Si vyzýva na rýchle rozšírenie BRICS; strategické partnerstvo skupiny má posilniť a prehĺbiť solidaritu

Si vyzýva na rýchle rozšírenie BRICS; strategické partnerstvo skupiny má posilniť a prehĺbiť solidaritu

Peking 25. augusta 2023 (HSP/globaltimes/Foto:TASR/AP-Alet Pretorius)

 

BRICS má veľký význam pre globálne riadenie v protiklade s hegemóniou Západu a blokovou konfrontáciou

Summit BRICS - deň druhý
Na snímke čínsky prezident Si Ťin-pching

Vedúci predstavitelia krajín BRICS, ktoré predstavujú štvrtinu svetového hospodárstva, sa v stredu stretli v juhoafrickom Johannesburgu, kde sa usilovali o rozšírenie a prehĺbenie spolupráce. Čínsky prezident Si Ťin-pching uviedol, že rozvíjajúce sa krajiny sú na medzinárodnej scéne čoraz dôležitejšie a tento samit veľmi prispeje k formovaniu nového globálneho hospodárskeho a politického poriadku.

Reklama

Si v stredu počas prejavu na 15. samite BRICS povedal, že rozvoj je neodňateľným právom všetkých krajín, a nie výsadou niekoľkých krajín. Krajiny BRICS by mali byť rovnocennými partnermi na ceste rozvoja a revitalizácie, mali by sa postaviť proti aktom “oddeľovania” a narúšania priemyselných a dodávateľských reťazcov, ako aj proti hospodárskemu nátlaku, a mali by sa zamerať na praktickú spoluprácu v oblastiach, ako sú okrem iného digitálna ekonomika, zelený rozvoj, dodávateľský reťazec, uviedol Si.

Vyzval tiež na urýchlené rozšírenie BRICS, ako aj na úsilie o spravodlivejšie a rozumnejšie globálne riadenie.

Reklama

“Je neprijateľné, aby niekto balil svoje vlastné pravidlá a predpisy ako medzinárodné normy,” povedal Si a poznamenal, že medzinárodné normy by mali písať a dodržiavať všetky krajiny na základe cieľov a zásad Charty OSN, a nie ich diktovať tí, ktorí majú najsilnejšie svaly a najhlasnejší hlas.

Si, brazílsky prezident Luiz Inácio Lula da Silva, indický premiér Narendra Modi a juhoafrický prezident Cyril Ramaphosa začali rokovať počas večere v luxusnom sídle na predmestí Johannesburgu v utorok večer pred hlavným dňom rokovaní samitu v stredu, informovala agentúra AP. Rusko osobne zastupoval minister zahraničných vecí Sergej Lavrov, zatiaľ čo ruský prezident Vladimir Putin sa na rokovaniach pri večeri zúčastnil virtuálne.

Lídri v stredu zvažovali pravidlá prijímania nových členov do BRICS, keďže záujem o členstvo prejavilo viac ako 40 krajín a takmer dve desiatky z nich oficiálne požiadali o prijatie, uviedla agentúra Reuters. Na stredajšom stretnutí budú lídri diskutovať aj o znížení používania dolárov v obchode, informovali niektoré médiá.

Keď lídri v utorok začali tohtoročný samit BRICS podnikateľským fórom, čínsky minister obchodu Wang Wentao prečítal prejav Siho, ktorý zdôraznil význam inkluzívneho rozvoja, všeobecnej bezpečnosti, kultúrnej výmeny a spoločného vzostupu rozvíjajúcich sa ekonomík a rozvojových krajín pre lepší svet.

Si vyjadril ochotu Číny prehĺbiť solidaritu a spoluprácu s ostatnými rozvíjajúcimi sa trhmi a rozvojovými krajinami s cieľom dosiahnuť spravodlivejší a rovnejší medzinárodný poriadok.

Reklama

“Rozvíjajúce sa krajiny sú na medzinárodnej scéne čoraz dôležitejšie. Tento samit vo veľkej miere prispeje k formovaniu nového globálneho hospodárskeho a politického poriadku. Pomôže zmeniť súčasnú situáciu, pokiaľ ide o medzinárodné vzťahy,” povedal.

Čínski a zahraniční pozorovatelia sa domnievajú, že blok BRICS má v súčasnosti veľký význam pre globálne riadenie. Či už v rámci globálneho tradičného riadenia bezpečnosti alebo globálneho netradičného riadenia bezpečnosti, krajiny BRICS predložili svoj vlastný rad návrhov a hlasov, ktoré prispievajú k spravodlivému, účinnému a vyváženému globálnemu poriadku a vlievajú do sveta pozitívnu energiu.

Niektoré západné krajiny pozorne sledovali tohtoročný samit BRICS a považovali potenciálne rozšírenie zoskupenia BRICS za “hrozbu” alebo za pokus Pekingu premeniť BRICS na skupinu proti G7 s cieľom čeliť Západu. Niektorí pozorovatelia uviedli, že takéto nepochopenie odráža ich zlé úmysly premeniť mechanizmus multilaterálnej spolupráce na mechanizmus klientelistickej konfrontácie a geopolitického súperenia.

 

Úloha Číny

Hegemonizmus nie je v čínskej DNA a Čína nemá ani motiváciu zapájať sa do súperenia veľkých mocností. Čína stojí pevne na správnej strane dejín a verí, že spravodlivá vec by sa mala presadzovať pre spoločné dobro, zdôraznil Si.

Reklama

Náš dnešný svet sa stal spoločenstvom so spoločnou budúcnosťou, v ktorom máme všetci obrovský podiel na prežití, povedal Si a poznamenal, že ľudia v rôznych krajinách “rozhodne netúžia po novej studenej vojne alebo malom exkluzívnom bloku; chcú otvorený, inkluzívny, čistý a krásny svet, ktorý sa teší trvalému mieru, všeobecnej bezpečnosti a spoločnej prosperite”.

Čína je v posledných rokoch rozhodujúcim členom BRICS. Nielen pre samotnú veľkosť svojej ekonomiky a rozsah populácie, ale aj v dôsledku jej koordinovaného úsilia o zvýšenie svojho významu a úlohy v globálnom poriadku, povedal pre Global Times Paulo Wrobel, výskumný pracovník brazílskeho think tanku BRICS Policy Center.

“Väčší záujem celého sveta o BRICS je spôsobený najmä tým, že Čína je jeho členom. Hoci India tiež vynakladá veľké úsilie na zvýšenie svojho medzinárodného významu, je to práve Čína, ktorá vedie BRICS,” povedal Wrobel.

Očakáva sa, že krajiny BRICS vytvoria silnejšie strategické partnerstvo BRICS, rozšíria model “BRICS Plus”, aktívne podporia rozširovanie členstva a prehĺbia solidaritu a spoluprácu s ostatnými rozvíjajúcimi sa trhmi a rozvojovými krajinami.

“Myslím si, že toto rozšírenie BRICS má výhodu v tom, že sa rozšíri skupina, ktorá viac ako kedykoľvek predtým predstavuje rovnováhu voči tradičným západným mocnostiam,” povedala Ana Garcia, riaditeľka Centra pre politiku BRICS, pre Global Times.

Medzinárodné vzťahy BRICS sú vyvažujúcimi silami k hlavnej mocnosti, USA, ktorá je v súčasnosti na ústupe. “Zakaždým, keď budeme túto skupinu rozširovať, budete viac vyvažovať smerom k multipolárnemu svetu,” povedala Garciová. “A to je najväčšia výhoda rozširovania takej skupiny, akou je BRICS.”

 

Na rozdiel od hegemónie Západu

Tento trend rozširovania bude tvoriť silnú nárazovú vlnu voči medzinárodnému systému vedenému Západom a právnemu štátu, ktorého hnacou silou je hegemónia a bloková konfrontácia, uviedli niektorí odborníci.

“Rozširovanie BRICS nie je zbytočné. Toľko krajín má určite záujem o inkluzívnosť a otvorenosť BRICS,” povedal pre Global Times Wang Youming, riaditeľ Inštitútu rozvojových krajín na Čínskom inštitúte medzinárodných štúdií v Pekingu.

V porovnaní s táborovým a centralizovaným mechanizmom na Západe, ktorý je uzavretý a exkluzívny, BRICS od začiatku prejavuje otvorenosť a inkluzívnosť. Najmä preto, že rozdelenie medzinárodného mocenského systému je vážne nevyvážené a nezodpovedá veľkosti ekonomík rozvojových a rozvíjajúcich sa krajín, sa viac krajín snaží získať rovnocenný vplyv s veľkosťou svojich ekonomík, povedal Wang.

Reklama

Je zrejmé, že západné krajiny si všimli potenciálnu expanziu organizácie BRICS a vnímajú ju ako hrozbu. Dokonca aj krajiny, ktoré boli donedávna vernými spojencami USA, sa teraz snažia odpútať od vzťahov postavených na závislosti a vnucovaní vrátane použitia sily, povedal pre Global Times bývalý riaditeľ medzinárodných vzťahov venezuelského prezidentského úradu a venezuelský veľvyslanec v Nikarague Sergio Rodriguez Gelfenstein.

“Svet už nefunguje podľa logiky éry studenej vojny; medzinárodné vzťahy sa už neriadia spoločným ideologickým myslením, ale riadia sa národnými záujmami. Každá krajina prejde vlastným procesom, aby určila, čo je v súlade s jej najlepšími záujmami a ktoré krajiny sú jej priateľmi a partnermi,” povedal Gelfenstein.

 

Prečítajte si tiež:

 

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

11:31

Šesť dronov sa zrútilo počas ukrajinského útoku v noci na nedeľu na územie ropnej rafinérie v Slavjansku v juhoruskej Krasnodarskej oblasti, uviedla s odvolaním sa na miestne úrady ruská agentúra Interfax.

10:53

Pri izraelskom vzdušnom útoku na obytný dom a tábor pre utečencov v centre Pásma Gazy zahynulo najmenej 20 ľudí, uviedla v nedeľu vo vyhlásení nemocnica al-Aksá. Informovala agentúra AFP.

10:40

Priemerná nákupná cena surového kravského mlieka sa v marci 2024 medzimesačne znížila o 2,9 % na úroveň 42,82 eura/100 kilogramov (kg). V medziročnom porovnaní bola priemerná nákupná cena mlieka nižšia o 11,7 %. Vyplýva to z aktuálnej správy Agrárnych trhových informácií Slovenska (ATIS).

09:37

Saudskoarabský kráľ Salmán bin Abd al-Azíz sa v nedeľu podrobí lekárskym testom v dôsledku “vysokej horúčky a pridruženej bolesti”, uviedla tamojšia tlačová agentúra SPA.

09:20

Ukrajinským ozbrojeným silám sa podarilo zostreliť všetkých 37 dronov, ktorými Rusko v noci na nedeľu útočilo na územie Ukrajiny, uviedlo tamojšie letectvo.

08:52

Saudskoarabský korunný princ Muhammad bin Salmán a poradca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan diskutovali o bilaterálnej dohode a vojne medzi Izraelom a palestínskym hnutím Hamas v Pásme Gazy, uviedli v nedeľu saudskoarabské médiá.

Na stretnutí v saudskoarabskom meste Dahrán hovorili o takmer finálnej verzii návrhu strategických dohôd medzi oboma krajinami.

08:39

Aljašskí štátni policajti v sobotu informovali, že z lietadla, ktoré sa našlo na dne jazera, boli vytiahnuté telá dvoch mužov.

Polícia v piatok neskoro večer dostala informáciu o prevrátenom lietadle v jazere Six Mile Lake.

Telo 58-ročného Davea Hedgersa a 45-ročného Aarona Fryera našiel potápačský tím vnútri lietadla, uviedli policajti vo vyhlásení.

08:23

Najmenej 68 ľudí zahynulo v dôsledku prudkého dažďa a následných záplav v provincii Ghór v strednej časti Afganistanu, uviedli tamojší predstavitelia.

Prudké dažde zasiahli provinciu ešte v piatok a voda zaplavila množstvo významných prístupových ciest do oblasti.

08:16

Ukrajina tvrdí, že Rusko v sobotu zámerne cielilo na civilistov pri ostreľovaní dvoch miest v Charkovskej oblasti na severovýchode krajiny.

Ukrajinská prokuratúra uviedla, že ruský nálet na obytnú časť v oblastnej metropole Charkov vyšetruje ako vojnový zločin.

07:55

Prudké boje v palestínskom meste Rafah na juhu Pásma Gazy z domovov vyhnali už 800.000 ľudí, informoval v sobotu Úrad OSN pre palestínskych utečencov na Blízkom východe (UNRWA) počas pokračujúcej ofenzívy izraelskej armády (IDF). Informovala  agentúra AFP.

07:45

Izraelský minister a člen vojnového kabinetu Benny Gantz v sobotu pohrozil demisiou v prípade, že do 8. júna nebude prijatý nový plán vojny v Pásme Gazy.

Gantz vypracoval šesťbodový plán, ktorého súčasťou je návrat rukojemníkov, ukončenie vlády Hamasu, demilitarizácia Pásma Gazy a vytvorenie medzinárodného úradu na správu civilných záležitostí. Plán počíta aj s krokmi na normalizáciu vzťahov so Saudskou Arábiou.

07:35

Tunisko v sobotu našlo pri svojom pobreží telá štyroch migrantov, informovala Tuniská národná garda v súvislosti s nárastom počtu lodí s migrantmi, ktoré v posledných týždňoch smerujú z Tuniska do Talianska.

Pobrežnej stráži sa podarilo zachrániť 52 migrantov, národná garda zatkla deväť pašerákov a zhabala lode.

07:15

Rusko v noci na nedeľu opäť vystavilo Ukrajinu masívnym dronovým útokom.

Podľa ukrajinského letectva útoky zasiahli Kyjev, Vinnyckú oblasť juhozápadne od hlavného mesta, pohraničnú Sumskú oblasť na severovýchode krajiny, centrálnu Čerkaskú oblasť, a mestá na juhu Mykolajiv a Odesu.

Včera 17:06

Arbitrážny súd v Petrohrade zmrazil ruské aktíva niekoľkých európskych bánk vrátane Deutsche Bank. Informovala agentúra DPA.

Súd prijal opatrenie na žiadosť RusChimAllianz, čo je dcérska spoločnosť Gazpromu, ktorá prevádzkuje terminál na skvapalnený zemný plyn (LNG) v Baltskom mori, uviedla v sobotu ruská štátna tlačová agentúra Tass.

Súd zablokoval aktíva vo forme cenných papierov patriacich Deutsche Bank a ďalším spoločnostiam, v ktorých má podiel, ako aj vo forme nehnuteľností a peňazí na bankových účtoch.

Včera 17:05

Gruzínska prezidentka Salome Zurabišviliová v sobotu vetovala zákon o zahraničnom vplyve, informovali agentúry AFP a Reuters.

Prezidentka Zurabišviliová v minulosti viackrát avizovala, že zákon bude v prípade schválenia vetovať. Vládna strana Gruzínsky sen má však v parlamente dostatok hlasov na prelomenie jej veta.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Mravec sa živí kvetom púpavy počas slnečného dňa v mestskom parku v estónskom Talinne

Autor: AP/Sergei Grits

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavel Jacz

Peter Haršáni

Marek Brna

Erik Majercak

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali