Siracká: Kým bude panovať britská kráľovná, nebudem môcť odísť z Ligy

Bratislava 1. mája 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR-Štefan Puškáš)

 

Prinášame rozhovor s prezidentkou Ligy proti rakovine Evou Sirackou

Prezidentka Ligy proti rakovine (LPR) Eva Siracká dnes oslavuje 90. narodeniny. Mladých v hromadnej doprave nepoučuje a priznala sa, že za volantom používa nie príliš spoločenský slovník. Povinné návštevy mladých v koncentračných táboroch nemusia podľa nej priniesť želaný efekt a slovenské zdravotníctvo by sa malo viac starať o pacienta v priebehu jeho celej choroby. Povedala to v rozhovore pre TASR v rámci projektu Osobnosti: tváre, myšlienky.

Na snímke prezidentka Ligy proti rakovine Eva Siracká
Na snímke prezidentka Ligy proti rakovine Eva Siracká

Eva Siracká sa narodila v Uherskom Hradišti v roku 1926, na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave promovala v roku 1951. S onkológiou prišla do kontaktu počas povinnej praxe v Onkologickom ústave sv. Alžbety v Bratislave. Neskôr sa tam vrátila ako mladá lekárka a stala sa prvou ženou na Slovensku, ktorá sa venovala rádioterapii.

Ligu proti rakovine založila v roku 1990. Neziskovú organizáciu mnohí poznajú vďaka zbierke Deň narcisov. Z vyzbieraných peňazí Liga podporuje rozvoj diagnostiky, liečby, výskumu či vybavenie nemocníc a hospicov. Organizuje bezplatné relaxačné pobyty pre pacientov, vedie Centrá pomoci s poskytovaním bezplatných služieb a financuje prevádzku Domov pre rodičov detí liečených na rakovinu v nemocnici.

Ako vyzerá váš bežný deň?

Vstávam o pol šiestej ráno. Mám rada, keď je ešte celý deň predo mnou. Ľahšie sa mi tak plánuje program celého dňa. Pracujem osem hodín denne, a keďže sídlo Ligy proti rakovine (LPR) mám blízko domu, tak mám výhodu v tom, že ušetrím čas, ktorý ľudia musia vynakladať na stresujúcu dopravu. Bývam v starom rodinnom dome so záhradou, o ktorý sa treba starať a nie vždy sa tomu dokážem plne venovať. Večer si v posteli niečo prečítam a idem spať okolo desiatej. Výnimkou sú víkendy, kedy ma manžel presvedčil, že by som mala vstávať o niečo neskôr.

Ste pri sile.

Nevydržím sedieť v pokoji. Svojim bývalým spolužiačkam, ktorých už, žiaľ, nie je veľa, som vždy vyčítala, že sa počas dôchodku uzavreli do seba, prestali chodiť medzi ľudí a venovali sa často svojim zdravotným problémom a nemali žiadne koníčky. Myslím si, že pohyb nabíja energiou, rovnako aj príroda a tiež koníčky, ktoré by mal každý mať. Mnohí starší ľudia ich nemajú, potom bývajú nešťastní, často sú aj zatrpknutí a zlostní. Ľudia sa im potom aj vyhýbajú. Lúštenie krížoviek nie je mojím koníčkom, i keď mnohí hovoria, že je to relax. Ale ja dávam skôr prednosť vychádzkam do prírody. Treba si každý deň urobiť aj nejakú radosť. My s manželom sme si zaviedli takzvané happy hour, ktoré často odporúčam. Večer si sadneme, dáme si pohár vína i dva, podľa nálady. Rozprávame sa, čítame, starosti nechávame bokom a smejeme sa.

Čo v živote ešte plánujete?

Dobehnúť ešte niečo, čo som zanedbávala, pretože na to nebolo vždy dosť času. Milujem záhradkárčenie, je to aj relax aj fitnes. Chcem ešte stále robiť výlety do prírody, i keď to už nevyzerá na veľké túry ako kedysi. Plánujem prečítať mnoho kníh, čo mám doma na policiach. Plánujem i odovzdať „ligové žezlo“ niekomu inému a verím, že sa nájde niekto, kto by ma nahradil. Raz som však neprozreteľne so žartom povedala, že pokiaľ bude britská kráľovná panovať, ktorá je moja veková rovesníčka, tak z Ligy proti rakovine nebudem môcť odísť. Tak stále čakám, ale prajem jej, aby sa jej darilo.

Vraj rada šoférujete.

Robí mi to stále potešenie, najmä keď cestujeme do Tatier. Manžel už mi dáva v šoférovaní prednosť, lebo rád vníma okolie bez stresov. Myslím si, že jazdím spoľahlivo a slušne. V živote som platila iba dvakrát pokutu za prekročenie rýchlosti.

