Prešov 18. februára (TASR) – Gymnázium na Konštantínovej ulici v Prešove (GK2), ktorého zriaďovateľom je Prešovský samosprávny kraj, je čo sa týka počtu žiakov, najväčšou strednou školou v Prešovskom kraji. V tomto školskom roku ju navštevuje 780 žiakov a o vyučovací proces sa stará 57-členný profesorský zbor.
Riaditeľ gymnázia Stanislav Šanta pre TASR uviedol, že zvláštnosťou ich školy je, že je tu niekoľko zložiek. Okrem klasického gymnázia aj osemročné gymnázium a anglické bilingválne gymnázium. Práve kvalitná všestranná príprava žiakov pre štúdium na vysokých školách posilnená znalosťami cudzích jazykov je absolútnou prioritou vedenia školy.
Pretože v poslednom období sa do popredia výrazne dostala angličtina, nemčina je vnímaná skôr ako druhý cudzí jazyk. Gymnázium sa rozhodlo posilniť vzdelávanie v nemčine a v súčasnosti už realizuje všetky kroky, ktoré majú v školskom roku 2014/2015 viesť k otvoreniu nemeckého bilingválneho gymnázia.
"V prípade vyučovania nemčiny sa mienime orientovať skôr na humanitné predmety. Treba si uvedomiť, že je to aktuálna požiadavka doby, pretože veľa našich ľudí pracuje v nemecky hovoriacich krajinách. Čo je však najdôležitejšie, našim študentom vytvoríme väčšiu šancu študovať na vysokých školách v Nemecku, Rakúsku alebo vo Švajčiarsku,“ spresnil Šanta.
Konštatoval, že škola má predpoklady v spolupráci s Prešovskou univerzitou zabezpečiť kvalitné personálne obsadenie pre vyučovanie nemčiny a plánuje využiť aj spoluprácu so základnými školami, kde by mali vznikať prípravné triedy.
Gymnázium má bohaté skúsenosti s medzinárodnou spoluprácou, v úzkom kontakte sú s nemeckým veľvyslanectvom, spolupracujú s mestom Remscheid a nadväzujú nové kontakty s nemecky hovoriacou školou v Portugalsku.
„Nakoľko chceme otvoriť nemecké bilingválne gymnázium, tak sme naviazali družbu so školou v Bavorsku, ktorej riaditeľ prichádza v týchto dňoch na Slovensko a dohodneme bližšiu spoluprácu na základe výmenných pobytov,“ tvrdí riaditeľ.
Vedenie školy sa teší z vysokého počtu absolventov, ktorí sú prijímaní na vysoké školy. Podľa riaditeľa sa štatistiky priblížili k hranici takmer 100 percent.
Výrazným prínosom v poslednom rokoch bola aj čiastočná rekonštrukcia priestorov školy, ktorá sa realizovala z eurofondov. Na budove vymenili strechu, rekonštruovali rozvody tepla, kotolňu a vymenili okná.
„To viedlo k tomu, že škola napríklad znížila náklady na vykurovanie o približne 34.000 eur ročne. Tieto peniaze môžeme použiť na výchovnovzdelávací proces,“ uzavrel Šanta.
UPOZORNENIE: TASR vydá k správe zvukový záznam.