Siracká: Kým bude panovať britská kráľovná, nebudem môcť odísť z Ligy

Bratislava 1. mája 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR-Štefan Puškáš)

 

Prinášame rozhovor s prezidentkou Ligy proti rakovine Evou Sirackou

Prezidentka Ligy proti rakovine (LPR) Eva Siracká dnes oslavuje 90. narodeniny. Mladých v hromadnej doprave nepoučuje a priznala sa, že za volantom používa nie príliš spoločenský slovník. Povinné návštevy mladých v koncentračných táboroch nemusia podľa nej priniesť želaný efekt a slovenské zdravotníctvo by sa malo viac starať o pacienta v priebehu jeho celej choroby. Povedala to v rozhovore pre TASR v rámci projektu Osobnosti: tváre, myšlienky.

Na snímke prezidentka Ligy proti rakovine Eva Siracká
Na snímke prezidentka Ligy proti rakovine Eva Siracká

Eva Siracká sa narodila v Uherskom Hradišti v roku 1926, na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave promovala v roku 1951. S onkológiou prišla do kontaktu počas povinnej praxe v Onkologickom ústave sv. Alžbety v Bratislave. Neskôr sa tam vrátila ako mladá lekárka a stala sa prvou ženou na Slovensku, ktorá sa venovala rádioterapii.

Ligu proti rakovine založila v roku 1990. Neziskovú organizáciu mnohí poznajú vďaka zbierke Deň narcisov. Z vyzbieraných peňazí Liga podporuje rozvoj diagnostiky, liečby, výskumu či vybavenie nemocníc a hospicov. Organizuje bezplatné relaxačné pobyty pre pacientov, vedie Centrá pomoci s poskytovaním bezplatných služieb a financuje prevádzku Domov pre rodičov detí liečených na rakovinu v nemocnici.

Ako vyzerá váš bežný deň?

Vstávam o pol šiestej ráno. Mám rada, keď je ešte celý deň predo mnou. Ľahšie sa mi tak plánuje program celého dňa. Pracujem osem hodín denne, a keďže sídlo Ligy proti rakovine (LPR) mám blízko domu, tak mám výhodu v tom, že ušetrím čas, ktorý ľudia musia vynakladať na stresujúcu dopravu. Bývam v starom rodinnom dome so záhradou, o ktorý sa treba starať a nie vždy sa tomu dokážem plne venovať. Večer si v posteli niečo prečítam a idem spať okolo desiatej. Výnimkou sú víkendy, kedy ma manžel presvedčil, že by som mala vstávať o niečo neskôr.

Ste pri sile.

Nevydržím sedieť v pokoji. Svojim bývalým spolužiačkam, ktorých už, žiaľ, nie je veľa, som vždy vyčítala, že sa počas dôchodku uzavreli do seba, prestali chodiť medzi ľudí a venovali sa často svojim zdravotným problémom a nemali žiadne koníčky. Myslím si, že pohyb nabíja energiou, rovnako aj príroda a tiež koníčky, ktoré by mal každý mať. Mnohí starší ľudia ich nemajú, potom bývajú nešťastní, často sú aj zatrpknutí a zlostní. Ľudia sa im potom aj vyhýbajú. Lúštenie krížoviek nie je mojím koníčkom, i keď mnohí hovoria, že je to relax. Ale ja dávam skôr prednosť vychádzkam do prírody. Treba si každý deň urobiť aj nejakú radosť. My s manželom sme si zaviedli takzvané happy hour, ktoré často odporúčam. Večer si sadneme, dáme si pohár vína i dva, podľa nálady. Rozprávame sa, čítame, starosti nechávame bokom a smejeme sa.

Čo v živote ešte plánujete?

Dobehnúť ešte niečo, čo som zanedbávala, pretože na to nebolo vždy dosť času. Milujem záhradkárčenie, je to aj relax aj fitnes. Chcem ešte stále robiť výlety do prírody, i keď to už nevyzerá na veľké túry ako kedysi. Plánujem prečítať mnoho kníh, čo mám doma na policiach. Plánujem i odovzdať „ligové žezlo“ niekomu inému a verím, že sa nájde niekto, kto by ma nahradil. Raz som však neprozreteľne so žartom povedala, že pokiaľ bude britská kráľovná panovať, ktorá je moja veková rovesníčka, tak z Ligy proti rakovine nebudem môcť odísť. Tak stále čakám, ale prajem jej, aby sa jej darilo.

Vraj rada šoférujete.

Robí mi to stále potešenie, najmä keď cestujeme do Tatier. Manžel už mi dáva v šoférovaní prednosť, lebo rád vníma okolie bez stresov. Myslím si, že jazdím spoľahlivo a slušne. V živote som platila iba dvakrát pokutu za prekročenie rýchlosti.

Ako sa vám jazdí v Bratislave?

Priznám sa, že počas jazdy v hlavnom meste niekedy používam nie príliš slušný spoločenský slovník, aby som sa tak odreagovala od agresívneho správania sa mnohých šoférov. Tento slovník môj manžel nie veľmi dobre znáša, ale aj si uľavím, tak ako je to na Slovensku zvykom. Pomáha mi to od stresov. V Bratislave cestujem radšej hromadnou dopravou, nemusím sa ani rozčuľovať, ani hľadať miesto na parkovanie a niekde sa tak dostanem aj rýchlejšie.

Poučujete mladých v hromadnej doprave?

Nemám to vo zvyku i keď sú situácie, v ktorých niektorí neuvoľnia miesto starším alebo invalidným. Mnohí ľudia na mládež nadávajú, ale ja sa mladých zastávam, je to u nich iste nedostatok výchovy, ale som presvedčená, že to sú iba výnimky. Mladým fandím, aj im niekedy závidím, pretože berú život s ľahkosťou a nemám rada takých, ktorí sa často i bez vážnejšej príčiny škriepia a frflú. Mnohí ľudia nevedia, čo je to úsmev, čo dobre nechápem, veď úsmev nič nestojí.

Vy ste boli tínedžerkou v čase druhej svetovej vojny.

Zažili sme všeličo, najdramatickejšie chvíle boli počas fronty, čo neboli veľmi príjemné časy. Vtedy sme sa nie veľmi zdržovali na uliciach a museli sme byť doma. Tak som sa začala učiť angličtinu a vedela som pri tom sedieť dlhé hodiny. Po vojne, keď som išla na medicínu, sa táto moja usilovnosť zišla a ešte ako medičku ma prijali do jazykovej akadémie, kde som učila deti, neskôr i starších, i niektorých univerzitných profesorov. A tak som si tú angličtinu stále zdokonaľovala. My sme generácia, ktorá rada spomína na obdobie prvej Československej republiky. Pre nás deti bol vtedy život oveľa ľahší. Nebolo veľa áut, rodičia nás bez obáv púšťali von, trávili sme veľa času v prírode a oni sa nebáli, že by nám niekto ublížil. V tých časoch som začala i skautovať a dodnes spomínam, aké to boli krásne roky a viaže sa mi k tomu aj jeden veľmi pekný zážitok.

Aký?

Po vojne prišla na Slovensko na návštevu Lady Baden-Powell, zakladateľka ženského skautingu. Sprevádzala som ju, robila som jej tlmočníčku. Bola pozvaná do Modry, kde ju privítali na námestí a starosta jej s nadšením vložil do rúk peceň chleba a nôž. Pre nás bolo zábavné vidieť, ako sa tvárila, pretože nevedela, čo s tým má robiť. Potom sme jej to aj vysvetlili, že je naším zvykom takto privítať nášho vzácneho hosťa. Okomentovala to so smiechom tak, že za celý svoj skautský život nestihla urobiť takúto „odborku“.

Rozprávali ste sa doma o politike?

Ani veľmi nie. Môj otec sa o politiku ani o nejakú stranu nezaujímal, pretože ako sudca to považoval za správne rozhodnutie. Za fašistického Slovenského štátu sme veľmi citlivo a s nepokojom vnímali, ako sa rozlišovali ľudia nielen podľa politických názorov, ale aj podľa iných neprijateľných kritérií. Smútok, rozhorčenie a trpkosť zostali v mnohých nás dodnes.

Ako vnímate prítomnosť Kotlebovej strany v parlamente?

Nie je mi dosť jasné, prečo už minulá vláda neurobila dosť opatrení, aby zmenila náladu niektorých, prevažne mladých ľudí, čo takto nahrávalo Kotlebovi na smeč. Veľmi dúfam, že sa v tomto štáte nájde veľa rozumných ľudí, ktorí pochopia, že neonacizmus a fašizmus predstavuje pre všetky národy veľké nebezpečenstvo. Keď vidím záznamy z pôvodných stretnutí tejto strany, necítim sa dobre. My sme za fašizmu zažili rôzne hrôzy. Zažili sme mnohé smutné javy, keď niektorých našich spolužiakov zo dňa na deň nebolo, lebo ich aj s rodinou odvliekli do koncentračného tábora.

Čo si myslíte o povinných návštevách mladých v koncentračných táboroch, ktoré navrhuje opozícia?

Je dobré, aby sa mladým ľuďom tieto hrôzy a ich následky neustále pripomínali, aby sa na ne nezabudlo. Myslím si ale, že zaviesť niečo, čo je povinné, môže u mladých ľudí vyvolať opačný výsledok, ako sa očakáva.

Máte strach z rakoviny?

Nehovorila by som o strachu, ale o obavách. My onkológovia, ktorí sme zažili veľa vážnych prípadov choroby a jej následkov, sme tak trocha profesionálne poznačení. Keď nás začne bolieť hlava, tak nás napadne, či nejde o mozgový nádor. Keď dlhší čas kašleme, povieme, že si to treba overiť, či je to v poriadku. Telo si treba všímať, a keď ľudia zbadajú na sebe nejaké príznaky, nemôžu váhať s návštevou u lekára pre strach z rakoviny, ale musia pochopiť, že keď sa zachytí včas, sú veľké šance na jej prežitie.

Štatistiky na Slovensku naznačujú, že ľudia neradi chodia k lekárovi a zanedbávajú preventívne prehliadky.

Je to trochu výsledkom izolovanosti východného regiónu Európy od jej západného regiónu, kde už vtedy bolo veľa programov zameraných na výchovu, informovanosť a nabádanie ľudí k prevencii a zmene životného štýlu. Nás teší, že mladí ľudia sa už dnes na to pozerajú inak vďaka intenzívnej výchove, ku ktorej prispela veľmi významne aj Liga proti rakovine, ktorá dosiahla, že v 70 školách na Slovensku sa už dlhé roky uskutočňuje projekt Onkologická výchova v školách, ktorý i finančne podporuje.

Motivujú lekári pacientov dostatočne, aby chodili na preventívne prehliadky?

Určite a my im v tom pomáhame opakovanými kampaňami, ktoré propagujú význam Európskeho kódexu proti rakovine. Nie vždy je to úspešné. Pamätám sa na veľké úsilie jedného gynekológa z menšieho mesta, ktorý oslovil všetky ženy, aby prišli na preventívnu prehliadku. Bolo prekvapivé, že prišlo iba 25 percent oslovených. Veľmi dúfam, že sa to už značne zmenilo. Ja chodím poctivo na všetky potrebné preventívne prehliadky, pretože viem, že sa dá predísť mnohým rizikám, ktoré prináša rakovina. Žiaľ, mnohí ľudia nechodia, pretože sa obávajú, aby im niečo nenašli. To je tá nešťastná „pštrosia“ politika.

Vraj ste niekedy fajčili.

Keď sme po vojne videli prvé americké filmy, kde všetky herečky fajčili, čo dnes vidíme aj v starých českých filmoch, mnohí mladí ľudia chceli vyzerať podobne. Nebola som náruživou fajčiarkou, pretože tie vtedajšie cigarety „zorky, vlasty, memphisky“ ani nechutili. Ale vtedy, keď v spoločnosti fajčil takmer každý, som si zapálila aj ja. S týmto zlozvykom som prestala ešte ako mladá lekárka, pri tragickom zážitku na jednej rannej vizite. Mali sme pacienta, ktorý mal 37 rokov a rakovinu pľúc, vyfajčil až štyri škatuľky denne. Keď som sa ho na vizite pýtala, ako sa má, rozkašľal sa a z úst mu začal vytekať prúd krvi, čo bolo príznakom toho, že nádor mu nahlodal nejakú veľkú cievu. Žiaľ, nedalo sa mu vtedy nijako pomôcť. V ten deň som prestala fajčiť a dodnes mnohým mladým ľuďom pri prednáškach v školách spomínam tento tragický zážitok.

Vnímajú ľudia rakovinu stále ako rozsudok smrti?

Liga proti rakovine pracuje roky na tom, aby sa tento mýtus odstránil. Je to zásluhou intenzívnej výchovy, ale i starostlivosti o pacienta nielen počas liečby, ale i po nej, pretože vieme, akými následkami choroby trpia. Sme veľmi radi, že sa nám podarilo presadiť psychologickú starostlivosť o pacientov v nemocniciach i mimo nich a týchto odborne vzdelaných psychológov platíme. I tým sme sa priblížili k týmto dlho zavedeným praktikám v mnohých štátoch sveta i Európy. Je to aj súčasť nášho pripravovaného programu, ktorý chceme zaviesť, a to je onkologická rehabilitácia, ktorá by mala byť považovaná za rovnako dôležitú disciplínu ako diagnostika a liečba, pretože rieši celý rad problémov súvisiacich s rakovinou a jej liečbou. Nie je to iba fyzická rehabilitácia, ktorá pomáha odstrániť následky choroby a jej liečby. Je to pomoc pacientom tým, že sa odstráni diskriminácia v prístupe k poisteniu, finančným službám, návratu do zamestnania a vlastne návratu do života.

Má lekár povedať pacientovi do očí zúfalú prognózu?

Pacient má právo vedieť i nevedieť. Preto je podľa mňa veľmi dôležité pacienta si otestovať formou psychologického prístupu a podľa toho mu diagnózu povedať. Je veľmi dôležité, aby bol pacient formou takého rozhovoru pripravený na prijatie diagnózy a potom lekár môže ľahšie rozhodnúť, ako to pacient prijme. V niektorých krajinách sa už bežne zaviedlo, aby sa pacient dozvedel úplnú pravdu, pretože si to pacienti sami žiadali, aby si mohli zariadiť život, aby si napríklad vedeli zaopatriť deti, riešiť veci s firmou, riešiť dedičstvo. Vždy ale hovorím, že u každého pacienta treba vyvolať nádej i keď je niekedy malá.