Ako sa vám jazdí v Bratislave?

Priznám sa, že počas jazdy v hlavnom meste niekedy používam nie príliš slušný spoločenský slovník, aby som sa tak odreagovala od agresívneho správania sa mnohých šoférov. Tento slovník môj manžel nie veľmi dobre znáša, ale aj si uľavím, tak ako je to na Slovensku zvykom. Pomáha mi to od stresov. V Bratislave cestujem radšej hromadnou dopravou, nemusím sa ani rozčuľovať, ani hľadať miesto na parkovanie a niekde sa tak dostanem aj rýchlejšie.

Poučujete mladých v hromadnej doprave?

Nemám to vo zvyku i keď sú situácie, v ktorých niektorí neuvoľnia miesto starším alebo invalidným. Mnohí ľudia na mládež nadávajú, ale ja sa mladých zastávam, je to u nich iste nedostatok výchovy, ale som presvedčená, že to sú iba výnimky. Mladým fandím, aj im niekedy závidím, pretože berú život s ľahkosťou a nemám rada takých, ktorí sa často i bez vážnejšej príčiny škriepia a frflú. Mnohí ľudia nevedia, čo je to úsmev, čo dobre nechápem, veď úsmev nič nestojí.

Vy ste boli tínedžerkou v čase druhej svetovej vojny.

Zažili sme všeličo, najdramatickejšie chvíle boli počas fronty, čo neboli veľmi príjemné časy. Vtedy sme sa nie veľmi zdržovali na uliciach a museli sme byť doma. Tak som sa začala učiť angličtinu a vedela som pri tom sedieť dlhé hodiny. Po vojne, keď som išla na medicínu, sa táto moja usilovnosť zišla a ešte ako medičku ma prijali do jazykovej akadémie, kde som učila deti, neskôr i starších, i niektorých univerzitných profesorov. A tak som si tú angličtinu stále zdokonaľovala. My sme generácia, ktorá rada spomína na obdobie prvej Československej republiky. Pre nás deti bol vtedy život oveľa ľahší. Nebolo veľa áut, rodičia nás bez obáv púšťali von, trávili sme veľa času v prírode a oni sa nebáli, že by nám niekto ublížil. V tých časoch som začala i skautovať a dodnes spomínam, aké to boli krásne roky a viaže sa mi k tomu aj jeden veľmi pekný zážitok.

Aký?

Po vojne prišla na Slovensko na návštevu Lady Baden-Powell, zakladateľka ženského skautingu. Sprevádzala som ju, robila som jej tlmočníčku. Bola pozvaná do Modry, kde ju privítali na námestí a starosta jej s nadšením vložil do rúk peceň chleba a nôž. Pre nás bolo zábavné vidieť, ako sa tvárila, pretože nevedela, čo s tým má robiť. Potom sme jej to aj vysvetlili, že je naším zvykom takto privítať nášho vzácneho hosťa. Okomentovala to so smiechom tak, že za celý svoj skautský život nestihla urobiť takúto „odborku“.

Rozprávali ste sa doma o politike?

Ani veľmi nie. Môj otec sa o politiku ani o nejakú stranu nezaujímal, pretože ako sudca to považoval za správne rozhodnutie. Za fašistického Slovenského štátu sme veľmi citlivo a s nepokojom vnímali, ako sa rozlišovali ľudia nielen podľa politických názorov, ale aj podľa iných neprijateľných kritérií. Smútok, rozhorčenie a trpkosť zostali v mnohých nás dodnes.

Ako vnímate prítomnosť Kotlebovej strany v parlamente?

Nie je mi dosť jasné, prečo už minulá vláda neurobila dosť opatrení, aby zmenila náladu niektorých, prevažne mladých ľudí, čo takto nahrávalo Kotlebovi na smeč. Veľmi dúfam, že sa v tomto štáte nájde veľa rozumných ľudí, ktorí pochopia, že neonacizmus a fašizmus predstavuje pre všetky národy veľké nebezpečenstvo. Keď vidím záznamy z pôvodných stretnutí tejto strany, necítim sa dobre. My sme za fašizmu zažili rôzne hrôzy. Zažili sme mnohé smutné javy, keď niektorých našich spolužiakov zo dňa na deň nebolo, lebo ich aj s rodinou odvliekli do koncentračného tábora.

Čo si myslíte o povinných návštevách mladých v koncentračných táboroch, ktoré navrhuje opozícia?

Je dobré, aby sa mladým ľuďom tieto hrôzy a ich následky neustále pripomínali, aby sa na ne nezabudlo. Myslím si ale, že zaviesť niečo, čo je povinné, môže u mladých ľudí vyvolať opačný výsledok, ako sa očakáva.

Máte strach z rakoviny?

