Šefčovič: Budúci rozpočet EÚ by mal byť nad hranicou jedného percenta HDP

Šefčovič: Budúci rozpočet EÚ by mal byť nad hranicou jedného percenta HDP

Brusel 14. februára  2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Radovan Stoklasa)

 

Európska komisia (EK) bude presadzovať viacročný rozpočet EÚ, ktorý by sa mal dostať nad súčasnú hranicu jedného percenta európskeho hrubého domáceho produktu (HDP), doteraz tvrdo presadzovanú Veľkou Britániou. Uviedol to v stredu podpredseda EK pre Energetickú úniu Maroš Šefčovič pred budúcotýždňovým stretnutím šéfov štátov a vlád krajín EÚ, ktorí budú diskutovať o viacročnej finančnej perspektíve EÚ po roku 2020.

Na snímke Maroš Šefčovič

“V závislosti od diskusie lídrov by sme chceli navrhnúť budúci sedemročný rozpočet vo výške niekde medzi 1,1 a 1,2 percenta HDP, čo veríme, že by dokázalo pokryť ako nové priority, tak aj fungovanie súčasných politík,” priblížil Šefčovič.

Reklama

Dokument, ktorým sa budú lídri zaoberať, podľa neho na konkrétnych príkladoch ilustruje, čo znamenajú nové priority EÚ pre budúce rozpočtové obdobie, implementácia Bratislavskej cestovnej mapy, alebo ako sa máme vyrovnať s nákladmi na fungovanie pobrežnej a hraničnej stráže. Súčasný systém by stál počas budúceho sedemročného obdobia približne osem miliárd eur, ale keby sa mal zmeniť na systém kanadského alebo amerického typu, vyšlo by to až na 150 miliárd eur.

Podobne je to aj s budúcim nastavením programu Erasmus. “Keby sme naozaj chceli, aby každý tretí Európan mal možnosť zúčastniť sa takéhoto programu, tak by sme museli zvýšiť rozpočet až na 90 miliárd eur,” upozornil Šefčovič.

Reklama

Premiéri tak budú mať k dispozícii určité “menu”, uvidia, čo jednotlivé priority stoja a z toho môžu vychádzať pri nastavovaní budúceho sedemročného rozpočtu. “Z pohľadu SR je veľmi dôležité, že aj kohézna politika, aj spoločná poľnohospodárska politika sú v tomto dokumente zmieňované veľmi pozitívne. Kohézna politika pomáha starým aj novým členským krajinám, preto je veľmi dôležité ju zachovať,” zdôraznil slovenský eurokomisár.

Pre SR bude podľa neho dôležité, ako sa nastavia parametre politiky vyrovnávania regionálnych rozdielov, lebo Slovensko sa rozvíja veľmi rýchlo. “Slovenská republika je krajinou, ktorá má jeden z najrýchlejších rastov HDP a blížime sa naozaj k tej hranici, kde sa rozhoduje o tom, aká kohézna podpora bude týmto krajinám ponúkaná. Ale vo všetkých tých tabuľkách, ktoré sme dnes prezentovali, zostáva SR naďalej kohéznou krajinou, ktorá by mala významne profitovať z európskeho rozpočtu aj v budúcom období,” avizoval Šefčovič.

K odchodu Británie z EÚ uviedol, že to na jednej strane predstavuje veľkú stratu z hľadiska príspevkov do európskeho rozpočtu, ale zároveň pomerne veľa aj ušetríme.

“Veľká Británia takisto profitovala z európskych financií a preto panuje zatiaľ všeobecná zhoda, že by sme to mali vyriešiť tak 50 na 50. Päťdesiat percent by sme chceli ušetriť z existujúcich programov a 50 percent by mali vykryť práve nové príspevky,” dodal Šefčovič.

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:08

Francúzsko a Nemecko v piatok potvrdili plány na spoločný vývoj bojového tanku novej generácie. Ministri obrany Francúzska a Nemecka – Sébastien Lecornu a Boris Pistorius – počas slávnostnej ceremónie v Paríži podpísali memorandum o porozumení, ktoré spečatilo rozdelenie výroby pokročilého bojového tanku s označením Main Ground Combat System (MGCS) v pomere 50:50.

Včera 20:05

Americký prezident Joe Biden v piatok povedal, že je ochotný neskôr na jeseň debatovať so svojím pravdepodobným republikánskym oponentom Donaldom Trumpom. Ide o jeho doteraz najrozhodnejšie vyjadrenie na túto tému.

Včera 19:57

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v piatok vyhlásil, že od nového generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie (NATO) očakáva, že uprednostní riešenie obáv Turecka súvisiacich s terorizmom.

Včera 19:43

Včera 19:41

Americký minister obrany Lloyd Austin v piatok oznámil nový balík pomoci pre Ukrajinu vo výške šesť miliárd dolárov (5,6 miliardy eur).

Včera 19:37

Čína vyzýva na začatie medzinárodného vyšetrovania teroristického útoku na plynovod Nord Stream pod záštitou OSN.

Na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN to oznámil predstaviteľ krajiny pri OSN.

Včera 19:10

Podpora členstva v Európskej únii v Poľsku klesla na najnižšiu úroveň za vyše desaťročie. V piatok to ukázali výsledky prieskumu verejnej mienky. EÚ sa pritom pripravuje na voľby do Európskeho parlamentu.

Včera 18:53

V nefungujúcom hoteli v juhobrazílskom meste Porto Alegre vypukol v piatok požiar. Zahynulo najmenej desať ľudí a ďalší sú zranení, informovali úrady.

Včera 18:40

Ceny ropy sa v piatok popoludní mierne zvýšili. A aj za celý týždeň smerujú k zisku po dvoch týždňoch strát. Podporili ich vyhlásenia ministerky financií USA Janet Yellenovej, že tempo rastu americkej ekonomiky v 1. štvrťroku by mohlo byť revidované smerom nahor, a že inflácia sa zmierni. Obavy z ponuky podporili tiež ceny komodity, keďže napätie na Blízkom východe pokračuje.

Včera 18:33

Obrovské množstvo trosiek vrátane nevybuchnutej munície v palestínskom Pásme Gazy sa bude odstraňovať približne 14 rokov, uviedol v piatok predstaviteľ OSN.

Včera 18:30

Stretnutie tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana s americkým prezidentom Joeom Bidenom v Bielom dome, plánovné na 9. mája, odložili. Povedal to v piatok turecký predstaviteľ pre agentúru AFP.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Marek Brna

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali