LNG

NAJČÍTANEJŠIE










.

Nemecko má prázdne zásobníky plynu, jeho LNG zatiaľ putuje do zahraničia

Miliardy investované, zásobníky poloprázdne, ale dovezený skvapalnený zemný plyn (LNG) putuje z Nemecka do iných krajín – do Rakúska, Česka, Maďarska a na Ukrajinu. Pre Nemecko to predstavuje narušenie trhu a pre Nemcov vyššie výdavky. Čo si o tom myslí tamojšia vláda a aké má riešenia?

LNG
Ilustračné foto / Foto: TASR-Lukáš Grinaj
❚❚
.

Najväčší zásobník plynu v Nemecku v Rehdene v Dolnom Sasku je momentálne takmer prázdny. Aj podzemný zásobník v Breitbrunne (Bavorsko) v júni ťažko nájde dodávateľov plynu, ktorí by ho chceli naplniť – momentálne to nie je ekonomicky rentabilné. Dôsledkom môže byť zvýšená neistota v priebehu nadchádzajúcej zimy, čo by mohlo tlačiť ceny plynu nahor, varuje denník Berliner Zeitung.

Terminály na dovoz LNG, ktoré dal v rekordnom čase postaviť bývalý nemecký minister hospodárstva Robert Habeck (Zelení), sú pritom v súčasnosti lepšie vyťažené ako predtým.

Skvapalnený zemný plyn, ktorý v súčasnosti prichádza do Nemecka, však v krajine nezostáva. Smeruje prevažne do zahraničia: do Rakúska, Česka, Maďarska a na Ukrajinu, ako informuje americký spravodajský portál Bloomberg s odvolaním sa na vlastné údaje.

 

Miliardy investované – ale LNG tečie do zahraničia

Podľa nemeckej environmentálnej organizácie Deutsche Umwelthilfe investovalo Nemecko až 15 miliárd eur do výstavby a prevádzky terminálov LNG, aby zabezpečilo dodávky plynu po prepuknutí konfliktu na Ukrajine a po výpadku ruských dodávok.

.

Nemeckí dovozcovia plynu však nemajú výhradné právo na využívanie týchto dovozných kapacít – môžu ich využívať aj susedné krajiny.

Práve tieto susedné krajiny však v tomto roku dosiahli výrazne väčší pokrok v nadobúdaní zásob plynu ako Nemecko. To u Nemcov vyvoláva obavy, že štát bude musieť neskôr v priebehu sezóny zásobovania zasiahnuť, čo by mohlo viesť k vyšším nákladom pre spotrebiteľov.

Situácia jasne ukazuje, že terminály sú síce užitočné pre celú Európu, ale nezaručujú dodávky krajine, ktorá ich financovala, píšu autori článku v Bloombergu. V súčasnosti ide časť paliva do krajín, ktoré boli na prelome roka postihnuté zastavením tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu.

LNG
Ilustračné foto / Foto: Wikimedia

Údaje Spolkového úradu pre sieťovú reguláciu (Bundesnetzagentur) potvrdzujú, že Nemecko od konca apríla dováža výrazne viac LNG ako predtým, s rekordnou hodnotou 482 GWh, čo je približne 46,3 milióna kubických metrov zemného plynu, ku dňu 8. júna.

Skvapalnený zemný plyn dovezený cez nemecké terminály sa zo štatistického hľadiska najskôr zaznamenáva ako nemecký dovoz, aj keď následne pokračuje cez plynárenskú sieť do zahraničia (teda ako vývoz).

.

„Nemecký vývoz plynu do Českej republiky a Rakúska v posledných mesiacoch výrazne vzrástol – najmä v dôsledku zvýšeného dopytu z Ukrajiny,“ cituje Bloomberg Erisu Pasko, senior analytičku britskej spoločnosti Energy Aspects Ltd., ktorá sa zaoberá analýzou energetického trhu.

Ukrajina je obzvlášť závislá od dodatočných nákupov: Podľa ukrajinského prevádzkovateľa plynárenskej siete krajina len za prvých 20 júnových dní doviezla 347,6 miliónov kubických metrov plynu z Maďarska, Slovenska a Poľska – časť tohto objemu prišla tranzitom z Nemecka.

 

„So stavom zásobníkov to nesúvisí“

Spolková agentúra pre sieťovú reguláciu nevidí žiadnu priamu súvislosť medzi dovozom LNG do Nemecka a nízkym stavom zásobníkov.

