Foto:FB)   Minister obrany Jaroslav (OĽaNO) v sobotu na sociálnej sieti informoval, že štyri kusy samohybných kanónových húfnic Zuzana 2 boli bezpečne dodané na Ukrajinu. Ďalšie štyri poputujú na Ukrajinu čoskoro "Štyri kusy samohybných kanónových húfnic Zuzana 2 boli bezpečne dodané na Ukrajinu. Ďalšie štyri poputujú…

Prehľad toho najdôležitejšieho z diania na Ukrajine – Rusi môžu začať protiofenzívu s cieľom obsadiť celé územie Chersonskej oblasti

0 icon

Bratislava 13. augusta 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:TASR/AP-David Goldman, Telegram, Screenshot, TASR/AP-Piotr Molecki)   V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií 19:21 - V Rusku je nápor na schengenské víza. Dôvod je zrejmý…

Matovič prezradil niečo z kuloárov včerajšieho rokovania. My s ním vo vláde byť odmietame, reaguje SaS

0 icon

Bratislava 13. augusta 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:TASR - Martin Baumann)   Igor Matovič si nedá pokoj, na Facebooku uverejnil ďalší status. Pripomeňme, že ten ranný, ktorým útočil na investíciu Volva a ministra hospodárstva, medzičasom vymazal. V tom aktuálnom vyvracia tvrdenia SaS Matovič opakovane tvrdí, že SaS chce úmyselne povaliť ďalšiu protikorupčnú…

Sky News: Západné médiá zašli pri glorifikácii Zelenského priďaleko

0 icon

Bratislava 13. augusta 2022 (HSP/Foto:Facebook)   Corey Bernardi, populárny moderátor britskej televízie Sky News, otvorene vyhlásil, že obraz ukrajinského prezidenta Zelenského "v skutočnosti nie je taký, ako ho vykresľujú západné médiá” Podľa Bernardiho európske média vytvorili mýtus o Zelenskom ako o "druhom Winstonovi Churchillovi". Z nejakého dôvodu je "nájomník" bunkra…

Kazachstan si vymieňa vojenské spravodajské informácie s Tureckom. Možno bude vylúčený zo Zmluvy o kolektívnej bezpečnosti

0 icon

Bratislava 13. augusta 2022 (HSP/Foto:Pixabay)   Takéto rozhodnutie kazašských orgánov ako člena ODKB, vyvoláva veľmi vážne obavy, pretože existuje riziko, že dôležité informácie by sa mohli dostať k tureckým spravodajským službám a odtiaľ ďalej do reťazca NATO Ako vyplýva z poskytnutých informácií, dohody uzavreté medzi Kazachstanom a Tureckom poskytujú NATO…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Boris Mesár

Golfský prúd sa skutočne spomaľuje - vlna horúčav v EÚ je práve o tom

0icon

"Klíma",  "CO2" a tak ďalej sú určite dobré témy, ale je potrebné pátrať po príčine . Už dávnejšie som si všimol, že v zahraničnej tlači je téma spomalenia Golfského prúdu málo diskutovaná, hoci sa v eurosektore a najmä na ,,ostrove" odohráva toho oveľa, oveľa zábavnejšie ako teplota (mimochodom, nikto nevie prečo),…

Marek Brna

Poďakovanie čitateľom

0icon

V týchto dňoch dosahujú moje blogy najvyššie priečky pokiaľ ide o čítanosť aj hodnotenie za posledných 7 dní. Ďakujem za priazeň! Viem, že na Slovensku je väčšina ľudí so zdravým zmýšľaním a vedia oceniť talent. Veľmi ma to teší a zároveň motivuje. Samozrejme popritom ďakujem aj redakcii Hlavných správ, je…

Juraj Tušš

Potenciál slovenského národa v 21.storočí

0icon

Otázka národovectva je v kurze už niekoľko storočí, avšak doteraz, si nie každý vlastenec uvedomuje zmysel, pointu a hĺbku dôležitosti národného zmýšľania ako takého.

