Dôvodom má byť nedávne vyjadrenie Kováčikovej o tom, že bývalej štátnej tajomníčke ministerstva spravodlivosti Monike J., ktorá je v súčasnosti obvinená z korupcie, by mohol byť znížený trest. Šeliga zároveň na dnešnej tlačovej konferencii v budove NR SR vyzval Čižnára, aby si v tejto veci predvolal aj špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika.
Bývalú štátnu tajomníčku Moniku J. zadržali spolu s ďalšími 12 sudcami počas akcie Búrka, Monike J. hrozilo päť až dvanásť rokov odäatia slobody. Trestná námestníčka generálnej prokuratúry Viera Kováčiková však v uplynulých dňoch vyhlásila, že v rozhodnutí o sťažnosti obvinených v kauze Búrka by Monika J. mohla vyviaznuť s výrazne nižším trestom. Podľa Kováčikovej by totiž nemusela spáchať trestný čin ako verejný činiteľ, ale mohlo by ísť „len o nepriamu korupciu“. Trest by sa tak mohol pohybovať v rozmedzí dva až päť rokov.
Šeliga tomuto postupu Kováčikovej nerozumie a považuje to za absolútny škandál a výsmech ľuďom. „Nerozumiem, akým formalizmom prišla pani Kováčiková k tomu, že by Monika J. nemala byť súdená ako verejný činiteľ. Táto žena mala moc a tú využívala. Tlačila na sudkyne, aby ovplyvňovali rozsudky v prospech obžalovaného podnikateľa Mariana K.,“ povedal podpredseda parlamentu. Ukazuje to podľa neho, prečo je potrebné „otvoriť dvere a okná“ na prokuratúre. Tento formalizmus vníma ako dôvod toho, prečo ľudia na Slovensku neveria v spravodlivosť.
V závere leta 2019 boli počas vyšetrovania vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej zverejnené informácie o tom, že Monika J. mala intenzívne komunikovať cez aplikáciu Threema s Marianom K. Štátna tajomníčka tieto kontakty a informácie odmietala s tým, že obžalovaného nepozná, ani si s ním nepísala.