Vy by ste chceli počuť holú pravdu alebo verziu s nádejou?

Holú pravdu. Mňa by lekári možno ťažko oklamali, pretože sa v tejto oblasti vyznám.

Aký máte názor na eutanáziu?

Nie som jej zástancom. Keď som raz život dostala, nemám právo si ho brať a ani ho brať druhým. Sú však prípady, kedy človek premýšľa o význame takzvanej pasívnej eutanázie. Je to v prípadoch, keď už nie je žiadna nádej na vyliečenie a pacient veľmi trpí, tak už nie je vhodné predlžovať mu utrpenie podávaním nejakých podporných spôsobov, ak to nie je bezprostredne potrebné. Toto rozhodnutie je vždy veľmi ťažké.

Ste spokojná so súčasným stavom v zdravotníctve?

Nie, potrebuje veľké reformy vo viacerých oblastiach. Z môjho „onkologického“ pohľadu treba myslieť nielen na liečbu, ale aj na starostlivosť o pacienta v priebehu celej jeho choroby. Takúto reformu by veľmi súrne potrebovala hospicová starostlivosť o bezmocného a bezvládneho človeka, ktorý často žije sám, o ktorého sa nemá vlastne kto starať, ale ktorý by si zaslúžil, aby sa štát postaral aj o jeho dôstojný odchod z tohto sveta, keďže po celý život slúžil tomuto štátu. Takého inštitúcie by mali byť prístupné pre všetkých občanov a mali by byť bezplatné. Žiaľ, dnes už situácia vyzerá tak, že keď pacient takého zázemie potrebuje, musia sa na to skladať všetci príbuzní, ktorí na to niekedy ani nemajú dosť prostriedkov.

Poviete svoje názory aj ministrovi Tomášovi Druckerovi?

Pri vhodnej príležitosti by som ho informovala, ako veľmi je potrebné prijať národný onkologický plán, ktorý majú už takmer všetky európske krajiny s výnimkou troch, medzi ktoré patrí aj Slovensko. Tento program by pomáhal riešiť prevenciu, liečbu, starostlivosť o pacienta i výskum. Veľmi sa usilujeme s mnohými odborníkmi tento plán presadiť a verím, že sa na to nájdu aj potrebné finančné zdroje. Treba povedať, že úroveň liečby i diagnostiky sú u nás na dobrej úrovni, i keď sú tu určité regionálne rozdiely. Bolo by vhodné, keby bol aj väčší dozor nad rôznymi ľudovými liečiteľmi, ktorí sa niekedy snažia svojím prístupom a svojimi pochybnými metódami pacientov presvedčiť, že ich dokážu vyliečiť. Problémy nám robí aj internet, ktorý mnohí pacienti veľmi vnímajú a majú dojem, že by mali byť liečení inak ako sú, pretože si preštudovali mnohé spôsoby. Možno nevedia, že každý nádor človeka je individuálny, lieči sa individuálne a toto by bolo ľuďom tiež potrebné vysvetľovať.

Ako vnímate kauzu krádeže onkoliekov Národnom onkologickom ústave? Čo si vy o tom ako súkromná osoba myslíte?

Ak ide o ochranu pacienta, treba o takýchto veciach hovoriť, ale vecne, bez senzácie, nadsádzky a objektívne, čo médiá niekedy nedodržiavajú. Keď neviem dopodrobna, čo sa stalo, nemôžem to ani komentovať.

Aký máte názor na reexport liekov do zahraničia?

Viem, že určitých liekov je nedostatok a hovorí sa o tom, že sa nejakým spôsobom dostávajú do cudziny, ale nie som s tým natoľko oboznámená, aby som zaujala stanovisko.

Čo má lekár urobiť s pozornosťami, ako sú kvety, bonboniéry či fľašky?

Jeden môj kolega, ktorý bol veľmi ľudský a obľúbený hovoril, že ak dá pacient lekárovi takúto nejakú pozornosť, samozrejme, nie peniaze, ale napríklad poďakovanie v takejto forme, lekár by to nemal odmietnuť. Pacient to dáva z lásky a vďaky a mohlo by sa ho to dotknúť, keď to neprijme. Spomínam si, ako som raz od jednej starenky dostala v alpovej fľaštičke nejakú tekutinu, ale ukázalo sa, že to bolo „retazové“ víno. Kolegovia sa mi smiali, že som vzala „veľký úplatok“, ale aj som mala dobrý pocit, že som jej urobila radosť.

Rozhovor s Evou Sirackou je súčasťou multimediálneho projektu Osobnosti, tváre, myšlienky, v rámci ktorého prináša TASR každý týždeň rozhovory, fotografie a videá osobností slovenského, európskeho i svetového politického, spoločenského, ekonomického kultúrneho a športového života.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Twitter zablokoval účet pražského kardinála Dominika Duku

0 icon

Praha 30. októbra 2020 (HSP/TK KBS/Foto:Wikimedia)   Twitter zablokoval účet pražského kardinála Dominika Duku. Podľa tlačového hovorcu pražskej arcidiecézy Jiřího Prinzu, sociálna sieť českého primasa neinformovala o dôvodoch jeho rozhodnutia Arcidiecéza má podozrenie, že Twitter zablokoval účet kardinála Duka po tom, čo na svojom profile zverejnil článok o Amy Coney…

Ministerstvo zdravotníctva popiera tvrdenia WHO o tom, že úmrtnosť na ochorenie COVID-19 je na úrovni bežnej chrípky

0 icon

Bratislava 30. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP/LaPresse-Claudio Furlan)   Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) netvrdí, že smrtnosť na ochorenie COVID-19 je na úrovni bežnej chrípky. Upozorňuje na to ministerstvo zdravotníctva (MZ) v reakcii na video českej komentátorky, ktoré sa šíri internetom. Informovala o novej štúdii, podľa ktorej je smrtnosť nižšia, ako sa predpokladalo…

Polícia v spojitosti s útokom v Nice zadržala 47-ročného muža

0 icon

Paríž 30. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Daniel Cole)   Francúzska polícia zadržala 47-ročného muža v spojitosti s štvrtkovým útokom v juhofrancúzskom meste Nice, pri ktorom zahynuli traja ľudia. V piatok o tom informovala agentúra AFP Muž, ktorého polícia zadržala ešte vo štvrtok večer, je podozrivý, že bol v kontakte s páchateľom útoku…

Peter Sagan pre Gazzettu: Ešte som neskončil

0 icon

Bratislava 30. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Fabio Ferrari/LaPresse via AP)   Ak by sme štatisticky lopatou zhrnuli sezónu 2020 v podaní Petra Sagana, okrem jedného etapového triumfu na Giro d'Italia by z toho vyšlo šesť druhých a tri tretie miesta v koncovkách etáp Plus k tomu treba prirátať dve druhé priečky v…

Spoločnosť všeobecných lekárov upozorňuje Krajčího a Matoviča na vážne nedostatky: „Na certifikáte chýba identifikácia testujúceho zdravotníckeho pracovníka. Kto teda medicínsky zodpovedá za správnosť interpretácie výsledku vrátane jeho chybovosti?“

0 icon

Bratislava 30. októbra 2020 (HSP/Foto:Pixabay)   Spoločnosť všeobecných lekárov Slovenska (SVLS) adresuje v súvislosti s celoplošným testovaním premiérovi Igorovi Matovičovi a ministrovi zdravotníctva Marekovi Krajčímu otvorený list. Rozhodli sa tak urobiť preto, že vláda ignoruje hlas odbornej verejnosti. Hoci sa testovanie uskutoční už tento víkend, stále vyvoláva množstvo otázok, ktoré…

UEFA okomentovala odmietnutie hráčov ruského tímu pokľaknúť kvôli Black Lives Matter

0 icon

Moskva 30. októbra 2020 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Vitaly Timkiv)   V stredu v rámci 2. kola Ligy majstrov prebehol futbalový zápas medzi hráčmi ruského tímu Krasnodar a londýnskej Chelsea. Pozornosť médií si ale táto športová udalosť vyslúžila hlavne preto, že väčšina futbalistov Krasnodaru odmietla pred začiatkom stretnutia pokľaknúť v kontexte podpory protirasistického hnutia…

V konečnom dôsledku je na jeho strane a premiér ju viniť nemôže: Prezidentka nevidí dôvod na zastavenie celoplošného testovania

0 icon

Bratislava 30. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Prezidentka SR Zuzana Čaputová momentálne nevidí dôvod na zastavenie celoplošného testovania obyvateľstva na COVID-19. Pre TASR to uviedol hovorca hlavy štátu Martin Strižinec v reakcii na výzvu šéfa opozičného Smeru-SD Roberta Fica, aby prezidentka zastavila testovanie V tejto situácii je podľa Čaputovej dôležité…

Krajčí: Deti, ktorých rodičia nepôjdu na test, môžu chodiť do školy

0 icon

Bratislava 30. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA-Martin Medňanský)   Deti, ktorých rodičia sa nedajú cez víkend otestovať na ochorenie COVID-19, môžu chodiť do školy. Odviesť ich tam však musí osoba s negatívnym výsledkom testu. Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) to uviedol na piatkovej tlačovej konferencii "Rodič, ktorý nemá test, (deti) nemôže do…

Okrem rakúskych, prichádzajú na Slovensko aj maďarskí vojaci. Korčok im poďakoval

0 icon

Bratislava 30. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Manuel Balce Ceneta,Henrich Mišovič)   Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nom. SaS) sa poďakoval Maďarsku za vyslanie 200 zdravotníkov na nadchádzajúce celoštátne testovanie obyvateľstva na prítomnosť ochorenia COVID-19 na Slovensku Maďarskí zdravotníci budú pôsobiť v okresoch Komárno, Levice, Nitra a Trebišov. Informoval…

Prezidentka zasiahla. K dispozícii je len 60% potrebného personálu: „Žiadam zrušiť kategorizovania občanov na tých, ktorí budú mať priepustku na slobodu a tých druhých“. Toto má byť Matovičova odpoveď?

0 icon

Bratislava 30. októbra 2020 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:Facebook - Zuzana Čaputová)   Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová v piatok po 11. hodine vystúpila pred média s vyhlásením k celoplošnému testovaniu. Potvrdila nepripravenosť akcie pod vedením premiéra Igora Matoviča a ministra obrany Jaroslava Naďa a vyhlásila, že podľa nej by ľudia na základe…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Slavěna Vorobelová

Čaputová sa vzoprela diktátorovi

0icon

Najprv správa, že na Slovensko prichádza rakúska armáda (pravdepodobne protiústavne), ktorá je ochotná poskytnúť 50 armádnych medikov, nakoľko Slovensko sa vraj nachádza v humanitárnej kríze. Potom KONEČNE z úkrytu vylezie prezidentka, hlavná veliteľka ozbrojených síl, ktorá prezentuje šokujúcu správu o nezrealizovateľnosti plánu celoplošného testovania a odporúča, aby sa uskutočnilo len…

Štefan Paulov

Pán MUDr. MIKAS, nerobte to!

0icon

Pán MUDr. MIKAS, nerobte to!     ...Keď pri svojej lekárskej praxi zbadám alebo vypočujem niečo, čo by malo zostať tajomstvom o súkromnom živote ľudí, všetko zamlčím a ako tajomstvo uchovám.... Ak budem túto prísahu dodržiavať a poriadne spĺňať, nech sa mi dožičí žiť navždy šťastne, nech sa dožijem úcty…

Peter Košík

Pán MATOVIČ čakáme na vašu demisiu. Poponáhľajte sa, predčasné voľby sú na dohľad.

0icon

Matovič predsa povedal, že ak sa celoplošné testovanie neuskutoční, podá demisiu. Prezidentka Zuzana Čaputová to povedal veľmi jasne, pripravení sme iba na 60% !!! Teda celoplošné testovanie v ála matovič sa neuskutoční!!! Na rade je teraz pán Matovič, aby jej priniesol svoju demisiu. Veľa písať už okolo toho nemá zmysel.…

Mária Benová

Čaputová lobuje za väčší biznis pre svojich poradcov napriek tomu, že na pomalé PCR-testy sa nedá spoliehať.

0icon

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v stredu podvečer oznámila, že EÚ vynakladá 100 miliónov eur na nákup antigénových testov pre COVID-19, vzhľadom na to, že koronavírus opäť zasiahol celú Európu. Ursula Von der Leyen na tlačovej konferencii v Bruseli uviedla, že na rozdiel od tohtoročnej jari, keď sa…

Boris Mesár

Z Ruského sveta - Takéhoto Putina sme už dlho nevideli : už nebude tolerovať vonkajší tlak !

0icon

Tento blog je o vyhodnotení prejavu pána Putina na Valdajskom klube  očami ruských politológov . Ruský prezident sprísňuje strategickú rétoriku a konkrétne politické rozhodnutia vo vzťahu k západným partnerom aj k domácej politike. Nová ruská diplomacia je tvrdá, silná a nekompromisná. Niektorí dokonca tvrdia, že takého Putina sme od mníchovského…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Čo sa stane s tvojím telom, ak prestaneš jesť soľ?

0 icon

Mnoho z nás sa zameriava na to, aby sme jedli menej soli, a v niektorých prípadoch ju úplne vyradíme z nášho jedálnička, pretože soľ sa považuje za zdraviu škodlivú. Nie je to však všetko úplne pravda, koniec koncov, soľ je dôležitý elektrolyt, ktorý pomáha nášmu telu normálne fungovať. Ak si sa rozhodol vyhnúť…

Fotografie z minulosti, ktoré ťa zaručene šokujú!

0 icon

Naši predkovia môžu hovoriť, že naše moderné časy sú šialené, ale my máme rovnaký názor na minulosť. Podivné súťaže o krásu, demonštrácie a zvláštne druhy zábavy nám ukazujú nezodpovednú časť minulých čias. Je trochu vzrušujúce zistiť, že životy našich rodičov neboli až také nudné. Dokazujú to aj nasledujúce fotografie, ktoré možno zmenia…

TOP10+: Veci, ktorými nás filmy a seriály klamú, pričom v skutočnosti neexistujú 2. časť

0 icon

Seriály a filmy majú niekedy jednoduchý dej, často sprevádzaný istými scénami, ktoré sa veľakrát opakujú. Čo z toho sú ale úplné hlúposti, ktoré sa v reálnom živote nikdy nestanú? Do výroby jedného filmu a seriálu sa často zapájajú stovky technikov, hercov a kameramanov, ale režisér rozhoduje, čo budeš vidieť na plátne. On určí, ako bude všetko nakrútené. Veľakrát…

Kruhy v obilí a mimozemšťania (3. časť)

0 icon

Prinášame tretie a zároveň posledné pokračovanie série článkov s názvom Kruhy v obilí a mimozemšťania. Nebudeme vás už však napínať a tak poďme rovno tam, kde sme v rámci druhej časti skončili. Doug a Dave patrili k šibalom, ktorí sa ku kruhom v obilí priznali. Povedali, že ich všetky vyrobili…

TOP10: Slávni Američania, ktorí vlastne nie sú Američanmi

0 icon

Keď počuješ niektoré zvučné mená slávnych osobností, automatický si k ním priradíš rodnú krajinu. Nie je to však vždy správne priradenie. V dnešnom príspevku ti ukážeme 10 slávnych Američanov, ktorí vlastne nie sú Američania, aj keď si si to o nich celý život myslel.  10. Henry Kissinger

Vo svete IT

Ako to vyzerá s dostupnosťou MIUI 12 pre Xiaomi zariadeniu k dnešnému dňu?

0 icon

Ešte začiatkom tohto mesiaca sme vám priniesli aktualizovaný zoznam smartfónov, pre ktoré medzičasom spoločnosť Xiaomi uvoľnila MIUI 12 nadstavbu. V priebehu posledných dní až týždňov, spoločnosť uvoľnila aktualizáciu pre ďalšie modely zariadení. A práve preto vám prinášame aktualizovaný zoznam zariadení, pre ktoré stiahnete k dnešnému dňu MIUI 12. Pre tieto…

Pozrite sa, ako si môžete zapnúť tmavý režim aj v nepodporovaných Android aplikáciách vrátane Facebooku!

0 icon

Tmavý režim je čoraz populárnejším medzi používateľmi, ale aj napriek tomu mnoho aplikácií ho nepodporuje vrátane Facebooku. V súčasnosti (Android 10 a novší) podporuje zapnutie tmavého režimu, a následne sa automaticky prispôsobuje aj rozhranie aplikácií, ktoré túto funkciu podporujú. Čo však môžete urobiť, ak túto funkciu jednotlivé aplikácie nepodporujú? V…

Google testuje super funkciu pre Google Play, ktorá vám pomôže identifikovať potenciálne kvalitnejšie aplikácie

0 icon

V Google Play aktuálne nájdeme státisíce až milióny aplikácií, ale aj napriek tomu, výber tých kvalitnejších je vcelku náročným procesom. Dôvodom je, že do obchodu sa dostanú aj menej kvalitné aplikácie, ktorých je bohužiaľ väčšina. S problémom vyselektovania tých viac kvalitných aplikácií od menej kvalitných, by mohla pomôcť nová funkciu,…

Huawei už má údajne v rukách 200W technológiu rýchleho nabíjania

0 icon

Rok 2020 znamenal pre svet rýchlonabíjacích systémov pre smartfóny naozaj veľa. Nové a násobne rýchlejšie technológie nabíjania poväčšine ukázali čínski výrobcovia ako Xiaomi, Vivo či Oppo, ktorí vedú malé „preteky“ o najrýchlejší nabíjací systém pre smartfóny. Väčší a tzv. „prémioví“ výrobcovia sa do tohto súboja doposiaľ nezapojili. Podľa najnovších výrokov…

Huawei zverejnil zoznam 37 smartfónov, ktoré dostanú EMUI 11. Je medzi nimi aj váš?

0 icon

Nadstavba EMUI 11 založená na verzii Androidu 10 bola oficiálne predstavená ešte začiatkom septembra pričom priniesla viacero vylepšení v porovnaní s EMUI 10. Huawei prekopal funkciu Always On Display, kde pribudlo viacero nových DIY štýlov, úprav sa dočkala aj vstavaná aplikácia Galérie, pribudli živé ikony, podpora funkcie Multi-Screen, ktorá umožňuje…

Armádny Magazín

Zásadná pripomienka k pripravovanej novele zákona o strelných zbraniach

0 icon

Slovensko, 30.október 2020 (AM) - Dňa 15.10.2020 bol oficiálne zverejnený návrh novely zákona č. 190/2003 Z. z. o strelných zbraniach a strelive, ktorým sa má do právneho poriadku SR prevziať Smernica Európskeho Parlamentu a Rady (EÚ) 2017/853 zo 17. mája 2017. Našu analýzu tohto návrhu nájdete tu: 

Čína si s útokom na Trumpa počkala na najlepší čas - týždeň pred voľbami: Odmena za dodávky zbraní Taiwanu

0 icon

Čína, 30.október 2020 (AM) - Čína oznámila bezprostredné uvalenie sankcií na najväčšie americké spoločnosti. Je pozoruhodné, že sa tak stalo týždeň pred americkými prezidentskými voľbami. Je nepravdepodobné, že by Donald Trump mal čakať, že Čína, ktorú Trump všemožne démonizoval počas svojej predvolebnej kampane na prezidenta USA, ne

Českí vojaci v Mali: Budú bojovať proti teroristom alebo za francúzske neokoloniálne záujmy ?

0 icon

Česko, 30.október 2020 (AM) - Počas včerajšieho zasadnutia v Českej Snemovni iba 20 poslancov zo 133 prítomných nepodporilo vládny návrh na vyslanie elitného oddielu špeciálnych síl z Prostějova do Mali, ktorých úlohou by nebola len úloha poradcov tamojším vojakom, ale vyrážali by s nimi

Korotčenko: Arménsko sa útokmi na civilistov snaží zatiahnuť Rusko do vojny v Náhornom Karabachu

0 icon

Rusko, 30.október 2020 (AM) - Vojenský expert Igor Korotčenko vysvetlil význam raketových útokov Arménska na azerbajdžanské mestá. Je presvedčený, že konečným cieľom je zatiahnuť Rusko do konfliktu v Náhornom Karabachu. Vojenský expert, šéfredaktor časopisu Národná obrana Igor Korotčenko vysvet

Nasadzuje Turecko špeciálne sily na hranice Arménska?

0 icon

Turecko, 30.október 2020 (AM) - V pondelok 26. októbra, ruské vzdušné sily so sídlom v Sýrii podľa niekoľkých súbežných zdrojov ťažko zasiahli výcvikové základne a povstalecké sily podporované Ankarou na severe Sýrie, pričom zabili niekoľko desiatok povstalcov a asi ďalších sto zranili. Tieto útoky, podľa zdrojov blízkych tureckej moc

Svetlo sveta

Pre Cirkev na Slovensku platí oddnes pôst za odvrátenie koronavírusu

0 icon

Biskupi Slovenska vyhlásili prísny pôst za odvrátenie pandémie koronavírusu. Zároveň veriacich pozývajú modliť sa pravidelne “Modlitbu za Slovensko”. “Od 30. októbra až do 18. decembra 2020, teda na osem po sebe nasledujúcich piatkov, biskupi vyhlasujú pre celú Katolícku cirkev na Slovensku prísny pôst za odvrátenie pandémie. Veriaci medzi 18. a…

“Za túto vieru som pripravený zomrieť”

0 icon

“Chcem Vás povzbudiť, aby ste boli hrdí na našu Katolícku vieru, ktorá je tým najväčším a najkrajším darom, ktorý nám Boh udelil,” povedal na konferencii o ochrane katolíckej identity kazašský biskup Athanasius Schneider. Biskup Schneider patrí medzi popredných obhajcov vernosti učenia Magistéria Cirkvi a kritizuje snahu vykladať dogmy Cirkvi v…

Zomrel spišský diecézny biskup Mons. Štefan Sečka

0 icon

V nemocnici v Levoči dnes ráno zomrel spišský diecézny biskup Mons. Štefan Sečka. TK KBS o tom informoval hovorca Spišskej diecézy Peter Majcher. Podrobnosti o pohrebe budú zverejnené neskôr, uviedol. “Zomrel náš milovaný otec biskup. Do nemocnice ho prijali cez víkend so zdravotnými problémami, ktoré ho trápili dlhodobo. Trpel vážnou…

Cirkev v Holandsku protestuje proti rozšíreniu eutanázie na deti do 12 rokov

0 icon

Cirkev v Holandsku protestuje proti rozšíreniu eutanázie aj na deti do 12 rokov. V Holandsku totiž vláda oznámila, že povolí vykonávanie eutanázie aj u terminálne chorých detí do 12 rokov. Krajina, ktorá umožnila eutanáziu ako prvá na svete, najskôr len v obmedzenej forme, postupne rozšírila jej vykonávanie na všetky vekové…

S modlitbou ruženca premenil prázdny kostol v moslimskej štvrti na živú farnosť s 1000 veriacimi na omši.

0 icon

Michel Marie Zanotti je katolíkom z prinútenia, keď starý otec, žid, pred strachom z II. svetovej vojny, dal svoje deti pokrstiť. Otec Michel, ako ho dnes pozná celé Francúzsko, patrí dnes k veľkým pokladom francúzskeho katolíckeho duchovenstva. Veľa moderných kňazov pri vlastnej interpretácii II. Vatikánskeho koncilu nadobudlo dojem, že k…

icon FOTO DŇA