Ivan Štubňa

Súčasná neschopná vláda národného zdierania a národného ohrozenia sa drží pri moci aj vďaka bezzubej opozícii

0icon

V súčasnosti je okolo 80% občanov SR presvedčených o tom, že spolok politických amatérov, ktorý si hovorí vláda patrí na smetisko dejín. Za neuveriteľne krátky čas táto vláda dokázala: ohroziť zvrchovanosť SR, ohroziť mier a zvýšiť hrozbu voj

Slavěna Vorobelová

Amnesty Int. asi obsadili Rusi

0icon

Mimovládna organizácia Amnesty International so sídlom v Londýne a s celosvetovou pôsobnosťou ako svoju hlavnú činnosť uvádza odhaľovanie faktov a vyšetrovanie porušovania ľudských práv a slobôd. Pred pár dňami táto organiz&a

Armádny Magazín

Čo čaká sľubovaný vojenský závod Bayraktar na Ukrajine

0 icon

Ukrajina, 13.august 2022 (AM) - Sergej Cekov, člen výboru Rady federácie pre medzinárodné záležitosti, uviedol, čo čaká závod Bayraktar na výrobu tureckých bezpilotných lietadiel, ktorý sa začal stavať na Ukrajine. Ukrajincov vyzval, aby sa z tureckej pomoci príliš neradovali.   Rusko nepovolí výstavbu závodu Bayraktar n

Ruské jednotky prelomili obranu v oblasti New York. Záporožskú jadrovú elektráreň ostreľuje 44. delostrelecká brigáda Ukrajiny

0 icon

Ukrajina, 13.august 2022 (AM) – Ruské jednotky prerazili ďalšiu medzeru v obrane Ozbrojených síl Ukrajiny v Doneckej ľudovej republike. Tentoraz sa to spolu s jednotkami Republikánskej ľudovej milície stalo v oblasti osady Novgorodskoye. Pripomeňme, že nedávno kyjevský režim premenoval toto sídlisko mestského typu na New York.   Správy z frontov nazn

Izrael podozrieva Irán z dodávok zbraní Rusku. Uskutočnil viac ako 40 transportov počas konfliktu na Ukrajine

0 icon

Izrael, 13.august 2022 (AM) – Po začatí operácie na Ukrajine sa z Iránu do Ruska uskutočnili asi štyri desiatky letov nákladných lietadiel, z ktorých väčšina bola na moskovské letiská. Informuje o tom izraelský blog Gerjon. Zoznam izraelského zdroja zahŕňa iránske letecké spoločnosti Iran Air Cargo, Pouya Air a Qeshm Fars Air. Prvý…

Čím chcú Spojené štáty nahradiť bojové delfíny?

0 icon

USA, 13.august 2022 (AM) – Vraj ponorkovými dronmi, na vývoj ktorých treba mať 130 miliónov USD.   V júli tohto roku sa objavila v médiách informácia, že Pentagon znížil objem plánovaných prostriedkov na vydržiavanie a výcvik delfínov zo 6,5 milióna $ na 1 milión $ v roku 2023. Tí, ktorí toto rozhodnutie prijali, boli…

Taiwanská kríza zblížila Čínu a Rusko. Čo bude nasledovať?

0 icon

Rusko, 13.august 2022 (AM) – Kremeľ analyzoval všetky rozhodnutia Si Ťin-pchinga a Bidena s rovnakou starostlivosťou, s akou čínske vedenie a Biely dom sledovali začiatok ruskej operácie na Ukrajine. Silu vôle vedenia a súdržnosť tímu, mieru prepracovanosti jeho osudových rozhodnutí, jeho prezieravosť, schopnosť nepodľahnúť hystérii spolitizova

FOTO DŇA

Na snímke obrovský kvetinový koberec na bruselskom námestí Grand\' Place

Autor: TASR/AP-Virginia Mayo

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali