Edinburgh 27. novembra 2022 (HSP/europeanconservative/Foto:TASR/AP-Jane Barlow)
Westminster blokuje druhé referendum o nezávislosti Škótska, známe ako “indyref2”, pretože sa obáva jeho výsledku, tvrdí škótska prvá ministerka Nicola Sturgeonová
Sturgeonová sa takto vyjadrila vo štvrtok 24. novembra, deň po tom, ako Najvyšší súd Spojeného kráľovstva rozhodol, že škótsky parlament nemá právomoc usporiadať hlasovanie o nezávislosti bez súhlasu Westminsteru, ktorý ho doteraz odmietal udeliť, píše Tristan Vanheuckelom pre The European Conservative. Prvé referendum o nezávislosti Škótska, ktoré sa konalo v roku 2014, vyšlo naprázdno.
Sturgeonová (Škótska národná strana), ktorá si so svojou stredoľavou stranou želala referendum 19. októbra budúceho roka, počas vystúpenia v rámci otázok prvého ministra v Holyroode zostala z rozhodnutia “sklamaná”, ale rešpektovala rozhodnutie súdu.
Trvala však na svojom: “Unionistickí politici Westminsteru chcú umlčať hlas Škótska, pretože sa boja toho, čo by Škótsko mohlo povedať. Je to úplne jednoduché.”
Sturgeonová interpretuje postupné odmietnutia zo strany toryovcov, aby sa uskutočnil “indyref2” – s posledným od britského premiéra Sunaka – ako kroky na “zablokovanie demokracie” ako takej. Povedala:
Každý politik, ktorý by si bol istý svojou pravdou a bol by presvedčený, že dokáže o svojej pravde presvedčiť ostatných, by sa nesnažil blokovať demokraciu, ale demokraciu by si osvojil.
Prvú ministerku požiadala o reakciu na rozhodnutie Najvyššieho súdu Stephanie Callaghanová, poslankyňa SNP. To Sturgeonovú podnietilo k vyjadreniu, že rozsudok “vyvoláva hlboko nepríjemné otázky o základoch a budúcnosti Spojeného kráľovstva” a že “akékoľvek partnerstvo, v ktorom jeden partner potrebuje súhlas druhého partnera, aby si zvolil svoju vlastnú budúcnosť, nie je dobrovoľné a nie je to ani partnerstvo”.
Vzhľadom na to, že Holyrood má väčšinu poslancov podporujúcich nezávislosť, prvý minister pokračoval: “Mandát na referendum o nezávislosti v tomto parlamente je nepopierateľný, je tu preň jasná väčšina.”
Zdôraznila, že je ochotná diskutovať o tejto otázke s vládou Spojeného kráľovstva “kedykoľvek”, ale pochybuje, že dôjde k nejakým ústupkom: “Plne očakávam, že ich odmietanie demokracie bude pokračovať, prinajmenšom v krátkodobom horizonte, pretože sa boja výsledku demokratického procesu.”
Napriek tomu ubezpečila Škótsko o svojom záväzku a na záver uviedla, že “bez ohľadu na pokusy Westminsteru zablokovať demokraciu budem vždy pracovať na tom, aby bol hlas Škótska vypočutý a aby bola budúcnosť Škótska vždy v jeho rukách”.
Deň predtým na otázku Iana Blackforda, lídra Škótskej národnej strany (SNP), v Dolnej snemovni, či je únia Anglicka a Škótska skutočne stále “dobrovoľná” a nie “mŕtva a pochovaná”, premiér Spojeného kráľovstva Sunak neodpovedal.
Namiesto toho uviedol, že víta “jasný a definitívny” jednomyseľný verdikt Najvyššieho súdu, ale že si myslí, “že obyvatelia Škótska chcú, aby sme pracovali na riešení hlavných výziev, ktorým spoločne čelíme, či už ide o hospodárstvo, podporu NHS (Národnej zdravotnej služby) alebo skutočne podporu Ukrajiny”. Dodal, že teraz je “čas na to, aby politici spolupracovali, a to táto vláda urobí” – cieľ, ktorý podľa neho, hoci to nepovedal priamo, najlepšie splní, keď zostanú v Únii.