„Zásobníky plynu sú v zásade prevádzkované na ekonomickom základe – obchodníkmi a dodávateľmi,“ vysvetlil hovorca na žiadosť berlínskych novín Berliner Zeitung.

.

Trh funguje na základe cien, obchodníci a dodávatelia dovážajú a skladujú plyn na vlastnú zodpovednosť, uviedol.

Agentúra zároveň pripomína, že nemecké terminály LNG môžu využívať aj európski účastníci trhu, ktorí plyn následne prepravujú cez Nemecko do ďalších krajín. Ak by napriek tomu bola ohrozená bezpečnosť dodávok, vláda má k dispozícii zákonné možnosti zásahu podľa zákona o skladovaní plynu, dodala agentúra.

 

Dovozcovia plynu mlčia o objeme vývozu

Za prerozdelenie kapacít terminálov je zodpovedná federálna spoločnosť Deutsche Energy Terminal (DET). Na žiadosť denníka Berliner Zeitung však spoločnosť nechcela potvrdiť, či štyri terminály (vo Wilhelmshavene, Brunsbütteli a Stade) v súčasnosti intenzívnejšie využívajú zahraniční dovozcovia plynu.

Z právnych dôvodov nemožno poskytnúť bližšie informácie o zmluvných partneroch, uviedol jej hovorca. „Otázka, kam sa skvapalnený LNG po dodaní do nemeckej plynárenskej siete ďalej prepravuje, nie je našou záležitosťou ani súčasťou našich zmlúv,“ vysvetlil hovorca DET.

Podľa informácií DET väčšina dodávok LNG do nemeckých terminálov pochádza z USA. Dodávky z Ruska naopak nie sú povolené.

Ani nemeckí dovozcovia plynu sa na otázku, čo sa deje s množstvom, ktoré dovážajú do Nemecka, nechceli vyjadriť podrobnejšie. Berlínska spoločnosť Sefe (bývalá Gazprom Germania) poukazuje na to, že skvapalnený zemný plyn sa obchoduje prostredníctvom obchodnej platformy Trading Hub Europe (THE), preto nie je možné jednoznačne zistiť, koľko dovezeného plynu skutočne zostáva v Nemecku.

THE sama podľa vlastných informácií tiež nerozhoduje o tom, koľko plynu zostane v Nemecku a koľko sa odošle do zahraničia. Toto rozhodnutie je výlučne na obchodných spoločnostiach, teda na odberateľoch plynu.

Privatizovaná spoločnosť Uniper, ktorá je sama prevádzkovateľom podzemného zásobníka v Bavorsku, dodáva, že využívanie terminálov je riadené trhom a závisí od dopytu, globálnych podmienok na trhu s LNG a od vývoja cien.

Skutočnosť, že budovanie skladovacích kapacít v Nemecku v súčasnosti prebieha pomalšie ako v iných krajinách, je podľa spoločnosti Uniper spôsobená najmä nepriaznivou cenovou situáciou na trhu s plynom.

.

Z toho možno usúdiť, že nedostatočná naplnenosť nemeckých zásobníkov plynu, ktorá v súčasnosti dosahuje približne 49 %, predstavuje narušenie trhu. Pokus o objasnenie tejto otázky rýchlo končí vzájomným zvaľovaním zodpovednosti na zúčastnené subjekty trhu.

 

Ministerstvo hospodárstva hovorí o „špekuláciách na trhu“ a „solidarite“

Čo si o tom myslí nemecká vláda a ako chce proti tomu bojovať?

Federálne ministerstvo hospodárstva a energetiky pod vedením nástupkyne exministra  Habecka, Katheriny Reicheovej, na otázku odpovedalo, že terminály LNG „vytvárajú rezervné kapacity na vyrovnanie nedostatkov v prípade obmedzení alebo výpadkov iných dodávateľských ciest“.

Katherina Reiche
Katherina Reicheová (CDU), spolková ministerka pre hospodárstvo a energetiku, skladá sľub v Bundestagu za prítomnosti spolkového kancelára Friedricha Merza (CDU, vľavo) pred predsedníčkou Bundestagu Juliou Kloecknerovou (CDU, vpravo) počas slávnostnej inaugurácie v Bundestagu v Berlíne v utorok 6. mája 2025. / Foto : SITA Kay Nietfeld/dpa via AP

Okrem toho prispievajú k „európskej solidarite“: práve od zastavenia tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu začiatkom roka 2025 by terminály mohli vo väčšej miere využívať aj vnútrozemské európske krajiny, uvádza hovorkyňa.

.

Napriek súčasným nízkym zásobám nemecká vláda nevidí ohrozenie bezpečnosti dodávok a poukazuje na nedávny opätovný nárast zásob. Na začiatku roka viedli najmä „špekulácie na trhu“ k nízkym zásobám, ktorým tamojšia vláda medzitým zabránila novým nariadením o stave zásob plynu. V skoršej odpovedi ministerstva sa uvádzalo, že štátna intervencia sa neplánuje.

V neposlednom rade zvýšil atraktívnosť terminálov LNG aj rastúci dopyt z Nemecka, cituje Bloomberg Thomasa Thorkildsena, obchodného riaditeľa spoločnosti Hoegh Evi Ltd., nórskeho dodávateľa plávajúcich importných terminálov.

Konkurencieschopnosť terminálov sa navyše zvýšila vďaka dotáciám na poplatky za vykládku v štátnych zariadeniach. Rastúci dopyt potvrdzuje aj spoločnosť Deutsche ReGas, prevádzkovateľ terminálu LNG Mukran na ostrove Rügen.

Ministerstvo hospodárstva má na mysli očakávania mnohých obchodníkov, že takzvaný letný a zimný spread – rozdiely v cenách medzi letnými a zimnými mesiacmi – zostane nízky a ceny plynu výrazne nevzrastú.

Ak však zásoby zostanú na nízkej úrovni, mohlo by to viesť k náhlym cenovým skokom, vyjadrili sa odborníci.

.

„Európa zostáva v oblasti energetickej bezpečnosti zraniteľná,“ varuje Thorkildsen.

„Chladná zima alebo problémy v systéme by mohli rýchlo spôsobiť, že Európa nebude mať dostatočné kapacity na úplné pokrytie svojej spotreby,“ dodal.

Prečítajte si tiež:

V tomto článku sme sa venovali konkrétnej téme, ak máte chuť pokračovať v čítaní, určite si nenechajte ujsť aj ďalší článok Merz čelí ostrej kritike: V ťažkej dobe nechal Nemecko napospas osudu , v ktorom sa venujeme inej oblasti a prinášame ďalšie zaujímavé pohľady a praktické informácie.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.

Nový diskusný systém Kvôli mnohým sťažnostiam na diskusný systém Disqus, ktorý sme doteraz používali, sme sa rozhodli implementovať na stránku nový diskusný systém Quantam.
Nejaký čas budú tieto dva diskusné systémy na stránke fungovať paralelne, ale potom diskusný systém Disqus odpojíme a zostane iba nový diskusný systém Quantam.
Vytvorte si preto prosím svoj profil v novom diskusnom systéme Quantam, je to veľmi jednoduché.
Vaše názory, pripomienky a postrehy nám píšte na mail hlavnespravy@hlavnespravy.sk



.


Ukrajina testuje európsky ekvivalent Starlinku

Hlava kyjevského režimu Volodymyr Zelenskyj vyhlásil, že Ukrajina testuje európsky ekvivalent Starlinku. Informuje o tom francúzska televízna stanica BFMTV

23. 08. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania |
23. 08. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania |

Medveď vytiahol turistku zo stanu a roztrhal ju pred očami jej snúbenca

V Altajskom regióne vytiahol ľudožravý medveď turistku zo stanu a roztrhal ju; deň predtým jú snúbenec požiadal o ruku. Informuje…

23. 08. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania |
23. 08. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania |

“Zastreliť a obesiť,” odporúča poslanec ako riešenie úrokov na príslušníkov TCK

Na Ukrajine poslanec Chmelnického krajského zastupiteľstva Viktor Burlyk navrhol radikálny spôsob boja proti občanom, ktorí útočia na zamestnancov územných náborových…

23. 08. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania |
23. 08. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania |

Odborový zväz polície vyzýva relevantné politické strany, aby predstavili plány pre Policajný zbor

Odborový zväz polície v SR vyzýva relevantné politické strany, aby pred budúcoročnými voľbami do Národnej rady SR predstavili svoje konkrétne…

23. 08. 2026 | Z domova | 2 min. čítania |
23. 08. 2026 | Z domova | 2 min. čítania |

Takáč naznačuje ako skončí spor Taraba vs. Danko. Kuffa by podľa neho nebol dobrým ministrom

Minister pôdohospodárstva Richard Takáč verí, že ešte je časový priestor na to, aby Tomáš Taraba (nom. SNS) a Andrej Danko…

23. 08. 2026 | Z domova | 2 min. čítania |
23. 08. 2026 | Z domova | 2 min. čítania |

HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov
.