Inteligentné mestá vníma ako kľúčové pre budúcnosť únie. “Mestá sú liahňami inovácií, nových technológií, ale aj výziev, ktorým Európska únia čelí, a preto je pri podpore a budovaní Smart Cities potrebné počúvať starostov a samotné mestá,” konštatoval s tým, že v roku 2017 vznikli dve webové stránky pre samosprávy, aby podporili informovanosť o politikách, fondoch a programoch EÚ.
V súvislosti s financiami hovoril o poradenskej platforme pre všetky mestá v EÚ, ktorá im má pomôcť plánovať, realizovať investičné stratégie a projekty, poskytnúť poradenstvo aj umožniť inovatívne cesty financovania. Vďaka tomu by sa mali začať v krátkodobom až strednodobom horizonte projekty, ktoré sa týkajú mestskej klímy, konkretizoval. Zdôraznil tiež úlohu modernej dopravy pre rozvoj a život v mestách.
Generálna riaditeľka sekcie centrálny koordinačný orgán Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII) Denisa Žiláková pre TASR povedala, že cieľom konferencie je informovať o výzvach, ktoré sú v eurofondoch. “Existujú možnosti vyhlasovania výziev, ktoré by obsahovali aj smart aktivity. Našou úlohou je ukázať, kde sú tieto výzvy, v ktorých operačných programoch, kedy a kde sa môže starosta alebo primátor o ne uchádzať, aká je výška alokácie,” povedala s tým, že aktivita samospráv sa zvyšuje.
Žiláková pripomenula, že novinkou z ÚPVII je sedem informačno-poradenských centier na úrovni vyšších územných celkov s kvalifikovanými pracovníkmi.
Hlavným organizátorom podujatia je ÚPVII, spoluorganizátormi sú Smart Cities klub, Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, Ministerstvo hospodárstva SR, Slovenská inovačná energetická agentúra a Združenie miest a obcí Slovenska. Na podujatí je prítomných približne 45 predstaviteľov samospráv.