Šefčovič v rozhovore povedal, že nieje členom strany Smer-SD, no s najsilnejšou politickou silou dlhodobo úzko spolupracuje. “Veľmi si vážim korektný vzťah, ktorý sme mali počas môjho pôsobenia na pozícii podpredsedu Európskej komisie. Fakt je ten, že nominácia bola politická, ale moja nezávislosť je absolútna,” vyhlásil.
“Musím povedať, že aj vďaka tomuto úzkemu vzťahu sme v poslednej dobe dokázali spoločne prekonať najvýznamnejšie míľniky novodobej slovenskej histórie. Tým bol napríklad vstup do schengenského priestoru. Určite si pamätáte, že to nebolo jednoduché. Vstup do eurozóny, ktorý bol tiež mimoriadne náročnou diplomatickou operáciou, alebo rokovania o rozpočtoch. Samozrejme si vážim aj to, že Smer má silný ľavicový program. Ja som sociálny demokrat, som ľavicový politik a Smer podporuje podľa posledných prieskumov minimálne 22 percent ľudí, čo je viac ako milión obyvateľov Slovenska. Cítim sa touto spoluprácou povzbudený a verím, že aj mojím osobným vkladom, skúsenosťami a tým, čo chcem slovenských ponúknuť, presvedčím ľudí, že tá voľba by bola správna,” vysvetlil Šefčovič.
Na narážku, že na Slovensku nejde o tak dobre známu postavu, Šefčovič odpovedal, že musí často pripomínať, že zo Slovenska nikdy neodišiel. “Stále mám trvalý pobyt v Bratislave a celý život som pracoval pre Slovensko. Či už ako diplomat alebo potom na poste eurokomisára. Vždy to gro agendy tvorili veľmi silné slovenské témy.”
Situáciu na Slovenskom vraj sledoval dennodenne. “Žije tu moja rodina, naozaj som nemal pocit, že by som odišiel. Práve kvôli tomu verím, že môžem ponúknuť veľmi výhodnú kombináciu. Veľmi dobre viem, ako sa v našej krajine žije, čo potrebuje, ale zároveň mi to pôsobenie v Európe umožnilo získať osobné kontakty na európske špičky. Poznám sa osobne so všetkými premiérmi, mám veľmi dobré vzťahy s väčšinou hláv štátov. Vďaka svojej funkcii som bol prijímaný na najvyššej úrovni v USA, Číne alebo Rusku. To by bol ten potenciál, ktorý by som chcel priniesť do výkonu prezidentskej funkcie. Verím, že to ľuďmi na Slovensku bude vnímané ako výhoda.”
Český prezident Miloš Zeman nedávno vyhlásil, že by nebol proti iniciovaniu referenda o vystúpení Česka z EÚ hoci sám by hlasoval za zotrvanie. Podľa Šefčoviča, keby pri jeho prípadnej návšteve Prahy došlo na tieto témy, poukázal by na praktické skúsenosti s brexitom. “Bol som súčasťou niekoľkých pracovných skupín, v ktorých sme pripravovali krízové scenáre na živelný odchod Spojeného kráľovstva z EÚ. Mohol by som pánovi prezidentovi, ak by mal o to záujem, dlhé desiatky minút rozprávať, koľko problémov spôsobí odchod z EÚ hlavne občanom Spojeného kráľovstva. Ako je to nebezpečné, nevýhodné a má to negatívny vplyv na ekonomický rozvoj. Ani taká veľká krajina, ako je Spojené kráľovstvo, toto nezvláda.”
“Preto si myslím, že sa pri týchto otázkach musíme zameriavať na to, ako veci, ktoré nám vadia, zlepšiť. Ako viac počúvať ľudí, ktorí často oprávnene kritizujú jednotlivé aspekty spolupráce. Ale nemali by sme ohrozovať to, čo je pre nás všetkých dôležité, a tým je európska spolupráca. Vidíme, ako v globalizovanom svete začínajú stále silnejšie dominovať asertívne tradičné veľmoci. Európa môže hrať prvé husle jedine, pokiaľ to budeme robiť spolu,” dodáva podpredseda EK.