Blackford na to reagoval tým, že sa ohradil proti zjavnému porušeniu demokratického ducha zo strany Spojeného kráľovstva:
Premiér nemôže tvrdiť, že rešpektuje právny štát, a potom jedným dychom popierať demokraciu. Ak záleží na demokracii, ak záleží na voľbách, potom záleží na mandátoch. Od roku 2014 SNP vyhrala osem volieb za sebou. Minulý rok sme vyhrali s veľkým náskokom. Škótsky parlament má teraz najväčšiu väčšinu pre referendum o nezávislosti v histórii decentralizácie. Premiér nemá ani osobný mandát na to, aby mohol sedieť na Downing Street 10. Aké právo má človek bez mandátu odopierať škótsku demokraciu?
V ten istý večer vystúpila Sturgeonová na pódium zhromaždenia pred Holyroodom, aby sa prihovorila davu. Na tomto podujatí prvá ministerka vystúpila na takomto zhromaždení prvýkrát od novembra 2019.
Po tom, ako sa poďakovala všetkým účastníkom za to, že prišli, vrhla na hnutie za nezávislosť, v ktorom sa dlho angažovala, nové svetlo; teraz sa podľa nej stalo “škótskym demokratickým hnutím”.
Prvá ministerka uviedla, že stredajšie rozhodnutie môže “vytvoriť dočasnú úľavu na strane unionistických politikov a strán” (vrátane škótskej strany Toryovcov, ktorá je proti nezávislosti), ale dodala, že “najťažšie otázky” vyplývajúce z rozsudku sú “pre nich, pretože sú to otázky o budúcnosti a základoch Spojeného kráľovstva”.
Pokiaľ ide o ďalšie kroky hnutia za nezávislosť, Sturgeonová zdôraznila potrebu “demokratického procesu”, ktorý by umožnil, aby sa “názor väčšiny vyjadril bez akýchkoľvek pochybností”.
Nadväzuje to na predchádzajúce vyhlásenia prvej ministerky, že usporiada osobitnú stranícku konferenciu, na ktorej sa bude diskutovať o tom, ako by sa nasledujúce všeobecné voľby mohli využiť ako de facto referendum.
Sturgeon na záver vyslovil príkaz:
Dnes sa znovu venujme tejto úlohe. Ubezpečme sa, že toto posolstvo prenesieme do všetkých častí Škótska, pretože dnes sa bez akýchkoľvek pochybností ukázalo, že jedinou cestou k rovnosti Škótska v rámci britskej rodiny národov je, že sa Škótsko stane nezávislou krajinou.
Sturgeonová, ktorá je prvou ministerkou od roku 2014, urobila z nezávislého Škótska súčasť svojej platformy počas väčšiny svojej politickej kariéry. Je presvedčená, že s nezávislosťou by bolo Škótsko silnejšou a konkurencieschopnejšou krajinou.
Po hlasovaní v roku 2016, ktoré viedlo k brexitu a v ktorom 62 % škótskych občanov hlasovalo za zotrvanie v EÚ, Sturgeonová uviedla, že jej vláda začne plánovať druhé referendum o nezávislosti. Tvrdila, že je “jasné, že obyvatelia Škótska vidia svoju budúcnosť ako súčasť Európskej únie” a že Škótsko “sa vyjadrilo rozhodne” “silným, jednoznačným” hlasovaním.
V roku 2019 viedla svoju stranu k drvivému víťazstvu v parlamentných voľbách v Spojenom kráľovstve v roku 2019 v Škótsku. SNP získala 80 % všetkých kresiel v Škótsku. Po týchto výsledkoch Sturgeonová povedala, že vtedajší premiér Boris Johnson “nemá právo” stáť v ceste ďalšiemu referendu o nezávislosti Škótska, a uviedla, že výsledok “obnovuje, posilňuje a upevňuje” tento mandát.
Ako by už malo byť jasné, Sturgeonová chce tento mandát naplniť.