Nehovorila by som o strachu, ale o obavách. My onkológovia, ktorí sme zažili veľa vážnych prípadov choroby a jej následkov, sme tak trocha profesionálne poznačení. Keď nás začne bolieť hlava, tak nás napadne, či nejde o mozgový nádor. Keď dlhší čas kašleme, povieme, že si to treba overiť, či je to v poriadku. Telo si treba všímať, a keď ľudia zbadajú na sebe nejaké príznaky, nemôžu váhať s návštevou u lekára pre strach z rakoviny, ale musia pochopiť, že keď sa zachytí včas, sú veľké šance na jej prežitie.

Štatistiky na Slovensku naznačujú, že ľudia neradi chodia k lekárovi a zanedbávajú preventívne prehliadky.

Je to trochu výsledkom izolovanosti východného regiónu Európy od jej západného regiónu, kde už vtedy bolo veľa programov zameraných na výchovu, informovanosť a nabádanie ľudí k prevencii a zmene životného štýlu. Nás teší, že mladí ľudia sa už dnes na to pozerajú inak vďaka intenzívnej výchove, ku ktorej prispela veľmi významne aj Liga proti rakovine, ktorá dosiahla, že v 70 školách na Slovensku sa už dlhé roky uskutočňuje projekt Onkologická výchova v školách, ktorý i finančne podporuje.

Motivujú lekári pacientov dostatočne, aby chodili na preventívne prehliadky?

Určite a my im v tom pomáhame opakovanými kampaňami, ktoré propagujú význam Európskeho kódexu proti rakovine. Nie vždy je to úspešné. Pamätám sa na veľké úsilie jedného gynekológa z menšieho mesta, ktorý oslovil všetky ženy, aby prišli na preventívnu prehliadku. Bolo prekvapivé, že prišlo iba 25 percent oslovených. Veľmi dúfam, že sa to už značne zmenilo. Ja chodím poctivo na všetky potrebné preventívne prehliadky, pretože viem, že sa dá predísť mnohým rizikám, ktoré prináša rakovina. Žiaľ, mnohí ľudia nechodia, pretože sa obávajú, aby im niečo nenašli. To je tá nešťastná „pštrosia“ politika.

Vraj ste niekedy fajčili.

Keď sme po vojne videli prvé americké filmy, kde všetky herečky fajčili, čo dnes vidíme aj v starých českých filmoch, mnohí mladí ľudia chceli vyzerať podobne. Nebola som náruživou fajčiarkou, pretože tie vtedajšie cigarety „zorky, vlasty, memphisky“ ani nechutili. Ale vtedy, keď v spoločnosti fajčil takmer každý, som si zapálila aj ja. S týmto zlozvykom som prestala ešte ako mladá lekárka, pri tragickom zážitku na jednej rannej vizite. Mali sme pacienta, ktorý mal 37 rokov a rakovinu pľúc, vyfajčil až štyri škatuľky denne. Keď som sa ho na vizite pýtala, ako sa má, rozkašľal sa a z úst mu začal vytekať prúd krvi, čo bolo príznakom toho, že nádor mu nahlodal nejakú veľkú cievu. Žiaľ, nedalo sa mu vtedy nijako pomôcť. V ten deň som prestala fajčiť a dodnes mnohým mladým ľuďom pri prednáškach v školách spomínam tento tragický zážitok.

Vnímajú ľudia rakovinu stále ako rozsudok smrti?

Liga proti rakovine pracuje roky na tom, aby sa tento mýtus odstránil. Je to zásluhou intenzívnej výchovy, ale i starostlivosti o pacienta nielen počas liečby, ale i po nej, pretože vieme, akými následkami choroby trpia. Sme veľmi radi, že sa nám podarilo presadiť psychologickú starostlivosť o pacientov v nemocniciach i mimo nich a týchto odborne vzdelaných psychológov platíme. I tým sme sa priblížili k týmto dlho zavedeným praktikám v mnohých štátoch sveta i Európy. Je to aj súčasť nášho pripravovaného programu, ktorý chceme zaviesť, a to je onkologická rehabilitácia, ktorá by mala byť považovaná za rovnako dôležitú disciplínu ako diagnostika a liečba, pretože rieši celý rad problémov súvisiacich s rakovinou a jej liečbou. Nie je to iba fyzická rehabilitácia, ktorá pomáha odstrániť následky choroby a jej liečby. Je to pomoc pacientom tým, že sa odstráni diskriminácia v prístupe k poisteniu, finančným službám, návratu do zamestnania a vlastne návratu do života.

Má lekár povedať pacientovi do očí zúfalú prognózu?

Pacient má právo vedieť i nevedieť. Preto je podľa mňa veľmi dôležité pacienta si otestovať formou psychologického prístupu a podľa toho mu diagnózu povedať. Je veľmi dôležité, aby bol pacient formou takého rozhovoru pripravený na prijatie diagnózy a potom lekár môže ľahšie rozhodnúť, ako to pacient prijme. V niektorých krajinách sa už bežne zaviedlo, aby sa pacient dozvedel úplnú pravdu, pretože si to pacienti sami žiadali, aby si mohli zariadiť život, aby si napríklad vedeli zaopatriť deti, riešiť veci s firmou, riešiť dedičstvo. Vždy ale hovorím, že u každého pacienta treba vyvolať nádej i keď je niekedy malá.

Vy by ste chceli počuť holú pravdu alebo verziu s nádejou?

Holú pravdu. Mňa by lekári možno ťažko oklamali, pretože sa v tejto oblasti vyznám.

Aký máte názor na eutanáziu?

Nie som jej zástancom. Keď som raz život dostala, nemám právo si ho brať a ani ho brať druhým. Sú však prípady, kedy človek premýšľa o význame takzvanej pasívnej eutanázie. Je to v prípadoch, keď už nie je žiadna nádej na vyliečenie a pacient veľmi trpí, tak už nie je vhodné predlžovať mu utrpenie podávaním nejakých podporných spôsobov, ak to nie je bezprostredne potrebné. Toto rozhodnutie je vždy veľmi ťažké.

Ste spokojná so súčasným stavom v zdravotníctve?

Nie, potrebuje veľké reformy vo viacerých oblastiach. Z môjho „onkologického“ pohľadu treba myslieť nielen na liečbu, ale aj na starostlivosť o pacienta v priebehu celej jeho choroby. Takúto reformu by veľmi súrne potrebovala hospicová starostlivosť o bezmocného a bezvládneho človeka, ktorý často žije sám, o ktorého sa nemá vlastne kto starať, ale ktorý by si zaslúžil, aby sa štát postaral aj o jeho dôstojný odchod z tohto sveta, keďže po celý život slúžil tomuto štátu. Takého inštitúcie by mali byť prístupné pre všetkých občanov a mali by byť bezplatné. Žiaľ, dnes už situácia vyzerá tak, že keď pacient takého zázemie potrebuje, musia sa na to skladať všetci príbuzní, ktorí na to niekedy ani nemajú dosť prostriedkov.

Poviete svoje názory aj ministrovi Tomášovi Druckerovi?

Pri vhodnej príležitosti by som ho informovala, ako veľmi je potrebné prijať národný onkologický plán, ktorý majú už takmer všetky európske krajiny s výnimkou troch, medzi ktoré patrí aj Slovensko. Tento program by pomáhal riešiť prevenciu, liečbu, starostlivosť o pacienta i výskum. Veľmi sa usilujeme s mnohými odborníkmi tento plán presadiť a verím, že sa na to nájdu aj potrebné finančné zdroje. Treba povedať, že úroveň liečby i diagnostiky sú u nás na dobrej úrovni, i keď sú tu určité regionálne rozdiely. Bolo by vhodné, keby bol aj väčší dozor nad rôznymi ľudovými liečiteľmi, ktorí sa niekedy snažia svojím prístupom a svojimi pochybnými metódami pacientov presvedčiť, že ich dokážu vyliečiť. Problémy nám robí aj internet, ktorý mnohí pacienti veľmi vnímajú a majú dojem, že by mali byť liečení inak ako sú, pretože si preštudovali mnohé spôsoby. Možno nevedia, že každý nádor človeka je individuálny, lieči sa individuálne a toto by bolo ľuďom tiež potrebné vysvetľovať.

Ako vnímate kauzu krádeže onkoliekov Národnom onkologickom ústave? Čo si vy o tom ako súkromná osoba myslíte?

Ak ide o ochranu pacienta, treba o takýchto veciach hovoriť, ale vecne, bez senzácie, nadsádzky a objektívne, čo médiá niekedy nedodržiavajú. Keď neviem dopodrobna, čo sa stalo, nemôžem to ani komentovať.

Aký máte názor na reexport liekov do zahraničia?

Viem, že určitých liekov je nedostatok a hovorí sa o tom, že sa nejakým spôsobom dostávajú do cudziny, ale nie som s tým natoľko oboznámená, aby som zaujala stanovisko.

Čo má lekár urobiť s pozornosťami, ako sú kvety, bonboniéry či fľašky?

Jeden môj kolega, ktorý bol veľmi ľudský a obľúbený hovoril, že ak dá pacient lekárovi takúto nejakú pozornosť, samozrejme, nie peniaze, ale napríklad poďakovanie v takejto forme, lekár by to nemal odmietnuť. Pacient to dáva z lásky a vďaky a mohlo by sa ho to dotknúť, keď to neprijme. Spomínam si, ako som raz od jednej starenky dostala v alpovej fľaštičke nejakú tekutinu, ale ukázalo sa, že to bolo „retazové“ víno. Kolegovia sa mi smiali, že som vzala „veľký úplatok“, ale aj som mala dobrý pocit, že som jej urobila radosť.

Rozhovor s Evou Sirackou je súčasťou multimediálneho projektu Osobnosti, tváre, myšlienky, v rámci ktorého prináša TASR každý týždeň rozhovory, fotografie a videá osobností slovenského, európskeho i svetového politického, spoločenského, ekonomického kultúrneho a športového života.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Červený kríž podporuje spravodlivý prístup k vakcínam proti COVID-19

0 icon

New York 3. decembra 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:Pixabay)   Medzinárodný výbor Červeného kríža (ICRC) žiada "spravodlivý prístup" k očkovacím látkam proti koronavírusu pre ľudí postihnutých konfliktmi a násilím Generálny riaditeľ ICRC Robert Mardini si myslí, že zdravotnícki pracovníci a ľudia žijúci v regiónoch, kde sa bojuje, znášajú dvojité bremeno - konflikty aj…

Lučanský sa podľa niektorých médií nedostavil na políciu a mal „zmiznúť“. Denník N naopak tvrdí, že skončil v rukách NAKA

0 icon

Bratislava 3. decembra 2020 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Bývalý prezident Policajného zboru SR Milan Lučanský patrí medzi obvinených v rámci stredajšej policajnej akcie Judáš. Nenachádza sa však na polícii, keďže sa doteraz zdržiaval v Chorvátsku. V stredu médiám uviedol, že sa prihlási vyšetrovacím orgánom. Podľa aktuálnych štvrtkových správ portálu Topky.sk sa…

Prezidentka: Podpisy pod petíciou za klímu dokazujú, že nutnosť bojovať s klimatickou krízou vníma aj Slovensko

0 icon

Bratislava 2. decembra 2020 (SITA/HSP/Foto:Facebook)   120-tisíc podpisov pod petíciu „Za klímu, za budúcnosť“ je jasným dôkazom, že nutnosť aktívnejšie bojovať s klimatickou krízou vníma aj verejnosť na Slovensku. Najväčšia online petícia v histórii dáva politikom silný odkaz, že aj oni sa musia o tento problém zaujímať. Prezidentka SR Zuzana…

S europoslancom Uhríkom o maďarskom a poľskom blokovaní vyplácania európskych peňazí. Črtá sa tvrdá konfrontácia?

0 icon

Bratislava/Brusel 3. decembra 2020 (HSP/Foto:TASR-Dušan Hein)   Čo je nové v Bruseli vo veci maďarského a poľského veta? Poslanec Európskeho parlamentu Milan Uhrík (ĽSNS) hovorí o propagande spojenej s týmto sporom, o postoji slovenskej vlády, ako aj o možných scenároch ďalšieho vývoja Hlavné správy: Ťahanice okolo maďarského a poľského veta,…

Korčok: SR je pripravená Libanonu pomáhať aj naďalej, reformy sú však nevyhnutné

0 icon

Bratislava/Paríž 3. decembra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Slovensko je podľa ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivana Korčoka pripravené podieľať sa na potrebnej asistencii pre Libanon, ktorý dlhodobo sužuje ekonomická a utečenecká kríza. Vyjadril sa tak na stredajšej medzinárodnej videokonferencii darcov pre Libanon pod záštitou francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona…

Opatrnosť nikdy neškodí. Najväčšie kauzy Pfizeru a ďalších farmaceutických spoločností

0 icon

Bratislava 3. decembra 2020 (HSP/christianitas/Foto:Pixabay)   Ak sa raz obzrieme za rokom 2020, tak nám pred očami vyvstane obraz národa, ktorý si nasadil náhubky, pardon, rúška Maska, rúško, respirátor, nám boli vnútené ako prostriedok boja s vírusom a my sme si ich ochotne nasadili. Veď sme zodpovední. Nedávno som však…

Namiesto tréningov v Šamoríne časť reprezentantov SR putovala do karantény

0 icon

Bratislava 3. decembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Viacerí slovenskí reprezentanti v rýchlostnej kanoistike plánovali v najbližšom období tréningy v karanténnom center v Šamoríne, no časť z nich sa po testoch na koronavírus porúčala a putovala do karantény Ako informuje oficiálny web Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV), pozitívny test na…

Francúzsky prezident Macron kritizoval neschopnosť libanonských politikov zostaviť vládu

0 icon

Paríž 3. decembra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Lewis Joly, TASR/AP-Bilal Hussein)   Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyzval libanonských politikov, aby konečne zostavili novú vládu Uviedol to na stredajšej videokonferencii darcov pre Libanon, ktorú už po druhý raz spoluorganizovali Francúzsko a OSN. Informovala o tom v noci na štvrtok agentúra AFP. Libanonská vláda padla…

Jarčuška: Bežne sa bude očkovať možno v marci, apríli

0 icon

Bratislava 3. decembra 2020 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Infektológ Pavol Jarčuška, ktorý je členom Konzília odborníkov, uviedol, že vakcína pre bežné obyvateľstvo by podľa neho mohla byť dostupná v marci, možno apríl Aj keď napríklad minister zdravotníctva Marek Krajčí hovorí o tom, že prvé vakcíny proti koronavírusu by mohli byť dodané…

Francúzsky minister vnútra Gérald Darmanin ohlásil kontrolu viac ako 70 mešít v krajine

0 icon

Paríž 3. decembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Christophe Ena, John Thys)   Francúzsky minister vnútra Gérald Darmanin oznámil kontrolu 76 mešít po celej krajine. Tento krok je podľa jeho slov zameraný voči "separatizmu" moslimov od zvyšku francúzskej spoločnosti Darmanin na Twitteri v stredu neskoro večer zároveň napísal, že niektoré mešity budú možno aj…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Boris Mesár

Ako je možné ,že novinárske curvy sú pri každom ,,tajnom" zásahu teroristov z NAKA ?

0icon

Najprv vysvetlím to slovné spojenie ,,novinárske curvy"  - curva za peniaze urobí čokoľvek ,kdekoľvek ,akokoľvek a komukoľvek ! Tento opis presne sedí na napodobeniny novinárov v sračkometoch MSM (mainstreámových médií) Nebudem to rozoberať do detailov ,to by som musel písať dva dni. Prečo ,,teroristi z NAKA" - keď príde 40…

Robo Bačinský

Fiktívna pandémia, koordinácia s EÚ a buzeranti z Bruselu.

0icon

Veľkolepý plán ďalšieho celosvetového zotročenia ľudí naberá na obrátkach. Lenže obrátky sú tak vysoké, že plán to nevydržal. Odstredivá sila spôsobila najprv netesnosti, potom malé trhlinky, čo prešlo až k trhlinám po celom obvode, a celý tento Covid kolos nakoniec praskol. Darmo ju tí, ktorí sa titulujú ako vyvolení omotali…

Mária Benová

Fico ďakuje Haščákovi za kus dobrej roboty

0icon

Všetky slovenské redakcie dostali v noci 16.okt.2019 email s nahrávkou GORILA. Zaujímavé, že za 13 mesiacov ani tí najväčší tzv.“protikorupční investigatívni“ bojovníci z redakcií DenníkN, SME, časopisov .týždeň, TREND či portál aktuality.sk, TV Markíza (+portál tvnoviny.sk) nenašli vôľu publikovať obyčajný prepis tých najdôležitejších 5 minút z

Marián Tkáč

Nebojme sa a nenechajme sa ohlupovať, Slovenky a Slováci. Biskupi, buďte na našej strane!

0icon

Bratia, známy je výrok raz pripisovaný Goebelsovi, inokedy Göringovi: stačí nahnať ľuďom strach a všetko bude možné. Uvedmme si, dnes sa práve preto celý svet zmieta v strachu. Covid-19 ukázal, ako jednoducho možno zmanipulovať celý svet, miliardy ľudí. Stačí mať v rukách média všetkého druhu a sme v zajatí strachu a hlúposti. Strachu a hlúposti! Sme poddajní…

Štefan Harabin

Policajný prezident Kovařik zrejme nemyslí na to, že pokiaľ bude kryť zjavnú trestnú činnosť Matoviča a jeho fašistickej chunty, sa za chvíľu ocitne vo väzbe ako generál Gašpar.

0icon

Už teraz sa teším ako má Kovařik  bude stíhať, že som sa postavil proti mučeniu a že ako zdravý nenosím rúško, keďže nemám takú právnu povinnosť. Odporúčam mu aby sám viedol vyšetrovanie, lebo až tam sa možno už konečne dozvie aký je platný právny stav. V rámci platného a účinného Trestného zákona aj…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Tieto fotografie ti dokážu, že samota vie byť niekedy poriadne krutá

0 icon

Samota vie byť niekedy poriadne krutá a každý kto ňou trpí, potrebuje niekoho, kto mu dá najavo, že je pre neho v živote dôležitý. Takéto podobné príbehy, aké uvidíš dnes na týchto fotografiách, sa odohrávajú po celom svete. Je pravda, že sa o týchto príbehoch veľa nehovorí, ale tieto fotografie sú…

Ak voda obsahuje vodík, ktorý je horľavý, prečo nehorí?

0 icon

Ak je vodík horľavý, prečo potom voda z vodovodného kohútika nehorí vždy, keď sa prederie potrubím až do nášho drezu? Voda sa skladá z dvoch prvkov, vodíka a kyslíka. Vodík je horľavý, ale kyslík nie. Horľavosť je schopnosť horľavého materiálu s dostatočným prísunom kyslíka udržiavať dostatok tepelnej energie na udržanie ohňa po jeho…

Človek premenený na vlka a vytie na mesiac: 1. časť

0 icon

V rámci tohto dvojdielneho článku s názvom Človek premenený na vlka a vytie na mesiac  sa spoločne pozrieme na človeka premeneného na vlka, číhajúceho na svoje obete za mesačného svitu. Táto predstava existuje v mysliach ľudí už od nepamäti. Črty tohto mýtu ostávajú skryté v najrôznejších kultúrach planéty. Ľudská predstavivosť vytvorila ohromnú zbierku bytostí, ktoré…

Tupac a Biggie: Smrť a konšpirácie 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku o rapových legedách, o najprv kamarátoch na život a na smrť, následne však úhlavných nepriateľov, ktorí boli odlišní, jeden od druhého, ako protipóly. Ich život sa však rovnako skončil zastrelením. Zrazu sa z Tupaca stala hviezda na konte s množstvom hudobných hitov a úloh vo filmoch. Zároveň sa však zaplietol do série…

Incident vo Waco: 1. časť

0 icon

Za posledných niekoľko desaťročí Amerikou otriaslo niekoľko udalostí, ktoré urobili malú časť Američanov cynických voči správaniu sa ich vlastnej vlády. O mnohých z nich sme už na TOPdesať písali. Medzi týmito udalosťami môžeme nájsť aj incident, ktorý sa v prvej polovici roka 1993 odohral v sídle sekty Davidiánov v blízkosti mesta Waco v Texase. V tejto vládou…

Vo svete IT

Nemecký astrofyzik chcel nájsť tajnú správu od tvorcov nášho vesmíru. Čo sa mu podarilo objaviť?

0 icon

Vesmír je zvláštne miesto. Vieme, že existuje, no nevieme prečo existuje a ani ako k tomu presne došlo, píše Science Alert. Čo však, ak by bol vesmír vytvorený zámerne? Čo ak je to produkt nejakej vyššej inteligencie? V roku 2005 dvaja fyzici povedali, že ak by existoval tvorca vesmíru, pravdepodobne…

Xiaomi Redmi 1A – jeden z najlacnejších bezrámčekových monitorov je aktuálne dostupný za skvelú cenu

0 icon

Ekosystém zariadení spoločnosti Xiaomi sa takmer každý mesiac rozrastá o ďalšie zaujímavé produkty, ktoré určite stoja za povšimnutie a to nie len vďaka svojej kvalite, ale aj nízkej cene oproti konkurencii. Jednou zo zaujímavých „noviniek“, teda minimálne na našom trhu, je aj dokonale vyzerajúci monitor Xiaomi Redmi 1A s uhlopriečkou…

Túlavá hviezda by mohla našu sústavu rozobrať, ak sa dostane príliš blízko

0 icon

Ľudstvo sa už od nepamäti pýtalo, čo sa stane s našou Slnečnou sústavou a aký bude jej osud. Pokúša sa na to odpovedať aj nová štúdia, ktorej autorom je študent astronómie, John Zink, píše Universe Today. Stabilita Slnečnej sústavy je problémom, ktorý sa datuje až do čias Newtona. Ten predpokladal,…

Prehliadač Chrome od roku 2022 zostane pre milióny počítačov s Windowsom bez podpory Google

0 icon

Microsoft ešte začiatkom roka ukončil oficiálne podporu pre operačný systém Windows 7, ktorý bol svojho času najrozšírenejším ako aj najobľúbenejším operačným systémom spoločnosti. Týmto rozhodnutím svojim spôsobom spoločnosť dala vývojárom aplikácií a ďalšieho softwaru najavo, že vývoj ich produktov pre platformu Windows 7 nemá už väčší zmysel. Mnoho spoločností preto…

EMUI 11 nájdeme už vo viac ako 10-miliónoch zariadeniach. Pre ktoré zariadenia môžeme najbližšie očakávať aktualizáciu?

0 icon

Nadstavba EMUI 11 bola oficiálne predstavená ešte v septembri tohto roka, pričom krátko na to bola uvoľnená pre prvých BETA testerov. Aktualizácia sama o sebe priniesla viacero vylepšení a noviniek. Išlo napríklad o nové funkcie spojené s AOD (Always on Display), úprav aplikácie Galéria, boli pridané nové Živé ikony, pribudla…

Armádny Magazín

Šéf NATO Stoltenberg a bývalá tlačová tajomníčka Bieleho domu Jen Psaki „fajčia to isté svinstvo“

0 icon

Rusko, 3.December 2020 (AM) - Známa ruská novinárka Julia Viťazevová vysvetlila, ako sa Rusku podarilo „obkľúčiť“ NATO. Uviedla, že generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg jednoducho nemal na škole zemepis.   Stoltenberg pred videokonferenciou ministrov zahraničných vecí NATO predniesol neočakávan

Rusko testuje jediný plávajúci tank na svete - Sprut-SDM1

0 icon

Rusko, 3.December 2020 (AM) - Úradné skúšky jediného ľahkého plávajúceho tanku Sprut-SDM1 na svete budú ukončené v roku 2022, oznámil priemyselný riaditeľ zbrojného komplexu štátnej korporácie rastú Bekchan Ozdojev.  

Ekonóm Chazin: "Nová Jalta“ odstráni dolár zo svetového finančného systému

0 icon

Rusko, 3.December 2020 (AM) - Ekonóm Michail Chazin dospel k záveru, že čas bežného dolára v medzinárodných finančných inštitúciách sa končí.   Expert sa inšpiroval chovaním súčasného prezidenta USA Donalda Trumpa. Podľa Chazina môže americký vodca v záujme udržania moci prijať najrozhodujúcejšie opatrenia vrátane uz

Rostec: Vyvíjame nový univerzálny protilietadlový raketový komplex krátkeho doletu

0 icon

Rusko, 3.December 2020 (AM) - V Rusku bude vyvinutý nový univerzálny protilietadlový raketový komplex krátkeho doletu schopný ničiť ciele akéhokoľvek typu, vyhlásil v priemyselný riaditeľ zbrojného komplexu štátnej korporácie Rostec Bekchan Ozdojev. &n

Beneš ako zbabelec

0 icon

Česko, 3. december 2020 (AM) - V rozhovore s prezidentom asociácie obranného a bezpečnostného priemyslu a prezidentským kandidátom Jiřím Hynkom sa v roku 2017 dali čítať aj tieto slová: Edvard Beneš sa zachoval ako zbabelec, pretože podľahol Mníchovskému diktátu v roku 1938.   Literarky.cz mu však takýto striktný postoj vyčítali s odôvodnením,

Svetlo sveta

Aký je osud kríža, na ktorom bol ukrižovaný Kristus?

0 icon

Na svete sa dnes uchovávajú viaceré významné relikvie spojené s utrpením Krista. Najhlavnejší symbol jeho ukrižovania, samotný kríž, bol predmetom záujmu už prvých veriacich. Čo teda vieme o osude kríža, na ktorom skutočne zomrel Kristus? Z obáv pred glorifikáciou a zbožštením Krista sa židia usilovali eliminovať všetky príležitosti pre vytvorenie jeho posmrtného kultu. Z evanjelií…

Najvyšší súd v USA zablokoval uplatňovanie prísnejších pandemických opatrení na kostoly ako na obchody

0 icon

Kým sme na Slovensku svedkami ako náboženské inštitúcie spolupravujú s vládou pri aplikácii reštrikčných opatrení uvalených na bohoslužby, v USA náboženské organizácie zvolili presne opačný prístup a podali v predmetnej veci právnu žalobu. Predmetom žaloby na Najvyššom súde Spojených štátov bolo, aby súd vydal predbežné opatrenie, že nariadenia zamedzujúce ľuďom návštevu bohoslužieb a zároveň neuplatňovanie…

Prečo nazývame Abrahama „otcom všetkých národov“ alebo „všetkých veriacich“?

0 icon

Abrahám je pôvodným menom Abram, čo v preklade znamená „vznešený.“ Je to odrazom vznešenosti ako žil svoj život v chaldeskej krajine, v prosperujúcom meste Ur na území dnešného Iraku, kedy napriek tomu, že bol bohatý, dokázal rozpoznať volanie Boha, aby všetko pohodlie zanechal a vydal sa na Božie volanie do neznáma. Spoločnosť, v ktorej Abram…

Otec Urbančok: Covid presmeroval ľudí do novodobých chrámov

0 icon

Milovaní Bratia a Sestry! Je to už takmer rok, čo sa z Číny dostal COVID pomaly do celého sveta. Následkom neho došlo k historickému precedensu, zrušeniu slávenia verejných svätých omší už niekoľkokrát. Tí veriaci, ktorí žili naozaj životom živej viery a boli si vedomí hodnoty sviatostí, zažili skutočné duchovné utrpenie, tí, ktorí ju až…

Ako vznikol kult svätého Petra a Pavla

0 icon

Kult svätého Petra nevznikol v starokresťanskej tradícii hneď po apoštolovej smrti; jeho rozvoj je nerozlučne spojený s utváraním kultu svätého Pavla, ktorý bol sťatý mečom roku 67 na mieste nazývanom ad Aquas Salvias, na južnom okraji Ríma v blízkosti Ostijskej cesty (Via Ostiense). V období, keď obidvaja podstúpili mučenícku smrť, kresťania predstavovali v Ríme…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali