Rozložia pakistanský moslim a hinduista Veľkú Britániu?

❚❚

Edinburgh 30. marca 2023 (HSP/Foto:Facebook)

 

Hamza Yousaf, moslim pakistanského pôvodu, sa stal novým šéfom škótskej vlády. Formálne je jeho hlavnou úlohou dosiahnuť nezávislosť od Británie, ktorej vládu vedie hinduista, pôvodom Ind Rishi Sunak. Krvavý hinduisticko-pakistanský konflikt sa tak obrazne preniesol aj do britskej vlády. To však nie je to najzaujímavejšie z toho, čo teraz Škótsko čaká

Rishi Sunak a Hamza Yousaf
Na snímke Rishi Sunak a Hamza Yousaf

Mahátma Gándhí bojoval nielen za nezávislosť od Británie, ale aj za to, aby sa bývalá londýnska kolónia v Hindustane stala jedným suverénnym štátom – bez hraníc medzi hinduistami a moslimami. Túto myšlienku zdieľala väčšina kľúčových ľudí v oboch vetvách vtedajšieho protibritského odboja. Následný spor o rozdelenie moci však nedal dobrým úmyslom žiadnu šancu – nezávislosť vyhlásili hneď dva nové štáty, India a Pakistan.

.

Vedúci predstavitelia dvoch hlavných strán – Indického národného kongresu a Moslimskej ligy – sa navzájom nenávideli do takej miery, že sa fyzicky nedokázali dohodnúť. Preto vytvorenie hranice bolo zverené Britom, konkrétne lordovi Cyrilovi Radcliffovi, o ktorom sa predpokladalo, že v tejto záležitosti nemá žiadne vlastné záujmy.

Lord sa snažil nakresliť hranicu podľa inštrukcií – podľa náboženského princípu a existujúcej infraštruktúry, ale papier sa na niektorých miestach rozchádzal so skutočnosťou. Tajomstvo, prečo sa Radcliffe v sporných prípadoch rozhodol tak alebo onak, si odniesol do hrobu a všetky dokumenty zničil.

.

Brit nemal k indickým kolóniám žiadny citový vzťah, kým nebol poverený touto špeciálnou misiou nezaujímal sa o život v nich a nenávidel miestnu klímu. Keby mu však vtedy niekto povedal, že o necelé storočie budú hinduista a pakistanský moslim rokovať o rozdelení britských ostrovov, považoval by to za zlý vtip.

Tu však sranda končí: novým lídrom Škótskej národnej strany (SNP), a teda aj šéfom škótskej vlády, je prisťahovalec druhej generácie Hamza Yousaf. Podobne ako väčšina členov jeho strany podporuje odtrhnutie Škótska od Spojeného kráľovstva, v ktorom vládu nedávno prevzal hinduista Rishi Sunak. Je to irónia historického osudu alebo odplata za kolonializmus zo strany Anglosasov, kto to už ako vidí.

V Londýne je všetko jasné: pri moci sú tam konzervatívci, ale z hľadiska kultu multikulturalizmu sú toryovia na nerozoznanie od ľavice. Ale SNP je tak trochu nacionalistická strana. Škótsky nacionalizmus sa spája s brutálnymi bradáčmi v kiltoch, nie s ľuďmi ako Yousaf. Svoju prvú prísahu ako poslanec škótskeho parlamentu zložil pred niečo vyše 10 rokmi v šerváni, odeve indickej šľachty, pričom svoju prísahu zopakoval v urdčine, úradnom jazyku Pakistanu.

Zároveň sa zdá, že Yousafovi mimoriadne záleží na právach transsexuálov, ako aj na právach iných “módnych” menšín.

Vtip je v tom, že SNP je už dlho veľmi ľavicová strana, dokonca ešte naľavo od londýnskeho hlavného prúdu. Po tom, čo sa na politické výslnie odrazila na myšlienke sebeckého rozdeľovania výnosov z ropy nájdenej na škótskom šelfe, prijala už celú európsku agendu ľudských práv vrátane kultu Európskej únie, z ktorej Británia, ako viete, vystúpila.

.

Pokiaľ ide o rozpory medzi “slobodnou voľbou pohlavia” a moslimskou vierou, je ich menej, než by sa mohlo zdať. V teokratickom Iráne je veľa vecí zakázaných, ale operácie na zmenu pohlavia sú úplne legálne: ajatolláhovia veria, že v islame neexistuje žiadne tabu.

Ďalšia vec je, že v niektorých otázkach je Yousaf, mierne povedané, radikál. Štátom garantovaná a finančne podporovaná “zmena pohlavia” podľa rozmaru školáka je jeho osobnou víziou budúcnosti. Toto (alebo možno pozadie prvého ministra, ako sa k tomu teraz priznal) vytvorilo v škótskej vládnucej strane líniu rozkolu.

Yousafovou hlavnou súperkou vo vnútrostraníckych voľbách do vedenia bola Kate Forbesová, menej vyzdvihovaná ale skúsenejšia politička ako on. Nový premiér Škótska bol jedným z najbližších spolupracovníkov predchádzajúcich dvoch premiérov a v období masového očkovania proti covidu zastával aj posty ministra dopravy, spravodlivosti a zdravotníctva. V súčasnosti má len 37 rokov, ale Forbesová je ešte mladšia – 32 rokov. Päť z týchto rokov bola v škótskej vláde zodpovedná za financie.

Zdalo sa, že jej prehra je vopred daná, ale zrazu sa pustila do vážneho boja s Yousafom a nakoniec zaostala len o štyri percentuálne body – 48 proti 52. A tu si treba uvedomiť, že Forbesová, naopak, zastáva konzervatívne postoje podľa štandardov SNP, pokiaľ ide o potraty, manželstvá homosexuálov, zmenu pohlavia, všeobecne všetko, čo je v rozpore s jej prísnymi protestantskými postojmi.

Strana je teda rozdelená zhruba na polovicu: Yousafove ubezpečenia o zmene pohlavia sú už pre mnohých “príliš”, vraj to neskončí dobre. A prvý minister má veľkú šancu dokázať, že jeho kritici sa mýlia – a má chuť to urobiť.

.

Sľúbil napríklad zaviesť rasovú rôznorodosť v škótskej vláde, hoci Škótsko na rozdiel od Londýna alebo Manchestru nie je rasovo rôznorodé – takmer všetci sú tu belosi. Vzhľadom na Yousafov pôvod by to bol plnohodnotný experiment v duchu “novej etiky” v celom štáte, hoci ešte nie nezávislom.

Akoby sa v krajine dudákov rozhodli vybudovať ideálnu spoločnosť podľa Georgea Sorosa.

Samotný Yousaf sa domnieva, že Škótsko by sa vôbec malo stať republikou, čo napodiv nezdieľa väčšina v SNP (aspoň nikdy neboli námietky proti tomu, aby sa považovali za poddaných Alžbety II. ako Austrálčania alebo Kanaďania, ale byť poddaným Karolovi III. tu už je nadšenie menšie). To by bol, pochopiteľne, ešte zaujímavejší experiment, ktorý však Yousafovi pravdepodobne nebude umožnené uskutočniť.

Noviny VZGLJAD už napísali, že šance Škótov na ďalší pokus o odtrhnutie sa od Británie prostredníctvom referenda sú mizivé. Dali jasne najavo, že nebudú pokúšať osud častejšie ako raz za 20 až 30 rokov. A tvrdšej a radikálnejšej hre zabránia vnútrostranícke hádky škótskych nacionalistov, ktoré pod vedením Yousafa hrozia dosiahnuť novú úroveň.

To znamená, že napriek všetkým indicko-pakistanským sporom je triumf Hamzu Yousafa sviatkom aj pre Rishiho Sunaka. Najmä ak vďaka Yousafovi dôjde v SNP k rozdeleniu na tradičných národných separatistov a netradičných – s BLM, zmenou pohlavia pre deti, zbytočnou rasovou diverzitou a inými “naratívmi”.

Berúc do úvahy, že Yousaf ako prvý minister Škótska je Sunakovi skôr užitočný, môžu nájsť spoločnú reč, čo sa nepodarilo otcom zakladateľom Indie a Pakistanu. Takzvaný Mountbattenov plán, podľa ktorého lord Radcliffe kreslil svoje mapy, viedol k civilizačnému konfliktu, ktorý zabil najmenej milión ľudí a z desiatok miliónov urobil utečencov.

Mimochodom, Sunakovi rodičia aj Yousafova matka, prísne vzaté, nepochádzajú z Hindustanu, ale z Afriky – aj tam sa aktívne presídľovali bývalí indickí a pakistanskí krajania. Scenár, v ktorom si hinduistický premiér a moslimský prvý minister, obsadiac tie správne stoličky, rozdelia Britániu čisto z pomsty za utrpenie svojich národov, je však dobrý do filmu, ale v reálnej politike sa pravdepodobne neuplatní.

Prinajmenšom nie vtedy, keď o tom rozhodujú Sorosovi globalisti.

 

 

.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.

Odporúčame

.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:29

Turecká polícia sa v hlavnom meste Ankara v piatok dostala do potýčok s demonštrantmi počas protestu proti plánom na odchyt a prípadné utratenie miliónov túlavých psov.

Včera 20:29

Taliansko chce po 13 rokoch aj napriek pokračujúcej občianskej vojne v Sýrii opäť vyslať svojho veľvyslanca do Damasku. Uviedol to v piatok taliansky minister zahraničných vecí Antonio Tajani.

Včera 20:18

V Belgicku obvinili z plánovania teroristického útoku troch čečenských občanov, ktorých podozrievajú z členstva v afganskej odnoži Islamského štátu – Chórasán.

Včera 20:05

Podľa nedávno zverejneného prieskumu verejnej mienky, ktorý si objednala Európska komisia, sa takmer dve tretiny občanov členských krajín Európskej únie obávajú o bezpečnosť eurobloku.

Včera 20:05

Mladík podozrivý z minulotýždňovej vraždy bývalej ukrajinskej nacionalisticky orientovanej poslankyne a jazykovedkyne Iryny Farionovej zostane vo väzbe prinajmenšom 60 dní. Rozhodol o tom v piatok súd v Ľvove.

Včera 19:33

Talianska vláda v piatok schválila vytvorenie osobitnej hospodárskej zóny na juhu krajiny. Strategický plán v nasledujúcich troch rokoch podporí rozvoj hospodársky znevýhodnených regiónov južného Talianska, vyhlásila talianska premiérka Giorgia Meloniová.

Včera 19:24

Troch Bulharov zadržali pre podozrenie z toho, že v máji poškodili pamätník holokaustu v Paríži. Oznámila to v piatok bulharská Štátna agentúra pre národnú bezpečnosť (SANS).

Včera 19:24

Európska agentúra pre lieky (EMA) v piatok zamietla žiadosť o uvedenie nového lieku na Alzheimerovu chorobu na trh. Riziká vedľajších účinkov lieku vrátane možného krvácania do mozgu vraj prevažujú nad jeho prínosmi.

Biogen
Na archívnej snímke z 11. marca 2020 sídlo spoločnosti Biogen v americkom Cambridge
Včera 19:22

Opozičná mimoparlamentná strana Demokrati žiada o zvolanie ekonomickej krízovej rady za účasti odborníkov. Informovala o tom Martina Kakaščíková, hovorkyňa strany, v reakcii na informácie, že Rada EÚ dala zelenú na začatie konania pre nadmerný deficit proti siedmim krajinám EÚ vrátane Slovenska. Nasledovala tak odporúčania Európskej komisie (EK).

Včera 19:00

Sudca vedúci predbežné vyšetrovanie obvinení z korupcie voči manželke španielskeho premiéra Pedra Sáncheza v piatok zamietol jeho žiadosť, aby mohol svedčiť písomne. Vypočutie Sáncheza sa tak uskutoční v plánovanom termíne, teda 30. júla v jeho oficiálnom sídle.

Včera 18:29

Rozsah prehriatia ruskej ekonomiky bol v prvom polroku 2024 najväčší za posledných 16 rokov, vyhlásila v piatok guvernérka ruskej centrálnej banky Elvira Nabiullina.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










.
.

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke dym vo farbách francúzskej vlajky počas otváracieho ceremoniálu XXXIII. letných olympijských hier v Paríži 26. júla 2024

Autor: TARS/AP-Matthias Schrader

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.
.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Miroslav Iliaš

Viktor Pondělík

Artem Klymenko

Erik Majercak

Gustáv Murín

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali